نبشی

نبشی و انواع آن - ویکی آهن

فهرست مطالب
1-لیست نبشی
2-انواع نبشی
3-محاسبه وزن نبشی

لیست نبشی

نبشی ضخامت 2.5

نبشی ضخامت 2.5-ویکی آهن

 

کاربردها :سوله، آلاچیق ،قفسه‌بندی ، کشتی سازی، نبشی‌کشی نما، ستون ها و خرپا ،ساخت وسیله نقیله ،ساخت کرکره‌های نورد ،دیگ‌های بخار صنعتی ،مبلمان‌های شهری و فلزی، اتصال اجزا در اسکلت فلزی ،ساپورت برای سینی‌های کابل برق، ساخت پایه برای تجهیزات ترافیکی، استفاده در چهارچوب ساده در و پنجره، جهت اتصالات تیرآهن به بیم ها در ساختمان، ساخت ساپورت لوله در نیروگاه‌ها ، پتروشیمی‌ها ، خطوط لوله، اجرای وال پست بانبشی یا نبشی‌کشی ساختمان و مهار دیوار ‌های سفالی و دیوار های بتن آرمه

نبشی ضخامت 2.5 - ویکی آهن

نبشی ضخامت 3

نبشی ۳ در ساختمان سازی کاربرد بیشتری دارد اما استفاده‌های صنعتی فراوانی نیز از آن صورت می‌گیرد. از دیگر کاربرد های‌نبشی به اختصار می توان موارد ذیل را برشمرد:

 • ساخت قفسه های آهنی
 • ساپورت برای سینی های کابل برق
 • ساخت ساپورت لوله در نیروگاه ها، پتروشیمی ها، خطوط لوله
 • ساخت پایه برای تجهیزات ترافیکی
 • ساپورت برای سینی های کابل برق
نبشی ضخامت 3 - ویکی آهن
نبشی ضخامت 3 - ویکی آهن

نبشی ضخامت 4

نبشی ضخامت 4 - ویکی آهن

 

منظور ازنبشی 4 یانبشی 40*40*4، نوعی مقطع فولادی L شکل است که دو بال مساوی با اندازه 4 سانتی‌متر و ضخامت 4 میلی‌متر دارد. البته، این نبشی‌در ضخامت‌های کمتر یعنی ضخامت 3 و 2.5 نیز ساخته‌می‌شود که به ضخامت‌های کمتر از 4، نبشی 4 سبک گفته‌می‌شود. قیمت‌نبشی 4 سبک را نیز می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان فروش مطلع شوید. البته، در بازار خریدنبشی 4، اشتباها به این‌نبشی در ضخامت 4، نبشی سنگین می‌گویند و پیش می‌آید که برای استعلام قیمت‌نبشی 4 سنگین با ما تماس بگیرند. در حالی‌که در حقیقت این‌نبشی، نبشی 4 استاندارد است نه سنگین.

نبشی ضخامت 4 -ویکی آهن

نبشی ضخامت 5

نبشی‌از جمله فلزهای پر کاربرد در صنعت و ساختمان به حساب می‌آید که شکل آن به صورت دو سطح مقطع عمود بر هم می‌باشد و در بسیاری از پروژه‌های مختلف عمرانی، ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. مهم‌ترین کاربرد نبشی‌ها به منظور اتصال و محکم نمودن دو مقطع آهنی یا فولادی به کار می روند. تیغ اره نواری فلزی

نبشی‌ها دارای طول و ضخامت‌های مختلفی هستند. نبشی‌5 از سایزهای مختلف‌نبشی می باشد که کاربرد فراوانی در صنعت دارند

نبشی ضخامت 5 - ویکی آهن

نبشی ضخامت 6

نبشی ضخامت 5 - ویکی آهن

 

قیمت‌نبشی 6 به ضخامت آن، شرکت سازنده و کیفیت محصول تولیدی بستگی دارد. هرچند عواملی اعم از تغییرات نرخ ارز، قیمت در بازار جهانی و عوامل سیاسی نیز بر قیمت این محصول تاثیر دارد. اما همان طور که در جدول زیر مشاهده می‌نمایید شرکت های سازنده آریان فولاد ، شکفته ، ظهوریان ، منظومه ، سپهر ایرانیان ، زنجان و ناب تبریز فعال در زمینه تولیدات‌نبشی و فلزات دیگر می‌باشند . برای استعلام قیمت می‌توانید با کارشناسان فروش تماس حاصل نمایید .

نبشی ضخامت 6 - ویکی آهن

نبشی ضخامت 7

نبشی‌‌ها تحت چند استاندارد گوناگون تولید می‌شوند که می‌تواند تفاوت در جنس و کاربرد آن‌ها را در پی داشته باشد. این استانداردها شامل موارد زیر هستند:

 • DIN EN 10056
 • ASME S1-36
 • ASTM A 36
 • Gost 8240
 • Gost 8510
نبشی ضخامت 7 - ویکی آهن
نبشی ضخامت 7 - ویکی آهن

نبشی ضخامت 8

نبشی - ویکی آهن

 

نبشی ۸ سبک آریان فولاد ضخامت ۷ میل ، شاخه ۶ متری و وزن هر شاخه ۵۴ کیلوگرم می‌باشد. از مهم‌ترین مصالح ساختمانی که به صورت تک و یا ترکیب با مصالح دیگر در صنعت ساختمان‌سازی و عمران به کار می‌رود.نبشی پروفیلی می‌باشد که سطح مقطع آن بَه صورت دو ضلع عمود برهم است. نبشی‌ها با دو مشخصه ، اندازه بال‌ها و ضخامت شناخته می‌شوند.همچنین از سایز ۲ الی ۲۰ دربازار موجود می‌باشند. از نظر استقامت هر دو مناسب هستند.

نبشی ضخامت 8 - ویکی آهن

نبشی ضخامت 10

نبشی‌۱۰ سنگین آریان فولاد ضخامت ۱۰ میل ، شاخه ۶ متری و وزن هر شاخه ۹۰ کیلوگرم می‌باشد. از مهم‌ترین مصالح ساختمانی که به صورت تک و یا ترکیب با مصالح دیگر در صنعت ساختمان‌سازی و عمران به کار می‌رود.نبشی‌فلزی می‌باشد که سطح مقطع آن بَه صورت دو ضلع عمود برهم است. نبشی‌هابا دو مشخصه ، اندازه بال‌ها و ضخامت شناخته می‌شوند.همچنین از سایز ۲ الی ۲۰ دربازار موجود می‌باشند. از نظر استقامت هر دو مناسب هستند.

نبشی
نبشی ضخامت 10 - ویکی آهن

نبشی ضخامت 12

نبشی ضخامت 12 - ویکی آهن

 

نبشی‌۱۲ سنگین آریان فولاد ضخامت ۱۲ میل ، شاخه ۶ متری و وزن هر شاخه ۱۴۵ کیلوگرم می‌باشد. از مهم‌ترین مصالح ساختمانی که به صورت تک و یا ترکیب با مصالح دیگر در صنعت ساختمان‌سازی و عمران به کار می‌رود.نبشی‌فلزی می‌باشد که سطح مقطع آن به صورت دو ضلع عمود برهم است.‌نبشی‌ها با دو مشخصه ، اندازه بال‌ها و ضخامت شناخته می‌شوند.همچنین از سایز ۲ الی ۲۰ دربازار موجود می‌باشند. از نظر استقامت هر دو مناسب هستند.

ضخامت 12

نبشی ضخامت 15

نبشی‌۱۵ یا نبشی ۱۵۰×۱۵۰ ، قطعه ای فلزی است که از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده‌است. نبشی 15 و سایرنبشی‌ها با دو مشخصه، یعنی اندازه بال و ضخامت شناخته می شوند و نبشی‌به دو صورت منفرد و مرکب در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. از این قطعات در آسانسورسازی نیز استفاده می شود. در ساختمان سازی می توان از نبشی برای اتصال ستون ها به صفحات در فونداسیون، تیرآهن ها به تیرهای باربر، پل ها به ستون ها و … استفاده کرد.

نبشی ضخامت 15
نبشی 15

نبشی در ضخامت های مختلف

نبشی‌فلزی است که سطح مقطع آن بصورت دو ضلع عمود برهم بوده و یکی از مهم‌ترین مصالح و پروفیل‌های ساختمانی به شمارمی‌رود که به صورت مرکب و تنها در پروژه‌های عمرانی, ساختمانی و نیز صنعتی مورداستفاده‌است. نبشـی‌ها با ۲ مشخصه  اندازه بال‌ها و ضخامت شناخته‌می‌شوند.

نبشی‌ها از لحاظ نوع تولید به دو دسته تقسیم می‌شوند:

نبشی‌پرسی : این نبشی‌را از یک ورق با طول ۶ متر که از وسط عرض ورق خم شده‌است می‌سازند وبه آن شکل می‌دهند این بدین معنی‌است که ماهیت اولیه این مقطع از ورق فولادی‌است.
و نبشی‌فابریک: این نوع نبشی‌ازهمان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی‌از خط تولید خارج می‌گردد

تقسیم بندی نبشی
نبشی بال مساوی و بال نامساوی

نبشی‌بال مساوی : همانگونه که از اسمش پیداست پروفیل‌هایی که دو بال قائم آن‌ها یکسان و همراه با حرف ال تنها (L ) یک عدد درج شده‌باشد پروفیل بال مساوی گویند. بعنوان مثال علامت L300 نشان دهنده پروفیل با بال مساوی و سایز ۳۰۰ میلیمترمی‌باشد.
نبشی‌بال نامساوی : در برخی موارد امکان استفاده از پروفیل با بال مساوی وجود ندارد به همین دلیل از نوع نامساوی آن استفاده‌می‌گردد. این نوع محصول با استانداردهای ST37 و ST52, ST44 در بازار موجودمی‌باشد که در نقشه ی ساختمان با درج سایز هر دو بال در کنار حرف L مشخص‌می‌شود. بعنوان مثال L 300*200 نشان دهنده پروفیل با دو بال به اندازه‌های ۳۰۰ و ۲۰۰ میلیمترمی‌باشد.

کاربردهای نبشی

مفهوم کلی نبشی، مقاطعِ دارای دو ضلع عمود برهم‌است. اصطلاح نبشی از کلمه ی نبش برگرفته‌شده‌است. این کلمه به معنی کنج و پیچ می‌باشد. ظاهر نبشی نیز دقیقا نشان‌دهنده ی یک سوق یا پیچ می‌باشد. از طرفی در معنای لاتین این محصول که به صورت Angle نامگذاری شده‌است کلمه زاویه مشاهده می‌گردد. از نقطه نظر ظاهری زاویه و کنج تقریبا هم معنا به حساب می‌آیند. اما جنس نبشی می‌تواند در گستره‌ای از پلاستیک، آلومینیوم، استینلس استیل Stainless steel و فولاد ساختمانی باشد.

نبشی دارای کاربرد گسترده ای در سازه های فلزی می‌باشدکه با توجه به طرح ارائه شده توسط مهندسین، نبشی‌ها را بصورت شاخه و خرد شده ( نبشی لقمه) بکارمی‌برند.

مهم‌ترین خاصیت‌های نبشی، تقویت و استحکام بیش‌تر سازه‌ها و ایجاد تکیه‌گاه در برخی قسمت‌های موردنیازاست. کاربرد نبشی در ساختمان‌سازی نیز رایج‌ترین نوع مصرف این مقطع فولادی‌است. از دیگر موارذ کاربرد آن :

 • ساخت سازه‌های خرپایی
 • ساخت بادبندها و اسکلت‌های فلزی
 • اتصال ستون‌ها در پل‌سازی
 • اتصال ستون‌ها در سدسازی
 • استحکام فونداسیون
 • وصل ستون‌ها با تیرآهن و موارد این‌چنینی دیگر
 • دکل‌های انتقال نیرو
 • ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات

پروفیل ال یکی از محصولات مقاوم در مقابل تنش‌ها و استرس‌های ساختمان‌است. هرچه نبشی به کار رفته بزرگترباشد میزان تحمل فشار نیز بالا می‌رود به همین دلیل استفاده از آن برای پروژه‌های عظیم که وزن بالایی دارند بسیار ضروری‌ست.

جالب‌است بدانید رایج‌ترین کاربرد این مقطع استفاده‌ آن به عنوان تکیه‌گاه قسمت‌های دیگر است برای مثال ساخت یک طاقچه به دلیل فرم و تحمل بار توسط نبشی، بدون به‌کارگیری آن به خوبی اجرا نخواهدشد.

علی‌رغم توانایی منحصر بفرد و جزییات مهم در این مقطع، اما ممکن‌است پروفیل ال به عنوان جزء اصلی به کار نرود و از آن برای اتصال دو محصول فولادی دیگر مانند پروفیل یا تیرآهن نیز استفاده‌نمود گرچه در این حالت می‌توان آن را قسمت اصلی ندانست اما در برخی موارد نبشی تنها و بهترین گزینه برای این اتصال به شمارمی‌رود.

با توجه به تولید نبشی‌ها در سایز و ضخامت‌های مختلف و همچنین توانایی رنگ‌آمیزی آن‌ها، این سازه فولادی همواره از دید ناظران مخفی نبوده‌است و  دانستن این‌ که کاربرد تزیینی و زیباسازی نبشی چیست، جالب به‌نظر می‌رسد. استفاده از آن در کف ساختمان، لبه مبل، کناره‌های یک پنجره و یا طاقچه نیز کم و بیش معمول به شمارمی‌رود.

مهم‌ترین دلیل کاربرد نبشی به صورت ترکیبی به عنوان چارچوب همان توانایی آن در تحمل فشار و بار زیاد است. به همین دلیل استفاده از آن در چارچوب درب یا ورودی‌های ساختمان یکی از متداول‌ترین گزینه‌ها برای سازنده‌می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *