انواع مختلف پیچ و مهره

انواع پیچ و مهره - ویکی آهن

در این مقاله به بررسی 20 مدل پیچ و مهره بهمراه عکس و قفل کن مهره برای جلوگیری از شل شدن آن میپردازیم.

فهرست مطالب

 • 1- انواع پیچ
 • 2- انواع پیچهای خاص
 • 3- انواع مهره
 • 4- انواع قفل کن مهره

مقاله زبان اصلی

پیچ و مهره

پیچ و مهره - ویکی آهن

در این مقاله، شما را مورد انواع پیچ و مهره آشنا خواهیم کرد. پیچ شامل دو قسمت است: سر و بدنه . بخش استوانه ای پیچ به عنوان ساق یا بدنه شناخته می‌شود. ساق پا یا بدنه پیچ از پایین تا بالا رزوه میباشد که این رزوه باعث میشود مهره در پیچ سفت شود. طول رزوه در تمامی پیچها متفاوت است. شکل سر پیچ بستگی به کار و ابزار ما دارد.

مهره یک نوع اتصال‌دهنده است که دارای یک سوراخ رزوه دار در آن است. پیچ و مهره همیشه در جفت کردن اتصال قطعات مختلف به هم استفاده می‌شوند.

انواع پیچ و مهره

پیچ و مهره در شکلها و انواع گوناگونی وجود دارد که بر اساس نیازمان باید یکی از آنها را انتخاب کنیم.

انواع پیچ

 • 1- پیچ سر شش ضلعی

 • 2- پیچ سر مربعی

 • 3- پیچ سر استوانه‌ای

 • 4- پیچ سر گرد

 • 5- پیچ T-سر

 • 6- پیچ سر صاف

انواع پیچ های ویژه

 • 1- پیچ اجاق

 • 2- پیچ کالسکه

 • 3- قلاب

 • 4- انکر بولت (پیچ انبساطی)

 • 5- پیچ فوندانسیون

 • 6- پیچ چشمی

 • 7- میله تمام رزوه (گل میخ)

انواع مهره

 • 1- مهره شش ضلعی

 • 2- مهره مربعی

 • 3- مهره گرد

 • 4- مهره کلاهک

 • 5- مهره استوانه ای

 • 6- مهره گنبدی

 • 7- مهره انگشتی

پیچ سر شش ضلعی

این رایج ترین شکل پیچ است و برای اهداف روزمره عمومی استفاده می‌شود. برای استفاده از آن بر اساس سایز پیچ و مهره باید از آچار تخت یا آچار فرانسه استفاده کرد.

برای جلوگیری از چرخش پیچ در حالی که مهره را سفت میکنیم باید با یک آچار دیگر یا انبر قفلی سر پیچ را نگه داشته تا نچرخد سپس اقدام به سفت کردن مهره نماییم.

پیچ سر شش ضلعی - ویکی آهن

پیچ سر مربعی

این پیچ معمولاً زمانی استفاده می‌شود که سر قرار است در یک فرورفتگی قرار گیرد. این فرورفتگی به شکل مربع ساخته‌شده‌است تا از چرخاندن پیچ در هنگام سفت کردن مهره جلوگیری کند. این پیچ معمولا در یاتاقانهای شفت استفاده میشود.

پیچ سر مربعی - ویکی آهن

پیچ سر استوانه ای

این پیچ معمولا در جاههایی که ما با محدودیت فضا مواجه هستیم و نمیتوانیم از پیچهای سر مربع و سر شش ضلعی استفاده کنیم کارایی دارد. این پیچها معمولا با پیچ گوشتی یا آچار آلن شل و سفت میشود (بر اساس سر پیچ)

ویکی آهن- پیچ سر استوانه ای

پیچ سر گرد

از این پیچ معمولا در جاههایی که دسترسی به سر پیچ برای سفت کردن آن نداریم استفاده میشود. زیر سر این پیچ یک گلویی مربعی بوده که در شکاف مورد نظر گیر کرده و با چرخاندن مهره پیچ دیگر نمیچرخد. از این پیچ بعلت زیبایی هم استفاده میشود . و بیشتر کاربرد آن در بخشهایی از لوکوموتیو و ساخت مخازن است.

پیچ سر گرد - ویکی آهن

پیچ T سر

گردن این پیچ معمولاً مربعی شکل است تا از چرخش پیچ جلوگیری شود.

این نوع پیچ برای محکم کردن گیره ها و سایر لوازم جانبی روی میزهای ماشین ابزار استفاده می‌شود.

پیچ T سر - ویکی آهن

پیچ سر صاف

این نوع پیچ معمولا در جایی استفاده میشود که سر پیچ نباید از سطح مقطع جایی که پیچ روی آن بسته میشود بالاتر بیاید. و حتما باید هم سطح با روی کار ما باشد.

پیچ سر صاف - ویکی آهن

پیچ اجاق

پیچ اجاق گاز دارای یک سر صاف گرد است که یک شکاف روی سر برای پیچاندن پیچ به کمک پیچ گوشتی به یک مهره دراد. این برای مجموعه هایی استفاده می شود که دقت آن اهمیت زیادی ندارد و مطلوب است که سر پیچ با سطح کار همسطح باشد.

پیچ اجاق - ویکی اهن

پیچ کالسکه

این پیچ برای چسباندن قطعات چوبی به یکدیگر یا برای چسباندن قطعات فلزی به چوب استفاده می‌شود که قسمت مربعی آن مستقیماً زیر سر است تا از چرخش در هنگام سفت شدن یا شل شدن مهره جلوگیری شود.

پیچ کالسکه - ویکی آهن

قلاب

پیچ قلاب در چفت و بست نیمه دائمی در بتن و دیگر مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. این قلاب در مواردی استفاده می‌شود که هیچ جایی برای سوراخ پیچ از طریق یکی از قطعات برای اتصال به هم وجود ندارد یا در مواردی که یک سوراخ پیچ به طور جدی یک قطعه را تضعیف می‌کند. بنابراین پیچ قلاب برای آویزان کردن چوب لباسی ، شفت به فلنج ، نصب آویز و لوستر و … استفاده می‌شود.

قلاب - ویکی آهن

پیچ انبساطی

این نوع پیچ در اتصال قطعات به دیوارها و کف‌های آجری، سنگی یا بتنی استفاده می‌شود.

پیچ انبساطی - ویکی آهن

پیچ فوندانسیون

برای تثبیت در فونداسیون بتنی سنگی استفاده می‌شود، پایین پیچ نسبت به بالای آن پهن تر است و به سوراخ مخروطی هدایت می شود. سر مخروطی به صورت ناهموار بریده می شود و سرب یا گوگرد قالب گیری شده در سوراخ مخروطی ریخته می شود تا فضای بین سرب و سنگ یا بتن را بر حسب مورد نیاز  پر شود.

پیچ فوندانسیونی - ویکی آهن

پیچ چشمی

معمولاً برای بلند‌کردن استفاده می‌شود. داخل یک سوراخ رزوه دار در بالای دستگاه پیچ یا چرخانده می شود. موتورهای الکتریکی و ماشین آلات متوسط و سبک دارای یک یا چند پیچ چشمی هستند تا به راحتی توسط جرثقیل سقفی بلند‌شده و حرکت داده‌شوند.

ویکی آهن - مهره چشمی

گل میخ(میله دو سمت رزوه)

از یک قطعه فولادی استوانه‌ای ساده تشکیل شده‌است که در دو انتها رزوه شده است. مانند تمامی پیچها که سر دارند این قطعه سر ندارد. گل میخ معمولا برای پوشش سیلندر موتور استفاده می‌شود.

Stud - ویکی آهن

مهره شش ضلعی

این رایج‌ترین شکل مهره‌ای است که برای هدف بستن عمومی به همراه یک پیچ با سر شش ضلعی استفاده می‌شود.

مهره شش ضلعی - ویکی آهن

مهره مربعی

همراه با پیچ سر مربعی استفاده می‌شود. آچاری که برای مهره استفاده می شود .و دارای آچار مخصوص می باشد.

مهره مربعی - ویکی آهن

مهره گرد

این مهره به شکل حلقه‌ای است که دارای شکاف‌هایی در سطح منحنی برای یک آچار مخصوص c است. این مهره ها معمولاً در قطعات مورد استفاده قرار می گیرند، یک مهره به عنوان مهره قفلی دیگری عمل می‌کند.

مهره گرد - ویکی آهن

مهره کلاهک

این یک مهره شش ضلعی است که با یک کلاه استوانه‌ای در بالا برای محافظت از انتهای آن در برابر خوردگی ارائه می‌شود. همچنین از نشتی از طریق رزوه ها جلوگیری می‌کند. مهره های کلاهکی که معمولا در لوکوموتیوها استفاده می‌شود.

مهره کلاهک - ویکی آهن

مهره استوانه ای

این مهره به شکل استوانه است و دارای سوراخ هایی در سطح منحنی برای چرخاندن آن با میله تامی است.

مهره استوانه ای - ویکی اهن

مهره گنبدی

بسیار شبیه مهره کلاهک میباشد.

ویکی آهن - مهره گنبدی

مهره انگشتی

این مهره را می توان به راحتی با انگشت باز و بسته کرد و در جاهایی که نیاز به باز و بسته کردن مداوم هست از آن استفاده میشود.

مهره انگشتی - ویکی آهن

اگر تا اینجا از این مقاله خوشتون اومده پیشنهاد میکنم مقالات رو برو را مطالعه بفرمایید.

قفل کن مهره

هنگامی که یک مهره روی پیچ سفت می‌شود، یک فاصله کاری کوچک بین رزوه‌های یک مهره و پیچ حتی در بالاترین کلاس اتصالات وجود دارد.

انواع پیچ و مهره‌های مورد استفاده در قطعات متحرک ماشین آلات تحت ارتعاش مداوم قرار می‌گیرند و علاوه بر این، گاهی اوقات برای حمل بارهای محوری متغیری نیز لازم است، به عنوان مثال، به عنوان سر متقاطع و شاتون‌های اتصال یک موتور.

 

در چنین شرایطی به دلیل فاصله کاری موجود بین رزوه‌های جفت، مهره تمایل به شل شدن یا باز شدن خود به خود پیدا می‌کند.

این امر ممکن است منجر به یک خرابی جدی شود. برای جلوگیری از این امر، استفاده از قفل کن مهره برای جلوگیری از باز شدن ضروری است. دستگاه‌های مختلف قفل برای مهره‌ها به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند. با این حال، اگر رزوه های مهره و پیچ مناسب باشند، امکان بازشدن پیچ کاهش می‌یابد.

انواع قفل کن مهره

 • 1- قفل اشپیل
 • 2- مهره شیاردار
 • 3- صفحه قفل
 • 4- تب واشر
 • 5- مهره قفلی
 • 6- واشر فنری
 • 7- پین قفل پیچ

قفل اشپیل

ساده ترین روش قفل کردن مهره با استفاده از پین میباشد. پس از اینکه مهره سفت شد، یک سوراخ کوچک نزدیک به سطح بالای مهره ایجاد می‌شود. سپس پین شکاف در سوراخ وارد می‌شود و انتهای دوشاخه پین باز می شود تا از بیرون آمدن آن در حین استفاده جلوگیری شود.

ایراد اصلی استفاده از این نوع قفل این است که سوراخ ایجاد شده در مهره استحکام آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. ایراد دیگری که به همان اندازه مهم است این است که پس از استفاده مداوم به سمت کشش پیچ، پین شکاف ممکن است روی سطح بالایی مهره قرار نگیرد و مهره دوباره شل شود.

قفل اشپیل - ویکی آهن

مهره شیار دار

مهره شش ضلعی که در انتهای پایینی آن دارای یقه شیاردار استوانه ای است، حلقه ای یا مهره شیاردار نامیده می شود. قفل کردن مهره توسط یک پیچ تنظیمی انجام می‌شود که از طریق نزدیکترین سطح قطعه کار پیچ می‌شود.

مهره شیار دار - ویکی آهن

صفحه قفل

این نوع قفل در کارهای مهندسی سنگین استفاده می‌شود، مانند میله های اتصال، محور چرخ و غیره.. در ابتدا مهره سفت می‌شود و سپس صفحه قفل از طریق مهره وارد می‌شود.

صفحه قفل - ویکی آهن

تب واشر

واشر ارائه شده با یک برجستگی مستطیل شکل، واشر زبانه نامیده می‌شود. این روش قفل کردن سر مهره یا پیچ زمانی مناسب است که مهره یا سر پیچ در نزدیکی لبه عمودی قطعه کار قرار گیرد.

پس از سفت شدن مهره، زبانه و قسمت بیرون زده خود واشر خم می شود تا در برابر سطح عمودی قطعه کار و یکی از وجوه جانبی مهره یا سر پیچ قرار گیرد.

تب واشر - ویکی آهن

مهره قفلی

در نوع قفل، اصطکاک بین رزوه های جفت پیچ و مهره، مهره را قفل می‌کند. هنگامی که مهره روی یک پیچ سفت می‌شود، ضلع های پایینی رزوه های پیچ با جناح های بالایی رزوه های مهره در تماس هستند.وقتی مهره دیگری به سختی روی مهره پایینی پیچ می‌شود، پیچ را از طریق مهره پایینی می‌کشد. این عمل باعث می شود مهره بالایی همه چیز را تحمل کند، در حالی که مهره پایینی به سادگی به عنوان یک واشر عمل می کند زیرا هیچ تماسی بین رزوه های پیچ و مهره پایینی وجود نخواهد داشت.

حالا مهره بالایی توسط یک آچار نگه داشته می شود در حالی که مهره پایینی در جهت مخالف کشیده می شود. این امر باعث می شود که جناح های پایینی رزوه های مهره پایینی با پهلوهای بالایی رزوه های پیچ در تماس باشند و باعث ایجاد گوه بین آنها شود.این باعث می شود مهره پایینی به عنوان مهره قفل عمل کند. از نظر تئوری، مهره پایینی که یک مهره قفلی است ممکن است مهره نازکی باشد که در شکل نشان داده شده است. اما از آنجایی که برای چرخاندن آن به یک آچار نازک مخصوص نیاز است.

مهره قفلی - ویکی آهن
مهره قفلی - ویکی آهن

واشر فنری

در این روش قفل کردن واشر فنری زیر مهره قرار می‌گیرد، و با سفت کردن مهره واشر فنری جمع شده و مانع از باز شدن مهره میشود . این کار از شل شدن مهره جلوگیری می‌کند.در تمام تابلو سازی ها و کانکشن کابل به شینه از واشر فنری استفاده میشود.

واشر فنری - ویکی آهن

پین قفل پیچ

یک مهره ممکن است توسط یک پین پیچی قفل شود که در سطح یاتاقان مجاور مهره با یکی از وجوه جانبی مهره ها مطابق شکل پیچ می شود. این نوع قفل زمانی استفاده می شود که انتظار می رود مهره برای مدت طولانی بدون هیچ تنظیمی باقی بماند.

پین قفل پیچ - ویکی آهن
انواع پیچ - ویکی آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *