چراغ مهتابی ضد انفجار

چراغ مهتابی ضد انفجار - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد چراغ مهتابی ضد انفجار که کاربرد بسیاری در معادن ، تونل ها و محیط های محصور دارد اطلاعاتی را در اختیارتان قراردهیم .

فهرست مطالب

1-مقدمه

2-هدف استفاده از روشنایی های ضد انفجار

3-ویژگی ها

مقدمه

همانطور که میدانید یکی از مشخصه‌های  اصلی همه لامپ‌ها تولید گرمای زیاد است. حال اگر این گرمای زیاد در یک محیط صنعتی که حاوی مواد و تجهیزات قابل اشتعال باشد، بسیار خطرناک است. به همین خاطر از سوی مهندسین استفاده از لامپ و مهتابی های ضد انفجار برای جلوگیری از خسارات هنگفت پیشنهاد می‌شود. 

این نوع روشنایی به نوعی از وسایل یا محفظه‌ای اطلاق می شود که می‌تواند جرقه های ناشی از اتصالات را در خود نگه داشته و از هرگونه انفجار در هنگام واکنش با مواد منفجره یا گازهای موجود در جو اطراف جلوگیری کند. برخلاف باور عمومی، ضد انفجار بودن به این معنی نیست که این چراغ ها در برابر انفجار مقاوم هستند. در عوض، آنها برای مهار مسیر جرقه ها و جلوگیری از اشتعال خارجی در مناطق خطرناک ساخته شده اند.

این مهتابی‌های ضد افنجار، در یک قاب ضخیم معمولاً از آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ قرار می‌گیرند. علاوه بر محفظه محکم، لنزهای شیشه‌ای ضخیم‌تر از آن در برابر ترک‌ها و نشت‌ها محافظت می‌کنند، در نتیجه کار در محیط‌های خشن و صنعتی بسیار پرکاربرد هستند . 

از مهتابی ضد انفجار در مکان‌های حساس و مستعد آتش سوزی استفاده می‌کنند.

مهتابی ضد انفجار - ویکی آهن

هدف استفاده روشنایی های ضد انفجار چیست ؟

روشنایی‌های ضد انفجار برای محیط‌های خطرناک به‌ویژه صنایعی که با نفت، گاز، دارو و غیره سروکار دارند، به‌طور هدفمند ساخته می‌شود و معمولاً در ساختمان‌های مسکونی استفاده نمی‌شود. همانطور که در بالا ذکر شد، نصب این چراغ های ایمنی می تواند خطر انفجار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. علاوه بر این، طبق دستور انجمن بین المللی NFPA، تمام تجهیزات روشنایی مورد استفاده در محیط‌های فرار باید ضد انفجار باشند. بنابراین، به دلیل طراحی جامد این چراغ ها، خطر انفجار ناشی از جرقه وجود دارد. حداقل از این رو، به طور قابل توجهی ایمنی افرادی را که در یک محیط صنعتی پرخطر کار می‌کنند، افزایش می‌دهد. 

ویژگی ها

طراحی ضد انفجار

اگر یک محفظه نور استاندارد ببینیم، لامپ اصلی داخل، سیم‌کشی، کنتاکت‌ها و سایر اتصالات نسبت به جو اطراف آسیب‌پذیر هستند. بنابراین، هر جرقه ناشی از هر حرکت یا تماس می تواند برای آتش گرفتن یا مشتعل‌کردن مواد شیمیایی یا گازهای موجود در جو کافی باشد. از سوی دیگر، اجزای تشکیل دهنده روشنایی قدیمی توسط یک قاب مقاوم احاطه شده اند که از خروج جرقه های احتمالی از محفظه داخلی جلوگیری می‌کند. این بدان معنا نیست که جزو روشنایی های ضدانفجار هستند. در نوع جدید برای جلوگیری از انتشار جرقه، لامپ ها یا مهتابی های ضدانفجار ایجاد شده است تا از آسیب اضافی یا حتی صدمات به کارکنان در اثر آتش سوزی جلوگیری شود.

دوام خوب و هزینه نگهداری کم

به طور معمول، یک چراغ ضد انفجار دوام بیشتری نسبت به لامپ های معمولی دارد، زیرا اغلب با مواد قوی ساخته می‌شود. این بدان معناست که برخلاف ماهیت ظریف چراغ‌های استاندارد، نمی‌توان به راحتی چراغ‌های مقاوم را شکست. در نهایت هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهد و در هزینه شما صرفه جویی می‌کند.

قابلیت حمل و جابجایی

قاب بدنه تقویت‌شده و لنزهای شیشه‌ای ضخیم، این چراغ‌ها را در برابر لرزش‌ها بسیار مقاوم کرده است. این بدان معناست که در حین جابجایی بخش عمده ای از این تجهیزات از یک مکان به مکان دیگر توسط هر وسیله حمل و نقل، خطر آسیب یا نقص بسیار کمی دارد زیرا برآمدگی ها و دیگر موج ها هیچ اثر نامطلوبی ایجاد نمی‌کنند. همچنین به این معنی است که چراغ‌های اکستروفور قابل حمل‌تر از چراغ‌های معمولی هستند، که آن را به یک جایگزین ایده‌آل برای صنایعی تبدیل می‌کند که برای فعالیت‌های خود به نورهای سیار نیاز دارند.

چراغ تونلی

روشنایی تونل باید راحتی و ایمنی را فراهم کند و دید رانندگان و کاربران را به حداکثر برساند. به طور کلی برای مناطق پر تردد و تونل‌های طولانی یا کوتاه و بطور کلی برای همه مناطق استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند وسیله ای برای تقویت سطح درخشندگی در تونل‌های یک طرفه باشد. نورپردازی خوب تونل به کاربران این امکان را می‌دهد که با خیال راحت و آسوده وارد بخش محصور شده، از آن عبور کرده و در نهایت خارج شوند. نور کم در تونل باعث می‌شود راننده در هنگام ورود به داخل تونل و راننده ای که برای مدت طولانی در معرض نور شدید خورشید بوده است دچار کوری موقت شود. به همین دلیل، روشنایی تونل باید به تدریج تغییر کند تا راننده بتواند دید خود را تطبیق دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *