انواع واشر

انواع واشر - ویکی آهن

فروش انواع واشر

فروش انواع واشر فنری ، واشر تخت ، واشر ستاره و واشر خورشیدی و …

در این مقاله با انواع واشر آشنا میشویم و توضیحاتی به همراه عکس در مورد آنها میدهیم . امیدواریم از این مقاله لذت ببرید.

تعریف واشر

واشر و انواع

شکل آن مانند یک حلقه گرد است که بین مهره و پیچ قرار میگیرد ، و روی سطح کار را میپوشاند. هر کدام از واشر ها وظیفه خاص خود را دارند مثل سفت کردن ، پرکردن درز ، اندازه کردن سوراخ با پیچ ، جلوگیری از باز شدن پیچ در اثر لرزش و… که در ادامه به آن میپردازیم . حتی اگر محل اتصال کمی بزرگتر از قطر پیچ باشد، با کمک واشر می‌توان پیچ مهره را به راحتی سفت کرد.

واشر - ویکی آهن

انواع واشر

واشر فنری

 • 1- واشر مخروطی
 • 2- واشر فنری گنبدی(بشقابی)
 • 3- واشر موجی
 • 4- واشر انگشتی
 • 5- واشر فنری هلالی

واشر قفلی

 • 1- واشر فنری
 • 2- واشر خورشیدی یا ستاره ای
 • 3- واشر ناخنی

واشر ساده

 • 1- تورک واشر
 • 2- واشر تخت
 • 3- واشر گلگیر
 • 4- سی واشر

واشر فنری

این واشر به شکل حلقه برش استیل فنری می باشد. انتهای آن به دلیل کشش فنر کمی بالا و پایین می‌شود. این واشرها در زیر مهره یا پیچ قرار می‌گیرند و به قدری سفت می‌شوند که هر دو انتهای آن‌ها رو به یکدیگر قرار گرفته و صاف می شوند. از این واشرها برای جلوگیری از شل شدن مهره استفاده می شود. اینها در جاهایی که ارتعاش یا تکان وجود دارد استفاده می شود. این کار به مهره فشار وارد می کند و از چرخش و شل شدن مهره جلوگیری می‌کند.

واشر مخروطی

واشر مخروطی بعنوان واشر فنری پیچ و مهره سنگین عمل میکند. جایی که اتصال دهنده ها به دلیل انبساط / انقباض حرارتی یا لرزش ، شل می‌شوند باید از این واشر استفاده کرد. شکل خاص آن واشر مخروطی را قادر می‌سازد تا به یک اثر فنر بالا دست یابد.

واشر مخروطی - ویکی آهن

واشر گنبدی فنری

واشرهای فنری گنبدی شبیه به واشر مخروطی هستند اما اطراف آن گرد است. واشرهای فنری گنبدی قابلیت تحمل بار بسیار زیاد با انحراف نسبتا کم را دارند.

واشر گنبدی - ویکی آهن

واشر فنری موج

این نوع واشرها در دو جهت می‌چرخند و شکل آن شبیه موج می‌باشد. واشرهای فنری موج دارای ظرفیت بارگذاری و انحراف کافی هستند. آنها به عنوان فنرهای بالشتکی یا فاصله دهنده روی یک شفت عمل می کنند. واشرهای فنر موج دارای ظرفیت بار متوسط و محدودیت انحراف هستند. بیشتر به عنوان بالشتک یا فاصله دهنده استفاده می‌شود.

واشر موجی - ویکی آهن

واشر انگشتی

واشرهای انگشتی از سه فلنج منحنی تشکیل شده‌است. واشرهای فنری انگشتی برای کاهش میرایی و نویز، سایش اضافی، لرزش و لغزش قطعات گردان استفاده می‌شود. واشرهای فنری انگشتی از فولاد کربنی ساخته‌شده‌اند.

واشر انگشتی - ویکی آهن

واشر هلالی فنری

این واشرها شبیه واشرهای مسطح هستند که برای ایجاد فشار سبک تر و حفظ انعطاف پذیری تا حدودی خمیده شده اند. به واشر فنری منحنی نیز معروف است. آنها بارهای تقریباً کوچک را با دامنه انحراف گسترده تحمل می کنند. این نوع واشرها نرخ فنر یکنواختی را در محدوده انحراف ارائه می‌دهند و دارای خواص بار-انحراف خطی هستند. واشرهای فنری منحنی باید در محصولات انعطاف پذیر و چرخشی استفاده شوند.

واشر هلالی- ویکی آهن

واشر قفلی

این شکل از واشر قفلی برای قفل کردن پیچ و مهره ها استفاده می‌شوند. انواع مختلفی دارند. پس از سفت شدن پیچ و مهره این واشر، برگ‌های آن در کناره های مهره یا پیچ خم می‌شود. بنابراین این واشر از شل شدن پیچ مهره ها جلوگیری می‌کند. این واشر عموما در خودروها، کامیون ها و … استفاده می‌شود.

 واشر فنری

واشرهای فنری حلقه‌های غیرپیوسته ای هستند که هر دو انتهای آن را کمی به بیرون در جهت مخالف کج می‌کنند. هنگامی که این واشرها محکم می‌شوند، هر دو انتهای آن در سطوح کار تقریبا صاف می‌شود. گاهی اوقات به عنوان واشر مارپیچ نیز شناخته می شود. پرکاربردترین واشر بعد از واشر تخت میباشد.

واشر فنری - ویکی آهن

 واشر خورشیدی یا ستاره ای

این نوع واشر قفلی دارای دندانه های زیادی در قطر بیرونی خود است. و آنها در زیر پیچ های سر بزرگ مناسب تر عمل می کنند. این واشر حداکثر مقاومت پیچشی را ایجاد می کند.

واشر ستاره ای - ویکی آهن

 واشر ناخنی

این نوع واشر قفلی از تعداد زیادی دندانه در قطر داخلی تشکیل شده است که مهره یا پیچ را بریده اند.این واشر از شل شدن سر بست جلوگیری می‌کند. این واشر می‌تواند ضربه و لرزش را نیز جذب کنند.

واشر ناخنی - ویکی آهن

واشر ساده

واشر ساده یک دیسک تخت است. در مرکز خود سوراخی دارد که پیچ، گل میخ یا پیچ تنظیم می‌تواند از آن عبور کند. با استفاده از آن سطح زیر پیچ و مهره ها صاف می شود. به این ترتیب فشار مهره در تمام سطح یکنواخت می شود.

تورک واشر 

واشر تورک از یک سوراخ مربعی شکل و چنگال های بیرونی تشکیل شده است که از چرخش پیچ با آن هنگام بستن پیچ جلوگیری می کند. این واشر عمدتا با پیچ کالسکه برای پروژه های نجاری استفاده می‌شود.

تورک واشر - ویکی آهن

واشر تخت

واشرهای ساده صاف نازک، مسطح و دایره ای شکل با سوراخی در مرکز هستند. کاربرد واشر ساده مسطح برای وارد کردن بار در یک منطقه نسبتاً بزرگ و پشتیبانی از پیچ های سر کوچک در نظر گرفته‌شده‌است. به واشرهای ساده نوع A نیز معروف است. واشر تخت همان چیزی است که اکثر مردم در مورد یک واشر معمولی می‌دانند. آنها برای استفاده عمومی خوب هستند. پرکاربردترین نوع واشر هم می‌باشند.

واشر تخت - ویکی آهن

 واشر گلگیر

واشرهای گلگیر واشرهای تخت با سوراخ کوچک و قطر بیرونی نسبتاً زیاد هستند. از این رو، این نوع واشر ساده، بارگذاری را در سطح نسبتاً بزرگتری نسبت به واشرهای تخت وارد می‌کند. واشرهای فندر برای نصب تابلوهای راهنما، پانل‌ها، اتومبیل، لوله کشی، ورق فلزی و … کاربرد دارند. معمولاً یک فلز نازک است. این واشر را به دلیل استفاده عمومی در گلگیر خودروها به این اسم نامگذاری کرده‌اند.

واشر گلگیر - ویکی آهن

سی واشر

اینها شبیه یک واشر مسطح به نظر می رسند، با این حال، دارای یک شکاف از سوراخ مرکزی برای تشکیل شکل “C” است. یک واشر C به گونه‌ای ساخته‌شده‌است که روی پیچ یا شفت بسته شده براحتی جاگذاری میشود. C-Washer مورد استفاده در هر زمان ممکن است نیاز به تنظیم یا تعویض داشته‌باشد، بدون اینکه بست را جدا کنیدو یا پیچ را کامل باز کنید.

واشر - ویکی آهن

واشر نورد

WEDGE-LOCK WASHERS

واشرهای نورد Nord-Lock از کشش به جای اصطکاک استفاده می‌کنند تا اتصالات پیچ‌شده را در معرض ارتعاش شدید و بارهای دینامیکی محکم کنند.

در طول چرخه عمر عملیاتی، واشرهای Nord-Lock قابلیت اطمینان عملیاتی و هزینه‌های نگهداری کمتری را ارائه می‌کنند، در حالی که خطرات توقف تولید، تصادفات و ادعاهای گارانتی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند.

واشر نورد - ویکی آهن

بالاترین مقاومت در برابر خوردگی تست‌شده

واشر فولادی Nord-Lock بالاترین مقاومت در برابر خوردگی را در بازار ارائه می‌دهد. واشرها حداقل 1000 ساعت در تست اسپری نمک خنثی* آزمایش شده‌اند و عملکرد بهینه را در طول زمان، حتی در شدیدترین محیط‌ها تضمین می‌کنند.

*تست پاشش نمک خنثی (NSST طبق استاندارد ISO 9227) یکی از شناخته‌شده ترین روش‌ها برای تأیید مقاومت در برابر خوردگی است.

واشر نورد - ویکی آهن

نتیجه

واشر یک صفحه مسطح دیسکی شکل با سوراخ مرکزی است. آنها برای بارگذاری در یک منطقه بزرگ استفاده می شوند. اینها عمدتا برای اسپیسرها، پیچ های پیش بارگذاری، فنرها و کاهش لرزش استفاده می‌شود.

اگر مقاله ما را دوست دارید، لطفا آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. هر گونه سوالی در مورد هر موضوعی دارید فقط در قسمت نظرات بپرسید.

لینک اصلی مقاله

انواع مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *