رول بولت و انکر بولت

رول بولت و انکر بولت - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد رول بولت و انکر بولت انواع و اندازه های آن اطلاعاتی را در اختیارتان قراردهیم . با ما همراه باشید .

فهرست مطالب

1-رول بولت و انکر بولت چیست ؟

2- انواع آن‌ها

رول بولت 

رول بولت عموما از جنس فولاد می‌باشد و بست‌هایی هستند که در مصالح بنایی استفاده‌می‌شوند که پس از وارد شدن به یک سوراخ ،دریل شده و در نهایت ثابت می‌شوند. رول بولت ها برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند.

 

انکر بولت 

این قطعه عناصر یا اجزای ساختاری را به سازه های اساسی متصل‌ و محکم می‌کنند. به عنوان یک قاعده کلی، انکر بولت ها برای محکم کردن لغزش ها، سخت افزارها و اعضای سازه ای روی بتن استفاده می شوند. یک سر انکر بولت ها در بتن فرو رفته ،در حالی که انتهای مخالف آن بدون پوشش یا در معرض دید قرارمی‌گیرد. انتهایی که نمایان است معمولاً برای اتصال عناصر ساختاری یا تجهیزات رزوه می‌باشد .

انواع پیچ

Sleeve Anchor - ویکی آهن
پیچ چکشی
drop-in anchor bolts - ویکی آهن
پیچ و مهره های خمیده - ویکی آهن
Double Expansion Shield - ویکی آهن
Lag Screw - ویکی آهن
Toggle wing - ویکی آهن
headed Anchor Bolts - ویکی آهن

انکر بولت ها برای اتصال عناصر یا اجزای سازه ای به بتن طراحی شده اند. در بسیاری از صنایع، این پیچ ها معمولاً برای اتصال یا چسباندن فولاد به بتن استفاده می شود. یک سر داخل بتن نصب می‌شود، در حالی که انتهای مخالف برای اتصال تکیه گاه اولیه رزوه کاربرد دارد. بست مکانیکی که اجسام متعددی را به یک سطح بتنی متصل می کند به عنوان پیچ لنگر شناخته می شود. یک مهندس عمران یا متخصصان اغلب از این بست های سنگین استفاده می کنند. انکر بولت ها دارای طراحی خاصی هستند که تجهیزات و سازه ها را در جای خود محافظت می کند.

مفاهیمی که مهم است در هنگام خرید دقت کنید

1-اندازه سوراخ : با افزایش قطر یا فاصله، ظرفیت حمل بار نیز افزایش می یابد.
2-طول انکر بولت : هر چه عمق بتن در داخل بتن بیشتر باشد، قدرت باربری آن بیشتر قابل توجه است. طول جاسازی موثر یا قدرتمند باید بیشتر از (4*d) یا 2 باشد.
3-ماده پایه جسم
4-نگهداری در شرایط طبیعی
5-شدیدترین بار یا وزنی که لنگر می تواند تحمل کند.

نوع بار: ظرفیت نگهداری انکر بولت ها با بارهای ارتعاشی و ضربه ای کاهش می‌یابد.
استحکام مواد پیچ .
نوع بتن
اندازه و موقعیت اتصالات
ظاهر ایده آل در محصول نهایی
ضرورت یا نیاز فاصله پیچ

انواع انکر بولت

Cast-in-Place Anchor Bolts

به انکرهایی گفته‌می‌شود که قبل از بتن ریزی و حین آرماتوربندی در عضو بتنی قرار گرفته و بعد از بتن ­ریزی به اندازه عمق کاشت خود مدفون می­‌شود. به عنوان مثال میلگردهای کاشته شده در فونداسیون که برای نصب صفحه کف ستون (Base Plate) استفاده می­‌شوند از این دسته هستند.

معادل فارسی خاصی برای این دسته انکرها وجودندارد در صورت نیاز پیشنهاد ما عبارت “انکرهای پیش کاشته” است. که در ادامه به انواع مختلف این دسته انکرها می‌پردازیم . 

Post-Installed Anchor Bolts

همان­طور که از مفهوم کلمه مشخص است به انکرهایی گفته می‌­شود که پس از اجرای بتن و عمل ­آوری  آن از طریق سوراخ‌کاری، کاشت انکر و در نهایت فعال‌سازی اجرامی­‌گردند. این انکرها بسته به نحوه کاشت، فعال‌سازی و مکانیزم انتقال بار انواع مختلفی دارند که در ادامه شرح داده خواهدشد.

معادل فارسی خاصی برای این دسته انکرها وجودندارد در صورت نیاز پیشنهاد ما عبارت “انکرهای پس کاشته” است. که در ادامه به انواع آن می‌پردازیم . 

Cast-in-Place Anchor Bolts

Bent-bar Anchor Bolts 

اینها اساساً میله های فولادی هستند که به شکل L یا J خم شده اند. این نوع انکر بولت ها دارای رزوه هایی به سمت یک طرف هستند که انتهای خمیده دیگر آن به صورت L در داخل بتن تعبیه‌شده‌است. پیچ‌های لنگر J-bolt و L-bolt در تابلوها ، شفت ها، سخت افزارهای سنگین، ابزارآلات و سایر سازه های فولادی بسیار رایج هستند.

Bent-bar Anchor Bolts - ویکی آهن

Drop-in Anchor Bolts

پیچ‌های Drop-in کاملاً ساده هستند. در نقطه ای که بخش بتن مرطوب است، یک غلاف در مخلوط تعبیه شده وارد می‌شود و آن را با سطح دال هم تراز نگه‌می‌دارد و تا زمانی که مخلوط یا ترکیب خشک می‌شود، یک پیچ منطبق را  جاسازی می‌کند.

Drop-in Anchor Bolts - ویکی آهن

Sleeve Anchor Bolts

پیچ و مهره‌های Sleeve Anchor Bolt که شبیه پیچ های معمولی هستند، اساساً در آجر استفاده می‌شوند و طول کشیده‌تری دارند.

Sleeve Anchor Bolts - ویکی آهن

Headed Anchor Bolts

همان­طور که از نام آن برداشت می­‌شود به پیچ­‌های معمولاً کله شش­ گوش اطلاق می­گردد که از سمت کله آن در بتن قرار می­‌گیرد و از سمت رزوه­ دار آن‌که بیرون از بتن است می‌توان قطعه الحاقی را متصل‌کرد. طبیعتاً بارهای کششی اعمالی از طریق سطح تماس کله پیچ با بتن روی آن منتقل‌می‌شود.

Headed Anchor Bolts - ویکی آهن

Plate Bolts

پیچ و مهره های صفحه ای معمولاً یا معمولاً شامل یک پیچ T شکل هستند که به صورت وارونه در بتن مرطوب نصب می شوند. انتهای “T” این پیچ و مهره ها یا بست ها با یک بخش چوب پنبه بستن برای نصب مهره و یک صفحه دایره ای تزئین شده است. این نوع پیچ لنگر در غیر این صورت میله دو انتهایی با صفحه نامیده می شود. این صفحه معمولاً به پیچ لنگر جوش داده می شود یا مهره ای در بتن کاشته می شود.

Swedge Bolts

اصطلاح “swedge” به تورفتگی‌های متعددی که روی میله ایجادمی‌شود تا چسبندگی بهتری روی بتن ایجادشود اشاره‌می‌کند. این نوع پیچ معمولاً در ساخت و توسعه تیرها و پایه ها استفاده‌می‌شود. 

انکر بولت - ویکی آهن

Post-Installed Anchor Bolts

 Lag Screw

این نوع انکر بولت بسیار شبیه پیچ های دیواری پلاستیکی است و نصب آن بسیار آسان است.

Lag Screw - ویکی آهن

Toggle Wing

Toogle Wing هنگام کار با دیوار خالی مناسب است. این نوع پیچ لنگر دارای یک پیچ بلند با مکانیزم بال محوری است. هر دوی آنها از طریق یک سوراخ Pre bored  تعبیه شده اند. بال‌ها در پی عبور از سوراخ منبسط یا گسترش می‌یابند. آنها برای نگه داشتن وزنه های کوچکتر مورد استفاده قرارمی‌گیرند.

Toggle Wing - ویکی آهن

Hammer Driver Pin

 

 

پیچ‌های چکشی که شبیه یک میخ مخصوص به نظر می‌رسند، برای نصب مواد نازک یا ظریف بر روی بتن استفاده‌می‌شوند. این پیچ حاوی یک غلاف فلزی باریک و نازک است .

Hammer Driver Pin - ویکی آهن

Double Expansion Shield

این پیچ از دو نقطه فوکوس انبساط موازی در داخل یک نقطه لنگر محافظت شده معمولی استفاده می‌کند. این نوع پیچ لنگر میزان تماس بین غلاف و مواد را دو برابر می کند که به نوبه خود فشار را در هر نقطه کاهش می‌دهد.

Double Expansion Shield - ویکی آهن

Wedge Anchor Bolt

یک پیچ خاص است که دارای یک دستگاه wedge متحرک در پایه آن است. در امتداد این خطوط، این نوع پیچ های لنگر به سمت مهره بست ثابت می شوند و مهره به سمت پایین به سمت سطح بسته می‌شود.

Wedge Anchor Bolt - ویکی آهن

بسته به نوع کار، پیچ های لنگر به دو نوع دسته بندی می شوند.

از نیروی اصطکاک یا قدرت برای ثابت کردن خود در محل استفاده‌می‌کند. هنگام نصب، پیچ‌های لنگر مکانیکی منبسط می‌شوند که مواد پایه را محکم بگیرند و به عنوان یک لنگر عمل می‌کنند.

انکر بولت های شیمیایی در مقابل انکر بولت های مکانیکی سازگاری و انعطاف پذیری بیشتری دارند. در این نوع، یک رزین قبل از قرار دادن میخ به سوراخ تزریق می شود. رزین شیمیایی تمام بی نظمی های سوراخ را پر کرده و آن را ضد آب و غیر قابل نفوذ می‌کند. 

علل خرابی انکر بولت ها

  • بارهای کششی باعث می‌شود که فولاد انکربولت شکسته شود، از دهانه خارج شود و مشکلات متفاوتی داشته باشد.
  • شکست لبه های بتنی، شکست فولاد، و شکستگی از جمله مواردی از بارهای برشی هستند.
  • در اثر ضربه ترکیبی یا پیوسته بارهای کششی و برشی ممکن است از کار بیفتند .

برای مشاهده محصولات دیگر ویکی آهن از لینک های زیر می‌توانید اقدام نمایید  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *