بوشن و انواع آن

بوشن - ویکی آهن

در این جا میخواهیم به بوشن و انواع آن بپردازیم و آنها را بطور کامل توضیح دهیم.

بوشن‌چیست:

بوشن‌یکی از انواع اتصالات لوله‌کشی است که برای اتصال دو لوله به هم یا ایجاد انشعاب در مسیر جریان سیالات استفاده می‌شود. بوشن به شکل استوانه‌ای است و دارای رزوه در دو طرف خود می‌باشد. بوشن‌ها می‌توانند از جنس فلزی (مانند فولاد، گالوانیزه، برنج و …) یا پلاستیکی (مانند پی وی سی) باشند. بوشن‌ها را می‌توان به دسته‌های مختلفی بر اساس شکل، جنس، کلاس فشاری و نحوه اتصال تقسیم کرد. در این مقاله به معرفی انواع بوشن‌ها و روش تولید بوشن فشار قوی می‌پردازیم.

بوشن - ویکی آهن

انواع بوشن و ویژگی های آن

بوشن ها را می‌توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد:

بوشن‌رزوه ای:

این نوع بوشن دارای رزوه در دو طرف خود است و با استفاده از پیچ و مهره به لوله ها متصل می شود. این نوع بوشن مناسب برای خطوط لوله کشی با فشار پایین یا متوسط است و دارای قابلیت تعمیر و تعویض آسان است.

بوشن‌جوشی:

این‌نوع بوشن دارای لب جوش در دو طرف خود است و با عمل جوشکاری به لوله ها متصل می شود. این نوع بوشن مناسب برای خطوط لوله کشی با فشار بالا یا خطرناک است و دارای قابلبت مقاومت و ضد نشت بالای است.

بوشن‌فلار:

این‌نوع بوشن دارای فلار (گسترده شدگی) در دو طرف خود است و با استفاده از گیره های فلار به لوله ها متصل می شود. این نوع بوشن مناسب برای خطوط لوله کشی با فشار پایین یا متغیر است و دارای قابلبت جابجایی و تغذبه آسان است.

بوشن‌ساده:

بوشن‌های ساده یک قطعه استوانه‌ای شکل توخالی و ریخته شده هستند که معمولاً از جنس چدن بوده و از داخل قلاویز شده‎اند (رزوه دار شده). این بوشن ها می‌توانند دو لوله که دارای قطر یکسانی هستند و در یک راستا قرار دارند را به همدیگر متصل کنند.

کاربرد بوشنها

  1. برای ادامه‌دادن خط لوله یا اتمام آن استفاده می‌شود.
  2. می‌توان از آن برای تغییر اندازه لوله استفاده کرد.
  3. می توان از آن برای ترمیم لوله‌شکسته یا رفع نشتی استفاده‌کرد.

انواع بوشنها براساس شیوه اتصال

  1.  دائمی (Permanent Coupling)
  2. قابل تعویض (Removable Coupling)
Upload Image...

انواع دیگر بوشن

بوشن‌تبدیل : بوشنهای تبدیل نیز به نوعی از بوشن‌ها گفته‌می‌شود که دارای دو سر متفاوت با قطرهای مختلف هستند.

بوشن‌دو سر کوپل تخت :  بوشن‌های دو سر کوپل تخت نیز نوعی از بوشن‌ها هستند که می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.

بوشن‌فولادی : بوش‌های فولادی استفاده‌ها و کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارند و در دو نوع بوشن جوشی فولادی و بوشن جوشی استیل در دسترس هستند و می‌توانند برای اتصال لوله فشاری و سایر لوله‌ها به همدیگر مورد استفاده قرار بگیرند.

بوشن‌روپیچ توپیچ : بوشن‌های روپیچ توپیچ از جمله پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین بوشن‌ها هستند که در حقیقت همان بوشن ساده بوده و با این تفاوت که در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دارای شیار (قلاویز و حدیده) هستند.

بوشن‌جوشی: بوشن‌های جوشی نیز از جمله بوشن‌هایی هستند که می‌توانند در صنایع مختلفی همچون بخار، آب و فاضلاب، گاز، پتروشیمی و … کاربردهای زیادی داشته باشند.

بوشن‌گالوانیزه: این نوع بوش با پوشش گالوانیزه و به صورت داخل رزوه است و بیشتر برای خطوط انتقال آب استفاده می شود.

بوشن - ویکی آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *