انواع پیچ چوب

پیچ چوب - ویکی آهن

در این برگه قصد داریم، 8 نوع پیچ چوب را معرفی کنیم و در مورد ساختار و کاربرد آن‌ها صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

انواع پیچ چوب

پیچ‌ ساختاری سر شش گوش

یک فرورفتگی شش ضلعی در سر این نوع پیچ‌ها وجود دارد که به آنها در سوراخ کردن سریعتر کمک می‌کند و احتمال کنده شدن که یک مشکل رایج در سر فیلیپس است را کاهش می‌دهد .این پیچ‌ها عموماً در کف، سقف و انواع سازه‌های باربر استفاده می‌شوند.

پیچ چوب - ویکی آهن
پیچ چوب - ویکی آهن

پیچ‌ ساختاری سر شش گوش سنگین

این پیچ‌ها برای حمل بارهای سنگین تری نسبت به پیچ‌های ساختاری شش گوش طراحی شده‌اند و سر واشر آنها پهن‌تر از پیچ‌های دیگراست، بنابراین برای دو منظور استفاده می‌شود. اول از همه از فرو رفتن سر در مواد در هنگام وجود تنش زیاد جلوگیری می‌کنند و ثانیاً منطقه وسیع چسبندگی بهتری با سطح ایجاد می‌کنند. قطر این پیچ‌ها بین 66 تا 87 میلی‌متر است.

پیچ‌ ساختاری سر شش گوش از جنس استیل ضد زنگ

این پیچ‌ها در برابر خوردگی مقاوم هستند؛ بنابراین برای مکان‌هایی که در معرض رطوبت هستند، استفاده می‌شوند. سر شش ضلعی فرورفته پیچ مانع از کنده‌شدن آنها در زمان برداشتن یا قراردادن‌شان می‌شود. آنها معمولاً برای کاربردهای چوب به چوب استفاده می‌شوند.

پیچ چوب - ویکی آهن
پیچ چوب - ویکی آهن

پیچ‌ ساختاری سر صاف

تفاوت اصلی بین پیچ‌های ساختاری سر تخت با انواع استاندارد شش ضلعی این است که آنها لبه‌های زاویه دار که احتمال پارگی پیچ را کاهش می‌دهد، ندارند. آنها برای تکمیل کارهایی مانند کابینت مناسب هستند. شیارهای آنها باعث چسبندگی و مقاومت بالا در برابر کشیدگی می‌شود.

پیچ‌ چوب استاندارد

این پیچ چوب یکی از رایج‌ترین پیچ‌هایی است که امروزه برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر استفاده می‌شود. رویه آنها صاف و دارای ساقه نخی است. به طور کلی آنها دارای سر مسطح هستند که وقتی به داخل چوب رانده می‌شوند، ظاهر نهایی را ارائه می دهند. آنها بسیار ارزان‌تر هستند و در طول‌های مختلف و همچنین انواع سر موجود می‌باشند.

پیچ چوب - ویکی آهن
پیچ چوب - ویکی آهن

پیچ‌ جیبی

این پیچ ها به دلیل ظرفیت خود حفاری معروف هستند. آنها دارای شانه صاف هستند که به سر پهن متصل است. از آنها برای قطعه چوبی که سوراخ‌های جیبی‌شان در دسترس است استفاده می‌شوند و چوب را محکم می‌کنند، اگر از پیچ استاندارد چوب برای سوراخ‌های جیبی استفاده کنیم، چوب را می‌شکافد.

پیچ عرشه

از پیچ‌های عرشه برای تمام کارهای چوبی در فضای باز استفاده می‌شود. آنها از فولاد یا مس سخت‌ شده ساخته‌شده‌اند که در برابر خوردگی مقاوم هستند. در این پیچ‌ها شیار عمیقی بر روی ساقه تعبیه‌شده و نوک تیزی دارد و به همین دلیل به راحتی می‌توان آنها را برای تخته‌ها استفاده کرد.

 

پیچ چوب - ویکی آهن

همچنین، می توان برای کاربردهای چوب نرم و چوب سخت هم از آن استفاده کرد. آنها می‌توانند برای مناطق ساحلی یا برای آب و هوای سخت مفید باشند و می‌توانند در هر شرایط آب و هوایی مقاومت کنند و پیوند ایمن و محکمی ایجاد کنند. این پیچ‌ها خطر ضعیف‌شدن نقطه اتصال را کاهش می‌دهند.

پیچ چوب - ویکی آهن

پیچ دیوار خشک

پیچ‌های دیوار خشک در بین انواع پیچ‌ها ارزان‌ترین هستند. آنها معمولاً برای اکثر کارهای چوبی استفاده می‌شوند.

آنها دارای شیاری هستند که تا تمام طول پیچ کشیده‌شده و ساقه بسیار نازکی دارند. این پیچ‌ها به دلیل ساقه نازک خود قوی نیستند و برای استفاده در کاربردهای چوب سخت مناسب نمی‌باشند.

برای آشنایی با سایر ابزارآلات، به لینک های زیر مراجعه نمایید.

صفحه سنگ دنده زنجیر 21 نوع سرپیچ سنگ فرز

اگر این مقاله برای شما مفید بود پیشنهاد میکنم مقاله انواع واشر را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *