ضایعات لوله پلی اتیلن

ضایعات لوله پلی اتیلن - ویکی آهن

در این بخش اطلاعاتی را درمورد ضایعات لوله پلی اتیلن و بازیافت آن در اختیارتان قرار میدهیم .

برای مشاهده سایر ضایعات موجود در ویکی آهن از طریق لینک های زیر اقدام نمایید .

درباره پلی اتیلن چه میدانید؟

پلی اتیلن یک نوع پلاستیک است که از مواد خام نفتی تولید می‌شود. این پلاستیک به دلیل ویژگی‌های آن مانند سبکی، شفافیت، مقاومت در برابر شوک و خوردگی، قابلیت بازیافت و قیمت مناسب، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضایعات پلی اتیلن 

ضایعات پلی اتیلن شامل هر نوع پلاستیک پلی اتیلن است که در فرآیند تولید یا پس از استفاده از آن به عنوان زباله تولید شده‌است. این ضایعات شامل بطری‌های آب، کیسه‌های خرید، لوله‌های پلی اتیلن، کارتن‌های پلاستیکی و غیره هستند.
بازیافت پلی اتیلن به دلایل مختلفی اهمیت دارد. اولاً، بازیافت پلاستیک‌ها به کاهش مصرف منابع طبیعی و کاهش تولید زباله‌های جامد کمک می‌کند. همچنین، بازیافت پلاستیک‌ها به کاهش آلودگی هوا، آب و خاک کمک می‌کند.

مزایا

مزایای بازیافت پلی اتیلن شامل کاهش مصرف منابع طبیعی، کاهش زباله‌های جامد، صرفه جویی در انرژی، کاهش آلودگی هوا، آب و خاک و افزایش دوره عمر محصولات است.

معایب

معایب بازیافت پلی اتیلن شامل کاهش کیفیت محصولات بازیافتی نسبت به محصولات تولید شده از مواد خام، نیاز به فرآیندهای پیچیده تر بازیافت و هزینه بالای بازیافت است.

بازیافت پلی اتیلن به طبیعت کمک می‌کند، زیرا با کاهش تولید زباله‌های جامد و آلودگی هوا، آب و خاک، به حفظ محیط زیست کمک می‌کند. همچنین، با کاهش مصرف منابع طبیعی، از تخریب منابع طبیعی جلوگیری می‌شود.

مراحل بازیافت پلی اتیلن 

1. جمع‌آوری: در این مرحله، ضایعات پلی اتیلن جمع‌آوری شده و به مرحله بعدی منتقل می‌شوند.

2. جداسازی: دراین مرحله، ضایعات پلی اتیلن از سایر مواد جدا می‌شوند. برای جداسازی، از روش‌های مختلفی مانند سورتینگ دستی، مغناطیسی، اپتیکال و غیره استفاده می‌شود.

3. خرد کردن: دراین‌مرحله، ضایعات پلی اتیلن خرد می‌شوند تا به قطعات کوچکتر تبدیل شوند.

4. شستشو: در این مرحله، قطعات پلی اتیلن شستشو می‌شوند تا از هرگونه آلودگی و روغن‌های باقی‌مانده خالی شوند.

5. خشک کردن:در این مرحله، قطعات پلی اتیلن خشک می‌شوند تا آب باقی‌مانده از آن‌ها خارج شود.

6. بازیافت: در این مرحله، قطعات پلی اتیلن با استفاده از فرآیندهای مختلفی مانند گرمایش، فشار، پرس و غیره بازیافت می‌شوند.

ضایعات پلی اتیلن - ویکی آهن
ضایعات پلی اتیلن - ویکی آهن

از مواد بازیافت شده پلی اتیلن می‌توان به کیسه‌های خرید، لوله‌های پلی اتیلن، بطری‌های آب، کارتن‌های پلاستیکی و … اشاره کرد. همچنین، این مواد می‌توانند در صنایع ساختمانی، خودروسازی، الکترونیک و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

ضایعات پلی اتیلن به چند دسته تقسیم می‌شوند ؟

گرانول پلی اتیلن ضایعاتی

ضایعات لوله پلی اتیلن حین تولید

ضایعات اتصالات پلی اتیلن

ضایعات لوله پلی اتیلن حین نصب

گرانول پلی اتیلن ضایعاتی


گرانول‌های پلی اتیلن قبل از تولید ممکن است به ضایعات تبدیل شوند , کیسه پاره شود , هنگام پر نمودن مخزنها مواد بر روی زمین بریزند و به هر دلیلی ممکن است مواد خاکی شوند و یا مرطوب شوند. این گرانولها باید جمع آوری شوند و بوسیله دستگاه‌های اتوماتیک شسته شوند و با خشک‌کن‌های صنعتی و مدرن خشک شوند. این ادوات از حجم بزرگی برخوردار هستند و در مجتمع‌های بازیافت حرفه‌ای یافت می‌شوند.

ضایعات لوله پلی اتیلن حین تولید


تولید لوله پلی اتیلن به دلیل فرآیندش حتما دارای ضایعات است و هنگام تعویض قالب و راه‌اندازی خط تولید مقداری از مواد مذاب و همچنین چند متر از ابتدای لوله تولید شده ضایعات میشود .همچنین ممکن است در فرایند تولید مشکلی برای یکی از ماشین آلات بوجود آید و مقداری از لوله در این بین نامناسب و خارج از استاندارد باشد و به ضایعات تولید اضافه گردد و یکی دیگر از دلایل عمده بوجود آمدن ضایعات قطعی برق است که باعث توقف تولید می‌شود و بخشی از لوله ضایعات میشود.

ضایعات اتصالات پلی اتیلن


در ساخت اتصالات پلی اتیلن به روش مایتری و سفارشی , لوله پلی اتیلن برش میخورد و پوشال حاصله از آن و قطعات اضافی که پس از برش بجا می‌ماند ضایعات حساب می‌شوند و جهت بازیافت میتوان آنها را به کارخانه بازیافت ارسال کرد. تولید اتصالات تزریقی ( اتصالات پیچی یا اتصالات جوشی ) میزان ضایعات زیاد بوده و این به دلیل روش تولید به صورت تزریقی است و قطعات بسیاری به بخش بازیافت ارسال می‌شود.

ضایعات لوله پلی اتیلن حین نصب


در پروژه‌های نصب و اجرای لوله‌های پلی اتیلن نیز باقیمانده لوله و اتصالات را نیز جزو ضایعات محسوب می‍شود که استفاده مجدد از آنها باید تحت شرایط خاصی باشد و لوله‌ها باید از نظر ظاهری مورد بازرسی قرار گیرند که سالم و مطابق استاندارد باشد. هنگامی که ضایعات جهت بازیافت و آسیاب ارسال میشوند باید طبق گرید‌بندی جداسازی شوند و همچنین انواع ضایعات مشخص شود . به عنوان مثال ضایعات لوله تک جداره و ضایعات لوله دوجداره و ضایعاتی که به صورت پوشال است باید جداگانه بازیافت شود  و تبدیل به گرانول گردند تا در چرخه مجدد مصرف و تولید از بازدهی مناسبی برخوردار باشند.

ویکی آهن خریدار ضایعات پلی اتیلن

قیمت ضایعات پلی اتیلن

هماهنطور که میدانید متاسفانه دربازار قیمت ها ثابت نبوده و روزانه شاهد نوسان آن هستیم . از این رو از گذاشتن قیمت دقیق روی ضایعات معذوریم . اما شما می‌توانید با کارشناسان ویکی آهن در ارتباط بوده و روزانه لیست قیمت ها را در اختیار داشته باشید .
امیدست که بتوانیم با بازیافت ضایعات نقشی در حفظ محیط زیست و صرفه جویی در مواد و انرژی داشته باشیم .

ویکی آهن متخصص در امور خرید و فروش ضایعات به ویژه ضایعات پلی اتیلن با بالاترین قیمت و بصورت توافقی در سراسر کشور در کنار شماست.

کافیست به ما اعتماد کنید

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *