پیچ و مهره

پیچ و مهره - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد انواع پیچ و مهره و تفاوت های بین آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان عزیز قراردهیم . پس در ادامه با ما همراه باشید

پیچ و مهره 

پیچ و مهره‌ها همیشه با هم هستند و بدون این دو، نمی توان تجهیزات قوی تولیدکرد.  مهره‌ها آنهایی هستند که دارای دهانه‌های رزوه‌دار هستند . تجهیزات الکتریکی، خودروها و قطعات یدکی تنها بخشی از مواردی هستند که در ساخت آنها مهره و پیچ ومهره بعنوان اتصال دهنده‌ها کاربرد دارد.

مهره‌ها و پیچ‌ها ابعاد خاصی دارند و محکم و بادوام هستند تا طول عمر طولانی محصول را که بهم اتصال می‌دهند را تضمین کنند. پروژه های مختلف به پیچ و مهره های مختلفی نیاز دارند.

پیچ و مهره - ویکی آهن

مهره یک شی فلزی کوچک با دهانه ای در وسط است که دارای دهانه موجدار است. این سوراخ‌های منحنی به عنوان شیار شناخته‌می‌شوند. مهره به عنوان یک بست استفاده می شود. توجه به این نکته ضروری است که از مهره ها به عنوان یک وسیله اتصال استفاده می شود، آنها بدون مهره قابل استفاده نیستند. قسمت بیرونی بدنه آن را می‌توان به صورت های مختلف شکل داد، اما به طور کلی کلاهک آن ها شش ضلعی یا دایره‌ای شکل است.

شکل داخلی به طور کلی گرد است. این به این دلیل است که ساقه پیچ همیشه به شکل استوانه ای است تا بتواند به طور موثر بچرخد و در شیارها قرار بگیرد. قفل شدن مهره ها با سیستم همراه است که از شل شدن قطعات ماشین به دلیل لرزش قطعات یا قطعاتی که به هم وصل شده اند جلوگیری می‌کند.

مهره دارای رزوه‌های داخلی است که می توان آن را به طور موثر روی پیچ محکم کرد. اندازه مهره نسبت به پیچ کوچکتر است. مهره ها نیروهای فشاری را تحمل می کنند. فشار بیش از حد ممکن است باعث خرابی آن شود. مهره به شکل های مختلف وجود دارد مثل:  مهره شش گوش، مهره Nylon ، مهره Jam ، مهره Nylon Addition Jam Lock ، مهره مربعی، مهره کلاهک، مهره Oak seed ، مهره T ، مهره Cape ، مهره Palace , …

 

انواع پیچ و مهره - ویکی آهن

پیچ و مهره‌ها اجسام فلزی هستند که شامل یک تنه استوانه ای با شیارهایی هستند. با وجود این تنه رزوه ای، یک جریان رو به جلو نیز وجود دارد که به نگه داشتن بست کمک می کند. یک پیچ به سوراخی در یک رزوه دایره‌ای مهره می‌رود، جایی که شیارهای پیچ بدون هیچ نقصی با شیارهای مهره جا می‌شوند.
چند پیچ با تنه خود این ماهیت رزوه دار را دارند. برخی فقط آخرین قسمت تنه خود را دارند. هیچ تفاوت بین پیچ و مهره وجود ندارد و بدون شک می توان بین آنها اشتباه گرفت، اما معمولاً پیچ ها از ناحیه رزوه ای عبور نمی کنند و با کمک پیچ و مهره بسته می شوند.

پیچ و مهره 

سر پیچ دارای اشکال متنوعی است .شناخته شده ترین شکل برای سر پیچ، سر پیچ شش ضلعی است، زیرا این شکل بیشترین کاربرد را برای دستگاه های مورد استفاده دارد.پیچ‌ها به شکل استوانه ای هستند. قسمت استوانه ای به ساقه یا تنه شناخته می‌شود. 

کاربرد پیچ و مهره

مهره ها و پیچ ها در کاربردهای بسیار متنوعی از جمله ساخت و ساز، خودروسازی، ماشین آلات و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرارمی‌گیرند. از آنها برای بستن و دست نخورده نگه داشتن تعداد زیادی از قطعات مانند چوب، فلز، پلاستیک و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

ساخت و ساز

در ساخت و ساز، مهره ها و پیچ ها برای حفظ اجزای ساختاری و ثابت ماندن تجهیزات مانند ستون ها، تیرچه ها و قاب ها استفاده می‌شوند. آنها همچنین برای اتصال سخت افزارهایی مانند لوله، دستگیره و قفل به درها، پنجره ها و کمدها استفاده می‌شوند.

ماشین آلات

در ماشین‌آلات، از مهره‌ها و پیچ‌ها برای سالم نگه‌داشتن چرخ‌دنده‌ها، بلبرینگ‌ها و اجزای مختلف استفاده می‌شود. آنها همچنین برای اتصال موتورها، پمپ ها و سایر قطعات مکانیکی به ماشین آلات نیز استفاده می شوند.

خودرو

در صنعت خودرو، از مهره ها و پیچ ها برای نگه داشتن موتورها، گیربکس ها و قطعات مختلف استفاده می شود. آنها همچنین برای اتصال چرخ، ترمز و قطعات مختلف به وسایل نقلیه استفاده می شوند.

کاربرد در تجهیزات برقی

در لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی، از مهره ها و پیچ ها برای نگه داشتن بردهای مدار، قطعات الکترونیکی و قطعات مختلف استفاده می شود. آنها علاوه بر این برای اتصال روکش ها، پانل ها و قسمت های مختلف به وسایل الکترونیکی و لوازم خانگی استفاده می شوند.
به طور کلی،این قطعه پرکاربرد در بسیاری از زمینه هایی استفاده می شود که در آن قطعات باید به طور ایمن و مقاوم در کنار هم قرار گیرند. در واقع بست های همه کاره و مقرون به صرفه ای هستند که می توانند در طیف وسیعی از تجهیزات مورد استفاده قرار گیرند.

پیچ و مهره
پیچ و مهره

3 فاکتور مهم که بهتر است هنگام خرید در نظر داشته باشید

انتخاب نوع مهره و پیچ مناسب

انتخاب مواد مناسب

انتخاب اندازه صحیح مهره و پیچ

تفاوت میان پیج و مهره

کاربرد 

تفاوت مهم آنها در کاربرد آن است. معمولاً یک پیچ در سوراخی در یکی از قسمت‌هایی که قرار است به هم متصل شوند، وارد می‌شوند، که رزوه‌های پیچ رو به بیرون هستند. سپس مهره را روی رزوه های پیچ محکم می کنند تا قطعات ثابت باقی بماند. سپس مجدداً یک پیچ به طور معمول در یک حفره از پیش سوراخ شده در یکی از قسمت هایی که قرار است به هم متصل شوند، وارد می شود، به طوری که رزوه های پیچ به سمت سوراخ قرار می گیرند. سپس پیچ را به رزوه در دهانه تبدیل کرده و قطعات را به هم متصل میکند.

شکل ظاهری

شکل آنها یکی از تفاوت‌های آشکار بین پیچ ومهره است . یک پیچ معمولاً دارای یک سر به سمت یک طرف و رزوه هایی در انتهای مخالف است، در حالی که یک مهره یک اتصال دهنده استوانه ای یا شش ضلعی است که در داخل آن رزوه هایی مطابق با رزوه های پیچ است. از سر پیچ برای اعمال گشتاور برای سفت یا شل کردن بست استفاده می شود، در حالی که از مهره برای ثابت نگه داشتن قطعات و جلوگیری از چرخش پیچ استفاده می‌شود.

جنس و مواد 

انتخاب مواد مورد استفاده برای ساخت پیچ ومهره نیز نقش مهمی در تصمیم گیری در مورد استحکام و مناسب بودن بست  دارد. پیچ ها و مهره ها را می توان با استفاده از مواد مختلف از جمله فولاد، فلز، تیتانیوم، آلومینیوم و بسیاری موارد دیگر ساخت. هر ماده دارای خواص منحصر به فرد و قابل توجه خود است، مانند استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و هزینه، که آن را برای کاربردهای متفاوت ، مناسب می کند.

استحکام و قدرت 

یک پیچ دارای یک ساقه صاف است و رزوه ها روی خط پایان ساقه قرار دارند به طوری که وقتی مهره سفت می شود، نیروی گیره در کل گیره پخش می شود، این نیروی گیره برجسته تری را در هر اینچ مربع از ساقه ارائه می دهد. سپس مجدداً، رشته‌های پیچ در تمام طول بست می‌چرخند، بنابراین وقتی محکم می‌شود، می‌تواند تجهیزاتی را که مستقیماً به رزوه‌ها متصل است، ببندد، این نیروی گیره کمتری را در هر اینچ مربع از ساقه ارائه می‌دهد.

نیروی آن ها

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین پیچ ومهره، نحوه سفت شدن و شل شدن آنهاست. برای سفت کردن یک پیچ، یک ابزار یا وسیله، به عنوان مثال، یک آچار یا یک سوکت برای اعمال گشتاور به سر پیچ استفاده می شود. برای شل کردن پیچ، ابزار به روش دیگری برای اعمال نیرو در جهت مخالف استفاده می شود. سپس مجدداً برای سفت کردن یک مهره، از یک ابزار، به عنوان مثال، یک پیچ گوشتی یا مته برای چرخاندن مهره در جهت عقربه های ساعت استفاده می شود. برای شل کردن مهره، از ابزار به روشی دیگر برای چرخاندن پیچ در خلاف جهت عقربه های ساعت استفاده می شود.

نتیجه گیری

مهره ها و پیچ ها اجزای اساسی هستند که در انواع مختلف ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرند. برای قرار گرفتن در کنار هم، هر دو مهره و پیچ باید اندازه یکسانی داشته باشند. پیچ و مهره دو نوع اتصال دهنده هستند که برای نگه داشتن حداقل دو قسمت در کنار هم استفاده می‌شوند. پیچ ها دارای سر به یک طرف و رزوه هایی از طرف دیگر هستند، در حالی که مهره یک اتصال دهنده استوانه ای و توخالی یا شش ضلعی است که درون آن رزوه هایی مطابق با رزوه های پیچ است.
پیچ ها و مهره ها را می توان با استفاده از مواد مختلفی ساخت و انواع مواد مورد استفاده برای ساخت بست بر یکپارچگی، مقاومت در برابر خوردگی و هزینه آن تأثیر می گذارد. پیچ و مهره ها با استفاده از ابزاری مانند آچار  سفت و شل می شوند، در حالی که مهره ها با استفاده از دستگاهی مانند پیچ گوشتی یا مته ثابت و آزاد می شوند. پیچ ها نسبت به مهره ها بادوام تر هستند و معمولاً در کاربردهایی که نیروی زیادی به بست وارد می شود استفاده می شود.

لینک اصلی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *