تخته بنایی

تخته بنایی - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم در مورد تخته بنایی یا تخته زیرپایی و ویژگی ها و جنس آن ها اطلاعاتی را در اختیارتان قراردهیم .

فهرست مطالب

1-تخته بنایی چیست ؟

2-انواع آن

3-ویژگی ها و کاربردها

4-نکات قابل توجه هنگام خرید

تخته بنایی چیست ؟

تخته‌بنایی یا تخته زیرپایی به عنوان یک وسیله ایمن برای محافظت از کارگران ساختمانی عمل می‌کند. تخته‌بنایی یکی از پرکاربردترین لوازم برای ساخت‌و‌ساز است. تخته بنایی در ابعاد گوناگون تولیدمی‌شود و بسته‌به نوع کاربرد و مقدار ارتفاع سقف می‌توان از آن در امور مختلف از آن استفاده‌کرد. به علاوه ازتخته بنایی برای ساخت‌ساختمان، نقاشی و رنگ‌کاری نقاط مختلف ساختمان، گچ‌کاری دیوارها و سقف و همچنین تعمیر نقاط مختلف ساختمان استفاده‌می‌شود.

انواع تخته های بنایی

تخته‌بنایی روسی

تخته بنایی‌ایرانی

روسی:

تخته‌های‌بنایی روسی همان طور که از نامشان مشخص‌است، متعلق به کشور روسیه هستند و از این کشور به کشور ما صادر می شوند.

ایرانی:

تخته های بنایی ایرانی نیز همان طور که از نامشان پیداست، از درختان روییده‌شده در کشور ایران تولید می‌شوند. در ایران بیشتر تخته‌های بنایی را از چوب به دست آمده از درخت صنوبر تولید می‌کنند. 
در ایران بیشتر تخته‌های بنایی را از چوب به دست‌آمده از درخت صنوبر تولیدمی‌کنند. این درخت‌ها پس از بریده شدن تنه هایشان، به کارخانه‌های چوب بری فرستاده می‌شوند و با استفاده از ماشین آلات حرفه ای یا به صورت سنتی، در این کارگاه ها بریده می‌شوند.
تخته‌های بنایی ایرانی نیز مانند تخته‌های بنایی روسی در ابعاد و اندازه‌های مشخص بریده می‌شوند و به صورت دسته‌بندی‌شده ذخیره و نگهداری می‌شوند. تخته‌های بنایی ایرانی فقط در یک طول واحد، یعنی 4 متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند؛ ولی عرض و ضخامت تخته های بنایی ایرانی متغیر هستند. 

تخته بنایی - ویکی آهن

ویژگی‌ها و مشخصات تخته‌بنایی

برای جلوگیری از بروز آسیب در تخته های بنایی هنگام استفاده از آن ها، این تخته ها باید از لحاظ داشتن برخی ویژگی ها مورد بررسی قرار گیرند.

برای مثال تمام تخته های بنایی باید استاندارد لازم را داشته‌باشند؛ قبل از نگهداری و ذخیره تخته های بنایی، این تخته ها باید به طور کامل تمیز شوند و تمام آلودگی های روی سطح تخته ها مانند سیمان و… باید قبل از ذخیره‌سازی تمیز شوند تا هنگام استفاده از این تخته های ذخیره‌شده، به مشکل بر نخوریم.

همچنین این آلودگی ها می توانند باعث پوسیدگی تخته های بنایی ذخیره‌شده شوند.

تخته های بنایی قبل از استفاده و در فواصل منظم هنگام استفاده و قبل از ذخیره سازی، باید از لحاظ نداشتن بریدگی مورد بررسی قرار گیرند؛

زیرا تخته هایی که دارای بریدگی هستند، برای استفاده به عنوان یک سیستم حفاظتی هنگام کار در ارتفاع مناسب نیستند.

این تخته ها ممکن است باعث به خطر افتادن سلامتی کارگران در حال انجام کار شوند. هنگام بررسی تخته های بنایی، تخته های آسیب‌دیده و معیوب بلافاصله از رده استفاده خارج‌شده و دور ریخته می شوند؛

البته می توان این تخته های آسیب دیده را بازیافت و دوباره در صنعت ساخت‌و‌ساز از آن ها استفاده کرد.

تمام تخته های بنایی باید به گونه ای ذخیره شده‌باشند تا امکان تهویه هوا بین تخته ها برقرار باشد؛ این جریان هوا می تواند با خشک کردن مداوم تخته های بنایی از پوسیدگی آن ها جلوگیری کند.

کاربردهای تخته بنایی

تخته‌بنایی در بخش‌های مختلف صنعت ساخت‌وساز کاربردهای فراوانی دارد. یکی از کاربردهای این نوع تخته‌ها، استفاده در نقاشی و رنگ آمیزی دیوارها و نمای ساختمان در ارتفاع بالا است.

این تخته‌ها مانع از سر‌خوردن یا لغزش کارگر روی داربست می‌شوند. گچ‌کاران نیز برای گچ زدن دیوارها و سقف ساختمان‌ها از تخته زیرپایی کمک می‌گیرند. برقکاری، دیوارچینی، سیمان کاری و نصب آجر از دیگر کاربردهای تخته‌های زیرپایی محسوب می‌شوند.

برای تعمیر نمای ساختمانی و نصب نما نیز تخته‌های بنایی را روی داربست قرار می‌دهند تا استادکاران با قرار گرفتن روی آن و حفظ تعادل خود، عملیات نماکاری در ارتفاعات بالای ساختمان را به راحتی انجام دهند. در زمان خرید تخته بنایی، فقط قیمت این تجهیزات مهم نیست.

چیزی که اهمیت دارد؛ این است که کارگرها و بناها باید با قرار گرفتن روی این تخته‌ها به طور کامل، احساس امنیت داشته باشند و به راحتی بر روی آن رفت‌وآمد کنند. بنابراین استحکام و مقاومت آن باید در حدی باشد که بتواند وزن چند کارگر یا بنا را تحمل کند.

علاوه بر این، برخی از وسایل مورد نیاز بنا نیز روی تخته قرار‌داده می‌شود. بنابراین، استادکارها و کارگرها باید از انعطاف پذیری و تحمل وزن و فشار این تخته‌ها نیز اطمینان کامل داشته‌باشند.

نکات قابل توجه هنگام خرید تخته های بنایی

در بخش قبلی درباره کاربردهای مهم تخته زیرپایی صحبت کردیم و توضیح دادیم که در بسیاری از بخش‌های ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در زمان خرید این محصول، باید به چند نکته توجه ویژه‌ای داشته‌باشید. نکته اول این است که علاوه بر استحکام این تخته‌ها، به‌میزان مقاومت آن‌ها در برابر عواملی مانند رطوبت، گرما و سرمای هوا نیز توجه داشته‌باشید.
زیرا بیشترین کاربرد این نوع تخته بر روی داربست‌های نصب‌شده در نمای بیرونی ساختمان می‌باشد. نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است، وزن سبک این نوع تخته‌ها است. وزن تخته باید به حدی سبک باشد که کارگران و بناها بتوانند به راحتی آن را بر روی داربست جابه‌جا کنند. طول و عمر و کارآیی بالای تخته‌های بنایی، سبب می‌شود که کارگران و بناها بدون نگرانی از آن برای انجام ساخت‌وساز و تعمیرات استفاده کنند.
دقت کنید که هیچ نوع ترک خوردگی یا برآمدگی، روی تخته وجود نداشته باشد. زیرا وجود این ایرادها برای ایمنی کارگران خطرناک است و امکان دارد در حین کار با ترک برداشتن تخته، تعادل خود را از دست بدهند و از روی آن سقوط کنند. جنس چوبی که برای ساخت تخته‌های زیرپایی مورد استفاده قرار‌گرفته نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و در زمان خرید باید مورد توجه قرار گیرد. در تولید تخته بنایی روسی به‌عنوان پرفروش‌ترین محصول بازار چوب درختان صنوبر و کاج، کاربرد زیادی دارند. برای خرید تخته بنایی روسی و ایرانی بهتر است که به صورت حضوری به شرکت‌های فروشنده مراجعه کنید تا از نزدیک، کیفیت و جنس تخته را مورد بررسی قرار دهید. برای‌خرید اینترنتی نیز، فروشگاهی را انتخاب کنید که از اعتبار و کیفیت محصولات و تخته‌های زیر پایی ارائه شده در آن مطمئن باشید.

برای‌مشاهده سایر محصولات از طریق لینک های زیر اقدام نمایید.

برای خرید و مشاوره با کارشناسان ویکی آهن از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید .

تماس باما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *