انواع بلبرینگ

انواع بلبرینگ - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم اطلاعاتی را درمورد بلبرینگ و انواع آن در اختیار شما همراهان عزیز قراردهیم . در ادامه با ما همراه باشید .

فهرست مطالب

1-بلبرینگ چیست ؟

2-انواع آن

معرفی بلبرینگ

تجهیزات موجود در صنایع از قطعات کوچک و ریز ساخته‌می‌شوند.بلبرینگ ها یک عنصر بسیار کوچک و حیاتی هستند. واژه بلبرینگ‌از فعل «تحمل» مشتق شده‌است. یک بلبرینگ یک عنصر ماشین‌است که اجازه می‌دهد یک قسمت دیگر را تحمل کند. انواع مختلفی از بلبرینگ‌ها بر اساس نیازهای ما در دسترس هستند. ساده‌ترین مثال کشوی میز کامپیوتر شما است که در آن بلبرینگ به یک جزء ، حرکت خطی می‌دهد. بلبرینگ‌تماس مستقیم دو قسمت را از بین می برد و اصطکاک بین آنها را کاهش می دهد. این همچنین باعث می شود که انرژی کمتری برای برداشتن یک قطعه ایجاد شود. در ادامه انواع مختلف بلبرینگ‌را مورد بررسی قرار می‌دهیم .

کاربرد اصلی بلبرینگ

کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک

تکیه گاه قطعات چرخشی یک ماشین

تحمل بار شعاعی و بار محوری

انواع بلبرینگ

بلبرینگ‌های مورد‌استفاده در صنعت از نظر طراحی، تحمل بار و شکل، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. بلبرینگ‌های اصلی را می‌توان به صورت زیر طبقه بندی کرد.

Ball Bearings یا بلبرینگ توپی

بلبرینگ‌توپی رایج‌ترین نوع بلبرینگ است. از گلوله‌های فلزی کوچکی تشکیل‌شده‌است که بین دو حلقه فلزی قرار گرفته اند که به Races معروف هستند. توپ‌ها همچنین با استفاده از مجموعه ای به نام Cage در موقعیت خود نگه داشته می‌شوند. از آنجایی که اصطکاک لغزشی در مقایسه بابلبرینگ اصطکاکی غلتشی بسیار زیاد است، اتلاف انرژی کمتری را دارد . بخش های درونی و توپ ها برای چرخش آزاد هستند و بخش بیرونی ثابت هستند. 

 

Ball-Bearing.

مزایا :

  • مقاومت بالا
  • سادگی تعویض قطعات
  • هزینه مناسب
  • تحمل بار زیاد
  • عمر طولانی

معایب

1- شکستگی در اثر ضربه

2- سرو صدا

بلبرینگ غلتکی

مزایا:
اصطکاک کم
ظرفیت بار بالا
تعمیر و نگهداری آسان

معایب :
خیلی پر سر و صدا
هزینه بالا

بلبرینگ غلتکی - ویکی آهن

بلبرینگ‌خطی

یاتاقان خطی شامل توپ ها یا عناصر غلتاننده بین دو بخش است اما برای ایجاد حرکت خطی به هر جزء استفاده می شود. ساده ترین مثال از بلبرینگ خطی درب کشویی، کشو کمد و غیره است.

بلبرینگ Jewel 

در جاهایی که شفت های بسیار ریز وجود دارد مانند ساعت و متر استفاده می‌شود. اندازه آن بسیار کوچک است و نسبت به سایر بلبرینگ ها بسیار قیمتی تر است. 

بلبرینگ ساده 

ساده ترین نوع بلبرینگ است. از یک سطح یاتاقان تشکیل شده‌است و حاوی هیچ عنصر نورد نیست. شفت در داخل سوراخ بلبرینگ در حال چرخش است. اصطکاک لغزشی را فراهم می کند که بیشتر از اصطکاک غلتشی است. 

بلبرینگ سیال

این نوع بلبرینگ در حال حاضر جایگزین یاتاقان های فلزی می‌شوند. سیال در معرض تماس دو عنصری قرار می گیرد که اصطکاک را کاهش می دهد. به دلیل فشار سیال، دو عنصر همیشه از هم جدا می مانند و با هم تماس ندارند. عملکرد بسیار کم صدا و لرزش بسیار کمتری نسبت به سایر بلبرینگ های فلزی دارد.

بلبرینگ مغناطیسی

یاتاقان‌های مغناطیسی از مفهوم شناور مغناطیسی برای حفظ حرکت عنصر در هوا استفاده می کنند. این یک بلبرینگ بسیار پرکاربرد است زیرا هیچ محدودیتی برای سرعت عنصر چرخان وجود ندارد. دو نوع بلبرینگ مغناطیسی موجود است که یکی فعال و دیگری غیر فعال است. در نوع اکتیو، از آهنربای الکتریکی استفاده می کنیم که با خارج شدن شفت از موقعیت خود روشن می شود تا آن را به مرکز برگرداند. در نوع غیر فعال از آهنربای نفوذ پذیر یا ثابت استفاده می کنیم که طراحی آن کمی دشوار است.

بلبرینگ‌اصطکاکی

همانطور که از نام آن مفهوم می‌شود، در این بلبرینگ سطح بلبرینگ در تماس با سطح متحرک یا شفت‌است که باعث ایجاد اصطکاک بیشتر می‌شود. این بلبرینگ‌ها از اهن، برنز، برنج، بابیت و فلز سفید ساخته‌شده‌اند که شکل گرد توخالی دارند. روانکاری (روغن) برای حرکت کند و سنگین بر روی شفت استفاده‌می‌شود. این بلبرینگ برای پشتیبانی از میلنگ، اسبک موتور ICاستفاده می‌شود.

بلبرینگ‌اصطکاکی نیز به انواع زیر تقسیم شده‌است:

بلبرینگ‌جامد

این نوع بلبرینگ‌از یک سوراخ ساده در چدن برای نگهداشتن از شفت و فرم عملکرد مناسب ساخته‌شده‌است. این بلبرینگ از اهن چدن یا برنز به شکل بوش ساخته‌شده و به صورت پرس در چدن پیش ساخته نصب شده‌است.برای شفت‌های کوچک و سبک که با سرعت پایین حرکت می‌کنند استفاده‌می‌شود. یک سوراخ بر روی آن برای روانکاری (روغن کاری) آن قرار داده‌شده‌است.

بلبرینگ جامد - ویکی آهن

بلبرینگ دو کفه‌ای یا چند تکه

بلبرینگ‌دو کفه‌ای مانند بلبرینگ جامد هستند اما دارای یک آرایش تقسیم شده هستند. بلبرینگ‌های دو کفه‌ای به صورت نیمه‌‌ای ساخته‌شده و در بلوک‌های خاص لوله‌ای مونتاژ می‌شوند. دارای یقه روی سطوح خارجی‌است و همچنین در دو قسمت مانند شکل زیر ساخته‌شده‌است.

بلبرینگ دو کفه ای - ویکی آهن

بلبرینگ بوشی خود تنظیم

این نوع بلبرینگ‌عمدتا شامل دو بخش‌است. اولین آنها بلوک آهنی و دیگری بوش‌است. بلبرینگ از برنج یا هر ماده نرم دیگر در شکل گرد ساخته‌شده‌است. برای حفاظت از جابه جایی، یک پیچ در یک انتها ثابت می‌شود و نیمی از این پیچ به بوش و نیمی به بلوک ثابت می‌شود.

بلبرینگ خودتنظیم - ویکی آهن

بلبرینگ اسلایدی قابل تنظیم 

این نوع بلبرینگ‌می‌تواند سفتی بین بلبرینگ‌ها و شفت را تنظیم کند. این نوع بلبرینگ دارای قابلیت تنظیم سایش‌است. بلبرینگ در سوراخ مخروطی محفظه برای تنظیم سایش نصب شده‌است. این بلبرینگ با استفاده‌از یک مهره به داخل کشیده می شود.

مزایا :

1-هزینه تولید بلبرینگ‌های اصطکاکی پایین‌است و عملکرد آن ها بدون صدا‌است.

2-این مواد به راحتی قابل ماشینکاری هستند، فضای شعاعی کوچک را اشغال می‌کنند و دارای خواص میرایی ارتعاش و لرزه هستند.

3-می‌توانند با مواد و عوامل خارجی مقابله کنند.

معایب:

1-ممکن‌است به ماشین‌آسیب برساند.

2-حرکت اولیه ماشین را محدود می‌کند.

3-انرژی گرمایی زیادی تولید می‌کند.

مطالعه مقاله اصلی

فولی یا پولی

پولی ماشین ساده ای‌است که می‌تواند مقدار و جهت نیروی وارد شده را در فرآیند انجام کار تغییردهد. از کابلی تشکیل شده‌است که به یک چرخ و محور متصل است و اغلب برای بلند کردن و یا انتقال اجسام از آن استفاده‌می‌شود. در واقع پولی قرقره ی چرخی است که طناب، کابل، زنجیر یا تسمه قابل انعطافی را روی لبه خود حمل می‌کند. به صورت جداگانه یا ترکیبی برای انتقال انرژی و حرکت استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *