نوار نقاله

نوار نقاله - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد نوار نقاله و انواع و کاربردهای آن مطالبی را در اختیارتان قراردهیم . در ادامه با ما همراه باشید

نوار نقاله چیست ؟

تسمه نقاله وسیله حمل یک سیستم تسمه نقاله است. اغلب به نوارنقاله شناخته می‌شود. سیستم تسمه نقاله یکی از انواع سیستم‌های نقاله است. در واقع تسمه نقاله یک تسمه حلقه دار است که توسط یک یا چند قرقره رانده شده و اطراف آن پیچیده می‌شود. انرژی آن توسط یک موتور الکتریکی تامین می‌شود و توسط یک تخت یا غلتک فلزی که تسمه نقاله روی آن قرارمی‌گیرد هدایت‌می‌شود. قرقره‌ای که تسمه نقاله را تغذیه می‌کند، قرقره محرک نامیده می‌شود. قرقره برقی را قرقره درایو می نامند در حالی که قرقره بدون نیرو را قرقره idler می‌نامند. دو دسته صنعتی اصلی از نوار نقاله وجود دارد. مواردی که به طور کلی جابجایی مواد را انجام می‌دهند مانند جعبه‌هایی که در داخل کارخانه جابجا می‌شوند و جابجایی مواد فله مانند مواردی که برای انتقال حجم زیادی از منابع و مواد کشاورزی مانند غلات، نمک، زغال سنگ، سنگ معدن، ماسه، بار اضافی و غیره استفاده می‌شوند.

تاریخچه کوتاهی از نوار نقاله

تسمه نقاله اولیه از قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفته‌است. در سال 1892، توماس رابینز مجموعه ای از اختراعات را آغاز کرد که منجر به توسعه تسمه نقاله مورد استفاده در حمل زغال سنگ، سنگ معدن و سایر محصولات شد. در سال 1901، Sandvik اختراع و تولید تسمه نقاله فولادی را آغاز کرد. در سال 1905، Richard Sutcliffe اولین تسمه نقاله را برای استفاده در معادن زغال سنگ اختراع کرد که صنعت معدن را متحول کرد. در سال 1913، هنری فورد خطوط مونتاژ تسمه نقاله را در هایلند پارک شرکت فورد موتور، کارخانه میشیگان معرفی کرد. در سال 1972، انجمن فرانسوی REI در کالدونیای جدید طولانی ترین نوارنقاله مستقیم جهان به طول 13.8 کیلومتر (8.6 مایل)را ایجادکرد. طولانی ترین تسمه نقاله مربوط به معدن فسفات Bou Craa در صحرای غربی است.

نوار نقاله - ویکی آهن

سیستم نوارنقاله به یک قطعه معمولی از تجهیزات جابجایی مکانیکی گفته می‌شود که برای انتقال مواد از یک مکان به مکان دیگر کاربرد دارد. نوارنقاله‌ها بیشتر در حمل و نقل مواد سنگین و حجیم کاربرد دارند. سیستم نوار نقاله سیستمی است که امکان حمل و نقل سریع و کارآمد را برای طیف گسترده ای از مواد فراهم‌می‌کند، که در صنایع حمل و نقل و بسته بندی مواد بسیار محبوب است.

کاربردهای نوار نقاله

1- سیستم نوارنقاله برای انتقال محصولات از یک مکان به مکان دیگر استفاده‌می‌شود.
2- از نوار نقاله ها برای حمل محصولاتی استفاده‌می‌شود که برای جابجایی توسط نیروی کار خیلی سنگین هستند.
3- این سیستم‌ها را می‌توان به منظور جابجایی محصول در زمانی که اپراتورها روی آن کار می‌کنند استفاده‌کرد.
4- در صنایع بزرگ از این نوارنقاله‌ها برای جلوگیری از آسیب به کارگران در اثر حرکات مکرر و یا به منظور جلوگیری از آسیب محصولات ناشی از حرکت استفاده می‌شود.
5- نوار نقاله به منظور تحویل محصولات به یک ربات برای پردازش یا به منظور دریافت محصولات از یک ربات که در حال حاضر برای مراحل بعدی هستند استفاده می‌شود.
6- از این سیستم‌ها در ذخیره سازی و بافر کردن منابع نیز استفاده می‌شود.
7- از سیستم نوار نقاله می‌توان برای ایجاد یک بافر یا بانک انباشت که یک سیستم ذخیره سازی انعطاف پذیر است استفاده کرد و می‌توان از آن در هر جایی که مقدار محصولات موجود در انبار می تواند کمتر یا بیشتر باشد، بنا به نیاز برای متعادل کردن جریان فرآیند استفاده کرد.
8- از آنها می‌توان برای توالی محصولات در فرآیندها استفاده کرد. 
9- نوارنقاله یکی از انعطاف پذیرترین انواع تجهیزات صنعتی است که بیشتر با هدف ارتقای بهره وری، کارایی و ایمنی در صنعت استفاده می‌شود. از اینها برای حمل و نقل مواد فله نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، سنگ ریزه یا سنگ آهن.

چگونه یک نوار نقاله مناسب انتخاب کنیم ؟

اول از همه باید برخی از اطلاعات اولیه محصول وجود داشته باشد. بر اساس این یکسری عوامل می‌توان انواع مختلفی را که در دسترس است انتخاب کرد و سپس دید که کدام یک می توانند کار را به خوبی انجام دهند و بهترین نتایج را ارائه دهند. نکته بعدی که می تواند محدودیت باشد، در دسترس بودن فضا در محیط تولید است که می‌تواند در اولویت واقعی قرار گیرد. اگرچه نوارنقاله‌ها می‌توانند بهره وری زیادی را اضافه کنند، اما می توانند مانع از انجام عملیات های دیگر نیز شوند، بنابراین باید فضای اشغال شده را به دقت بررسی کرد.

نوارنقاله ها به دو نوع سقفی و کفی یا زمینی طبقه بندی می‌شوند. اگر فضای کمی در دسترس باشد از نوع سقفی استفاده میشود و در صورتی که فضای بیشتری در دسترس باشد، سیستم‌های نوع کفی ممکن است مناسب‌تر باشند که شامل نوارنقاله، غلتک گرانشی، چرخ اسکیت و نوار نقاله است. برخی از فرآیندها وجود دارند که نیاز به موقعیت یابی دقیق قطعه دارند، به عنوان مثال، بارگیری یا تخلیه ربات. 

9 نوع مختلف سیستم نوار نقاله

Belt Conveyor

 اکثرا این نام را به عنوان تسمه نقاله نیز می‌شناسند و در واقع به عنوان ماده تسمه بند نامیده می‌شوند که در آن سیستم تسمه یکی از ساده ترین نوع نوار نقاله است و با کاهش تلاش انسان، قطعات را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌کند. سرعت چنین سیستم‌های نوار نقاله را می‌توان با یک درایو با سرعت متغیر تغییرداد. اما از طرف دیگر پیشنهاد می‌شود از سیستم‌های تسمه به عنوان سطح کار استفاده نکنید. این نوار نقاله‌ها به دسته بندی نصب شده روی زمین تعلق دارند. این نوع تسمه نقاله به سبک تسمه غلتکی یا تسمه نقاله غلتکی نیز گفته می‌شود و همچنین بخش‌های ساده و مقرون به صرفه ای از سیستم نقاله هستند.

Belt Conveyor - ویکی آهن

Gravity Roller Conveyor

نوارنقاله غلتکی ثقلی نیز یکی از ساده ترین نوع سیستم نوار نقاله است و همچنین کاملاً مقرون به صرفه است. یک سری غلتک بر روی یک قاب جانبی نصب شده‌است. هر زمان که در یک سطح شیبدار نصب می‌شود، قطعات به خودی خود به حرکت می افتند. در حالی که استفاده از نوار نقاله‌های گرانشی برای قطعات با اندازه و وزن مختلف می تواند دشوارتر باشد زیرا کاربر باید سرعت و زاویه را کنترل کند تا قطعاتی که با یکدیگر برخورد می‌کنند آسیبی به آنها وارد نشود.

Gravity Roller Conveyor - ویکی آهن

Chain Conveyor

نوارنقاله‌های زنجیره‌ای کف یکی از بهترین سیستم‌های نوارنقاله برای اقلام سنگین هستند. اینها سیستم هایی هستند که مخصوصاً برای اقلامی که دارای سطح پایینی ناهموار هستند استفاده‌می‌شوند. زنجیر نقاله برای ایجاد دو یا سه نقطه تماس در پایین بار استفاده‌می‌شود. به همان اندازه که زنجیر حرکت می‌کند، در حال حمل محصولات به جلو است. از این سیستم ها برای حمل پالت و ظروف بزرگ صنعتی استفاده می‌شود. محصولات گاهی اوقات بر روی یک فیکسچر نیز نصب می‌شوند و پس از آن یراق در امتداد زنجیر حمل می‌شود. این یک برنامه بسیار محبوب در کارخانه‌های خودروسازی است. این سیستم‌ها بسیار سنگین هستند و عموماً با سرعت بسیار آهسته حرکت می‌کنند.Chain Conveyor - ویکی آهن

Live Roller Conveyor

برای ساخت یک نوار نقاله غلتکی زنده یا سیستم غلتکی زنده زنجیردار، نیاز به اضافه کردن موتور و گیربکس است. اینها اعضای نوار نقاله دسته کف هستند و این سیستم برای حمل و نقل مواد سنگین است. اینها ابزارهای مکانیکی هستند که برای حمل پالت‌ها، صندلی ها، لاستیک ها، ظروف و غیره استفاده می‌شوند. در صورتی که آنها با یک آستین پلاستیکی شل روی غلتک ها ثابت شوند، می توان آنها را به عنوان محصولات انباشته یا بافر نامید. غلتک ها همچنان به حرکت خود ادامه می دهند، اگرچه محصول در بالا حرکت نمی کند. زنجیرها به همراه یک غلتک به غلتک دیگر در سمت دیگر در حرکت هستند.

Live Roller Conveyor - ویکی آهن

Motorized Roller Conveyor

نوارنقاله‌های غلتکی موتوری به آن دسته از نوار نقاله‌هایی گفته‌می‌شود که دارای موتور در داخل غلتک هستند و اینها فقط موتورهای معمولی نیستند، اینها موتورهای مدرن با ظرفیت بالاتر و سرعت بالاتر در حدود 200 فوت در دقیقه یا حتی بیشتر هستند. این نوع نوار نقاله ها عمدتاً از یک یا چند موتور استفاده می‌کنند که در هر ناحیه به صورت غلتکی به حرکت در می آیند. غلتک موتوری به همین ترتیب توسط تسمه‌های پلاستیکی یا تقویت شده به غلتک‌های دیگر متصل می‌شود. این روشی است که به وسیله آن قطعات هرگز به یکدیگر برخورد نمی‌کنند و در نتیجه از آسیب‌ها جلوگیری می‌شود. این همچنین به عنوان تجمع فشار صفر نامیده می شود که یک مزیت بسیار ارزشمند است. یکی از مزایای دیگر این است که می‌توانید یک نوار نقاله گرانشی را به یک سیستم غلتکی موتوری نیز تبدیل کنید.
Motorized Roller Conveyor - ویکی آهن

 

Slat Conveyor

به نوار نقاله ای گفته می‌شود که به سادگی یک سیستم زنجیره ای دو رشته ای به همراه نوارهایی است که به زنجیر وصل می‌شوند و یک سیستم هدایت کننده برای نوارها ایجاد می‌کنند. این امر مسئول ایجاد یک سطح صاف است که در آن جزئیات یا وسایل و ابزار نصب شده‌است. اینها نوار نقاله هایی هستند که برای نگه داشتن قطعات در هر موقعیت خاص استفاده می‌شوند. قطعاتی هستند که می‌توانند با زاویه 90 درجه یا 180 درجه بچرخند (مشابه آنچه در هواپیماهای مختلف مورد نیاز است). بنابراین، کاربر می‌تواند از نوار نقاله‌ها به‌عنوان سطح کاری برای عملیات مونتاژ استفاده کند که در آن مکان‌یابی قطعه نیز برای دقیق بودن لازم است. بنابراین، انجام عملیات بارگیری و همچنین تخلیه در یک یا چند انتها، به ویژه در نوار نقاله، رایج است. اینها انواع نوار نقاله هایی بسیار متنوع هستند، راه اندازی آسان دارند و مقرون به صرفه هستند. عمدتاً اینها سیستم‌هایی هستند که در بالای محل کار همراه با سازه های فولادی پشت بام یا کف نصب می شوند.

Slat Conveyor - ویکی آهن

Motorized Overhead Conveyor

این‌ها به عنوان یکی از رایج‌ترین انواع سیستم‌های نوار نقاله نامیده می‌شوند و به آنها مونوریل نیز گفته می شود که یک نوار نقاله سقفی است که چرخ دستی ها با استفاده از یک زنجیر به هم متصل می‌شوند. اینها سبک سیستم‌های جابجایی مواد هستند که تقریباً در هر مرکز تولیدی با حجم بالا نصب می شوند. این زنجیر به همراه موتور، گیربکس هدایت میشود و قطعاتی که قرار است جابجا شوند از چرخ دستی های متصل به زنجیر آویزان می‌شوند. این نوع از سیستم‌های نوارنقاله دارای اتصالات مختلفی از این نوع هستند. برای تمام قطعات پیچیده، یک فیکسچر یا حامل وجوددارد که از چرخ دستی‌های مختلف آویزان می‌شود تا قطعه را در موقعیت خود قرار دهد. زنجیره همیشه در حال اجرا یافت می‌شود، یا سیستم می‌تواند ایندکس کند که به این دلیل این قسمت از یک ایستگاه مونتاژ به ایستگاه دیگر حرکت می‌کند.

Motorized Overhead Conveyor

Power And Free Conveyor

این نوع نوارنقاله جزو دسته نوارنقاله های سقفی هستند. این سیستم‌های نوار نقاله مانند یک سیستم سقفی موتوری معمولی هستند، با این تفاوت که دارای دو مسیر هستند. اولین مسیر دارای زنجیره ای است که به طور مداوم حرکت می کند در حالی که در مسیر دیگر، چرخ دستی ها با استفاده از مکانیزم های هل دهنده که به آنها pusher dogs نیز می‌گویند، همراه با زنجیر حرکت می‌کنند. اینها سیستم‌هایی هستند که در فواصل زمانی معین روی زنجیر نصب می‌شوند. هرگاه دو چرخ دستی به یکدیگر فشار داده شوند،pusher dogs از بالای آن سر می خورد. به طور مشابه، یک تیغه توقف وجود دارد که با یک سیلندر پنوماتیک برای تکرار این هندسه استفاده می شود که به چرخ دستی اجازه می‌دهد حرکت را در هر نقطه از کل سیستم شروع یا متوقف کند. این تطبیق پذیری باعث می‌شود که نوارنقاله‌های برق و آزاد به یکی از پربازده ترین سبک‌های سیستم‌های سقفی تبدیل شوند.

Power And Free Conveyor - ویکی آهن

Over Under Conveyor

نوار نقاله over under به آن سیستم نوار نقاله ای اطلاق می شود که شبیه پیکربندی‌های سقفی است. این نوع نوار نقاله ها معمولاً در کاربردهای تکمیل رنگ به منظور جلوگیری از چکیدن گرد و غبار یا روغن بر روی قطعات ،مفید هستند. این نوع نوار نقاله به طور گسترده در عملیات مونتاژ نهایی خودرو استفاده می شود.

Over Under Conveyor - ویکی آهن

کنترل های الکتریکی نوار نقاله ها

مشابه طیف گسترده ای از نوار نقاله‌ها که برای هر کاربرد استفاده می شود، سیستم‌های کنترل الکتریکی نیز وجود دارد. ساده‌ترین سیستم نوار نقاله، بدون کنترل الکتریکی است. این نوع سیستم ها شامل غلتک گرانشی و چرخ دستی پرتو فشار بالای سر هستند. سیستم‌های موتوردار آنهایی هستند که می‌توانند از سوئیچ‌های استارت-استاپ ساده برای کاربردهای خود استفاده کنند.

کنترل های پیشرفته

کنترل‌کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی (PLC) برای سیستم‌های بزرگ‌تر نصب می‌شوند، زیرا آنها نوار نقاله‌ها و همچنین سایر تجهیزات فرآیند را کنترل می‌کنند. اینها سیستم‌هایی هستند که اغلب با یک درایو فرکانس متغیر برای تنظیم سرعت موتورهای AC نصب می‌شوند. الکتروموتورهای DC 24 ولت سیستم‌هایی هستند که دارای کنترل‌کننده موتورهای تخصصی خود هستند. این وظیفه فعال کردن ورودی‌های حسگرها و پردازش خروجی‌ها و اتصال شبکه از طریق اترنت است.

انواع مختلف نوار نقاله - ویکی آهن

طراحی نوار نقاله 

مدت زمانی که صرف طراحی نوار نقاله می‌شود می‌تواند از چند دقیقه تا چند هفته یا ماه متغیر باشد. معمولاً هر چه طول نوار نقاله بیشتر باشد، زمان بیشتری در مراحل طراحی صرف می‌شود. بنابراین در اینجا سه دسته از پروژه های نوار نقاله ساده، متوسط و پیشرفته آورده شده است. بیایید نگاهی به اینها بیندازیم تا نحوه طراحی آنها را درک کنیم.

1-نوار نقاله ساده

2-نوارنقاله متوسط

3-نوار نقاله پیشرفته

1-نوارنقاله‌ساده

اکثر نوار نقاله‌های ساده دارای غلتک‌ها، تسمه‌ها یا فقط کاربردهای فشار دستی هستند که از نظر طول کمتر از 20 فوت هستند. کاربرد اصلی چنین نوار نقاله هایی انتقال محصول از یک نقطه به نقطه دیگر در یک خط مستقیم است. فرآیند طراحی چنین نوار نقاله هایی بسیار ساده است و بیشتر شامل انتخاب بهترین نوار نقاله برای کار می‌شود. در صورتی که می‌خواهید آن را از روی زمین بلند کنید، از تسمه، غلتک یا نوار نقاله غلتکی موتوری استفاده کنید. این نوع از نظر نصب نیز بسیار ساده است و می‌تواند به آسانی مونتاژ پایه‌ها روی نوار نقاله غلتکی یا نوار نقاله MDR باشد.

2-نوار نقاله متوسط

این‌ها نوعی از نوار نقاله هستند که عمدتاً توسط مهندسان تولید یا صاحبان مشاغل که درک خوبی از الزامات فرآیند خود دارند انتخاب میشوند. فرآیند طراحی این نوع سیستم نقاله دارای چند مرحله دیگر است که شامل درک دقیق تر محصولی است که در حال حمل است.

3-نوار نقاله پیشرفته

اینها انواع نوار نقاله هایی هستند که از نظر طراحی جزء سیستم های نوار نقاله قابل توجهی به حساب می آیند و برای راه اندازی و نصب این نوع نوار نقاله ها به مهارت های مهندسی تخصصی نوار نقاله نیاز است. با افزایش کل طول سیستم و تعداد جایگزین‌های مسیر نقاله، پروژه‌ها از رده متوسط به دسته پیچیده حرکت می‌کنند. قطعات مورد استفاده سوئیچ ها، بای پس ها، بافرها، کراس اوورها، ایستگاه های بالابر و انواع نقاله‌های دیگر می‌باشد. فناوری بسیار پیچیده نوار نقاله مانند نوار نقاله‌های برقی و آزاد در این دسته قرار می‌گیرد. نصب این نوع سیستم ها همیشه توسط یک پیمانکار مجرب انجام می شود که به طور معمول یا هر فرد متخصص فنی و یا یک نصاب متخصص نوار نقاله می تواند به راحتی در نصب کمک کند.

لینک اصلی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *