اجزای مختلف پیچ ، 7 قسمت اصلی پیچ

اجزای پیچ - ویکی آهن

پیچ

در این مقاله به اجزای اصلی پیچ بصورت خلاصه میپردازیم و آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

فهرست مطالب:

1- معرفی

2- پیچ

3- قسمتهای مختلف پیچ

4- پیچ چگونه کار مکند؟

5- فرآیند تولید پیچ

6- نتیجه

معرفی

پیچ‌ها احتمالاً شناخته‌شده ترین اتصال دهنده های فولادی ضد زنگ هستند که در هر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها برای همه کارها و تجهیزات ضروری هستند. به هیچ وجه مربوط به پیچ و مهره نیست، آنها برای محکم کردن حداقل دو یا چند سطح در کنار هم استفاده می‌شوند. همانطور که پیچ از سطح مورد نظر عبور می‌کند، قطعه را با استفاده از رزوه خارجی خود “سوراخ” می‌کند. با این حال، صرف نظر از اینکه از پیچ‌ها بسیار زیاد استفاده کرده‌اید، ممکن است با قسمتهای مختلف آن آشنا نباشید.

پیچ ها در بسیاری از موارد خود دارای رزوه می‌باشند در حالی که پیچ چرخانده می‌شود، رزوه‌ها در مواد بریده می‌شوند و یک رزوه داخلی ایجاد می‌کنند که به چسباندن کامل قطعات به یکدیگر کمک می‌کند و از بیرون آمدن آن جلوگیری می‌کند. پیچ های زیادی برای مواد مختلف وجود دارد. موادی که به طور منظم با پیچ ها متصل می‌شوند شامل چوب، ورق ، فلز و پلاستیک هستند.

پیچ چیست؟

پیچ‌ یکی از رایج ترین انواع اتصال دهنده‌ها در جهان می‌باشند. پیچ یک دسته کلی از اتصال دهنده‎های مکانیکی با محور رزوه ای است که برای پیچیدن به قسمت یا بخشی طراحی شده‌است. پیچ ها اغلب به اصطکاک در رزوه ها بستگی دارند تا ایمن و سلامت بمانند. ابزاری که برای بستن پیچ رو ی قطعه استفاده می شوند‌به عنوان پیچ گوشتی شناخته می‎شوند.

پیچ ترکیبی از ماشین آلات اساسی است، اساساً یک صفحه شیبدار است که روی یک شفت مرکزی پیچیده شده‌است.
شیارهای روی پیچ با چرخاندن آن در قطعه یا محل مورد نظر در آن قطعه ایجاد رزوه میکند و بستن و محکم کردن پیچ دو قطعه به هم محکم شده و از جدا شدن آنها جلوگیری میکند.

پیچ چیست - ویکی آهن

این‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف قابل دسترسی هستند و هر کدام عملکردهای مختلفی دارند. پیچ ها معمولا گرد، مسطح، کوتاه، بلند و بسیاری مدلهای مختلف دیگری هستند، اما تشخیص آنها یا آگاهی از آنها برای پروژه شما چالش برانگیز خواهد بود که در انواع مختلف در دسترس هستند. پیچ ها نسبت به میخ ها استحکام و قدرت نگهداری بیشتری می دهند. همچنین، با فرض اینکه چیزی باید از بین برود، بدون شک می توان پیچ ها را جدا کرد. برای اکثر اهداف تعمیر خانه، پیچ های چوب این کار را انجام می‌دهند.

قطعات پیچ

1- درایو

به این قطعات سر پیچ نیز می‌گویند. نوک پیچ گوشتی که برای چرخاندن پیچ در یک شکاف خاص مناسب قرار میگیرد، درایو نامیده می‌شود. اندازه‌ها و حالت‌های مختلفی از درایوها در دسترس هستند. با توجه به آن، بهتر است پیچ گوشتی‌های مختلف را در جعبه ابزار شخصی داشته‌باشید.

2- نوک پیچ

انتهای تیز یا نوک تیز پیچ به عنوان تیپ شناخته می شود. اکثر پیچ ها دارای نوک تیز هستند که آماده سوراخ کردن سطوح هستند. نوک آن معمولاً باریک تر از بقیه پیچ است. این به آن اجازه می‌دهد تا در هر صورت به مواد سخت نفوذ کند یا وارد آن شود. بدون نوک تیز یا با نوک پهن، یک پیچ ممکن است برای نفوذ به مواد سخت به مشکل بخورد. نوک اغلب با توجه به موادی که پیچ در نظر گرفته‌شده‌است تغییر می‌کند.

3- سر

سر قسمت بالایی یک پیچ است. چند نوع سر پیچ وجود دارد.

4- رزوه

بخش یا قسمتی از پیچ که دارای برجستگی های مارپیچ است را رزوه می گویند. پیچ ها برای از بین بردن مواد از سطوحی که به داخل آن ها رانده می شوند، به این رزوه نیاز دارند. رزوه‌کاری اساساً مواد اضافی را با فرو رفتن پیچ به یک سطح ،خارج می‌کند. در نقطه ای که یک پیچ به یک سطح نفوذ میکند، بخشی از مواد سطح را جابجا می‌کند. این ماده پس از ورود به برجستگی های مارپیچ به سمت بالا و خارج از سطح حرکت می‌کند.

5- تاج

به بالاترین سطح رزوه در پیچ ها تاج گفته میشود.

6- ساق پیچ

پیچ ها نیز دارای ساقه هستند. برای پیچ های چوبی، ساقه قسمت یا بخش بدون رزوه ای است که روی قسمت رزوه دار یافت می‌شود. بعضی از پیچ‌ دارای یک ساقه بدون رزوه هستند. انواع مختلف پیچ‌ها دارای یک ساقه کاملاً رزوه شده هستند، به این معنی که رزوه تا حد ممکن از سر تا نوک منبسط می‌شود. پیچ های چوبی با توجه به اینکه اغلب دارای یک ساقه بدون رزوه هستند متفاوت هستند.

7- ضخامت

ضخامت پیچ اندازه‌گیری یا تخمین زده‌می‌شود و همچنین با دو قطر که قطر کوچک و اصلی است ارزیابی می شود. ضخیم ترین قسمت رزوه قطر اصلی و فاصله بین پایه پیچ به عنوان ضخامت جزئی شناخته می‌شود.

اجزای پیچ - ویکی آهن

پیچ چگونه کار میکند؟

دنیای پیچ‌ها بسیار بزرگ است و وقتی به دنبال پیچ‌ها برای پروژه بعدی خود می‌گردید، هیچ کمبودی در گزینه‌های مختلف نخواهید داشت. یک پیچ با حرکت پیچ گوشتی تغذیه و کنترل می‌شود. این نیروی چرخشی به نیروی بالا و پایین تبدیل می‌شود. به پیچ گوشتی یا مته ای نیاز دارید که با طراحی سر مناسب باشد تا پیچ را در مواد یا قطعات مختلف وارد کند.
قدرت پیچ بستگی به نزدیکی رزوه ها به هم و فاصله اعمال نیروی پیچ از مرکز دارد.

طیف گسترده ای از انواع پیچ ها وجود دارد، و با توجه به اینکه کنتراست کاربرد دقیق آنها وجود دارد، بهترین کاری که یک پیچ واقعاً انجام می دهد این است که دو چیز را دست نخورده نگه دارد. قسمت های مختلف پیچ چیست؟ در زیر به بخش‌های مختلف پیچ‌ها و فرآیند تولید آن‌ها و همچنین برخی از اطلاعات حیاتی که ارزیابی می‌کنید کدام بخش از پیچ‌ها برای رفع نیازهای شما بهتر عمل می‌کنند، بحث می‌کنیم.

در مقاله رو برو در مورد 22 نوع پیچ بهمراه کاربردشان اطلاعاتی قرار داده ایم که میتواند شما را برای انتخاب بهتر پیچ برای پروژه خود کمک کند.
پیشنهاد میشود حتما مطالعه بفرمایید.

فرآیند ساخت پیچ

سه مرحله مهم در ساخت پیچ وجود دارد.

  • سرفصل
  • ریسمان نورد
  • پوشش

1- سرفصل

پیچ معمولاً با استفاده از سیم ساخته می‌شوند. پس از آن، سیم به طول مناسب برای نوع پیچ ساخته‌شده‌بریده می‌شود. سر پیچ توسط هدینگ تولید می‌شود. شکل قالب در دستگاه ویژگی‌ها را برای فشار دادن به سر پیچ مشخص می‌کند، به عنوان مثال، یک پیچ سر گرد از یک قالب گرد استفاده می‌کند.

2- رزوه

رزوه ها معمولاً با استفاده از نورد نخ تولید می شوند.

3- پوشش

در نهایت، یک پوشش ، به عنوان مثال، آبکاری با روی یا اکسید سیاه، برای جلوگیری از خوردگی اعمال می‌شود.

تولید پیچ - ویکی آهن

نتیجه

با وجود این قطعات اولیه، چند پیچ نیز ممکن است دارای ویژگی های اضافی با توجه به نوع پیچ و کاربرد آن باشند. شناخته شده ترین ویژگی اضافی، واشر، استاندارد یا قفل است. واشر مهر و موم برتری ایجاد می کند و بار را به طور مساوی در سطح بزرگتر توزیع می کند. در وسعت پیچ‌های چوب و پیچ‌های عرشه تا پیچ‌های تخصصی برای ماشین‌کاری، نجاری یا فلزکاری، انتخاب بست مناسب باعث می‌شود کار شما به آرامی و موثر پیش برود. همانطور که در بالا توضیح داده‌شد، انواع مختلفی از پیچ ها وجود دارد، 

بنابراین خرید پیچ‌‌‌های مناسب برای قطعه شما بهترین کار را برای سرمایه گذاری شما انجام می‌دهد. پیچ ها با موادی که برای بستن آنها استفاده می‌شود مشخص می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توانید پیچ‌های بتونی برای چسباندن اجسام به بتن، پیچ‌های چوبی برای چسباندن اجسام به چوب، یا پیچ‌های دیوار برای بستن اجسام به دیوار بخواهید. هیچ پیچ یا بست نمی‌تواند به عنوان یک راه حل مناسب برای همه عمل کند، زیرا اساساً تعداد زیادی نیاز و کاربرد برای پیچ ها و بست ها وجود دارد.

لینک اصلی مقاله بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *