ربات خودرو ساز

ربات خودرو ساز - ویکی آهن

car robots (ربات خودرو ساز)به استفاده از ربات ها در ساخت خودرو اشاره دارد. خودروسازان بزرگ – مانند فورد، جنرال موتورز، مرسدس بنز و بی‌ام‌و – از cobots (ربات‌های مشارکتی) در طبقات کارخانه‌شان استفاده می‌کنند.

در واقع، رباتیک خودرو برای دهه‌ها برای صنعت خودرو حیاتی بوده‌است و تنها زمانی که خودروها و فرآیند تولید هوشمندتر می‌شوند، اهمیت پیدا می‌کنند. ربات‌ها در کنار انسان‌ها برای انجام کارهایی از جوشکاری و قرار دادن قطعات در خط مونتاژ گرفته تا استفاده از لیزر برای تشخیص قطعات نادرست خودرو کار می‌کنند.

car robots - ویکی آهن

موارد استفاده از رباتیک خودرو در خودروسازی

  • جوشکاری پانل‌های بدنه و قطعات کوچکتر.
  • مونتاژ شیشه جلو، پایه چرخ، پمپ و موتور.
  • از بین بردن برش و مواد اضافی.
  • ریختن فلز مذاب برای ایجاد قطعات جدید.
  • صندلی‌ها و صفحه نمایش‌های لمسی تست تضمین کیفیت.
ربات در خودرو سازی - ویکی آهن

انتظار می رود رباتیک خودرو به عنوان یک صنعت تا سال 2027 به ارزش بازار 13.6 میلیارد دلار برسد. اما علیرغم محبوبیت آنها، روبات های خودرویی به این زودی ها جای انسان ها را نمی گیرند. در عوض، آنها خلاقیت های مشترکی هستند که برای به حداکثر رساندن کارایی در سراسر فرآیند ساخت خودرو طراحی شده اند. آنها سالها همین کار را انجام می دهند. در سال 2014، طبق گزارش‌ها، انسان‌ها در کار با روبات‌ها 85 درصد کارآمدتر از بدون آنها بودند.

با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید نگاهی به برخی از برنامه‌ها و شرکت‌های پشتیبان آن‌ها بیندازیم که رباتیک خودرو را تامین می‌کنند.

10 کاربرد رباتیک خودرو که باید بدانید

1- ربات های خط مونتاژ راکول اتوماسیون

Rockwell Automation برای ارائه کمک در کارگاه بدنه به رباتیک خودرو متکی است – همه چیز از نصب قطعات و رنگ آمیزی خودروها تا کمک به مدیریت موجودی و کنترل کیفیت. با نگاهی به آینده، راکول در حال توسعه روبات هایی است که به خودکارسازی ساخت خودروهای الکتریکی کمک می کنند. این شرکت فناوری‌ها و ربات‌های مختلفی را برای کمک به توسعه یک کارخانه خودروهای الکتریکی ارائه می‌کند.

Rockwell Automation - cobots - ویکی آهن

2- ربات‌‍‌های مشارکتی و مستقل از ABB

ABB ربات‌ها و همچنین روبات‌های خودرویی را ارائه می‌دهد که به طور مستقل و بدون کمک انسان کار می‌کنند. این ربات ها که برای مونتاژ نهایی طراحی شده اند، قادر به رنگ آمیزی، اتوماسیون پرس و تولید قاب انعطاف پذیر هستند. این شرکت همچنین در حال توسعه راه حل های رباتیک برای مونتاژ باتری ها، موتورهای الکترونیکی و فضای داخلی است.

ABB - ویکی آهن

3- نرم افزار رباتیک خودرو از KUKA

خط گسترده ربات‌ها و نرم‌افزارهای کوکا فرآیندهای ساخت خودرو را خودکار می‌کند. نرم افزار این شرکت در ربات های پیش ساخته نصب می شود و می تواند همه چیز را از تجسم سه بعدی گرفته تا شبیه سازی اجرا کند. 25 ربات خودرویی از Kuka می توانند محموله های عظیم را پشتیبانی کنند و کارهایی مانند جوشکاری، برش جت آب، بازرسی خط مونتاژ و ایجاد عناصر صندلی برای BMW ها را با استفاده از هندسه سه بعدی انجام دهند.

kuka - ویکی آهن

4- ربات‌های FANUC برای مونتاژ و بازرسی قطعات 

FANUC انواع ربات های طراحی شده برای استفاده در سراسر فرآیند تولید خودرو را ارائه می دهد. یکی از گزینه های محبوب در میان خودروسازان، ربات های بازویی مشترک هستند. این ربات‌ها جمع‌وجور و سازگار با اپراتور هستند، بدون نیاز به قفس مانند روبات‌های سنتی در خودروسازی. این ربات ها قادر به مونتاژ قطعات کوچک، بازرسی قطعات و دو گزینه اندازه گیری متفاوت هستند.

fanuc - ویکی آهن

5- ادغام کننده سیستم مجاز ACIETA

Acieta یک سیستم یکپارچه کننده مجاز FANUC است. این بدان معناست که علاوه بر ارائه رباتیک خود، Acieta قطعات یدکی FANUC را در انبار نگهداری می کند و مهندسان آن گواهینامه تعمیر ربات های FANUC را دارند. این شرکت همچنین دارای گواهینامه هایی برای تخصص بینایی است.

acieta - ویکی آهن

6- مونتاژ رباتیک خودرو با اتوماسیون کامل از YASKAWA

Yaskawa ربات هایی را برای صنایع مختلف می سازد. روباتیک آن برای مونتاژ کاملاً خودکار از دید دو بعدی و سه بعدی برای اطمینان از دقت در سیستم های رباتیک انعطاف پذیر استفاده می کند. ربات های Yaskawa می توانند بازرسی بصری، جوشکاری قوس الکتریکی و نقطه ای، حذف مواد و موارد دیگر را انجام دهند. همچنین چندین نوع سیستم رباتیک از جمله cobots، بازوهای رباتیک صنعتی و نرم افزار Motoman Robot را ارائه می دهد.

yaskawa - ویکی آهن

7- نرم افزار 3D VISION از فناوری های بینایی رباتیک

Robotic Vision Technologies نرم افزاری با دید سه بعدی را برای روبات ها و ربات ها ایجاد می کند. دوربین سه بعدی Single Camera که با هر ربات صنعتی بزرگ سازگار است، به مکان یابی و شناسایی قسمت های مختلف خودرو در کمتر از 0.1 ثانیه کمک می کند. دید روباتیک به تولیدکنندگان خودرو کمک می کند تا کارایی خود را از طریق توانایی آن در تشخیص قطعات مختلف خودرو و ارسال هشدارهای خرابی افزایش دهند.

robotic vision - ربات خودرو ساز

8- مونتاژ قسمت کوچک از EPSON

اپسون ممکن است برای چاپگرها شناخته شود، اما ربات های سازنده آن بیش از 30 سال است که در صنعت خودرو نیز استفاده می شود. خط تولید رباتیک خودرو اپسون شامل سیستم هایی برای قطعات کوچک است که به حرکات دقیقی مانند باتری سلولی لیتیومی و مونتاژ پیوند انتقال و همچنین تولید بلبرینگ نیاز دارند.

9- کوبات‌هایی که حرکت انسان را  تقلید می‌کنند

روبات های یونیورسال سه ربات مختلف ایجاد کردند که در یک خط تولید خودرو ادغام می شوند. بازوی رباتیک آن با تقلید از حرکت بازوی انسان، دقت بیشتری را به بخش‌های مختلف خودروسازی می‌آورد. UX این شرکت می تواند جایگزین اپراتورهای انسانی در مشاغل خطرناک، کثیف یا یکنواخت شود و کارگران را برای انجام وظایف پیشرفته تر و کامل تر آزاد کند.

10- تولید قطعات راحتی در خودروسازی توسط استابلی

Staubli مجموعه ای از رباتیک های خودرو را ارائه می دهد، اما یکی از تخصص های آن تولید ویژگی های داخلی و اجزای راحتی خودروها است. ربات های این شرکت را می توان برای طیف گسترده ای از ویژگی های داخلی از واحدهای تهویه مطبوع محصول گرفته تا تست راحتی صندلی ها و صفحه نمایش لمسی استفاده کرد.

ربات خودرو ساز - ویکی آهن
ربات سورتینگ ربات اسکارا ربات برش ربات صنایع غذایی ربات جوشکاری

پیشنهاد میشه مقاله ربات سورتینگ را حتما مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *