سیم خاردار

سیم خاردار - ویکی آهن

در این بخش قصدداریم درمورد سیم خاردار و انواع و کاربردهای آن اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان عزیز قراردهیم .

سیم خاردار چیست ؟

سیم‌خاردار نوعی سیم حصار فولادی است که با لبه‌های تیز یا نقاطی که در فواصل در امتداد رشته ها قرار گرفته اند ساخته می‌شود. کاربرد اصلی آن ساخت نرده های ارزان قیمت است و همچنین به عنوان یک اقدام امنیتی در بالای دیوارهای اطراف املاک یا باغ ها استفاده می‌شود. 
استفاده از این نوع سیم یکی از را‌ه‌های ایجاد حصار و برقراری امنیت است. شخص یا حیوانی که سعی‌می‌کند از سیم‌خاردار یا روی آن عبور کند، آسیب می‌شود. حصار سیم‌خاردار فقط به پایه‌های نرده، سیم و وسایل ثابت مانند منگنه نیاز دارد. ساخت آن ساده و سريع است، حتي توسط افراد غير ماهر نیز می‌تواند انجام شود. 

انواع سیم خاردار

انواع سیم خاردار - ویکی آهن
انواع سیم خاردار - ویکی آهن

سیم‌خاردارخطی

راستا: 2 رشته مفتول 2.5میلیمتری

خار: 2رشته مفتول قطر 2 میلیمتر

وزن: کلاف آن حدود 20 کیلوگرم است.

سیم‌خاردار‌سوزنی

راستا: یک رشته مفتول 2.5 میلیمتری

خار: دو رشته مفتول 2.5 میلیمتری

وزن کلاف 60 سانتیمتری : 7kg

وزن کلاف 90 سانتیمتری : 10kg

سیم‌خاردار‌حلقوی‌تبری

راستا: مفتول قطر 3 میلیمتری

خار: ورق های برش خورده به شکل تبر

وزن کلاف 60 سانتیمتری : 8kg

وزن کلاف 90 سانتیمتری : 10.5kg

سیم‌خاردار یا سیم حصاری معمولاً از دو سیم طولی تشکیل شده‌است که به یکدیگر تابیده شده و یک کابل را تشکیل می‌دهند. انواع سیم‌خاردار بسیار زیاد است، کابل‌های یک یا دوتایی، گرد، نیمه گرد یا مسطح و دارای طیفی از گیج ها هستند. کابل دوتایی پیچ خورده استحکام بیشتری را فراهم می‌کند و اجازه انقباض و انبساط را بدون شکستگی می‌دهد. خارها به منظور ایجاد نقاط تیزتر به صورت مورب بریده می‌شوند. آنها ممکن‌است از یک یا دو قطعه (دو یا چهار نقطه) تشکیل شده‌باشند و به طورکلی در فواصل 4 تا 5 اینچ (10 تا 13 سانتی متر) فاصله دارند.
به بیانی دیگر سیم‌خاردار از یک دسته سیم فلزی کوچک تشکیل شده‌است که به هم پیچیده شده اند. سپس این سیم‌ها با یک قطعه چشمی شکل به شکل نوک تیز خم می‌شوند تا سیم را در اطراف پایه‌هایی که سیم را بالا نگه می‌دارند حلقه بزنند.

تاریخچه کوتاهی از سیم‌خاردار 

حصار متشکل از سیم صاف و نازک برای اولین بار در فرانسه توسط Leonce Eugene Grassin- Baledans در سال 1860 پیشنهادشد. در آوریل 1865 لویی فرانسوا ژانین یک سیم دوتایی با خارهای فلزی الماسی شکل را پیشنهاد کرد. به فرانسوا حق اختراع اعطا شد. Michael Kelly از نیویورک نیز ایده مشابهی داشت و پیشنهادکرد که این حصار باید به طور خاص برای جلوگیری از حیوانات استفاده شود.
به دنبال آن اختراعات بیشتری به ثبت رسید و تنها در سال 1867 شش اختراع برای سیم خاردار ثبت شد. فقط دو نفر از آنها به بازدارندگی دام پرداختند. قبل از سال 1870، حرکت به سمت غرب در ایالات متحده عمدتاً در سراسر دشت‌ها انجام می‌شد و سکونت گاه کم بود یا اصلاً وجود نداشت. پس از جنگ داخلی آمریکا، دشت ها به طور گسترده ای آباد شد.
دامداران در دشت‌ها حرکت کردند و باید زمین های خود را در برابر کشاورزان متجاوز و سایر دامداران حصار میکشیدند. راه‌آهن‌های رو به رشد نیاز داشتند که دام‌ها را از مسیر خود دور نگه دارند، و کشاورزان باید از لگدمال شدن محصولاتشان توسط گاوها جلوگیری میکردند. مصالح سنتی حصار مورد استفاده در شرق ایالات متحده، مانند چوب و سنگ، برای استفاده در فضاهای باز بزرگ دشت ها پرهزینه بود، و پرچین در خاک های سنگی، خاک رس و غبارآلود از باران قابل اعتماد نبود. یک جایگزین مقرون به صرفه برای سودآوری نیاز بود که به تدریج استفاده از سیم‌خاردار کاربردی تر شد . 

مزایای استفاده از سیم‌خاردار

حصار کشی یک منطقه برای عبور حیوانات

سیم‌خاردار روشی مقرون به صرفه و کارآمد برای نگهداری از حیوانات شماست. سیم خاردار حتی در برابر ماجراجوترین حیوانات نیز مقاومت می‌کند. با وجود خارهای تیز بالای این سیم هر حیوانی که بخواهد از آن عبورکند باعث آسیب می‌شود. با استفاده از سیم‌خاردار در انتهای حصار، حیوانات کمتر می توانند به سرعت از حصار عبور کرده و در خارج از منطقه تعیین شده خود سرگردان شوند.حیوانات اگر نتوانند آزادانه در اطراف پرسه بزنند، احتمال مرگ یا آسیب کمتری دارند.

کاربرد در موقعیت های نظامی

در طول جنگ داخلی آمریکا، یکی از بدنام ترین سلاح های مورد استفاده، سیم‌خاردار بود. آنها در موقعیت‌های نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، زیرا می‌توان آن‌ها را در یک الگو در سراسر مزارع و سایر فضاهای باز قرار داد تا مانعی غیرقابل عبور ایجادکند. سیم‌خاردار که برای کندکردن پیشرفت حرکت نیروها یا وسایل نقلیه استفاده‌می‌شود، دشمنان را مجبورمی‌کند تا رویکرد محتاطانه تری داشته‌باشند تا از آسیب دیدن جلوگیری کنند.نصب آسان

حصارهای سیم‌خاردار یک ابزار ضروری برای افرادی است که می‌خواهند از زمین خود در برابر مزاحمان محافظت کنند. نصب آن بر روی اکثر پروژه ها آسان است و آن را به گزینه ای عالی برای حصارکشی کوتاه مدت یا بلند مدت تبدیل می‌کند. سیم‌خاردار در اندازه‌های مختلف وجوددارد و به راحتی نصب می شود. دو نوع سیم‌خاردار وجود دارد، سیم صاف و Hogwire . توجه به این نکته ضروری است که هاگ وایر درشت تر از سیم صاف است و هنگام نصب اجازه می‌دهد هوای بیشتری از آن عبور کند، که می تواند گیاهان را در اطراف آن رشد دهد. 
استفاده از آن در مناطق مسکونی و تجاری آسان است. این محصول بادوام است و سالیان سال دوام خواهد آورد.

نجات جان انسان ها

در طول جنگ داخلی، سیم‌خاردار جان مردم را نجات داد و به برقراری صلح کمک کرد. این حصار سال ها قبل از جنگ در اطراف بوده و برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شده است. با این حال، تا زمانی که ارتش اتحادیه یک محموله سیم کنفدراسیون را دستگیر کرد، آنها متوجه شدند که این می تواند راهی برای کمک به خود نیز باشد.ایجاد حس امنیت

امنیت یکی از ضروری ترین چیزها در زندگی انسان است. در میان بسیاری از اوقات دشواری که در زندگی تجربه می کنیم، احساس امنیت و اطمینان را به ما می دهد. خانه‌های ما معمولاً مکانی در نظر گرفته می‌شوند که در آن احساس امنیت می‌کنیم، و حصارهای سیم‌خاردار ممکن است باعث ایجاد این احساس شوند. بسیاری از شهروندان روستایی دقیقاً به همین دلیل در اطراف ملک خود حصارهای سیم‌خاردار دارند.

مقرون به صرفه بودن

حصار سیم‌خاردار ماده ای بادوام و ارزان برای نگهداری حیوانات در مزارع است. این یک گزینه حصار کشی است که بیش از 140 سال است که مورد استفاده قرار گرفته است. حمل و نقل آنها نیز آسان است زیرا تاشو و فشرده است.ماندگاری طولانی

ماندگاری طولانی یکی از مزایای اصلی سیم خاردار است. اگر می خواهید در طولانی مدت در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، نصب حصار سیم‌خاردار راه حلی بسیار مناسب است.

هزینه نگهداری کم

سیم خاردار جایگزینی عالی برای زنجیر است زیرا هزینه نگهداری پایینی دارد و می توان آن را در مدت زمان طولانی نصب کرد. بنابراین هزینه نگهداری کم و جایگزین ارزان‌تر یکی از مزایای سیم خاردار است.ماندگاری طولانی

ماندگاری طولانی یکی از مزایای اصلی سیم‌خاردار است. اگر می‌خواهید در طولانی مدت در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، نصب حصار سیم‌خاردار راه حلی بسیار مناسب است.

هزینه نگهداری کم

سیم‌خاردار جایگزینی عالی برای زنجیر است زیرا هزینه نگهداری پایینی دارد و می توان آن را در مدت زمان طولانی نصب کرد. بنابراین هزینه نگهداری کم و جایگزین ارزان‌تر یکی از مزایای سیم‌خاردار است.سیم خاردار - ویکی اهن
سیم خاردار - ویکی اهن

سیم‌خاردار چقدر استحکام دارد؟

سیم‌خاردار معمولی دارای استحکام کششی 60000 psi در مقابل htsw تا 200000 psi است. اگر به شدت خمیده یا بریده شده باشد، خراب می‌شود.معرفی 3 نوع سیم‌خاردار و ویژگی های آنها

1-سیم‌خاردار تک

2-سیم‌خاردار دوبل

3-سیم‌خاردار سنتی

1-سیم‌خاردار تک

یک نوع حصار امنیتی با لبه‌های تیز و سیمی با کشش بالا می‌باشد.

مواد بکار رفته در ساخت آن :

سیم فولادی گالوانیزه، سیم فولادی کم کربن، سیم فولادی ضد زنگ، سیم آهنی با روکش پی وی سی در رنگ های آبی، سبز، زرد و سایر رنگ ها

مشخصات فنی :

سیم‌خاردار از سیم خط و سیم‌خاردار تشکیل شده‌است. به طور کلی، گیج سیم خطی بزرگتر از سیم خاردار است. در زیر داده‌ها، اولی سیم خط است، دومی گیج سیم‌خاردار است.
گیج سیم: 180 × 180، 200 × 200، 220 × 200، 220 × 220، 250 × 220، 260 × 220، 270 × 220، 270 × 220، 220 ، 300 × 200، 200 × 200.
فاصله خار: 3-6 اینچ.

کاربردها:

سیم‌خاردار به طور گسترده در زمینه‌های نظامی، زندان ها، بازداشتگاه ها، ساختمان‌های دولتی و سایر تاسیسات امنیت ملی استفاده شده‌است. در سال‌های اخیر، نوار خاردار ظاهراً به محبوب‌ترین سیم نرده‌بندی تبدیل شده است. نه تنها برای کاربردهای نظامی و امنیت ملی، بلکه برای حصارهای کلبه و سایر ساختمان‌های خصوصی استفاده می‌شود. 

سیم خاردار تک - ویکی آهن

2-سیم‌خاردار دوبل

سیم‌خاردار دو سیم یا دوبل دارای دو خط سیم است که با سیم خاردار متصل شده‌اند. سیم معمولاً با استفاده از یک میخ منحنی به پایه های حصار چوبی متصل می‌شود. این نوع بسیار ایمن تر از سیم‌خاردار با کشش بالا است.

مواد بکار رفته در ساخت آن:

سیم گالوانیزه گرم، سیم الکترو گالوانیزه، سیم با روکش PVC.

مشخصات فنی:

فاصله خار: 3 – 6 اینچ
قطر سیم: 1 میلی متر – 3.5 میلی متر.
نکته: بعد از گالوانیزه یا پوشش پلاستیکی، گیج سیم بزرگتر است و طول یا وزن هر کویل می تواند مطابق نیاز مشتری باشد.

کاربردها :

این نوع سیم‌خاردار انتخاب مناسبی برای حصار گاو و برای سیم بالای حصار سنتی است. همچنین برای حصارکشی مزرعه، مزرعه علفزار نیز مناسب است. سیم خاردار با حصار زنجیره ای یا حصار جوش داده شده را می‌توان در راه آهن، فرودگاه، مناطق حفاظت شده بالا ، استفاده کرد و همچنین نسبتاً ارزان هستند.
سیم خاردار نوع دوبل - ویکی آهن

سیم‌خاردار سنتی

سیم‌خاردار سنتی از سیم فولادی کم کربن یا سیم گالوانیزه با پردازش چرخش توسط دستگاه‌های سیم‌خاردار ساخته می‌شود. سیم‌خاردار سنتی در مقایسه با یک و دو تاب، امنیت بیشتری دارد.

مواد بکار رفته در ساخت آن:

سیم فولادی کم کربن، سیم با روکش PVC، سیم با روکش روی، سیم آهن.

کاربردها:

  • حصار و حفاظت زمین.
  • قفس حیوانات.
  • کمک فنس کشی برای امنیت خانه و مشاغل.
  • به عنوان حصار با نرده زنجیره ای یا حصار مش سیم جوش داده شده.
سیم‌خاردار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *