ابزار جوشکاری و کاربرد آن ها

ابزار جوشکاری و کاربرد آنها - ویکی آهن

در این مقاله قصدداریم درمورد ابزار جوشکاری و کاربرد آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم .

با ما همراه باشید

فهرست مطالب

1-

2-

3-

مقدمه

ابزار جوشکاری به ابزارهایی گفته‌می‌شود که برای انجام کار جوشکاری الزاماً مورد نیاز هستند. انواع مختلفی از ابزارها وجود دارد که با گرمای بسیار زیاد و تحت فشار کارمی‌کنند که حتی می‌تواند خطرناک باشد اما ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد. در اینجا لیستی از برخی از ابزارهای جوشکاری وجود دارد که در صنعت به طور ایمن و کارآمد کار می کنند. در ادامه به توضیحات هر یک می‌پردازیم :

انواع ابزار جوش

1-کلاه ایمنی جوشکاری

کلاه ایمنی جوشکاری - ویکی آهن

هدف اصلی این گونه کلاه‌های جوشکاری جلوگیری از جرقه و همچنین شعله‌های آتش است که صورت شما را در حین کار زخمی نمی کند و همچنین از آسیب رسیدن به پوست و چشم ها در اثر گرما جلوگیری می‌کند.
کلاه‌های تاریک کننده خودکار آنهایی هستند که ویژگی محافظت از چشمان شما را در برابر نورهای خشنی که از سایر ابزارهای جوشکاری ساطع می شوند و همچنین از خود فلز گرم شده می افزایند.
پوشش شیشه ای که در آن چشم ها سایه زده شده اند، پوشش هایی هستند که فقط مقدار مشخصی نور را در یک زمان عبور می دهند. این همان چیزی است که به شما امکان می دهد بدون آسیب به بینایی نیروی انسانی ، عملیات چوشکاری را انجام دهید .

2- دستکش های جوشکاری

از دستکش به عنوان یکی از مهمترین ابزارها یاد می شود. دستکش‌های جوشکاری شامل لایه‌هایی از پارچه‌های مستحکم به همراه عایق آن هستند که از آسیب‌های ناشی از گرما و همچنین جرقه‌های پرتاب شده جلوگیری می‌کند. دستکش‌های جوشکاری آنهایی هستند که به راحتی می‌توان آنها را از هر جایی که دستکش می‌خرید پیدا کرد، در حالی که اساساً برای هر شکلی از جوشکاری که ممکن است انجام دهید شناخته شده هستند.
معمولاً 2 نوع دستکش وجود دارد که بهتر است آنها را بشناسید:

 

دستکش جوشکاری - ویکی آهن

دستکش جوشکاری MIG

دستکش‌های جوشکاری MIG به دستکش‌هایی گفته می‌شود که عموماً ضخیم‌تر هستند و همچنین دارای بالشتک در پشت دست هستند تا از دست در حال استراحت شما در طول فرآیند مهاربندی دست غالب در حین فرآیند جوش محافظت کنند. در صورتی که دستکش‌ها خیلی داغ شده‌اند، طراحی شل‌تر آن نیز موجود است که به شما امکان می‌دهد به راحتی آن‌ها را بیرون بیاورید.

دستکش جوشکاری TIG

دستکش‌های جوشکاری TIG به دستکش‌هایی گفته می‌شود که نازک‌تر و همچنین دستکش‌های نرم‌تر هستند . دستکش‌های جوشکاری TIG دارای تناسب محکم تری هستند تا امکان حرکت دقیق در حین نگه داشتن میله و همچنین مشعل وجود داشته باشد. حتما مطمئن شوید که مناسب ترین دستکش را برای کار صحیح انتخاب کرده اید.

3- انبر جوش MIG

انبر جوش - ویکی آهن

انبردست جوش MIG یکی از تجهیزات جوشکاری است که به طور گسترده در اکثر فروشگاه ها موجود است. آنها چندین کاربرد دارند که عبارتند از:

  • برداشتن نازل از MIG – آنها به گیره های دایره ای مجهز هستند که به نظر می رسد برای برداشتن نازل ها از MIG عالی هستند.
  • نوک تماسی را میتوانید شل و سفت کنید . این نوک تماسی است که به طور مرتب استفاده می‌شود بنابراین به راحتی فرسوده می‌شود.
  • تمیزکردن نازل داخلی از پاشش به همراه نوک انبر آسان است.

 

4- آهنربای جوشکاری

آهنربای جوشکاری - ویکی آهن

آهنرباهای جوشکاری به عنوان یکی از همه کاره ترین ابزارهایی هستند که قطعاً در کیت یک جوشکاری پیدا میکنید. این همان چیزی است که در جوشکاری بسیار پرکاربرد است.
همراه با آهنربای جوشکاری، برخی از قطعات فلزی را بدون استفاده از گیره در جای خود قرار می‌دهند تا به راحتی آنها را دستکاری کنید.
آنها همچنین به عنوان قطعات نصب شده برای فلز شناخته می‌شوند و آنها را با زاویه به یکدیگر جوش می‌دهند.

5- چکش تراشه

چکش براده‌ای یا تراشه به یکی از جنبه‌های معروف جوشکاری MIG یا جوشکاری چوبی گفته می‌شود.  زیرا به نظر می‌رسد فلز ذوب می‌شود و در نتیجه به جوش تبدیل می‌شود.

این slag در بعضی مواقع نیاز به خرد شدن دارد که چکش خردکننده برای آن شناخته شده است. اینها دارای یک ضلع صاف به همراه یک ضلع نوک تیز هستند تا برای انواع مختلف slag کاربرد داشته باشند.
این نوع چکش‌ها ممکن است زیاد مورد استفاده قرار نگیرند، در حالی که فرآیند جوشکاری را در مقایسه با هر ابزار دیگری بسیار تمیزتر و قابل کنترل‌تر می‌کنند.

چکش تراشه - ویکی آهن

6- جک قاب بندی جوش

جک قاب بندی جوش

جک قاب جوشي به ابزاري گفته مي‌شود كه در مقايسه با ساير موارد در اين فهرست از نظر ضرورت در يك سطح نيست.
برخلاف سایر آهنرباها با دامنه الکترومغناطیسی متفاوت، این آهنربا همچنین اجازه می‌دهد تا لایه های مختلف یا اجزای متعددی را که نیاز به چسباندن و همچنین جوش داده شدن همزمان با هم و در زاویه 90 درجه دارند، ایجاد کند.7- مربع سرعت

میدان سرعت - ویکی آهن

مربع سرعت به ابزاری اطلاق می‌شود که شما بیشترین بهره را از هر یک از مواردی که در اینجا فهرست شده است دارید. به ابزارهایی گفته می‌شود که می‌توانند تقریباً هر قطعه را به صورت عمود یا دیگری برای زاویه 90 درجه یا در هر زاویه دیگری همراه با مربع سرعت اندازه گیری کنند.
مربع سرعت به عنوان یک دستگاه اندازه گیری زاویه ای شناخته می‌شود که به طور خاص مانند یک مثلث قائم الزاویه است که امکان اندازه گیری چندین زوایای مختلف را فراهم‌می‌کند.

8- برس فلزی

برس فلزی - ویکی آهن

برس فلز ابزاری‌است که هنگامی از آن استفاده می‌شود که در فرایند جوشکاری با سرباره (slagسروکار داشته باشید. مثلاً اگر با مفتول جوش بدهید یا جوشکاری قوسی با مفتول تو پودری انجام دهید باید پوشش سرباره را خراش دهید تا جوش نهایی نمایان شود.

چکش‌های خردکن و برس فلزی برای این کار عالی هستندپوشش سرباره در طی فرایند جوشکاری ایجاد می‌شود و مانند محافظ عمل می‌کندباید گودال جوش را از آلودگی‌های محیطی تمیز نگه داریدبا استفاده از گاز محافظ جوش‌های شما تمیزتر می‌مانند.

9- دستگاه سنگ‌زنی زاویه‌‌ای

دستگاه سنگ زنی زاویه ای - ویکی آهن

اگر به کارهای جوشکاری علاقه دارید، یک آسیاب زاویه ای وجود دارد که می‌تواند ابزار بسیار مفیدی باشد تا جعبه ابزار شما کاملاً آماده و تکمیل باشد.
این نوع ابزارها بسیار ضروری هستند زیرا توانایی برش فلز را دارند. با استفاده از آن می‌توانید به راحتی هر چیزی را با استفاده از ورق فلزی به میله و آسانی برش دهید.
آسیاب های زاویه ای آنهایی هستند که بیشتر برای آماده سازی فلز قبل از جوشکاری بسیار مفید هستند.

برای جلوگیری از انواع عیوب مانند ترک، ممکن است بخواهید فلز پایه را تمیز کنید. در حالی که این کار را می توان به سادگی با استفاده از یک برس سیمی در یک چرخ زاویه ای خاص انجام داد که می تواند در زمان شما صرفه جویی کند.در نهایت، آسیاب زاویه‌ای جوشکاری به ابزاری گفته می‌شود که به نظر می‌رسد برای تمیز کردن و همچنین تکمیل جوش‌ها بهترین است.در صورتی که نیاز به صیقل دادن فلزی که روی آن کار می‌کنید وجود داشته باشد، یک آسیاب زاویه ای می تواند به راحتی این کار را انجام دهد.

10- ضخامت سنج فلز ضخامت سنج فلز - ویکی آهن

به منظور جوشکاری موثرتر، نیاز به دانستن ضخامت فلزی است که با آن کار می کنید. گیج فلزی فولادی به عنوان یک چرخ همراه با دندانه ای شناخته می‌شود که با عرض‌های مختلف جدا از ورق‌های فلزی مربوطه با عرض های استاندارد مختلف فاصله دارد. گیج ورق فلزی به عنوان یکی از ضروری ترین ابزار برای جوشکاری در هر نوع سطح مهارت شناخته شده است . این ابزار بسیار مفید است زیرا اکثر جوشکاران نموداری دارند که به آنها نشان می‌دهد برای ضخامت‌ های مختلف فلز چه نوع جوشی باید بزنندتشخیص ضخامت قطعه فلزی با چشم دشوار است و ضخامت‌سنج (Gaugeاین کار را انجام می‌دهد.

11- سنگ صابون

سنگ صابون - ویکی آهن

سنگ صابون معمولاً با ماده ای که از صابون ساخته شده اشتباه گرفته می شود در حالی که اینگونه نیست. شما از سنگ صابون برای علامت گذاری استفاده می کنید که پس از اتمام کار به راحتی پاک می‌شود. شما باید آن را به عنوان یک تکه گچ در نظر بگیرید که به طور خاص برای نوشتن روی هر نوع فلزی ساخته شده است.

12 – سوهان فلزی

Metal File - ویکی آهن

به ابزاری گفته می‌شود که کاملاً شبیه به آسیاب زاویه ای است. کاربرد اصلی سوهان فلزی حذف لبه های ناهموار و همچنین سوراخ های فلزی است که در حال برش یافتن هستند.

13- C-ClampC-Clamp - ویکی آهن

گیره‌های C به گیره‌هایی گفته می‌شود که معمولاً شبیه حرف C هستند. اینها گیره‌هایی هستند که فشار را از جهت بالا و پایین در همان زمان اعمال می‌کنند.گیره‌های C گیره‌هایی هستند که در مقایسه با گیره‌های پینچ یا حتی برخی از گیره‌های جوشکاری که وظیفه نگه‌داشتن محکم‌تری روی هر چیزی که برای بستن صحیح نیاز دارید، فشار بیشتری می‌دهند.

14 -چکمه های جوشکاری

چکمه جوشکاری - ویکی آهن

آسیب به پا به عنوان یکی از شایع ترین  حوادث ناشی از کار است که در حین کار در چنین مکان‌هایی اتفاق می‌افتد. نیاز به محافظت از پاهای خود در برابر فلز داغ و همچنین تجهیزات سنگینی که در هنگام جوشکاری در آن کار خواهید کرد امری ضروریست . هر جفت چکمه جوشکاری باید تا حد امکان قوی باشد.

15 – چرخ جوشکاری

چرخ جوشکاری - ویکی آهن

16 – آستین جوشکاری 

آستین جوشکاری - ویکی آهن

17- عینک جوشکاری

عینک جوشکاری - ویکی آهن

لینک اصلی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *