سیم مفتولی

سیم مفتولی - ویکی آهن

در این بخش میخواهیم اطلاعاتی را در مورد سیم مفتولی و انواع و اندازه های آن در اختیارتان قراردهیم .

فهرست مطالب :

1- سیم مفتولی چیست ؟

2- کاربرد وسایزهای سیم مفتولی

سیم مفتولی

یک محصول فولادی نورد (آلیاژ یا غیر آلیاژ)است که از فولاد نیمه تمام در شکل های مستطیل ، گرد ، شش ضلعی یا مربع ساخته شده‌است. سیم مفتولی یک نورد گرم است که به شکل سیم پیچ تولید می‌شود و معمولاً برای استفاده در طیف گسترده ای از کاربردهای ساختمانی و صنعتی وجود دارد .سیم مفتولی به داخل کویل ها پیچیده‌شده و حمل می‌شود. بسته به نحوه شکل‌گیری و کاربرد آن می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از محصولات استفاده شود.

کاربرد اصلی آن در ساخت موارد زیر است:

توری اهنی – میخ- فنر – سیم تقویت کننده – سیم خاردار – طناب سیمی – شبکه سیمی جوش داده شده – چرخ دستی هاس خرید – آویز سیمی و میخ 

کاربرد سیم مفتولی

قطر سیم مفتولی اغلب از 5 تا 15 میلی متر متغیر است ، و بیشتر آنها مطابق با استانداردهای ISO است .

میله سیم یک محصول نیمه تمام فولادی بلند است که توسط شمش های نورد گرم در کارخانه های نورد بصورت پیوسته تولید می‌شود. دارای سطح مقطع گرد است و طبق شکل زیر به صورت کلاف پیچیده می‌شود.

ابعاد سیم مفتولی - ویکی آهن

اگرچه آن را می‌توان به شکل‌های معمولی(مانند مربع‌ها ، شش ضلعی و غیره) تولید کرد ، اما بیشتر به شکل مقطع دایره ای تولید می‌شوند. میله‌های سیم دایره ای معمولاً در قطر 5 میلی متر تا 19 میلی متر تولید می شوند و می توانند تا 0.5 میلی متر افزایش یابد. وقتی سیم از دستگاه خارج می‌شود ، به یک سیم پیچ تبدیل می‌شود. کویل‌ها روی آن بصورت کمربند ایمنی هستند. در هر سیم پیچ ، میله سیم بصورت ممتد و بدون هیچ گونه شکستگی است. بسته به تجهیزات دستگاه ، قطر داخلی سیم پیچ سیم معمولاً در محدوده 810 تا 910 میلی متر متفاوت است. قطر خارجی سیم پیچ سیم به وزن آن بستگی دارد و به طور معمول در محدوده 1100 میلی متر تا 1300 میلی متر است. وزن سیم پیچ می تواند از آسیاب به آسیاب در محدوده 600 کیلوگرم تا 2.5 تن متفاوت باشد. بلیط هایی با مقطع طولانی تر و بزرگتر سیم پیچ های سنگین تر تولید می کنند.
بر خلاف سایر محصولات فولادی، میله سیمی از تنوع کالایی قابل توجهی برخوردار است و بر اساس ترکیب شیمیایی آن، آنها را می توان شناسایی کرد:

1-میله فولادی نرم، مورد استفاده برای تولید مش جوش و میله های کشیده (سیاه، آنیل شده و روکش دار).

2-میله سیمی با محتوای کربن متوسط یا زیاد، که برای تولیدات کشیده استفاده می شود.

3-میله جوشکاری

4-میله های فولادی ویژه ای که در قالب پرس گرم و سرد، کشش و اکستروژن استفاده می شود.

سیم مفتولی - ویکی آهن

با توجه به نوع مواد اولیه در ساخت سیم مفتولی در گریدهای مختلف تولید می‌شوند. 
میله سیم فولادی کربن متداول‌ترین و از مواد مولیبدن (MO) ، آلومینیوم (AL) ، کروم (CR) ، Niobium (NB) ، کبالت (CO) ، نیکل (NI) ، تنگستن (W) می‌باشد . تیتانیوم (TI) ، زیرکونیوم (ZR) ، وانادیوم (V) یا هر عنصر دیگری که برای اثر خاص آلیاژ مورد نیاز است. به طور کلی تا 0.40 ٪میله های سیم فولادی کربن حاوی محتوای مس هستند .

سیم مفتولی

کربن کمتر از 0.15 %

برای “فولاد نرم” یا “فولاد الکترود”شناخته‌شده‌است.

گرید پایین محتوای کربن از 0.15% تا 0.23%

گرید بالا محتوای کربن از 0.23% تا 0.44%

محتوای‌کربن بیش‌از 0.44 %

انواع سیم مفتول 

انواع سیم مفتول

مفتول سیاه که به عنوان سیم آهن سیاه یا سیم فولادی کم کربن سیاه نیز شناخته می شود، نوعی سیم آهنی بدون هیچ گونه پردازشی است. در مقایسه با سیم آنیل شده، شکل دادن سیم پیچ خورده، سیم کشی یا برش مستقیم مقرون به صرفه تر است. سیم آهن سیاه یک ماده رایج برای مش های بافته شده، جوش داده شده است. مقرون به صرفه و بادوام است و به طور گسترده در برزیل یا سایر مناطق خاورمیانه و آمریکای لاتین استفاده می شود.

مزایا :

(1) نرمی و انعطاف پذیری بالایی دارد، می توان آن را به دلخواه کشید یا تا کرد و استفاده از آن آسان است.
(2) شکستن آن آسان نیست .
(3) پوشش داده شده با روکش ضد خوردگی  و ضد اکسیداسیون در نتیجه زنگ زدن آن  آسان نیست و در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم است . 
(4) عمر طولانی، کاهش هزینه های جایگزینی .

مفتول سیاه - ویکی آهن
مفتول سیاه - ویکی آهن

سیم گالوانیزه با پوشش سیم فولادی کربنی با روی ایجاد می‌شود. این کار را می توان از طریق آبکاری الکتریکی یا گالوانیزه گرم انجام داد. سیم گالوانیزه در کاربردهایی که مقاومت در برابر خوردگی اهمیت دارد، استفاده می شود. از مفتول گالوانیزه در صنایع خودروسازی، ساختمان سازی، بسترسازی و طیور استفاده می شود.

سیم گالوانیزه - ویکی اهن

سیم مفتول پی وی سی 

سیم پلی وینیل کلراید (PVC) یک سیم عایق پی وی سی تک یا چند هسته ای است. در بیشتر موارد، سیم هیچ روکشی ندارد مگر زمانی که بیش از یک هسته داشته باشد. PVC یک ماده ترموپلاستیک است که با گرما نرم می شود، این همان عاملی است که تولید سیم را آسان می کند و به سازندگان اجازه می دهد عایق کابل PVC را اکسترود کنند. می توانید از کابل برق PVC و سیم قلاب برای لوازم داخلی و سیم تجهیزات الکتریکی استفاده کنید.

سیم مفتول استیلس استیل

فولاد ضد زنگ یک ماده کم هزینه و مقاوم در برابر خوردگی با سطح دوام بالا است. برای کاربردهای مسکونی و دریایی ایده آل است. نه تنها با دوام و ماندگاری طولانی با سطح عالی است، بلکه از استحکام عالی نیز برخوردار است.

در گریدهای زیر عرضه میشوند :

 • 304 Steel Grade Ca%
 • 0.08%
 • 304 Steel Grade Cr%
 • 18.0~20.0%
 • 304 Steel Grade Ni%
 • 8.0~10.5%
 • 316L Steel Grade Ca%
 • 0.03%
 • 316L Steel Grade Cr%
 • 16.0-18.0%
 • 316L Steel Grade Ni%
 • 12.0-15.0%

استینلس استیل - ویکی آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *