دنده زنجیر

دنده زنجیر - ویکی آهن

در این بخش قصد دایم درمورد دنده زنجیر و انواع و موارد استفاده آن اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان عزیز قراردهیم .

دنده زنجیر چیست ؟

چرخ دنده ای است که حرکت از طریق آن توسط زنجیری که در یک شیار می‌گذرد یا چرخ دنده‌های چرخ زنجیر را درگیر می کند منتقل می‌شود. یک زنجیر برای اتصال دو چرخ دنده به یکدیگر استفاده می‌شود، یک چرخ دنده به نام چرخ دنده محرک و دیگری به نام چرخ دنده driven می‌باشد. انتقال نیرو و حرکت از طریق زنجیر به یک چرخ دنده دیگری و از یک شفت به شفت دیگر است. این فرآیند زنجیره انتقال نیرو نامیده می‌شود.

موارد استفاده 

 • زنجیره غلتکی بطور عمومی در صنعت قابل استفاده است.
 • چرخ دنده با کارایی بالا دارای کارایی خوب در ساخت و ساز و همچنین فرآیند بهره برداری است. 
 • نوع بدون روغن این زنجیر را می‌توان حتی بدون روانکاری استفاده کرد.
 • مقاوم در برابر خوردگی است که از خوردگی زنجیره در محیط های مختلف جلوگیری می‌کند.
 • زنجیر مخصوص، نوع 1. به عنوان زنجیر دوچرخه، زنجیر موتور سیکلت، زنجیر خودرو استفاده می شود.
 • زنجیره‌های تخصصی، نوع 2. شامل زنجیر مینیاتوری، زنجیر برگی و زنجیر دندان معکوس، و زنجیرهای بی صدا می‌باشند.

انواع زنجیر

انواع زنجیر - ویکی آهن

1- Leaf Chains

زنجیر برگی انواع ساده‌ای از زنجیره‌های ساخته‌شده از فولاد هستند که اجزا را به‌عنوان صفحات پیوندی و پین‌ها دارند. زنجیر برگی از نظر استحکام کششی بهتر و قوی‌تر از زنجیرهای غلتکی است که در بالا توضیح داده شد. زنجیر برگ قطعات غلتکی ندارند و دارای صفحات پیوندی هستند که به کمک سنجاق به هم وصل شده اند. روغن کاری آنها باید در بازه‌های زمانی ثابت یا متفاوت باشد و این زنجیره ها برای کاربردهای مرتبط با سرعت کم استفاده می شوند. 

2- Special Chains

زنجیرهای ویژه انواعی از سیستم پیوند و پین اصلی زنجیره‌ها هستند. این اصلاح زنجیر را برای کاربردهایی مانند آسانسور مناسب می کند. هر حلقه دوم در اره زنجیری دارای یک حلقه مخصوص است که الوار را برش می دهد.

مزایای استفاده از چرخ دنده

مزیت درایوهای زنجیر نسبت به درایوهای تسمه این است که احتمال لیز خوردن زنجیر روی چرخ دنده ها وجود ندارد. به طوری که ترکیب زنجیر و چرخ دنده ها یک درایو غیر لغزش ایجاد می‌کند (یعنی مانع لغزش دندانه‌های چرخ دنده زنجیر می‌شود) تسمه و درایوهای دندانه دار معمولاً برای جلوگیری از لغزش درایوهایی مانند تسمه تایم در موتور I.C استفاده می‌شود.

معایب استفاده از چرخ دنده

1-عیب اصلی این سیستم این است که می‌تواند از نظر تجاری نسبت به قرقره‌ها و سیستم محرک پر سر و صدا و گران باشد. 

chain gear - ویکی آهن

مشخصات مهم برای چرخ دنده ها

از دو جزء اصلی تشکیل شده است: چرخ دنده و زنجیر.

هر دو باید بطور مکمل و به درستی باهم کارکنند تا کل سیستم نتیجه مطلوب را به همراه داشته باشد .هنگام انتخاب چرخ‌دنده‌های جایگزین یا طراحی مجموعه‌های چرخ‌دنده و زنجیر جدید، باید به عوامل مختلفی توجه کرد، مانند:

نوع

انواع مختلف چرخ دنده‌ها هاب متفاوتی دارند. هاب ضخامت اضافه شده در اطراف صفحه مرکزی یک چرخ دنده است که شامل دندانه ها نمی‌شود. چهار نوع اصلی چرخ دنده وجود دارد که توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI) طبقه بندی شده است:

 • چرخ‌دنده‌های نوع A، صفحه ای هستند که ضخامت یا توپی اضافه ای ندارند.
 • چرخ دنده‌های نوع B در یک طرف دارای هاب هستند.
 • چرخ‌دنده‌های‌نوع C دارای توپی هایی با ضخامت یکسان در دو طرف صفحه هستند.

انواع مختلف امکان کاربردهای متفاوت را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، چرخ دنده های نوع A و B به خوبی در برابر تجهیزات قرار می گیرند، در حالی که چرخ دنده های نوع C به طور کلی بزرگتر هستند و برای تحمل وزن به ضخامت بیشتری نیاز دارند.

 

قطر

برای زنجیره: Pitch به اندازه گیری یک زنجیره از مرکز پین غلتکی تا مرکز پین غلتکی اشاره دارد که شبیه اندازه گیری فاصله بین نقاط به هم پیوسته روی یک زنجیره است.

برای چرخ دنده: قطر چرخ دنده به سه روش اندازه گیری می شود:

 • قطرپایین بین دندان‌ها روی چرخ‌دنده‌هایی با تعداد دندان‌های زوج
 • قطربیرونی که از بالاترین نقطه دندانه های چرخ دنده اندازه گیری می شود.
 • قطرگام، که بین این دو قرار می‌گیرد، جایی که دندان ها به زنجیره می‌خورند. این اندازه گیری تعیین می کند که آیا یک چرخ دنده برای قطعات زنجیر منطبق مناسب است یا خیر.

تعداد رشته ها

رشته‌ها ردیف‌هایی از دندان‌ها در امتداد محیط چرخ‌دنده هستند. بسیاری از چرخ دنده های معمولی تک رشته ای هستند. سایر چرخ دنده ها ممکن است دارای چرخ دنده های دوتایی یا سه گانه باشند که می‌توانند به طور همزمان به دو یا سه زنجیره بچسبند. زنجیرهای چند رشته ای می توانند گشتاور و قدرت بیشتری را از یک محور مرکزی مشترک هدایت کنند.

تعداد رشته ها

قطر کولیس

هنگامی که اپراتورها در حال تعویض چرخ دنده ها با دندان‌های فرسوده و شکسته هستند، قطر کولیس ممکن است تنها راه برای شناسایی ابعاد چرخ دنده باشد.

حفره طولی (LTB)

این ضخامت چرخ دنده است و می توان آن را از لبه بیرونی هاب تا لبه بیرونی هاب مقابل از طریق سوراخ مرکزی در چرخ دنده‌های نوع C اندازه گیری کرد. در چرخ دنده های نوع B، طول سوراخ (LTB) از لبه بیرونی هاب به لبه بیرونی در طرف مقابل صفحه است. LTB در چرخ دنده های نوع A به سادگی ضخامت صفحه از سوراخ است. اندازه گیری های LTB بزرگتر نشان دهنده افزایش دوام است.

اندازه سوراخ

سوراخ چرخ دنده سوراخی است که از مرکز چرخ دنده عبور می کند . دانستن قطر شفت تضمین می کند که چرخ دنده انتخابی، سوراخی برای چرخش آنقدر کوچک یا بزرگ نداشته باشد که بدون کج شدن یا لغزش روی آن قرار بگیرد.

دنده زنجیر - ویکی آهن

کاربرد چرخ دنده ها

 • تجهیزات کشاورزی 
 • تجهیزات خودرو
 • ماشین آلات زنجیره ای مانند تسمه نقاله و سایر سیستم‌های کارخانه
 • قرقره ها، شفت ها و سایر تجهیزات انتقال نیرو
 • وسایل نقلیه مانند دوچرخه و موتور سیکلت
لینک اصلی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *