معرفی انواع مهره ها

معرفی انواع مهره ها - ویکی آهن

در این بخش قصدداریم درمورد انواع مهره ها و کاربرد هریک از آنها اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان عزیز قراردهیم.

انواع مهره ها

مهره چیست ؟

مهره قطعه‌ای حلقه‌ای شکل، گرد یا چندضلعی است که داخل سوراخ آن رزوه شده‌است. بعنوان یراقی کمکی برای پیچ‌ها هستند تا به کمک آنها پیچ‌ها سفت و محکم‌تر در مسیر پیچش خود بسته شوند. پیچ و مهره با حالت نری و مادگی درون هم چفت می‌گردند. رزوه و شیار مهره‌ها با رزوه و شیار پیچ‌ها باید دارای تناسب خاص برای چرخش صحیح پیچ درون مهره باشد. مهره‌ها معمولاً از جنس فولاد، آهن یا دیگر فلزات هستند اما برای پیچ‌های پلاستیکی مهره‌های پلاستیکی هم ساخته شده‌است. مهره‌ها دارای انواع متفاوت آهنی، کربن استیل، فولاد آلیاژی یا استنلس استیل هستند. مهره‌ها در شکل‌های مختلف چهارگوش، شش گوش، هشت گوش و… عرضه می‌شوند.

معرفی انواع مهره ها

1-Acorn Nut

Acorn Nut - ویکی اهن

این نوع مهره، مهره ای است که به آن مهره شش گوش تاج یا مهره کور یا مهره کلاهک یا مهره کلاهک گنبدی یا مهره گنبدی نیز گفته می‌شود. در واقع به مهره ای معروف است که یک طرف آن شکل گنبدی دارد. این نوع مهره معمولاً از برنج، فولاد، فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که دارای محتوای کربن کم هستند. اینها انواع موادی هستند که با روکش کروم یافت می‌شوند و همچنین دارای روکش آینه ای از همان محصول هستند.

معمولاً دو نوع Acorn Nut وجود دارد. مهره گنبدی مهره ای است که به شکل عریض و بلند شناخته می‌شود که با ویژگی هایی که دارد مسئول محافظت از ناودانی‌هایی است که به نظر می‌رسد طولانی هستند. مهره‌های گنبدی ویژگی قفل‌شونده نیز دارند و همچنین اصطکاک محکمی ایجاد می‌کنند تا از لرزش یا شل شدن مهره جلوگیری شود.

2-Barrel Nut

Barrel Nut - ویکی آهن

مهره barrel همچنین به عنوان یک رولپلاک متقاطع یا مهره رولپلاکی شناخته می‌شود که از جنس فولاد ساخته شده‌است و به عنوان مهره ای تخصصی شناخته می شود که معمولاً در هوافضا بسیار کاربرد دارد و همچنین به عنوان یک مهره برای استفاده در هوا استفاده می شود.
اینها انواع مهره هایی هستند که عمدتاً دارای ورقه پیچ بسیار نازک به همراه قطعات فلزی به قطعات بزرگتر و اغلب بیلت یا قطعات آهنگری هستند. مهره باید در سوراخی در داخل قرار گیرد و همچنین یک پیچ استاندارد نیز باید رزوه شود تا مهره از بیرون ورق فلز به درستی کار کند. مهره های barrel آنهایی هستند که نسبت به مهره‌های استاندارد و همچنین پیچ و مهره ها ترجیح داده می‌شوند زیرا برای ماشین کاری یا آهنگری روی قسمت گیرنده نیازی به فلنج ندارند.

3- Furniture Cross Dowel Barrel Nut

Furniture Cross Dowel Barrel Nut - ویکی آهن

به مهره‌هایی گفته می‌شود که به شکل یک استوانه طراحی شده اند که به طور خاص برای پیچ و مهره‌های مورد استفاده در مبلمان کاربرد دارد که به عنوان یک اتصال دهنده برای اتصال دو تکه چوب عمل می‌کند. سوراخ رزوه دار مهره که در داخل وجود دارد، سوراخی است که معمولاً غیرعادی است و بنابراین از کناره های رولپلاک عبور می‌کند.
مهره های بشکه ای آنهایی هستند که در مبلمان بسته بندی مسطح نیز بسیار رایج هستند، هر جا که پیچ‌های بلند و همچنین مهره‌های Furniture Cross Dowel Barrel Nut هستند که برای نگه داشتن اتصالات T استفاده‌می‌شوند.

4- Cage Nut

Cage Nut - ویکی آهن

مهره قفسی معمولاً به عنوان مهره گیره ای نیز شناخته می شود که از یک مهره مربعی در یک قفس فولادی فنری یافت می‌شود. این نوع مهره هر زمان که باله ها آزاد شدند، مسئول نگه داشتن مهره ها در موقعیت خاصی در پشت سوراخ هستند. مهره های قفس از سال‌های 1952 و 1953 مورد استفاده قرار می گیرند. طرح‌های جدیدتر آن‌هایی هستند که دارای یک اهرم فشار هستند و همچنین زبانه ها را آزاد می‌کنند که امکان نصب بدون ابزار را فراهم می‌کند.
این نوع مهره از نظر فنی به آن مهره‌هایی گفته‌می‌شود که به راحتی می‌توان آن‌ها را در مکان‌هایی که سوراخ مربعی پیدا می‌شود و بنا به نیاز آن سوراخ می‌شود، استفاده کرد. 

5-Clip-On Nut

Clip-On Nut - ویکی آهن

مهره‌گیره‌ای به مهره ای گفته می‌شود که به آن مهره ورق فلزی یا مهره سرعتی نیز می‌گویند. گیره روی مهره به عنوان نوعی مهره شناخته می شود که به طور خاص بر روی ورق فلزی طراحی شده است.

انواع مهره گیره دار

G-Nut

J-Nut

S-Nut

Square Style Nut

U-Nut

G-Nut

مهره G-nut یا G-style به مهره‌هایی گفته‌می‌شود که به شکل G همراه با گیره ها و همچنین لبه یک شی ورق فلزی یافت می‌شود. این نوع مهره‌ها کاملاً با انواع دیگر مهره‌ها متفاوت هستند، زیرا معمولاً به منظور چسباندن روی یک فلنج کوچک در لبه فلز به کار می‌روند. رزوه‌های توسعه یافته به صورت مهره ای یکپارچه مشاهده می‌شود که دارای یک باس مخصوص برای قرار گرفتن در سوراخ ورق فلز است.G-Nut - ویکی آهن

J-Nut

نام این نوع مهره به این صورت است که به شکل الفبای J شکل می‌گیرد که در آن لبه در سمت بلندتر “J” قرار دارد. پایه نگهدارنده کوتاه به منظور شناور شدن بیشتر مجاز نیست، این امر باعث ناهماهنگی می شود، در حالی که مهره آزاد است تا ورق فلز را نیز جدا کند.
J-Nut - ویکی آهن

S-Nut

مهره S نیز به عنوان مهره S-سبک نامیده می‌شود که به دلیل شکل بیرونی مهره مانند الفبای S نامگذاری شده‌است. اینها به عنوان رزوه هایی شناخته می شوند که فقط توسط یک مهره یکپارچه ارائه می شوند.

Square Style Nut

مهره‌گیره‌دار به شکل مربع به مهره ای گفته می شود که برای بریدن در لبه ورق فلزی مناسب نیست، اگرچه لبه های یک سوراخ یا شکاف مربعی شکل است. همچنین به آن مهره مربعی گفته می شود که دارای یک نگهدارنده ورق فلزی است که از دو طرف مهره بیرون زده است.  Square Style Nut - ویکی آهن

U-Nut

مهره U به ابزار فنی اطلاق می شود که دارای ویژگی‌های مشابه مهره J است به جز هر دو پایه آنها که به نظر می رسد طول یکسانی دارند. رزوه‌هایی که در این نوع مهره‌ها یافت می‌شوند، از نظر فنی مشابه رزوه‌هایی هستند که در سبک مهره‌های سرعتی وجود دارند که ممکن‌است همراه با مهره یکپارچه شوند یا ممکن است بخش عمده دیگری را پیدا کرده باشند .
نسخه های استاندارد و همچنین نوع عریض این مهره ها وجود دارد که معمولاً در نوع U-nut برای ما شناخته شده است. نسخه استاندارد دارای یک بخش لولای جامد است، در حالی که نسخه با پانل عریض دارای یک لولای بلندتر به همراه برش بخش مرکزی است تا به نصب آسان‌تر کمک کند.

U-Nut - ویکی آهن

6-Coupling Nut

Coupling Nut - ویکی آهن

مهره‌کوپلینگ به عنوان مهره اکستنشن نامیده می شود که غیر از اینکه یک اتصال دهنده است، بطور کامل به منظور اتصال دو رزوه نر که معمولاً یک میله رزوه دار هستند، رزوه می‌شود. معمولاً قسمت بیرونی بست دارای یک هگز است تا آچار بتواند آزادانه آن را نگه دارد. اینها مهره‌هایی هستند که برای تشکیل مجموعه های میله های بلند از طول های کوتاه تر میله ها استفاده می شوند. میله ها نیز به همراه مهره اتصال فقط برای یک فاصله خاص رزوه می شوند.
کاربرد آنها در سفت کردن مجموعه میله در جهت داخل یا به منظور فشار دادن مجموعه میله در جهت بیرون است.

7-Flange Nut

Flange Nut - ویکی آهن

مهره‌فلنج به مهره ای گفته می شود که دارای فلنج بسیار پهن در یکی از انتهای آن است که معمولاً به عنوان یک واشر عمل‌می‌کند. مهره های فلنجی آنهایی هستند که معمولاً به شکل هندسی شش ضلعی یافت می‌شوند و همچنین از فولاد سخت‌شده همراه با پوشش روی ساخته شده اند.
فلنج را می توان به صورت دندانه دار مشاهده کرد تا بتواند هر نوع عمل قفل کردنی را ارائه دهد. با توجه به مهره فلنج دندانه دار، باید گفت که دندانه ها به گونه ای زاویه دار هستند که مهره را از چرخش در جهتی که احتمالاً باعث گم شدن مهره می شود دور نگه می‌دارد. این دندانه ها آنهایی هستند که نمی توان آنها را همراه با واشر یا در هر سطحی بدون خراش استفاده کرد. دندانه ها وظیفه کمک به جلوگیری از لرزش مهره از حرکت بست را دارند. 
مهره‌های فلنجی چرخان آنهایی هستند که بیشترین کاربرد را برای اتصال موادی مانند چوب و پلاستیک دارند.

8-Self-Aligning Nut

Self-Aligning Nut - ویکی آهن

مهره Self-Aligning Nut به عنوان مهره کروی یا مهره تراز کننده نیز نامیده می‌شود که یکی از آن نوع مهره هایی است که بیشتر در همه مکان هایی که بست در زاویه عمود بر سطح قرار نمی‌گیرد کاربرد دارد. اینها مواردی هستند که معمولاً در صنایعی مانند هوافضا استفاده می‌شوند.

انواع مهره ها

9-Insert Nut

Insert Nut - ویکی آهن
به مهره ای گفته می شود که سوکتی را ارائه می‌دهد که به طور خاص باید رزوه شود تا تمام اهداف یک قطعه کار چوبی را برطرف کند، که به نظر می رسد کاملاً شبیه به لنگر دیواری است. مهره‌های درج در سوراخ‌هایی قرار می‌گیرند که مشخص می‌شود یکی از این دو وسیله از قبل سوراخ شده است: یا پیچ یا چکش.
 

10-Knurled Nut

Knurled Nut - ویکی آهن
مهره‌خرطومی به مهره ای گفته می شود که در خارج از سطح پیچ می‌شود. این همان چیزی است که باعث سفت‌شدن مهره ها با ضربه دست خالی می شود و می‌تواند مهره را در دسته یا روکش محکم کند.
مهره‌های خرطومی آنهایی هستند که در یک بازه زمانی معین برداشته می‌شوند و نیازی به پشتیبانی ساختاری ندارند. اینها انواع مهره‌هایی هستند که معمولاً روی پوشش‌های تابلو برق، ابزارهای اندازه‌گیری دقیق، مربع‌ها و همچنین روکش‌های سرویس کاربرد دارند. مزیت اصلی استفاده از آنها این است که به سهولت برداشتن کمک می‌کند، احتمال سفت شدن بیش از حد را کاهش می دهد، که ممکن است برای دستکاری بست نیازی به هیچ ابزاری نداشته باشد.
انواع مهره ها
 

11- Split Nut

Split Nut - ویکی آهن
به مهره ای گفته می شود که به این صورت نامیده می شود که از طول به دو قسمت مختلف از نیمه های مقابل تقسیم می شود تا قسمت ماده نخ بتواند باز شود و همچنین روی نخ نر یک نخ بسته شود.
این ویژگی آن است که به مهره اجازه می دهد فقط در صورت باز بودن پیچ در امتداد پیچ حرکت کند، بدون چرخاندن پیچ یا برعکس. هنگامی که مهره بسته شد، حرکت عادی مهره روی یک پیچ را از سر می گیرد. این شامل چرخش محوری خواهد بود.

12-Square Nut

Square Nut - ویکی آهن
مهره‌ مربعی در الگوی مهره‌ای بسیار غیر معمول با چهار طرف طراحی شده است. در مقایسه با مهره های شش گوش استاندارد، این مهره ها، مهره هایی هستند که سطح بیشتری در تماس با قسمتی که در حال بسته شدن است دارند و در نتیجه مقاومت بیشتری از نظر شل شدن و یا مقاومت در برابر سفت شدن دارند. بر خلاف سایر مهره ها، این مهره‌ پس از شل یا سفت شدن، کمتر گرد می‌شوند. مهره های مربع یکی از پیچ و مهره های معمولی جفت شده همراه با سر مربع هستند. این مهره ها به همراه واشرهای تخت استفاده می شوند تا از آسیب لبه های تیز جلوگیری شود.

13- T-Slot Nut

T-Slot Nut - ویکی آهن
مهره‌T-slot به مهره‌ای گفته می‌شود که معمولاً به همراه یک گیره رزوه ای برای قرار دادن و همچنین محکم کردن قطعاتی که در کارگاه های مختلف روی آن کار می شود استفاده می شود. مهره T-slot مهره ای است که به همراه یک شیار T که مجموعه ای در میز کار یا اره نواری است به صورت کشویی پیدا می شود. 
پیچ و مهره T-slot در مقایسه با مهره T-slot یا پیچ درپوش شش سر دارای استحکام بالاتری است.

برای مطالعه بیشتر درمورد انواع مهره ها و پیج ها از طیق لینک های زیر اقدام نمایید .

انواع پیچ و مهره


در این مقاله، شما را مورد انواع پیچ و مهره آشنا خواهیم کرد. پیچ شامل دو قسمت است: سر و بدنه . بخش استوانه ای پیچ به عنوان ساق یا بدنه شناخته می‌شود. ساق پا یا بدنه پیچ از پایین تا بالا رزوه میباشد که این رزوه باعث میشود مهره در پیچ سفت شود. طول رزوه در تمامی پیچها متفاوت است. شکل سر پیچ بستگی به کار و ابزار ما دارد.

مهره یک نوع اتصال‌دهنده است که دارای یک سوراخ رزوه دار در آن است. پیچ و مهره همیشه در جفت کردن اتصال قطعات مختلف به هم استفاده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *