سنگ فرز

سنگ فرز - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم سنگ فرز و صفحه سنگ یا صفحه برش را برای شما شرح دهیم و به توضیح انواع آنها بپردازیم.

سنگ فرز چیست ؟

سنگ فرز یک نوع ابزار است که برای برش، تراش‌کاری، پرداخت سطوح و پولیش‌کردن استفاده‌می‌شود. این دستگاه یک موتور دارد که یک دیسک یا برس یا چیزی مشابه به سر آن بسته می‌شود و با حرکت موتور، دیسک شروع به دوران با سرعت بسیار بالایی می‌‌کند. 
کاربرد اصلی این دستگاه عمدتا برای کارگران ساختمانی و صنعتگران فلزکاری است . در صنایع دیگر نیز کاربرد فراوانی دارد . امکان تعویض صفحه سنگ فرز این فرصت را میدهد تا در کارهای بسیار متنوع و مختلفی از آن استفاده نمود. 

کاربردهای عمومی سنگ فرز

سنگ‌زنی

تیز کردن 

پولیش کردن

زدودن زنگ

تمیز کردن فلز

برش فلز 

پرداخت فلز

برش کاشی و سرامیک 

برداشت ملات قدیمی

برش سنگ 

کنده‌کاری و صاف کردن چوب

سنباده زدن چوب

معرفی بخش های مختلف سنگ فرز 

دانستن در مورد قطعات یک سنگ فرز و نحوه در کنار هم قرار گرفتن آنها امری ضروریست. به این علت امر مهمی است که اگر سنگ فرز شما خراب شد، باید بدانید که کدام قطعه قبل از تعمیر آن یا سفارش قطعه جایگزین خراب شده است.

معرفی بخش های مختلف سنگ فرز - ویکی آهن

اهرم قدرت

اولین قسمتی از یک سنگ فرز که باید از آن آگاه باشید کلید برق یا اهرم برق است. دسته اصلی دارای یک دکمه، اهرم یا ماشه است که به آن متصل است. هدف این جزء این است که به شما امکان‌می‌دهد در صورت نیاز، سنگ فرز را روشن و خاموش کنید.

دکمه قفل

دومین قسمت از یک آسیاب زاویه ای که باید در مورد آن بدانید دکمه قفل است. دسته اصلی دارای یک دکمه، اهرم یا ماشه است که به آن متصل است. هدف این جزء این است که به شما امکان می‌دهد در صورت نیاز، سنگ فرز را روشن و خاموش کنید.

صفحه کنترل سرعت

یکی دیگر از قطعات مهم یک سنگ فرز ، که لزوما روی هر یک از آنها نیست، صفحه کنترل سرعت است. این قطعه ای است که به شما امکان می دهد سرعت چرخش دیسک را تنظیم کنید.

دسته اصلی یا مرکزی

دسته مرکزی چهارمین قسمت سنگ فرز است که باید با آن آشنا باشید. این اصلی ترین بخش است که با دست خود نگه میدارید . بخش عمده ای از کنترل ها، مانند ماشه برق، دکمه قفل و موارد دیگر، روی آن قسمت بلند و گردی که از سر چرخ زاویه ای خارج می‌شود، قرارمی‌گیرند.

دسته جانبی

یک دسته جانبی (یا ثانویه) به عنوان یکی دیگر از قطعات اختیاری یک سنگ فرز روی اکثریت آنها گنجانده شده‌است. به نظر می رسد این یک برآمدگی فلزی یا پلاستیکی است، شبیه به یک چوب، با یک دستگیره لاستیکی یا پلاستیکی بافت دار و یک مهره بلند در انتهای آن برای نگهداشتن بدون لرزش .

بدنه

بدنه سنگ فرز گاهی اوقات به عنوان سر این دستگاه نامیده می‌شود. این بخشی از سنگ فرز است که موتور و همچنین دوک و تیغه و همچنین دسته‌های اصلی و جانبی را نگه می‌دارد. از آنجا که تقریباً هر چیز دیگری به نوعی به آن متصل است، یکی از مهم ترین بخش های سنگ فرز است.

موتور

موتور یکی دیگر از بخش‌های مهم یک سنگ فرز است. موتور، مسئول تمام قدرت و حرکت در سنگ فرز شماست. سنگ فرزها دارای قدرت‌های مختلفی هستند که بر اساس نوع، کیفیت و قیمت تعیین می‌شود.

دوک

دوک و عناصر درگیر آن از دیگر بخش‌های مهم سنگ فرز هستند. دوک برآمدگی دایره‌ای در قسمت پایین سر یا بدنه اصلی است که سر و تیغه آسیاب را نگه‌می‌دارد. همانطور که قبلا گفته شد، اسپیندل از طریق یک تسمه به موتور متصل می‌شود و در نتیجه یک حرکت دایره ای سریع انجام می شود.

محافظ تیغه

محافظ تیغه یکی دیگر از قطعات ضروری است اما قابل جدا شدن از یک سنگ فرز است. این یک اتصال نیم دایره ای است که به قسمت زیرین بدنه یا سر اصلی آسیاب زاویه ای متصل می‌شود و به سمت اپراتور می‌رود. بخشی از تیغه که رو به اپراتور است بسته می‌شود و نیمه جلویی برای تماس با قطعه کار آزاد است.

باتری یا سیم برق

کابل برق یا باتری آخرین قسمتی از یک سنگ فرز است که مورد بحث قرار می‌گیرد. البته این دستگاه به برق نیاز دارد که ممکن‌است آن را مستقیماً از پریز یا از طریق بسته باتری دریافت کند. در انتهای دسته اصلی باتری یا سیم برق قرار خواهد گرفت.

معرفی بخش های جانبی سنگ فرز

دیسک‌های برش
دیسک‌های سنباده
دیسک های سنگ زنی
برس های سیمی
دیسک های فلپ غیر بافته مصنوعی

انواع محتلف سنگ فرز - ویکی آهن

تفاوت بین سنگ فرزهای شارژی و برقی

تفاوت بین سنگ فرز شارژی و برقی - ویکی آهن

در واقع، ابتدایی ترین و کوچکترین بسته‌های باتری همراه با قوی‌ترین سنگ فرز تنها 1-2 ساعت دوام خواهند داشت. برخی از سنگ فرزهای زاویه ای دارای باتری هایی بسیار قوی هستند که می توانند یک روز کامل کار کنند.

سنگ فرز استاندارد چیست ؟

رایج ترین اندازه های مورد استفاده 4 اینچ و 4 ½ اینچ هستند. این سنگ فرزها معمولاً ظرفیت قطر دیسک ها تا 7 اینچ را دارند و نسخه‌های کوچک مخصوصاً ظرفیت دیسک‌های 3 اینچی را دارند.

محدودیت ها

معایب و محدودیت‌های سنگ فرز چیست ؟

ایمنی سنگ فرز بسیار مهم است. استفاده از نوع نامناسب برای انجام کار یا عدم استفاده صحیح از ابزار می‌تواند باعث بروز حوادث جدی شود. سنگ فرزها نوعی چرخ ساینده هستند. آنها قدرتمند و تیز هستند و می‌توانند به راحتی مواد سخت را برش دهند.
استفاده از نوع نامناسب، یا استفاده از ابزار به روش نادرست، می تواند به طرق مختلف به شما آسیب برساند، از جمله:

  • بریدگی‌های پوستی
  • قطع انگشتان دست
  • صدمات چشمی
  • جراحت سر
  • آسیب دیدگی پا
  • سایر صدمات ضربه ای

تماس با دیسک

سنگ فرزها می‌توانند سنگ، بتن، فلز و سایر مواد سخت را برش دهند، بنابراین بریدن گوشت و استخوان انسان برای آن کار ساده تری است. تماس با دیسک در حین کار می‌تواند عواقب جدی، با بریدگی عمیق و حتی قطع عضو داشته‌باشد.
این نوع آسیب بیشتر با محافظت کم اتفاق می‌افتد، بنابراین قبل از استفاده حتما بررسی نمایید که محافظ ایمنی در جای خود قرار دارد. دستکش مناسب بپوشید و همیشه هوشیار باشید و در طول استفاده از این دستگاه تمرکز خود را حفظ کنید.

شکستن دیسک

خطر شکستگی در هر دستگاهی ممکن است اتفاق بیفتد. این خطر باید با بررسی دیسک ها، نصب صحیح و استفاده ایمن از آن به حداقل برسد. برای جلوگیری از این اتفاق فقط از دیسکی استفاده کنید که در شرایط خوب، دارای تاریخ انقضا، و در محدوده سرعت خود باشد. حداکثر سرعت و تاریخ انقضا روی هر چرخ مشخص می‌شود، هرگز بیشتر از مقدارهای استاندارد درج شده عمل نکنید.

تماس با اجسام پرتاب شونده یا پرتابه ها

پرتابه ها ذرات و مواد معلق در هوا هستند. آنها می‌توانند در صورت ترکیدن چرخ و همچنین در اثر برش یا آسیاب شدن مواد رخ دهند.
همیشه نمی توان از پرتاب ها جلوگیری کرد، اما می توانید با استفاده از ابزار، چرخ و تنظیمات مناسب برای مواد، خطر را به حداقل برسانید.
از آنجایی که خطر پرتابه‌ها را فقط می‌توان به حداقل رساند و از بین نمی‌برد، به عنوان یک اقدام ایمنی آسیاب زاویه‌ای برای جلوگیری از آسیب، باید از PPE استفاده کنید تا از شما در برابر خطر پرتابه، به‌ویژه محافظ چشم و سر محافظت شود.

ضربه برگشتی

ضربات برگشتی می‌تواند باعث حوادث خطرناک و حتی مرگ شود. زمانی اتفاق می‌افتد که سنگ فرز هنگام برش مواد را بگیرد یا گیرکند. ضربه برگشتی می‌تواند باعث شود کاربر کنترل ابزار را از دست بدهد و به کارگر ضربه بزند یا زمین بخورد و باعث آسیب به او شود. اگر از سنگ فرز نامناسب استفاده می‌کنید یا با سرعت غیر استاندارد کار را انجام میدهید ، احتمال بازگشت ضربه به عقب بیشتر می‌شود.
با اطمینان از اینکه از دستگاه مناسب برای مواد استفاده می کنید و ابزار خود را با سرعت مناسب در اختیار دارید، می توانید خطر ضربه زدن را کاهش دهید.

در هم تنیدگی

پوشیدن لباس و تجهیزات محافظ مناسب به محافظت از شما بسیار کمک می‌کند. اما پوشیدن لباس نامناسب نیز می‌تواند باعث آسیب های جدی شود. در هر دیسک چرخشی، خطر درهم تنیدگی وجود دارد. لباس های گشاد مانند کراوات یا آستین های گشاد می‌توانند بین چرخ و قطعه کار کشیده شوند. موهای بلند نیز می‌توانند در قسمت‌های چرخان ابزار گره بخورند و سر را به سمت تیغه بکشند. لباس های گشاد یا جواهرات نپوشید و موهای بلند را از پشت ببندید. 

آتش سوزی

هنگام استفاده از سنگ فرز، احتمال دارد تعداد زیادی جرقه تولید کند. ممکن است نتوانید جلوی این کار را بگیرید، بنابراین باید مطمئن شوید که در یک محیط امن برای استفاده از این دستگاه  هستید.
به عنوان مثال، اگر از سنگ فرز در نزدیکی جایگاه سوخت گیری یا نزدیک به انبار یا استفاده از مواد قابل اشتعال یا انفجاری استفاده می‌کنید، خطر آتش سوزی و انفجار بیشتر می‌شود. همیشه قبل از استفاده از آن ، محل کار را بررسی کنید و هرگونه مواد قابل احتراق یا قابل اشتعال را از محیط دور کنید. 

سنگ فرز و محدودیت های استفاده آن - ویکی آهن
سنگ فرز و محدودیت های استفاده آن - ویکی آهن

بهتر است بدانید که :

در این بخش به مسائل ایمنی و انواع مختلف جوادث پرداختیم. اما باید در نظر داشت که چند خطر دیگر نیز وجود دارد. این خطرات ممکن است باعث تصادف نشوند، اما با استفاده طولانی مدت، می‌توانند به سلامت شما آسیب بزنند.
ممکن است کاربران را در معرض ارتعاش قراردهد. استفاده طولانی مدت ممکن‌است مشکلاتی مانند سندرم لرزش دست و بازو (HAVS) ایجاد کند. همچنین باید از قرارگرفتن در معرض گرد و غبار، به ویژه از سیلیس، چوب و سایر گرد و غبارهای مضر دوری کنید. برای محافظت از ریه‌های خود حتما از ماسک استفاده‌کنید.همچنین این دستگاه جزو ابزارهای پرسروصدا هستند بنابراین افرادی که با آن کار میکنند یا در معرض صدای آن هستند بهتر از با کمک تجهیزات پزشکی مناسب از شنوایی خود در برابر صداها محافظت نمایند. 

برای مطالعه مقالات اصلی از طریق لینک های زیر اقدام نمایید.

صفحه سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *