سیلندر اصلی

سیلندر اصلی - ویکی آهن

در این بخش قصدداریم درمورد انواع سیلندر اصلی ، کاربرد آن و قطعات اصلی آن اطلاعاتی را در اختیار شما قراردهیم.

سیلندر اصلی

سیلندر اصلی در مکانیزم ترمز خودرو:

سیلندراصلی ترمز در واقع یکی از ابزارهای حیاتی برای بالا بردن ایمنی خودرو محسوب می‌شود که در یک مخزن پبلاستیکی شکل است. این مخزن می‌تواند به طور کامل روغن مورد نیاز در سیلندر را تامین‌کند و یک حسگر الکتریکی نیز به آن متصل می‌باشد تا زمانی که سطح روغن پایین آمد بتوان با استفاده از آن چراغ اخطار دهنده را فعال‌کرد. از این رو می توان کیلومتر شمار را نیز بر روی صفحه به طور همزمان با سیلندر ترمز یکی کرد.

سیلندر اصلی


در داخلی سیلندر اصلی ترمز دو پیستون به همراه دو فنر وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن مخزن‌های جانبی و پیستون جانبی را نیز به حرکت درآورد. زمانی که پدال ترمز را فشار می‌دهید از طریق اتصالاتی که به صورت الکتریکی در خودرو وجوددارد می‌توانید به پیستون ها نیز نیرو وارد کنید. این نیرو باعث ایجاد فشار در پدال ترمز می‌شود و از این رو هر چه فشار واردشده بر روی پدال ترمز بیشتر باشد در نتیجه فشار افزایش می‌یابد و وجود فشار بین پیستون اول و دوم می‌تواند روغن موجود در پیستون دوم سیلندر ترمز مربوط به خودش را فشرده کند.
اگر که ترمز به درستی عمل نکند فشار در هر دو بخش به طور یکسان خواهد بود و اگر هم در یکی از بخش‌ها نشتی حس شود آن قسمت قادر به تولید فشار نیست و از این رو نمی‌توان از سیلندر ترمز در بخش‌های اصلی به طور مفید استفاده کرد.

سیلندر اصلی - ویکی آهن

محفظه ace 

دستگاهی در سیستم ترمز هیدرولیک است که نیروی مکانیکی اعمال‌شده توسط راننده را از طریق پدال ترمز یا اهرم ترمز دوبل می‌کند. قدرت ترمز مورد نیاز را به قسمت ترمز نهایی ارسال می‌کند.

سیلندر اصلی، مانند دیسک ترمز/ روتور، جزء ضروری یک مجموعه ترمز دیسکی است.

انواع سیلندر اصلی

انواع سیلندر اصلی - ویکی آهن

Open System :

یک کیسه در داخل مخزن یک مجموعه سیلندر اصلی وجوددارد که سیستم باز را تشکیل می‌دهد. این کیسه‌ها به تنظیم سطح روغن ترمز در سیلندر اصلی کمک می‌کنند. هنگامی که یک طرف کیسه در معرض تغییرات قرار می‌گیرد، در پاسخ به تغییرات دما منبسط یا منقبض می‌شود.

Closed System :

سیلندر اصلی در یک سیستم بسته دارای کیسه در مخزن نیست. در نتیجه، سیستم نیاز به تنظیمات دستی دارد.
معمولاً در همه انواع خودروها استفاده‌می‌شود. می‌توانید سطح روغن ترمز را از طریق مخزن بررسی کنید. لنت های ترمز فرسوده ممکن است به راحتی در چنین سیستم هایی شناسایی شوند.

موتور تک سیلندر :

ابتدایی ترین سیلندر است که اساساً مشابه یک سرنگ پزشکی پلاستیکی است. پیستون‌های داخل سیلندرها توسط اهرم پدال ترمز فشار داده‌می‌شوند که باعث‌می‌شود مایع از خطوط عبورکند و به داخل سیلندر slave برود. هنگامی که پدال‌های ترمز برداشته می‌شوند، فنرهای داخل سیلندر، پیستون را به حالت اولیه خود برمی‌گردانند. فشار منفی مایع ترمز را از خطوط و مخزن به داخل سیلندر می‌کشد. مدت ها پیش، خودروسازان به سمت سیلندرهای اصلی پشت سر هم رفتند. با این حال، بسیاری از تولید کنندگان خودروهای مسابقه ای ترجیح می‌دهند بخش جلو را تنظیم کنند.

سیلندر اصلی بدون پورت :

سیلندرهای اصلی بدون پورت که برای اولین بار در تویوتا MR2 دیده‌شد، نسبت به سیستم‌های سنتی که از یک پورت جبران‌کننده استفاده می‌کنند، ترمز را سریع‌تر آزاد می‌کنند. هنگامی که ترمز یک سیلندر بدون پوشش را بردارید، یک مجموعه سوپاپ در پیستون باز می‌شود تا فشار یکسان شود. این امر نیاز به پورت جبران کننده در سیلندرهای ترمز را حذف می‌کند، جریان مایع را محدود می‌کند و فشار ترمز را در اولین اعمال کاهش می‌دهد.
سیستم ترمز ضد قفل (ABS) که از مدولاسیون فشار سریع برای تغییر نیروی ترمز استفاده می‌کند، از سیلندر بدون درگاه با واکنش سریع بهره مند است.

سیلندر پشت سر هم با پورت :

یک سیلندر پشت سر هم دارای دو پیستون در یک سیلندر است. پدال ترمز به پیستون‌های اصلی متصل است. هنگامی که پدال‌های ترمز فشرده می‌شوند، پیستون به فنری که به پشت پیستون ثانویه متصل است فشار می‌آورد. پیستون ثانویه پس از فشرده شدن کامل فنر شروع به هل‌دادن سیال از طریق مکانیسم‌های تخصصی خود می‌کند. سیال می‌تواند از طریق درگاه ورودی مخزن از کنار پیستون عبورکند و فشار یکنواخت را در هر دو طرف تضمین کند. هنگامی که پدال‌های ترمز آزاد می‌شوند، فشار فنر، پیستون را به عقب می‌کشد و یک پورت جبران‌کننده کوچک از مخزن روغن ترمز، مایع اضافی را وارد محفظه می‌کند.

قطعات اصلی سیلندر

1- پدال یا اهرم

بخشی از مجموعه سیلندر اصلی است که دستورالعمل سیلندر اصلی را ارائه می‌هد.

2- The Return of Spring

این در سیستم‌های ترمز درام و دیسکی کاربرد دارد. هنگامی که اهرم یا پدال ترمز خارج می‌شود، پیستون به موقعیت اولیه خود باز می‌گردد.

3- میله فشار

یک اهرم و یک پیستون به میله فشار متصل‌است. پیستون به داخل سوراخ فشارداده می‌شود و با فشار دادن اهرم ترمز می‌لغزد.

4- پیستون

یک میله فشار و یک فنر برگشتی پیستون یا پیستون MC را به هم متصل می‌کنند. هنگامی که اهرم ترمز یا پدال ها فشرده شود، روغن ترمز به داخل سوراخ حرکت می کند.

5- مونتاژ پیستون

یک مجموعه پیستون از موارد زیر تشکیل شده است :

دنباله ای از حلقه‌های O / واشرهایی به نام cup / حلقه های o / دایره p / فنر . در واقع یک مجموعه پیستون سوراخ های سیلندر اصلی را پر می کند.

6- Bore

مجموعه‌های Calliper و مجموعه‌های سیلندر اصلی دارای سوراخی هستند که پیستون از زیر آن سر می‌خورد.

7- مایع ترمز

مایعات هیدرولیک شامل مایعات ترمز می‌باشد. این به اندازه روغن موتور حیاتی است. وسیله ای‌است که نیرو را تحت فشار منتقل می‌کند. روغن ترمز مشابه روغن موتور با عناوینی مانند DOT 3، DOT 4 و غیره طبقه بندی می‌شود. DOT مخفف Department of Transportation است.

8- کیسه 

کیسه در سیلندر اصلی سیستم باز قرار دارد. از لاستیک دیواره نازک تشکیل شده‌است که می‌تواند منبسط و منقبض شود و به آن امکان اعوجاج می‌دهد. از یک طرف مایع است و از طرف دیگر هوا در حرکت است . 

9- مخزن

برای ساخت آن از آلومینیوم یا چدن استفاده می‌شود. پر از روغن ترمز است . دارای شیشه ای است که از طریق آن می‌توانید سطح و ارتفاع روغن و رنگ را مشاهده کنید. مخازن ترمزهای دیسکی عقب معمولا مستطیل یا مربع هستند. با این حال، از مخازن کروی نیز استفاده می شود.

10- حلقه O / سری واشر

حلقه o و cup اصلی و cup ثانویه و دایره p همگی شامل این بخش می‌شوند. پیستون توسط یک cup و دایره P (همچنین به عنوان حلقه قفل شناخته می‌شود) نگه داشته می‌شود. آنها بین پیستون و میله فشار قراردارند. مهر و موم اصلی ممکن است به شکل یک cup یا یک حلقه O باشد. هنگامی که اهرم یا پدال ترمز فشرده می‌شود، مایع ترمز از مخزن روی آن جریان می‌یابد و وارد لوله شلنگ ترمز می‌شود.

11- لوله

روغن ترمز از مجموعه سیلندر اصلی به مجموعه کالیپر از طریق یک مجرای لوله ای منتقل می‌شود.

12- گیره

کل مجموعه سیلندر اصلی گنجانده شده است. هنگامی که اهرم یا پدال های ترمز درگیر هستند، پیستون توسط میله فشاری که به اهرم یا پدال و پیستون ها وصل می شود، هل داده می شود. این عمل به پیستون ها اجازه می دهد که سر بخورند و فنر برگشتی را به داخل سوراخ سیلندر اصلی وارد کنند و باعث ایجاد فشار در مخزن شود. مهر و موم اصلی به مایع ترمز مخزن اجازه می دهد تا از بالا به داخل شیلنگ ترمز جریان یابد.

عملکرد اصلی

سیلندر اصلی با یک مدار ، هنگامی که پدال ترمز فشار داده نمی‌شود، سیلندر در موقعیت ایده آل خود باقی می‌ماند و دریچه محفظه مخزن را آب بندی می‌کند و از تماس با مایع ترمز در بشکه تک مدار Ace جلوگیری می‌کند. محفظه فشار در مرکز این بخش قرار دارد. هنگامی که پدال ترمز فشرده می‌شود، سیلندر از طریق رابط به پدال ترمز متصل می‌شود و به مایع ترمز اجازه می‌دهد از انبار به محفظه فشار جریان یابد.

از آنجایی که سیلندر داخل بشکه، مانند یک سرنگ پزشکی در حال بالا آمدن است، مایع ترمز داخل محفظه فشار بسته بندی شده است. دریچه خروجی پس از تحت فشار قرار گرفتن روغن ترمز به یک بار خاص باز می شود و این روغن ترمز با فشار بالا برای فعال شدن بیشتر ترمز به خطوط ترمز منتقل می شود.

عملکرد بشکه ACE دوتایی 70% مشابه عملکرد تک مدار mc است، اما در این نوع 2، از مدارهای ترمز خودکار استفاده می‌شود.

بیایید بررسی کنیم که چگونه کار می کند؟

هنگامی که پدال‌های ترمز فشرده نمی‌شوند، سیلندر در موقعیت منحصربه‌فرد خود باقی می‌ماند و دریچه‌های مثلث هر دو محفظه فشار را می‌بندد و جریان مایع ترمز بین دو محفظه مخزن را قطع می‌کند.سیلندر مربوطه با فشار دادن پدال ترمز ابتدا حرکت می کند و سوپاپ مورد نیاز را باز می کند. توسعه سیلندر لازم باعث افزایش فشار روغن ترمز در داخل محفظه مورد نیاز می شود. هنگامی که فشار محفظه به مرحله مناسب رسید، دریچه خروجی مورد نیاز باز می شود، مایع ترمز بسته بندی شده از طریق خطوط ترمز به کالیپرهای ترمز می رسد و ترمز مدار مورد نیاز فعال می شود.

سیلندر کمکی به دلیل نیروی متصل به فنر سیلندر مورد نیاز، شروع به کار می کند که دریچه دینام را باز می کند و از منبع تغذیه کمکی به مایع ترمز در محفظه فشار دینام نزدیک می شود. خروجی کمکی پس از بسته شدن مایع ترمز باز می شود. این مایع کاملاً فشرده از طریق خطوط ترمز به کالیپرهای ترمز می رسد و قطع مدار متناوب فعال می شود.

لینک اصلی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *