انواع ورق آلیاژی

انواع ورق آلیاژی - ویکی آهن

فهرست مطالب

1-ورق آلیاژی چیست؟

2-کاربردهای این ورق

3-ویژگی های ورق آلیاژی

4-مزایا و معایب استفاده از ورق های آلیاژی

برای مطالعه بیشتر درمورد ورق کامپوزیت کلیک نمایید .

درباره ورق آلیاژی چه می‌دانید؟

ورق‌آلیاژی یک نوع ورق فلزی است که از ترکیب دو یا چند فلزات مختلف تشکیل‌شده‌است. این ورق‌ها عمدتاً از آلیاژهای فولادی، آلومینیومی، مسی و تیتانیومی ساخته‌می‌شوند. ورق آلیاژی به دلیل داشتن خواص مکانیکی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و سختی بالا، در صنایع خودروسازی، هوافضا، ساختمان سازی و صنایع دریایی استفاده‌می‌شود.

کاربردهای ورق آلیاژی

ورق آلیاژی به دلیل خواص مکانیکی، مقاومت در برابر خوردگی و سختی بالا، در صنایع مختلف استفاده‌می‌شود. برخی از کاربردهای ورق آلیاژی عبارتند از:

1- صنایع خودروسازی:

ورق‌آلیاژی به عنوان جزء اصلی در تولید قطعات خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعات شامل بدنه خودرو، پنجره ها، درب ها، کاپوت، ترمزها و سایر قطعات موتور هستند.

2- هوافضا:

ورق‌آلیاژی به دلیل سختی بالا و مقاومت در برابر خوردگی، در صنایع هوافضا مورد استفاده قرارمی‌گیرد. این شامل ساخت قطعات فضایی، هواپیماها و موشک ها می‌شود.

3- ساختمان سازی:

ورق آلیاژی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، در ساختمان‌های دریایی، پل‌ها و سازه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4- صنایع دریایی:

ورق آلیاژی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، در ساخت قطعات دریایی مانند کشتی‌ها، جت اسکی‌ها و سایر قطعات دریایی مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

انواع ورق آلیاژی شامل ورق فولادی آلیاژی، ورق آلومینیومی آلیاژی، ورق مسی آلیاژی و ورق تیتانیومی آلیاژی می‌شود. هر کدام از این انواع ورق آلیاژی خواص منحصر به فرد خود را دارند و برای کاربردهای خاص استفاده‌می‌شوند.

ویژگی های ورق آلیاژی

1- مقاومت در برابر خوردگی: ورق آلیاژی به دلیل داشتن عناصری مانند کروم، نیکل و مولیبدن، مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی می‌باشد.

2- سختی بالا: ورق آلیاژی دارای سختی بالایی است که از پایداری و مقاومت در برابر ضربه و فشار بالا برخوردار است.

3- خواص مکانیکی: ورق آلیاژی دارای خواص مکانیکی بالایی است که شامل استحکام، انعطاف پذیری و راندمان است.

4- قابلیت فرآیند سازی: ورق آلیاژی قابلیت فرآیند سازی بالایی دارد که از جمله آنها می‌توان به تشکیل، برش، جوشکاری و خم کردن اشاره‌کرد.

5- مقاومت در برابر حرارت: ورق آلیاژی دارای مقاومت بالا در برابر حرارت بوده و در شرایط داغ و سرد قابل استفاده است. 

ورق آلیاژی - ویکی آهن
ورق آلیاژی - ویکی آهن

مزایا و معایب استفاده از ورق های آلیاژی 

مزایا

 • 1- مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی.
 • 2- سختی بالا و مقاومت در برابر ضربه و فشار.
 • 3- خواص مکانیکی بالا.
 • 4- قابلیت فرآیند سازی بالا.
 • 5- مقاومت در برابر حرارت.

معایب

 • 1- هزینه بالا در مقایسه با ورق‌های دیگر.
 • 2- نیاز به تجهیزات خاص برای فرآیند سازی.
 • 3- قابلیت خوردگی در صورت عدم رعایت شرایط مناسب.

ورق های آلیاژی فولادی

ورق‌های آلیاژی فولادی معمولاً با کد ASTM A387 و ASME SA387 شناخته‌می‌شوند. این کدها شامل ورق‌های آلیاژی فولادی با سطح بالا از جمله کروم-مولیبدن و کروم-مولیبدن-وانادیوم هستند که برای استفاده در دماهای بالا و فشارهای بالا، به عنوان مثال در تجهیزات نفت و گاز، صنایع نیروگاهی و صنایع شیمیایی استفاده‌می‌شوند.

ST52

ST44

ST37

A283

ST52

ورق St52 از دسته ورق های آلیاژی ساختمانی و ضد سایش بوده که به دلیل طیف وسیع کاربردهایی که در صنعت دارد، به عنوان یکی از ورق های زیر بنایی صنعت نامیده می شود. این ورق ساختمانی حاوی 1.6% منگنز می باشد که به دلیل وجود منگنز در آن از خواص مقاومت به خمش و ارتجاعی برخوردار می‎‌باشد.

ST44

ورق‌آلیاژی ST44 ورق‌های فولادی هستند که به دلیل داشتن کربن و منگنز بیشتر دارای استحکام بیشتری می‌باشند و بیشتر در صنایع به کار می‌روند.
ورق آلیاژی ST44 از معروف ترین ورق های آلیاژی‌است وهمچنین ورق آلیاژیst44 یکی از پرمصرف‌ترین ورق‌های آلیاژی ایران و جهان است. ورق آلیاژی ST44 کاربرد گسترده ای دارد، از جمله کاربردهای ورق آلیاژی ST44 استفاده در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها است.
بیشترین کاربرد ورق آلیاژی ST44 در ساخت ابزار، قطعه‌‎سازی خودروسازی و صنایع هواپیمایی است.

ST37

فولاد St37 یک فولاد سازه‌ای غیر آلیاژی است، این فولادها مهم‌ترین گروه آلیاژهای مهندسی هستند، به علت هزینه نسبتا کم و تولید گسترده آن‌ها، همچنین دارا بودن گستره وسیعی از خواص در بین مواد مهندسی در درجه اول اهمیت قرار دارند.  

A283

فولاد کربنی ASTM A283 آلیاژی از آهن است که به عنوان فولاد کربنی طبقه بندی می‌شود. ASTM A283 به عنوان یک نوع ورق فولادی کربن برای هدف ساخت و ساز عمومی طراحی شده‌است، این فولاد دارای استحکام کششی کم و متوسط است. برای ورق فولادی ساخته‌شده از کویل و یا بدون عملیات حرارتی، آزمایش اضافی برای کاهش تنش آن مورد نیاز است. 

عوامل موثر در قیمت ورق‌های آلیاژی عبارتند از:

 •  نوع مواد اولیه استفاده‌شده در ساخت این ورق
 • ابعاد و ضخامت آن
 •  تعداد لایه های آن
 •  نوع روکش سطحی ورق 
 •  میزان تولید و تقاضا برای ورق آلیاژی در بازار
 •   محل تولید و توزیع ورق‌ها

برای مشاهده سایر ورق های موجود در ویکی آهن از طریق لینک زیر اقدام نمایید . 

ورق

برای مشاوره و خرید کافیست از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان ویکی آهن در ارتباط بوده تا اطلاعات فنی در اسرع وقت در اختیارتان قرارگیرد.

ورق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *