معرفی 22 نوع سرپیچ

معرفی 22 نوع سرپیچ - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد 22 نوع سرپیچ و کاربرد هر یک اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان عزیز قراردهیم .

سر پیچ های مخروطی

این نوع سرپیچ‌ ها برای جلوگیری از شکافتن چوب هنگام سوراخ کردن آن استفاده می‌شود. در این فرآیند سوراخ‌ها از قبل مته می‌شوند و با زاویه سر درست می‌شوند که به ایجاد شکل نهایی کمک می‌کند. 

سر پیچ مسطح

سر پیچ‌های مسطح به طور کامل روی سطحی قرار می‌گیرند که هیچ قسمتی از سر را در معرض دید قرار نمی دهد، بنابراین این پیچ ها باید countersink شوند. مزیت داشتن سر پیچ مسطح این است که باعث می‌شوند چیزهای دیگر روی آن گیر کنند. اگر از روکش پیچ در آن استفاده شده باشد، سر پیچ قابل مشاهده نیست .

پیچ سر تخت

سر پیچ Raised 

سرپیچ Raised Head به عنوان سر بیضی شکل نیز شناخته می‌شود و دارای زاویه ای شبیه به پیچ مسطح است اما دارای سر گنبدی شکل است. برای انطباق با زاویه، برای این پیچ ها، Countersink مورد نیاز است. در مقایسه با پیچ مسطح ، سر آنها کمی از سطح برآمده می‌شود. این شکل به عملکرد درایو پیچ کمک نمی کند.

Raised Head Screw - ویکی آهن

سر پیچ Bugle 

این نوع سرپیچ‌ها معمولاً برای پیچ هایی که برای دیوار خشک و گچ تخته ساخته می شوند استفاده می‌شوند. شکل این پیچ ها شبیه سر پیچ مسطح یا تخت است اما در زیر سطح دارای زاویه است که به کاهش آسیب به سطح کمک می‌کند. حفاری سوراخ های پایلوت مورد نیاز نیست زیرا آنها خود حفاری هستند.

Bugle-Head-Screw ویکی آهن

سرپیچ های غیر مخروطی

Binding Head ScrewBinding Head Screw

یک سرپیچ منحصر به فرد هستند که برای پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و سر گنبدی شکل دارند.برای پروژه های صحافی کتاب استفاده می‌شود. آنها همچنین برای نگه داشتن چرم و نمونه ها در کنار هم استفاده می‌شوند.

Dome Head ScrewsDome-Head-Screws

پیچ‌های سر گنبدی از انواع پیچ های بسیار رایج هستند. آنها برای کارهایی مناسب هستند که در آن سر پیچ مانند پیچ های مسطح پنهان نمی‌شود. سر گنبدی شکل طراحی جذابی برای سطح ایجاد می‌کند و قسمت صاف پشت گنبد به بستن پیچ در جایی که قرار است متوقف شود کمک می‌کند.

Flange Head Screws

Flange-Head-Screws

پیچ‌های فلنجی به عنوان پیچ های فریم نیز شناخته می‌شوند. سر پیچ های فلنج می‌تواند اشکال دایره ای تا شش گوش باشد و از فلنج دایره ای که مستقیماً در زیر سرپیچ قرار دارد به بیرون کشیده می‌شود. فلنج در سر، پایداری پیچ را برای باقی ماندن در موقعیت فراهم می کند .

 Truss Head ScrewsTruss-Head-Screws - ویکی آهن

در مقایسه با سایر پیچ ها، سر پیچ‌های خرپایی پهن تر و دارای سطح گرد هستند. پیچ‌های سر خرپایی برای ورق‌های فلزی یا برای کارهایی که نیاز به سوراخ‌های بزرگ وجود دارد استفاده می‌شود و سر پهن‌تر پیچ مانع از ورود آن‌ها به سوراخ می‌شود.

سرپیچ های ترکیبی

سرپیچ‌های ترکیبی امروزه بسیار متداول هستند و دارای تنوع و ترکیبی از انواع سرپیچ های ذکرشده هستند. سر پیچ های countersink در زیر سر شکل زاویه ای دارند اما پیچ‌هایی که در آنها نیازی به کانترسینک نیست زیر سر صاف هستند.

Combination Head Screws - ویکی آهن

سر پیچ های مقاوم در برابر ضربه

این پیچ ها انواع مختلفی از پیچ‌های رایج مانند hex، Phillips هستند. آنها برای مکان‌های عمومی که احتمال سرقت در آنها زیاد است مانند سرویس های بهداشتی عمومی مناسب هستند. در زیر انواع پیچ های مقاوم در برابر دستکاری که در آنها چندین سطح امنیتی وجود دارد آورده شده است:

Pin Head Screws

پیچ‌های سر پین یکی از رایج‌ترین پیچ‌های مقاوم در برابر سرقت می‌باشند، این پیچ‌ها در پیچ فیلیپس دارای طرحی مشابه شکل ضربدری هستند که دارای لایه اضافی برای جلوگیری از برداشتن آسان آن است. در طراحی آن روی هر سر پین اضافی وجود دارد و برای برداشتن و نصب به ابزار خاصی نیاز دارند. برای برداشتن و نصب پیچ فیلیپس مقاوم در برابر دستکاری، نمی توان از پیچ گوشتی فیلیپس استفاده کرد.

Pin Head Screws - ویکی آهن

Sentinel Screw Head

این پیچ ها محافظت بسیار بالایی را ارائه می دهند زیرا فقط به یک طریق می توان آنها را هدایت کرد. برداشتن آنها بسیار دشوار است، بنابراین برای وسایل دائمی و ارزشمند مناسب هستند.

پیچ دو سوراخ

پیچ دو سوراخ - ویکی آهن

آنها همچنین به عنوان آچار نیزنامیده می‌شود. آنها امنیت را با حفظ ظاهر نهایی فراهم می‌کنند. سر آنها مسطح است که دو سوراخ کوچک در آن تعبیه شده است و برای نصب و برداشتن آنها نیاز به ابزار خاصی است.

سر پیچ های نوع Drive

سر پیچ شش گوشه خارجیسرپیچ شش گوش خارجی

آنها شکل شش ضلعی دارند. برخی از آنها دارای فلنج ساخته شده اند در حالی که برخی دیگر به شکل شش گوش روی سر کامل خود هستند. این پیچ را می توان با کمک آچار جدا کرد و نصب نمود.

سر پیچ شش گوشه داخلی سر پیچ شش گوشه داخلی

این نوع پیچ‌ها همیشه برای نصب و برداشتن به آچار آلن نیاز دارند. آنها عموماً برای مبلمانی استفاده می شوند که نیاز به مونتاژ دارند و در زمان نصب توسط آچار آلن آسیب نمی بینند. اکثر این پیچ ها با آچار آلن عرضه می شوند.

پیچ سر فیلیپس

سر پیچ فیلیپس - ویکی آهن

آنها رایج ترین پیچ در بین همه هستند. شکل متقاطع دارند که به خود مرکزی شدن پیچ کمک می‌کند و از سوراخ‌شدن در زوایای فرد جلوگیری می‌کند. با این پیچ می‌توان از مته نیز استفاده کرد و به دلیل طراحی خودمحور در زمان دریل که نیرو وارد می شود در جای خود باقی می مانند .

Pozidriv Head Screw
Pozidriv Head Screw - ویکی آهن

این پیچ‌ها تا حدودی شبیه به پیچ‌های فیلیپس هستند، اما پیچ‌های Pozidriv شیارهای بیشتری دارند که باعث می‌شود شکل آن شبیه ستاره شود. برای برداشتن آنها می توان از پیچ گوشتی فیلیپس نیز استفاده کرد. آنها در مقایسه با پیچ های فیلیپس، پایداری بیشتری را برای نیروی اعمال شده فراهم می‌کنند. 

Quadrex Head Screw

Quadrex Head Screw - ویکی آهن

این هد درایوها را درایو مربع فیلیپس نیز می‌نامند و ترکیبی از فرورفتگی مربع و فیلیپس هستند. درایو سر کوادرکس شبیه طراحی فیلیپس است، اما وسط آن شکل متقاطع به جای نوک تیز، مربع است که در هنگام اعمال نیروی بیشتر، از خم شدن جلوگیری می‌کند.

سر پیچ شیاردار سر پیچ شیاردار - ویکی آهن

سرپیچ‌هایی هستند که معمولاً به عنوان پیچ های سر تخت شناخته می شوند. این پیچ ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و در میان سایرین ارزان هستند. اما عیب اصلی استفاده از این پیچ این است که احتمال کنده شدن آنها بسیار زیاد است.آنها برای پروژه‌هایی که به تعداد کمتری پیچ نیاز دارند که می‌توان آنها را به صورت دستی به جای استفاده از مته برقی که می تواند باعث کنده شدن پیچ شود، مناسب است.

Square Recess ScrewSquare-Recess-Screw

این پیچ‌ها به طور کلی با نام Robertson’s شناخته می‌شوند. آنها دارای نقطه مرکزی مربع هستند که مانع از جدا شدن آنها می‌شود.

Star Head Screwسرپیچ ستاره ای

این پیچ ها سبک های مختلفی را در بر می گیرند که شکل ستاره ها را تشکیل می دهند. یک درایو مربع دوتایی وجود دارد که دارای دو مربع رابرتسون است که ستاره 8 نقطه ای را در وسط ایجاد می‌کند.

Torx Screw Head

وسط این پیچ ها به شکل ستاره 6 نقطه ای هستند و عموما برای وسایل الکترونیکی مانند پخش کننده DVD و کامپیوتر استفاده می‌شوند. این پیچ ها امروزه به دلیل توانایی آنها در مقاومت در برابر لغزش که معیارهای بسیار مهمی در ساخت وسایل الکترونیکی هستند، محبوب شده اند.

Torx Plus Screws

این پیچ ها دارای شیارهای کوچک تری هستند که باعث می شود پیچ محرک تماس بیشتری با سر پیچ داشته باشد که به ما امکان می دهد نیروی بیشتری به آن وارد کنیم.

سر پیچ سه بال 

این سرپیچ ها به تازگی توسط شرکت فیلیپس تولید شده است.در مقایسه با سایر پیچ ها امنیت بیشتری را ایجاد می‌کنند و می‌توانند نیروی بیشتری را حفظ کنند. آنها برای نصب و برداشتن خود نیاز به درایور خاصی دارند و شیارهای عمیق موجود در آن به آنها امکان گشتاور بیشتری را از مته می دهد.

سر پیچ سه بال - ویکی آهن
https://www.aparat.com/v/zAIdk
لینک اصلی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *