تیرچه

انواع تیرچه - ویکی آهن

در این بخش قصدداریم درمورد تیرچه و انواع آنها و نحوه ساخت هریک اطلاعاتی را در اختیارتان قراردهیم .با ما همراه باشید.

فهرست محتوا

1- انواع تیرچه

2-انواع و ساختار هریک

تیرچه چیست ؟

25 نوع تیرچه مختلف در ساخت و ساز بسته به کاربرد وجود دارد . تیر یک قسمت اولیه است که برای مقاومت در برابر بار اعمال‌شده استفاده‌می‌شود. به طورکلی، تیر برای مقاومت در برابر نیروی برشی، بار عمودی و لنگر خمشی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. تیر یک جزء افقی‌است که بر روی نقاط انتهایی بین دیوارها، ستون‌ها، نقاط تکیه‌گاه، پایه‌ها و غیره کارگذاشته می‌شود. در گذشته تیرها مربع، الوار، از نوع فلزات یا سنگ و یا ترکیبی از چوب و فلز بودند.

در واقع قطعه ای‌ست  که می‌تواند در برابر فشار و نیروی کشش مقاومت باشد. به عنوان مثال، در آرماتورها، فولاد توانایی مقاومت در برابر کشش را دارد. در حالی که بتن برای مقاومت در برابر نیروی فشار استفاده می‌شود. تیرها از نظر شکل، از نظر هندسه، از نظر نوع تکیه گاه و همچنین از نظر وضعیت تعادل، انواع مختلفی دارند. تیرچه ها نوع قابل توجهی از اجزای سازه ای هستند که متخصصان ساخت و ساز باید با آن آشنا باشند. این طرح‌های سازه‌ای، نقش برجسته‌ای در نحوه انتقال وزن دارند و تضمین‌می‌کنند که فونداسیون ساختمان به‌طور ثابت در زمین کاشته‌می‌شود.به طور کلی، الگوی توزیع بار شامل یک تیر، ستون و پایه است. که تیر در زیر شالوده و ستون تعبیه شده‌است تا نقش استحکامی بیشتری را در سراسر سازه ایجاد کند.

به چه دلیل تیرچه ها اهمیت دارند ؟

درک ساختار تیرها در ساخت و ساز و توسعه و همچنین مهندسی سازه با توجه به این واقعیت که این تیرها راه اصلی برای تحمل وزن ساختمان هستند، اساسی است. تیرها سنگینی پشت بام، سقف و کف ساختمان به طور مناسب پوشش می‌دهند. در ساخت و ساز و توسعه، متخصصان و مهندسان باید نوع تیری را که به طور کلی برای سازه مناسب است و نحوه نصب موثر تیرها را در نظر داشته باشند تا اطمینان حاصل‌شود که سازه قادر به مقاومت در برابر نیرو است.

انواع تیرچه ها

تیرها با توجه به ساخت و کاربرد آن ، انواع مختلفی دارند. اینها اجزای زیرین افقی هستند که بارهای عمودی، نیروهای برشی و کششی را به خوبی پشتیبانی می‌کنند. انواع تیر بر اساس فاکتورهای مختلف در زیر آورده شده است:

بر اساس مصالح ساختمانی

تیرچه چوبی 

تیر چوبی به طور عمده در ساخت و توسعه سقف های چوبی استفاده‌می‌شود. آنها در ترکیب با ستون ها و پایه هایی که تیرها را در ساختار قاب چوبی نگه می دارند استفاده می شوند. تیر چوبی به صورت افقی بین دو پایه در دو طرف خرپا چوبی قرار دارد.
آنها علاوه بر این برای استحکام از کف زمین در خانه های قدیمی ساخته شده از چوب استفاده می‌شوند. استفاده از الوار دارای استحکام کافی برای این کاربرد ساختمانی بسیار اهمیت دارد .

تیرچه چوبی - ویکی آهن

تیرچه چوبی 

تیرهای بتن آرمه عنصر مهم سازه ای ساختمان هستند که برای انتقال بارهای خارجی و  عرضی طراحی شده‌اند.
 همانطور که میدانید بتن در فشار بسیار و در کشش بسیار ضعیف کاربرد دارد. بنابراین، برای متعادل کردن این تغییر شکل‌ها از آرماتورهای فولادی برای تحمل نیروهای کششی در تیرهای بتن استفاده می‌شود.

تیرچه بتن - ویکی آهن

تیر فولادی 

تیرهای فولادی از فولاد مذاب ساخته می شوند که در قالب ریخته می شوند و به اشکال مختلف مانند تیرها درمی‌آیند. تیرهای فولادی در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، مواد بادوام و مستحکم و با استحکام بالا هستند.
تیرهای فولادی در انواع مختلف ساخت و ساز و توسعه مانند ساختمان، کارگاه، خرپا فولادی پشت بام، پل، طناب و غیره استفاده می‌شوند.

تیر فولادی - ویکی آهن

تیرچه کامپوزیت 

یک ساختاری که با استفاده از دو ماده منحصربه‌فرد که با هم ترکیب شده‌اند تا به‌عنوان یک واحد ساخته شود. به عنوان مثال در ساخت و ساز ساختمان، تیر کامپوزیت فولاد و بتن استفاده می شود.

تیرچه کمپوزیت - ویکی آهن

بر اساس استحکام بار

Fixed Beam

اینها انواع تیرهایی هستند که هر دو انتهای آن ثابت است و حرکت چرخشی محدود یا محدود است. همچنین، نوع پرتویی که در انتهای آن آزادی چرخش ندارد، یک پرتو ثابت است. اتصالات انتهایی تیرها با تقویت‌کننده‌هایی برای محدود کردن چرخش یا کج شدن انتهایی ارائه می‌شوند.

fixed beams - ویکی آهن

تیرچه با تکیه گاه ساده 

تیر با تکیه گاه ساده یکی از انواع مهم و ساده این دسته است. این نوع تیرچه ای است که یک سر آن غلتک است و انتهای مخالف آن پین شده است. با توجه به اینکه هر دو انتها بر روی تکیه گاه قرار می‌گیرند،تیر با تکیه گاه ساده، کم پیچیدگی دارد .

Simply-Supported-Beam ویکی آهن

تیرچه معلق

تیرچه معلق مانند یک تیر با تکیه گاه ساده است، با این حال، یک سر آن از تکیه گاه کشیده شده است. به طور کلی، هر انتها یک بشخ را استحکام می‌بخشد. به دلیل وجود یک تیر معلق، یک سر تیر توسط یک ستون و انتهای آن بدون تکیه گاه آویزان می‌شود. تیرهای معلق که معمولاً برای ساختن سایه‌بان یا بالکن استفاده می‌شوند، و اندازه های آن می‌تواند از 40 تا 120 سانتی‌متر در ساختمان‌های مسکونی معمولی متفاوت باشند.

تیرچه معلق - ویکی آهن

تیرچه کنسول

یک تیر کنسول را می توان به عنوان تیرچه ای مشخص‌کرد که در یک طرف ثابت و در انتهای مخالف آزاد است. انتهای آزاد تیر کنسول توانایی حرکت در هنگام اعمال بار را دارد، اما هیچ چرخشی یا تفسیری به سمت انتهای ثابت انتهایی (انتهای بتن) رخ نخواهد داد. بیشتر در مناطق پارکینگ اتومبیل، ساخت و ساز و توسعه پل ها، برج ها و غیره استفاده می شود.

تیرچه کنسول - ویکی آهن

تیرچه بصورت پیوسته 

تیری که بیش از دو تکیه گاه داشته باشد به عنوان تیر پیوسته شناخته می‌شود.  مانند یک تیر ساده است. یک تیرچه زمانی به عنوان یک تیر پیوسته شناخته می شود که به سادگی در دو طرف با استحکام میانی نیز مقاومت داشته باشد . این نوع تیرها بیش از یک دهانه دارند. پرتو پیوسته بیشتر در ساخت و توسعه پل استفاده می شود. یک تیر از این نوع دارای تکیه گاه های متعدد در طول خود است.

تیرچه پیوسته - ویکی آهن

تیرچه خرپا 

در نقطه ای که تیر با خرپا محکم می‌شود به آن تیر خرپایی می‌گویند.

این گونه تیرها به طور گسترده برای ساخت سوله های کارگاهی و سوله های انباری کاربرد دارد . 

تیرچه خرپا - ویکی آهن

بر اساس شکل مقطع

تیرچه مستطیلی 

تیرچه‌های مستطیلی آنهایی هستند که شکل مقطعی مستطیلی دارند. این نوع از تیرها به طور عمده کشش را در پایه متحمل می‌شوند . 
تیرهای مستطیلی از شناخته شده ترین انواع تیرها هستند که در ساخت و ساز ساختمان از ساخت خانه های کوچک گرفته تا ساخت و ساز ساختمان های بلند استفاده می شوند.

تیرچه های T شکل 

تیر دارای شکل مقطعی مانند T است که به تیرچه T معروف است. پرتو T به ما این امکان را می‌دهد که دهانه بزرگ‌تری را در تضاد با دهانه مستطیلی انتخاب کنیم، زیرا انحراف تیر به شدت کاهش یافته است.

تیرچه های I شکل 

این تیرچه مانند حروف “I” است. تیر I ممکن‌است از فولاد، سیمان یا فایبرگلاس ساخته شود. I-Beam بیشتر در ساخت کارخانه های تولیدی، ساختمان های چند طبقه و غیره استفاده می‌شود.

تیرچه های I شکل - ویکی آهن

تیرچه های L شکل 

تیری که در گوشه و یا اطراف لبه slab قرارمی‌گیرد را تیر L می‌گویند. این نوع تیرها به طور کلی در گوشه‌های سازه‌های ساختمانی که روی پشت بام قرار دارند، استفاده می‌شوند. 

تیرچه های C

این تیر دارای متقاطع C است. در غیر این صورت تیر کانال یا کانال فلنج موازی (PFC) نامیده می شود. در پرتو c دو فلنج و یک تار منفرد وجود دارد.
این تیر معمولاً در ساخت و ساز به عنوان تیرهای معمولی استفاده نمی شود، زیرا محور خمشی تیر c بر روی عرض فلنج ها مستحکم نیست. 

بر اساس شکل هندسی

Straight Beam

 

تیرچه‌های مستقیم آنهایی هستند که در یک خط مستقیم شکل گرفته است . بیشتر ساختمان‌ها با تیر مستقیم ساخته شده‌اند.

تیرچه مستقیم - ویکی آهن

تیرچه منحنی 

تیری که شکل یا پروفیل منحنی دارد به تیر منحنی معروف است. از این نوع تیرها در مکان های منحنی استفاده می شود یا مکان هایی که در آن شکل منحنی مورد نیاز است. دو نوع تیر منحنی در ابتدا وجود دارد:

اولی تیرهایی با انحنای اولیه کوچک

دومی تیرهایی با انحنای های اولیه بزرگ

 

تیرچه منحنی - ویکی آهن

بر اساس شرایط تعادل

تیرچه استاتیکی معین

اگر بتوان نیروهای وارد شده بر تیر را با استفاده از معادلات تعادل ایستا حل کرد،  آن را یک تیرچه استاتیکی معین می‌نامند. به همین ترتیب، می‌توان گفت که در یک تیرچه استاتیکی، تعداد یا مقادیر نیروهای مجهول معادل تعداد معادلات معلوم است. طرح‌های سازه‌ای با تعیین استاتیک معمولاً در پل‌ها استفاده می‌شوند، عمدتاً به این دلیل که تغییرات دما می‌تواند تنش‌های زیادی را در پل ایجاد کند.

تیرچه استاتیکی نامعین 

در صورتی که نیروهای اعمال شده بر تیر را بتوان با استفاده از معادلات تعادل ایستا حل یا کشف کرد، آن را به عنوان یک تیرچه استاتیکی نامعین می شناسند. 

بر اساس روش های ساخت و ساز

تیرچه بتنی ساخته شده در محل مورد نظر

تیر بتنی ریخته‌شده در محل ، در محل احداث می‌شود. در این نوع تیر، بتن جدید یا تازه در محل تهیه می‌شود و به شکل تیر یا کرکره برای ساخت و ساز سنگین شکل می‌گیرد . 

Cast-In-situ-Concrete-Beam. ویکی آهن

تیرچه لنگه

 

تیرهای لنگه بیشتر در بالای ورودی IH ، پنجره و قاب ها قراردارند. وظیفه اصلی آن محدود کردن فضا است. تیر لنگه یکی از اجزای اساسی تیر است.

تیرچه لنگه - ویکی آهن

Precast Concrete Beam

Pre-stressed Concrete Beam

Post Tensioned Concrete Beam

نتیجه گیری

درک تیرچه ها نیاز به اطلاعاتی در مورد استاتیک مهندسی و طراحی و علم مواد دارد. این درک به ساخت و ساز و توسعه کمک می‌کند و همچنین به کارشناسان و مهندسان  اجازه می دهد تا بارهایی را که بر تیر تأثیر می گذارد شناسایی کرده و اندازه، شکل و مواد مناسب را برای تیر مورد نیاز به طور مؤثر انتخاب کنند. انتخاب نوع نامناسب تیرچه می‌تواند باعث شود که سازه به اندازه کافی برای تحمل بار خود محکم نباشد و طول عمر و امنیت ساختمان را تضمین نکند.

لینک اصلی مقاله

برای مطالعه و خرید محصولات دیگر ما از طریق لینک های زیر اقدام نمایید . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *