انواع پیچ و کاربرد آنها

انواع پیچ و کاربرد هریک - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم اطلاعاتی را درمورد انواع پیچ و کاربرد آنها در اختیارتان قراردهیم . پس در ادامه با ما همراه باشید

پیچ چیست ؟

پیچ یک پین فلزی نوک تیز با رزوه‌های مارپیچ‌ است که دور آن می چرخند. برای چسباندن دو قطعه به یکدیگر یا برای کاربرد خاص استفاده می‌شود. می‌تواند هر نوع قطعه ای از چوب یا فلز را بندد. انواع مختلفی از پیچ ها برای بستن انواع مختلف قطعات با عملکردهای مختلف استفاده می شود. 

معمولاً از فلز با نوک تیز در یک انتها و سر آن در انتهای دیگر ساخته شده‌است. قسمت میانی آن به ساقه پیچ معروف است . برای سفت کردن قطعات ، چرخش پیچ در جهت عقربه‌های ساعت است و برای انجام این عمل به پیچ گوشتی نیاز است.

معرفی انواع مختلف پیچ

Wood Screws

Wood Screws - ویکی آهن

Deck Screws

Deck Screws - ویکی آهن

Drywall Screws

Drywall Screws - ویکی آهن

Sheet Metal Screws

پیچ های ورق فلزی

 

Sheet Metal Screws - ویکی آهن

Double Ended Screws

پیچ دوسر

پیچ دو سر - ویکی آهن

Concrete Screws

 

 

Concrete Screws - ویکی آهن

Eye Screws

پیچ‌های چشمی 

پیچ چشمی - ویکی آهن

Mirror Screws

پیچ آیینه 

 

 

پیچ آیینه - ویکی آهن

Security Screws

پیچ‌های امنیتی 

پیچ امنیتی - ویکی آهن

Machine Screws

 

 

 

Machine Screws - ویکی آهن

Wood Screws

این نوع پیچ نوعی پیچ معمولی است که از مواد برنجی، فولادی و برنزی ساخته شده است. آنها عمدتاً برای کاربردها و محصولات چوبی استفاده‌می‌شوند و برای بستن قطعات چوبی بسیار پرکاربرد هستند. قطر پیچ در مقایسه با نوک آن ضخیم تر است. شکل سر این پیچ به کاربردهای مختلف بستگی دارد.

Deck Screws

این پیچ مانند پیچ های چوب هستند. این پیچ‌ها عمدتاً برای کاربردهای بیرونی مورد استفاده در عرشه‌های چوبی هستند. آنها مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند و به همین دلیل می توانند شرایط محیطی رطوبتی را تحمل کنند. 

Drywall Screws

این پیچ‌ها برای بستن پانل های دیوار خشک با چوب های نرم استفاده می‌شود. گام و طول نسبتاً بالایی دارند. اما در مقایسه با پیچ های عرشه خاصیت مقاومت در برابر خوردگی ندارند. نیازی به سوراخ کردن قبل نیست زیرا آنها دارای نوک تیز برای حفاری هستند .

Sheet Metal Screws

پیچ‌های ورق فلزی برای بستن سطوح سخت استفاده می شود زیرا می توانند به راحتی در سطوح سخت فلزی فرو بروند. آنها عمدتاً برای سفت کردن قطعات فلزی استفاده می شوند اما در مواد پلاستیکی، لاستیکی و چوبی نیز قابل استفاده هستند. آنها دارای اشکال مختلف و اندازه با سبک های مختلف سر، مانند تخت، خرپایی، شش گوش، بیضی و غیره هستند که بستگی به کاربرد آنها دارد.

Eye Screws

پیچ چشمی شامل یک حلقه در انتهای بالایی و رزوه هایی است که در اطراف ساقه پیچ قرار دارند. این پیچ پایداری خوبی فراهم می‌کند به طوری که می توان به راحتی یک جسم را به کمک طناب بیرون کشید یا بلند کرد. حلقه شکل چشم عمدتاً برای بستن طناب با هدف بلند کردن یا کشیدن آن است.

Double Ended Screws یا پیچ دو سر

از این پیچ‌ها برای بستن قطعات چوبی یا جاهایی که دو قطعه قادر به چرخش با هم هستند استفاده می‌شود. از اینها برای پنهان کردن دو مفصل نیز استفاده می شود. آنها به راحتی با دست اپراتور قابل اتصال یا جدا شدن هستند، بنابراین استفاده از آنها بسیار آسان است. اما در این نوع پیچ ها، یک سوراخ پیلوت از قبل حفاری شده برای قرار دادن لازم است.

Concrete Screws

این پیچ‌ها برای بستن بتن با فلز، چوب یا هر ماده دیگر استفاده می‌شود. آنها از فولاد ضد زنگ یا پیچ کربن با سر فیلیپس یا پیچ‌های واشر شش‌شاخه‌دار تشکیل شده‌اند. آنها به رنگ آبی بدون پوشش مقاوم در برابر خوردگی در بازار به فروش می‌رسند. این پیچ ها بتن به عنوان پیچ‌های بنایی یا لنگر نیز نامیده می‌شوند. در این پیچ‌ها از قبل نیاز به سوراخ کاری است.

Lag Screws

این پیچ ها در کارهای سنگین که برای بستن قطعات چوبی طراحی شده اند استفاده می شود. این‌ها جزو سخت‌ترین پیچ‌ها هستند که به صورت شش‌ضلعی یا مربعی با رزوه‌های درشت و در اندازه بزرگ تولید می‌شوند که می‌توانند قطعات کار سنگین را نگه دارند.

 Set Screws

اینها پیچ‌های بدون سر هستند که برای مقاومت در برابر حرکت نسبی بین دو جسم در حال چرخش یا مقاومت در برابر حرکت برای محکم کردن یک جسم در داخل یا در برابر یک جسم دیگر استفاده می‌شوند. آنها به طور کلی بدون سر هستند. آنها با انواع مختلفی نوک پیچ مانند نقطه فنجانی، نقطه صاف، نیم نقطه ، نقطه مخروطی عرضه می شوند. این سبک ها با توجه به کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. 

Machine Screws

پیچ ماشینی یک نوع پیچ منحصر به فرد است که در مقایسه با سایر انواع پیچ ها قوی تر است و برای بستن انواع قطعات فلزی در ماشین آلات یا ساختمان های مختلف استفاده می شود. مانند سایر بست ها برای اتصال دو یا چند شی فلزی استفاده می شود. اندازه قطر توسط (ASME) تعریف شده است.

 آنها در محدوده 0.75 اینچ قرار دارند اما قطر آنها نمی تواند از 0.75 اینچ بیشتر شود. آنها در مقایسه با سایر انواع پیچ ها از نظر اندازه کوچکتر هستند. پیچ‌های ماشینی نسبت به پیچ‌های بزرگ‌تر ترجیح داده‌می‌شوند، زیرا کاربردهای مختلفی دارند و برای اتصال انواع بی‌شماری از اشیاء، محصولات و سطوح استفاده‌می‌شوند و از مواد مختلفی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و غیره ساخته شده اند.

Security Screws

پیچ های امنیتی نوع منحصر به فردی از پیچ ها هستند که به آن پیچ های مقاوم در برابر دستکاری نیز می‌گویند. آنها پیچ های استاندارد با سبک های منحصر به فرد هستند. برای برداشتن این نوع پیچ ها به نوع خاصی از ابزار نیاز است به همین دلیل به پیچ ضد دزد معروف هستند. هر نوع پیچی که با درایور سر فیلیپس یا درایور سبک اسلات قابل جدا شدن نباشد، می تواند به عنوان پیچ امنیتی در نظر گرفته شود.

Hammer Drive Screws

این پیچ ها در انواع بست های سنگین کاربرد پیدا می‌کنند. آنها همچنین با نام پیچ های درایو U، پیچ های محرک یا پیچ های گرد بدون شکاف شناخته می شوند. آنها با سرهای گرد و ساختار منحصر به فرد ارائه می شوند که دوام، استحکام و قابلیت ماندگاری طولانی مدت را تضمین می کند. آنها برای عملیات عمومی خانه مانند چسباندن تابلوهای علامت روی دیوار، پلاک های دیواز یا سایر کاربردهای مشابه استفاده می شوند. 

Mirror Screws

اینها انواع خاصی از پیچ ها هستند که برای بستن آینه ها بر روی دیوارها و هر براکت استفاده می شوند. آنها نوعی از  wood screws یا machine screws هستند که تا حدی با رزوه‌های داخلی پوشانده شده و دارای سر فرورفته سوراخ دار هستند.

لینک اصلی این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *