میلگرد

میلگرد - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم اطلاعاتی را درمورد میلگرد در اختیارتان قراردهیم .

فهرست مطالب

1-مطالعه تاریخچه ای از میلگرد

2- میلگرد چیست ؟

3- انواع میلگرد

4-کاربردهای میلگرد

میلگردها در ساخت بناهای بسیاری از دوران باستان مورد استفاده قرارمی‌گرفتند، به طوری که در روم از میله‌های آهنی یا چوبی در ساخت قوس استفاده می‌کردند، بعدها میله‌های آهنی و صفحات لنگر در سراسر اروپای قرون وسطی به‌عنوان وسیله‌ای برای ساخت طاق‌ها و گنبدها استفاده شد.2500 متر میلگرد در قلعه وینسنس پاریس در قرن چهاردهم استفاده شده است.

قلعه وینسنس پاریس - ویکی آهن

بتن یکی از رایج‌ترین مصالح ساختمانی است. در واقع، به دلیل دوام زیاد، نگهداری آسان، مقاوم در برابر آتش در سراسر جهان استفاده می‌شود. اما بتن یک اشکال اساسی دارد. اگر نیروی زیادی روی بتن وارد شود، به سرعت می شکند. به این دلیل می‌توان ازمیلگرد استفاده کرد .

میلگرد چیست ؟

معمولاً به عنوان یک وسیله کششی در بتن و سازه‌های بنایی محکم که بتن را در حالت فشرده نگه می دارد استفاده می‌شود. با این حال، همانطور که به راحتی شکل می گیرد، میلگرد در زمینه صنایع فلزی نیز رواج یافته است. میلگرد در ابتدا برای استفاده در کاربردهای بتن طراحی‌شد. میلگرد معمولاً در قالب قبل از ریختن بتن قرار می‌گیرد. در نتیجه دارای قابلیت باربری بالاتر، شکل پذیری بیشتر و عمر طولانی تر است.

میلگردمیله ای فولادی است که برای تقویت بتن استفاده می‌شود. میله ها در طول ها و ضخامت های مختلف هستند و معمولاً دارای برجستگی هستند بنابراین به خوبی به بتن می‌چسبند.
 

انواع‌میلگرد 

انواع مختلفی از طول و قطر میلگرد موجود است، در ادامه به آن میپردازیم :

  • میلگرداروپایی
  • میلگردکربن فولادی
  • میلگردبا روکش اپوکسی
  • میلگردگالوانیزه
  • پلیمرتقویت شده با الیاف شیشه (GFRP)
  • میلگرداستنلس استیل

 

انواع میلگرد - ویکی آهن

میلگرد اروپایی

نقطه قوت میلگرداروپایی هزینه پایین آن است. میلگرداروپایی که عمدتاً از منگنز ساخته شده است، کمترین نوع میلگرد از نظر خمشی است. در حالی که کار با آن آسان است، معمولاً برای استفاده در مناطقی که دچار زلزله می‌شوند و یا برای پروژه هایی که نیاز به یکپارچگی ساختاری قابل توجهی ازمیلگرد آن دارند، توصیه نمی‌شود.

میلگردکربن فولادی

متداول‌ترین‌میلگرد، میلگرد “سیاه” در هر نوع و مقیاس پروژه به استثنای چند مورد استفاده می شود. بزرگترین ضعف میلگرد سیاه خوردگی آن است. هنگامی که میلگرد‌خورده می شود، ترک خوردگی و شکستن بتن اطراف آن گسترش پیدامیکند. برای شرایطی که میلگردممکن‌است در معرض رطوبت یا اشباع آب باشد، گزینه‌های بهتری نسبت به میلگرد سیاه‌وجود‌دارد.

میلگردباروکش اپوکسی

از 70 تا 1700 برابر در برابر خوردگی مقاوم‌ است.با این حال، پوشش اپوکسی آن فوق العاده ظریف است. هرچه آسیب بیشتر به پوشش وارد شود، مقاومت کمتری در برابر خوردگی‌دارد.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه تنها چهل برابر بیشتر ازمیلگرد سیاه در برابر خوردگی مقاوم‌تر است، اما آسیب رساندن به پوشش میلگرد گالوانیزه دشوارتراست. از این نظر ارزش بیشتری نسبت به‌میلگرد با روکش اپوکسی دارد. با این حال، حدود 40٪ گرانتر از میلگرد باروکش اپوکسی است.

GFRP

کامپوزیت‌های پلیمری تقویت‌شده با الیاف شیشه با کمک تکنولوژی‌های مختلف تولید تهیه‌شده‌اند و کاربرد گسترده ای در حوزه‌های گوناگون دارند. مواد کامپوزیتی ارائه‌دهنده خواص ترکیبی دو یا چند ماده هستند که اگر به تنهایی عمل‌کنند، نمی‌توانند توسط الیاف یا ماتریس به دست آیند. کامپوزیت‌های تقویت شده با الیاف تا چندین دهه در تمام حوزه‌های مهندسی با موفقیت مورد استفاده قرارگرفتند.

میلگرداستنلس استیل

این‌میلگرد گران ترین نوع آن است که حدودا هشت برابر قیمت میلگردبا روکش اپوکسی است. همچنین بهترین میلگردموجود برای اکثر پروژه ها می‌باشد. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه شرایط به جز شرایط خاص ، اغلب بیشتر است. اما، برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگردفولادی ضد زنگ 1500 برابر بیشتر از میلگردسیاه در برابر خوردگی مقاوم است. نسبت به سایر انواع میلگردها یا میلگردهای مقاوم در برابر خوردگی یا ضدخوردگی مقاومت بیشتری در برابر آسیب دارد. 

انواع فولاد مورد استفاده برای‌میلگرد

انواع فولاد مورد استفاده برای میلگرد - ویکی اهن

آیامیلگرد از فولاد قوی تر است؟ و محکم ترین نوع آن کدام است ؟ 

میلگرددارای مقاومت خمشی بالاتری بوده، یعنی حداکثر مقاومت بستر آن بیشتر است. برخلاف فولاد، میلگردمی‌تواند 100 سال بدون از دست دادن تمامیت مولکولی خود دوام بیاورد و در مقابل حملات شیمیایی مقاوم بماند.
میلگرددر طیف کاملی از اندازه‌های استاندارد موجود است ومیلگرد شماره 18 یکی از بزرگترین و قوی ترین ها است.میلگرد با کاهش بار وزنی که بتن باید تحمل‌کند و مقاومت کششی ذاتی آن را افزایش می‌دهد، پایداری بیشتری را برای سازه‌های بتنی ایجاد‌می‌کند.
میلگرد خانه

روش ساخت میلگرد 

میلگردفولادی دارای یک ضعف اساسی است و آن حساسیت به خوردگی (اکسیداسیون) است. زمانی که در معرض نمک ها، مواد شیمیایی یا رطوبت قرار می گیرند به دلیل تورم و افزایش بار کششی  شروع به ترک خوردن و ریزش می کنند.

میلگرد و جوشکاری

به طور کلی، فقط میلگردفولادی با درجه W قابل جوشکاری‌است.تنهامیلگردی که آماده جوش‌است درجه W (آلیاژ کم – A706)است.

استحکام‌میلگرد

میلگرددرجه 40 دارای حداقل استحکام تسلیم 40000 PSI و حداقل مقاومت کششی 60000 PSI است. در مقایسه،میلگرد درجه 60 دارای حداقل استحکام تسلیم 60000 PSI و حداقل مقاومت کششی 90000 PSI است.

برای مشاهده و خرید محصولات مشابه از طریق لینک‌های زیر وارد شوید . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *