12 نوع آچار آلن

انواع آچار آلن - ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به معرفی 12 نوع آچار آلن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1- آچار آلن چیست؟

2- انواع آچار آلن

1- آچار آلن چیست؟

آچار آلن یا کلید آلن یک ابزار دستی است که برای اتصالات پیچ و مهره با شش گوش استفاده‌می‌شود و با نام هگز نیز شناخته‌می‌شود. این ابزار دارای یک شافت استوانه‌ای با یک سر شش گوش است که به عنوان سر مهره استفاده می‌شود. شش گوش‌های آن با شش گوش‌های مهره هماهنگ هستند و با چرخاندن آچار، مهره درون آن در یک جهت مشخص گردش می‌کند. 

آچارهای هگزا و تورکس، تجهیزات ساده‌ای هستند که به طور ویژه برای باز و بسته کردن پیچ‌ها و مهره‌های متناظر با آن‌ها طراحی شده‌اند. مهم نیست که شما یک آماتور یا یک حرفه‌ای باشید، داشتن هر دو آچار هگزا و تورکس در بیشتر مواقع، مانع از کاهش سرعت کار شما در مواجهه با هر گونه پیچ و مهره می‌شود.
هدف از استفاده از آچار هگزا، بستن و باز کردن پیچ‌ها و مهره‌هایی با روکش هگزا (شش ضلعی)، در قسمت سر آن‌ها است. آچار تورکس نیز برای بستن و باز کردن پیچ‌ها و مهره‌هایی با روکش تورکس (شبیه ستاره) استفاده می‌شود. اگرچه آچارهای هگزا و تورکس به صورت تک در دسترس قرار می‌گیرد، اما بیشتر به صورت مجموعه‌هایی با انواع مختلف برای شرایط مختلف ارائه می‌شوند.

2- انواع آچار آلن

آچار استاندارد آلن / آچار L-شکل آلن

آچارهای استاندارد هگزا و تورکس به طور کلی به صورت مجموعه با جعبه نگهدارنده (پلاستیکی)، ارائه می‌شوند که به ارگانیزه کردن آن‌ها به ترتیب صعودی اندازه‌هایشان کمک می‌کند. برخلاف آچارهای هگزا که به طور کلی در عرض شش ضلعی آنها اندازه گیری و به صورت متریک یا  امپریال اندازه گیری می‌شوند، آچارهای تورکس دارای سیستم جداگانه اندازه گیری هستند.
تولدکنندگان اغلب جعبه نگهدارنده را با رنگ، کد می‌کنند تا به آنها کمک کند که مجموعه هگزا متریک خود را از مجموعه امپریال خود تشخیص دهند. مجموعه‌های استاندارد تورکس و هگزا با ویژگی‌های مختلفی مانند لبه‌های برش دار، نگهدارنده‌های مغناطیسی یا غیر مغناطیسی ارائه می‌شوند.

آچار آلن استاندارد - ویکی آهن

مجموعه آچار آلن

مجموعه آچار آلن، کلیدهای ساده L شکل هگزا یا تورکس هستند که روی یک جا کلیدی با گیره‌ای که فنر نگهدارنده است، نصب می‌شوند.
این مجموعه‌های آچاری معمولاً بسیار ارزان هستند و می‌توانند برای سهولت کار در کنار کلیدهای خانه یا ماشین شما نگهداری شوند. آنها به گونه‌ای به حلقه متصل می‌شوند که برای استفاده از بازوی بلند، باید آچار را از گیره نگهدارنده بچرخانید و بکشید. برای جابجایی کلید در نگهدارنده، آچار را فشار داده و سپس آن را بچرخانید.

آچار آلن با دسته T

مجموعه‌های دسته T در چهار طرح عمده ارائه شده‌اند: حلقه پیوسته یک تکه، دسته‌هایT کشویی، دسته T پلاستیکی با بازوی کوتاه و دسته T پلاستیکی بدون بازوی کوتاه. آچارهای دسته T دارای ویژگی‌های مختلفی مانند لبه‌های برش دار، نگهدارنده‌های غیر مغناطیسی و … هستند.

آچار آلن دسته T - ویکی آهن

آچار آلن با دسته T قابل جابجایی

در این مدل میله کشویی فلزی که دسته T را تشکیل می‌دهد، می‌تواند از یک سمت به سمت مخالف جابجا شود. با جابجایی کامل میله به یک سمت، امکان اعمال گشتاور بیشتری وجود دارد. میله کشویی همچنین می‌تواند هنگام کار در مناطق محدود، مثلا نزدیک به دیوار، بسیار کاربرد داشته باشد.

آچار با دسته T بدون بازوی کوتاه

آچارهای پلاستیکی هگزا و تورکس با دسته T به ما این امکان را می‌دهند که گشتاور بیشتری را روی بست، نسبت به بازوی بلند یک کلید هگزا معمولی، اعمال کنیم.
در اندازه‌های بزرگتر، از دو دست برای چرخاندن دسته T پلاستیکی استفاده می‌شود. دسته‌های T پلاستیکی، بیشتر با دو نوع پلاستیک ساخته می‌شوند (معمولاً به عنوان یک ماده دوجزئی یا bi-material اشاره می‌شود)، یکی از آنها TPR (لاستیک ترموپلاستیک) نامیده می‌شود. TPR به دسته حس نرم و نرمالی می‌دهد و برای شخصی که از آن استفاده می‌کند، چسبندگی بهتری را فراهم می‌کند.

آچار با دسته T با بازوی کوتاه

این مدل در عمل به دسته‌های T پلاستیکی توضیح داده‌شده در فوق، شبیه است، که البته یک بازوی کوتاه که از یک طرف دسته T بیشتر امتداد می‌یابد، اضافه شده‌است. این ویژگی اضافی به سادگی نشان می‌دهد که آچار هگزا یا تورکس می‌تواند در موقعیت‌های مختلفی مانند مواردی با دسترسی محدود، استفاده شود. اضافه کردن بازوی کوتاه همچنین به کاربر این امکان را می‌دهد که هنگام استفاده از بازوی بلند به عنوان دسته، به دلیل اضافه شدن بازوی کوتاه، گشتاور بیشتری را اعمال کند.

مجموعه آچار هگزا تاشو

مجموعه آچار هگزا و تورکس تاشو شامل آچارهای با بازوی کوتاه است که به داخل یک دسته که از فلز یا پلاستیک تهیه می‌شود، قرار می‌گیرد. فلزهایی که به طور کلی برای ساخت دسته‌های  این مجموعه استفاده می‌شوند، فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم هستند. البته، امروزه، دسته‌های پلاستیکی به عنوان نوع رایج‌تری از دسته‌های تاشو آچار هگزا شناخته می‌شوند. در آچارهای تاشو بیشتر در زاویه ۹۰ درجه از قابلیت اعمال گشتاور بر روی  کار استفاده می‌شود. با این حال، یکی از مزایای اصلی آنها این است که آچارهای تاشو، ۱۸۰ درجه یا بیشتر خم شده و به شما کمک می‌کنند تا به بست‌های سخت‌تر دسترسی پیدا کنید یا آن‌ها را با سرعت‌ بیشتری بچرخانید.

آچار آلن تاشو - ویکی آهن

 مجموعه آچار هگزا رچت 

مجموعه آچار هگزا رچت با طراحی دسته تاشو یا T-Handle در دسترس است. آچارهای هگزا و تورکس این مجموعه معمولاً قطعات جداگانه‌ای هستند که با دسته‌ها متفاوت می‌باشند. این مجموعه همچنین ممکن است شامل بیت‌های پیچ‌گوشتی به علاوه آچارهای هگزا و تورکس باشد. بیت‌ها با کمک یک حامل بیت مغناطیسی که مکانیزم رچت را در بر می‌گیرد، به دسته متصل می‌شوند. مکانیزم رچت باعث محدود کردن حرکت بیت به یک جهت در هنگام چرخش دسته می‌شود.

آچار آلن رچت - ویکی آهن

مجموعه آچار هگزا

مجموعه آچار هگزا به سادگی به‌عنوان یک انتخاب از آچارهای هگزا متریک و امپریال در یک مجموعه واحد ترکیب شده‌اند. اینها اغلب در صورتی مفید هستند که با هر دو نوع بست (بست های متریک و امپریال) کار کنید. مجموعه ترکیبی آچار هگزا معمولاً کمتر از دو مجموعه آچار هگزا معمولی در اندازه‌های متریک و امپریال قیمت دارد. این مجموعه به طور کلی با تمام ویژگی‌هایی که از یک مجموعه آچار هگزا استاندارد انتظار می‌رود، مانند لبه‌های شیاردار، و نگه‌دارنده بست غیرمغناطیسی و مغناطیسی در دسترس است.

آچار آلن با دسته اسپینر 

آچارهای هگزا با دسته اسپینر و تورکس شبیه به یک پیچ‌گوشتی به نظر می‌رسند به جز یک مورد و آن هم این است که در ابتدای نوک خود نمایه ای به شکل هگز یا تورکس دارند. به این معنی که به آنها پیچ گوشتی‌های هگز یا تورکس نیز می گویند.
همانند سایر آچارهای هگزا، آچارهای هگزا با دسته اسپینر معمولاً دارای شکل مقطع شش ضلعی هستند که از تمام طول محور می‌گذرد. به طور کلی دسته اسپینر از پلاستیک ساخته‌می‌شود.  نسخه‌های با کیفیت این مدل اغلب از TPR (لاستیک حرارتی پلاستیک) برای راحتی و چسبندگی بهتر، استفاده می‌کنند. با این حال، برخی از قسمت‌ها دارای دسته‌هایی از آلومینیوم هستند.
دسته‌های اسپینر در چرخاندن سریع بست بسیار کارآمد هستند و مدل‌هایی با شفت‌های بسیار بلند به ما اهرمی می‌دهند تا به قسمت‌های فرورفته قطعه کار و بست‌ها دسترسی پیدا کنیم، اما به دلیل عدم وجود بازوی کوتاه، نمی‌توانیم همانند زمانی که از بازوی بلند آچار هگزا یا تورکس استاندارد به عنوان دسته استفاده می‌کنیم، گشتاور زیادی به بست ها وارد کنیم.

آچار آلن اسپینر - ویکی آهن

آچار آلن استابی

آچارهای استابی هگزا و تورکس معمولاً در مقایسه با آچارهای استاندارد بازوی کوتاه‌تری دارند. بازوی کوتاه آچارهای استابی تقریباً نصف طول بازوی کوتاه آچار استاندارد در همان اندازه است. آن‌ها دارای یک شعاع داخلی بسیار کوچک‌تری هستند تا حداکثر مقدار انتهای استابی در وسط بست قرار گیرد. طراحی کوتاه این آچارها به آن‌ها اجازه می‌دهد که در شرایطی که آچار استاندارد نمی‌تواند استفاده شود، جای بگیرند.

آچار آلن استابی - ویکی آهن

آچار هگزا با دسته پرچم

آچارهای هگزا با دسته پرچم عموماً بازوی کوتاه ندارند، بلکه به جای آن‌ها دارای دسته مستطیلی از پلاستیک هستند که در یک طرف کلید قرار می‌گیرد و ظاهری شبیه پرچم به آن می‌دهد . چرخاندن پرچم پلاستیکی بسیار راحت تر از استفاده از بازوی کوتاه یک آچار معمولی هگز و تورکس است. این نوع از آچارهای هگز و تورکس بیشتر در کلیدهای سایز کوچکتر دیده می‌شود، جایی که چرخاندن بازوی کوتاهتر آچار استاندارد بسیار دشوارتر است.

آچار آلن پرچم دار -  ویکی آهن

برای مطالعه مطالب مرتبط، به لینک‌های زیر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *