معرفی ربات های صنایع غذایی

ربات‌های صنایع غذایی - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد ربات های صنایع غذایی و انواع و کاربرد و عملکرد هرکدام از آن ها با شما صحبت کنیم . پس در ادامه با ما همراه باشید

مدیریت صنعت غذایی رباتیک 

صنایع غذایی بسیار متنوع است و بسیاری از فعالیت های صنعتی مانند تولید، فرآوری، بسته بندی، توزیع، آماده سازی، نگهداری و خدمات مواد غذایی را پوشش می‌دهد. به طور سنتی، صنعت غذا به عنوان یک صنعت کم فناوری در نظر گرفته‌می‌شود، اما در سال‌های اخیر با توجه به نسبت تحقیق و توسعه به فروش آن، به فناوری فشرده‌تر تبدیل شده است. به دلیل پیری جامعه و کمبود نیروی کار در کشورهایی مانند ژاپن، اتوماسیون در صنایع غذایی برای حفظ حاشیه سود تقاضای زیادی دارد.
در کارخانه‌های مواد غذایی، برخی از عملیات مانند تولید، فرآوری و بسته بندی مواد غذایی نیاز به تماس مستقیم با محصولات غذایی دارد. برای عملیات تولید و فرآوری، معمولاً ماشین‌های اختصاصی مانند دستگاه برنج‌سازی، دستگاه پیراشکی و دستگاه قالب‌گیری خودکار شکلات ترجیح داده می‌شود، زیرا عملیات بدون تغییر و به‌روزرسانی مکرر به طور مداوم مورد نیاز است. در ماشین های اختصاصی، عملیات جابجایی مواد یا محصولات غذایی را می‌توان مشخص کرد. از سوی دیگر، بسته بندی محصولات غذایی به طورکلی با عملیات انتخاب و جابجایی انجام می‌شود. 
در حال حاضر، بازوهای روباتیک صنعتی در صنایع غذایی بسیار کاربردی هستند . 

استفاده از ربات ها در صنایع

ربات‌های صنعتی به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه ، همچنین بهبود پاکیزگی و ایمنی به طور فزاینده ای در حال توسعه هستند. ربات‌های تولیدکننده مواد غذایی معمولاً در توزیع، قرار دادن خوراک، برش، بسته‌بندی یا پوشش مواد غذایی، چیدن و قرار دادن محصولات در ظروف و دسته‌بندی آنها استفاده‌می‌شوند.
این فناوری با افزایش عمر مفید و بهبود ایمنی مواد غذایی، بسته بندی مواد غذایی را به شدت بهبود بخشیده است و  با کاهش هزینه‌های تولید، کیفیت غذا در حال بهبود است.

بر اساس گزارش روباتیک فدراسیون بین المللی رباتیک (IFR)، صنعت غذا و نوشیدنی در ایالات متحده در سال گذشته 25 درصد ربات بیشتری استفاده‌کرد تا در سال 2021 به 3402 دستگاه برسد. IFR اشاره‌کرد که افزایش سطح بهداشت ارائه‌شده توسط سیستم های رباتیک در پی همه گیری کووید-19 بسیار کمک کرده است . 

در حال حاضر بیش از 500000 ربات در سراسر جهان در صنایع خودروسازی، الکترونیک، فلز و ماشین آلات، تولیدمواد شیمیایی و پلاستیک، و صنایع غذایی و آشامیدنی و غیره استفاده‌می‌شود.

Marina Bill، رئیس IFR گفت: «استفاده از رباتیک و اتوماسیون با سرعتی خیره کننده ای در حال رشد است.
ظرف شش سال، نصب سالانه ربات‌ها بیش از دو برابر شد. 

نمودار رشد ربات های صنایع غذایی - ویکی آهن

مزایایی وجوددارد که ربات‌ها می‌توانند در مناطق مختلف خدمات ارائه دهند. به عنوان مثال، ربات ها را می توان برای کارهایی مانند پخت و پز، تمیز کردن و ظرفشویی استفاده کرد. آنها همچنین می توانند برای کارهای بیشتری همچون  دریافت سفارشات و پرداخت ها یا حتی سرو غذا و نوشیدنی استفاده شوند.

استفاده ربات ها در رستوران 

در واقع، ربات‌ها می‌توانند مزایای زیادی را برای رستوران‌ها فراهم‌کنند، از جمله: افزایش کارایی و بهره‌وری، بهبود ایمنی و بهداشت، و افزایش خدمات به مشتری. علاوه بر این، ربات‌ها می‌توانند به آزادکردن کارمندان برای انجام کارهای دیگر کمک کنند، یا حتی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهند تا با تعداد پرسنل کمتری فعالیت کنند. از ربات‌ها می‌توان برای پخت غذا به طور مساوی و سریعتر از آشپزهای انسانی استفاده کرد و نیازی به استراحت یا تعطیلات ندارند. علاوه بر این، روبات‌ها را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که کارهای دیگری مانند گرفتن سفارش، تمیز کردن میزها و حتی خوشامدگویی به مهمانان را انجام دهند. چندین شرکت روبات‌هایی ساخته‌اند که می‌توانند در میان جمعیت حرکت کنند و سفارشات غذا را به سرعت و کارآمد تحویل دهند. نتایج این تکنولوژی بسیار چشمگیر بوده‌است، به طوری که بسیاری از رستوران‌ها رتبه‌های بالاتر رضایت مشتری و افزایش فروش را گزارش کرده اند.

با وجود تمام چالش ها، استفاده از ربات ها در رستوران ها با سرعت زیادی در حال رشد است. تعدادی از رستوران‌های زنجیره ای در حال حاضر ربات ها را برای کارهای مختلف به کار گرفته اند و انتظار می رود این روند در سال های آینده به رشد خود ادامه دهد.

استفاده از ربات ها در صنایع غذایی

ربات های صنایع غذایی - ویکی آهن

مزایای استفاده از ربات ها در صنایع غذایی

خطر آلودگی را از بین می برد

حتی با وجود قوانین بهداشتی بسیار سختگیرانه، پاتوژن های منتقل شده به غذا همچنان یکی از مشکلات اصلی تولید کنندگان مواد غذایی هستند. استفاده از نیروی انسانی برای فرآوری مواد غذایی ،خطر آلودگی را حتی زمانی که پروتکل‌های بهداشتی دقیق رعایت می‌شود، افزایش‌می‌دهد.آشپزها می‌توانند به راحتی عوامل بیماری زا را روی غذا یا آشپزخانه پخش کنند.روبات‌های صنایع غذایی خطر آلودگی را از بین می‌برد. محیط‌های کاری را می توان با روبات ها کنترل کرد و کاملاً استریل و بهداشتی نگه داشت، اما با وجود نیروی انسانی تقریباً غیرممکن‌است. همچنین می‌توان از ربات ها برای شستشوی ماشین آلات جهت جلوگیری از آلودگی استفاده کرد.

می توانند شرایط سخت را تحمل کنند

ربات‌های صنعتی قادر به مقابله با شرایط سخت در فرآیندهای تولید مواد غذایی هستند. اینها شامل دماهای زیر صفر برای فرآوری گوشت و همچنین دمای داغ ناشی از پخت و پز با حرارت بالا است. FANUC M-20ib/25C می‌تواند بدون خطر سوختگی، غذاهای داغ را از فر خارج کند. ایمنی کارگران با خودکار کردن کارهای خطرناک با روبات ها بیشتر میشود. 

هزینه‌های کمتر

خودکارسازی پردازش مواد غذایی با روبات ها هزینه تولید را کاهش می‌دهد. ربات ها هزینه‌های نیروی کار را همراه با کاهش هزینه های آب و برق حذف می‌کنند. آنها همچنین بازده بالاتری در تولید دارند ، بنابراین غذاهای بیشتری در زمان کمتری آماده می شوند.

سازگاری بیشتر

ربات ها ثبات پردازش مواد غذایی را نیز بهبود می‌بخشند. بسته‌های مواد غذایی حاوی مقدار ثابتی مواد غذایی خواهند بود و همه به یک شکل بسته بندی می‌شوند. اقلام غذایی یکنواخت خواهند بود. نهایتا منجر به ضایعات کمتری برای تولیدکنندگان می‌شود که به کاهش هزینه های تولید کمک می کند.

ربات ها فضای کمتری را اشغال میکنند

 آماده سازی مواد غذایی اغلب با تعداد زیادی از افراد و تجهیزات همراه است و فضای بسیار کمی باقی می گذارد. کارگران معمولاً شانه به شانه هستند که خطر گسترش عوامل بیماری زا را نیز افزایش می‌دهد. خودکارسازی با روبات‌ها، فضا را آزاد می‌کند. یک FANUC M-2ia می تواند جایگزین چندین کارگر شود. ربات ها همچنین می توانند روی دیوار، سقف یا میز نصب شوند.با روبات‌ها، همه غذاها به یک روش پردازش می‌شوند و از رعایت استانداردهای کیفیت اطمینان حاصل می‌شود.

بهبود کیفیت غذا 

پردازش خودکار غذا با روبات ها کیفیت غذا را بهبود می‌بخشد. خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از غذا با روبات‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. ربات ها همچنین می توانند برای کنترل کیفیت، حذف اقلام نامطلوب قبل از بسته بندی و رسیدن به دست مصرف کنندگان استفاده شوند. ربات‌های مرتب‌سازی می‌توانند میوه‌ها و سبزیجات فاسد شده را شناسایی کنند و آنها را قبل از بسته‌بندی دور بریزند. 

ربات‌های مهمان‌نواز، موضوع تحقیقات جدید

در نمایشگاه ملی رستوران‌ها که از 21 تا 24 مه در مرکز همایش مک کورمیک در شیکاگو برگزار شد، طیف وسیعی از فناوری‌های نسل بعدی به نمایش گذاشته‌شد. اما هیچ فناوری‌ای به اندازه ربات‌هایی که در اطراف نمایشگاه می‌چرخیدند ، سروصدا ایجاد نکرد.

در حالی که ربات‌ها در اشکال، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف وجودداشتند و برخی از آنها کاملاً شبیه انسان‌ها و حیوانات به نظرمی‌رسند و همچنین از نظر قابلیت‌ها و عملکردهایی که برای انجام آن‌ها طراحی شده‌اند، تفاوت قابل توجهی داشتند ، یک چیز واضح بود. ربات‌ها در چند سال گذشته مسیری طولانی را پیموده‌اند و اکنون آماده هستند تا صنعت رستوران‌داری را متحول کنند.

در واقع، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2027، بازار شرکت‌های روباتیک  114 میلیارد دلار باشد. یکی از ربات‌های نسل بعدی که تقریباً توجه هر رهگذری را به خود جلب کرد و در واقع اولین حضور جهانی خود را در این نمایشگاه انجام داد، SwiftBot است. از Pudu Robotics. SwiftBot که بر اساس عملکرد قوی پیشینیان خود ساخته شده‌است، یک ربات تحویل همه کاره با مهارت‌های ناوبری و انعطاف پذیری پیشرفته است. این ربات مجهز به توانایی‌های ادراکی قدرتمندی است که با تنظیم سریع مسیر خود در پاسخ به سیگنال‌های محیط از طریق یکپارچه‌سازی تعاملات چندوجهی، تخصیص حق تقدم بین خود و غذاخوری‌ها را ممکن می‌سازد. در این رویداد، Pudu Robotics هفت ربات را به نمایش گذاشت. Pudu Robotics در کنار دو محصول دیگر که در اوایل سال جاری عرضه شد، اولین ربات تحویل ترکیبی خود PUDU A1 و اولین ربات تحویلی چهارپای خود PUDU D1، یک راه حل هوشمند چند پیوندی و زنجیره ای کامل برای برنامه های کاربردی خدمات غذایی مجهز به یک خط تولید تشکیل داده است. ویژگی‌های مورد نیاز از جمله ملاقات با مشتری، احوالپرسی و راهنمایی به میز، تحویل غذا، حمل و نقل و استریل کردن ظرف، به عنوان بخشی از فرآیند ارتقای هوشمند در رستوران ها میباشد . 

all about food industry robots - ویکی آهن
all about food industry robots - ویکی آهن

عوامل رشد سیستم رباتیک 

تعدادی از عوامل باعث رشد سیستم رباتیک در رستوران ها می‌شود. به عنوان مثال، افزایش هزینه های نیروی کار، یکی از محرک های اصلی آن است. علاوه بر این، رقابت روزافزون در صنعت رستوران‌داری، کسب‌وکارها را مجبور می‌کند به دنبال راه‌هایی برای بهبود عملکرد خود و متمایز کردن خود از رقبا باشند.

آینده رباتیک در رستوران ها احتمالاً شاهد رشد و پذیرش بیشتر و عملکرد مختلف  خواهد بود. علاوه بر این، استفاده از ربات‌ها احتمالاً در سایر صنایع مانند مراقبت‌های بهداشتی، خرده‌فروشی و تدارکات نیز رایج‌تر می‌شود.

food industry robots - ویکی آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *