ورق استیل 430

ورق استیل 430 - ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به معرفی ورق استیل 430 بپردازیم و ویژگی ها و کاربردهای آن را بررسی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید

فهرست مطالب

1- ورق استیل 430

2- ویژگی‌های ورق استیل 430

3- مقاومت به خوردگی، حرارت و جوش پذیری ورق استیل 430

4- کاربردهای ورق استیل 430

5- قیمت ورق استیل 430

1- ورق استیل 430

ورق‌استیل نوع 430 یک استیل ضد زنگ از نوع فریتی با کروم 16 الی 18 درصد است. مقاومت این ورق در برابر خوردگی نزدیک به استیل ضد زنگ 304 L /304 است. ورق استیل 430 در محیط‌هایی با خورندگی خفیف مقاومت خوبی دارد و در دماهای بالا در برابر اکسیداسیون مقاوم است. از این رو، از جمله پرکاربردترین و پرفروش ترین ورق درمیان سایر انواع استیل ضدزنگ است. تولید این ورق در ضخامت‌های مختلف از 0.5 میلی متر الی 20 میلی متر و در ابعاد 2*1 متر الی 2*6 صورت می‌گیرد.

2- ویژگی‌های ورق‌استیل 430

استیل 430 برحسب ترکیب شیمیایی به دو نوع 430 و F430 تقسیم می‌شود که البته کاربرد 430 به مراتب بیشتر است. در ادامه، جدول ترکیب شیمیایی، ویژگی‌های مکانیکی و فیزیکی این مدل نشان داده‌شده است.

 ترکیبات شیمیایی 

شیمیایی - ویکی آهن

ویژگی‌های مکانیکی

ویژگی های مکانیکی - ویکی آهن

ویژگی‌های فیزیکی

ویژگی های فیزیکی - ویکی آهن

3- مقاومت به خوردگی، حرارت و جوش پذیری ورق‌استیل 430

مقاومت این ورق در برابر خوردگی نزدیک به استیل ضد زنگ 304 L /304 است. به عبارتی، در محیط‌هایی با خورندگی خفیف مقاومت خوبی دارد. برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی می‌توان سطح آن را پولیش کرد. تفاوت استیل ضد زنگ 430 با استیل های آستنیتی سری 300، مقاومت آن در برابر ترک ناشی از خوردگی تنشی است. این گرید در انواع کاربردهای آرایشی داخلی و خارجی که مقاومت در برابر خوردگی مهمتر از استحکام است، استفاده‌می‌شود.

ورق‌استیل 430 می‌تواند در دماهای بالا (۸15 و 870 درجه سانتی گراد، به ترتیب در حالت متناوب و پیوسته) در برابر اکسیداسیون مقاومت کند. در شرایط آنیل شده، کاملا انعطاف‌پذیر است، در حین کار سرد بیش از حد سخت نمی‌شود و می‌تواند با استفاده از انواع زیادی از رول شکل‌دهی یا عملیات خمشی ملایم شکل بگیرد. البته، به عنوان یک ماده فریتی، این پتانسیل را دارد که در دماهای زیر صفر دچار شکنندگی شود. از این رو، نباید در کاربردهای برودتی استفاده شود.

جوش پذیری 430 بدلیل محتوای کربن بالاتری که نسبت به سایر فولادهای ضد زنگ دارد، کم‌تر است. از این رو، از عملیات حرارتی پس از جوش برای آن استفاده می‌شود. از آنجاییکه 430 جوش پذیری محدودی دارد، نباید در شرایط جوشکاری برای سازه‌های دینامیکی یا ضربه ای استفاده‌شود.

گریدهای تثبیت شده مانند نوع 439 و 441 باید برای کاربردهای فولاد ضد زنگ فریتی جوش داده شده در نظر گرفته شوند.

4- کاربردهای ورق استیل 430

مقاومت ورق‌استیل 430 به خوردگی، استحکام، انعطاف پذیری و غیره از جمله ویژگی‌هایی هستند که امکان استفاده از آن را در کاربردهای بسیاری فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، ویژگی‌هایی نظیر سطح یکنواخت و براق این ورق منجر به استفاده آن در روکش لوازم برقی خانگی نظیر اجاق گاز، هود، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و … شده‌است. ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی ورق استیل 430 شرایط استفاده از آن برای تزئینات و دکوراسیون داخلی و همچنین، تزئینات خارجی نظیر نمای ساختمان را نیز فراهم کرده‌است.

ورق استیل - ویکی آهن

5- قیمت ورق استیل 430

قیمت ورق استیل 430 نیز همانند سایر محصولات آهن و فولاد به عوامل بسیاری بستگی دارد. این ورق عمدتا از ضایعات استیل و در طی یک فرآیند پیچیده تولید می‌شود. بنابراین، دسترسی به منبع مواد اولیه برای تولید می‌تواند در قیمت گذاری آن، بویژه در شرایطی که تقاضا بیش از عرضه است، موثر باشد. پارامترهای دیگری نظیر هزینه تولید، حمل، سطح پرداخت، ضخامت و اندازه و حتی نرخ ارز از عوامل تعیین کننده‌ی قیمت می‌باشند.

ورق استیل - ویکی آهن

ورق استیل 304 چیست ؟

ورق استیل ۳۰۴ یک نوع فولاد ضد زنگ است که شامل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است. این نوع فولاد برای مصارف صنعتی، ساختمانی، خودروسازی و تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود. ورق استیل ۳۰۴ در سه نوع صفحه‌ای، نواری و رولی تولید می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *