ورق گالوانیزه وانواع آن

ورق گالوانیزه - ویکی آهن

در این مقاله میخواهیم در مورد ورق گالوانیزه و انواع آن ، نحوه‌ساخت و مزایای این نوع ورق با هم صحبت کنیم . با ما همراه باشید.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یک نوع ورق فولادی است که با پوشش دادن لایه‌ای از روی به آن، مقاومت آن را در برابر خوردگی، زنگ زدگی و سایر عوامل آسیب‌زا افزایش می‌دهد. این پوشش معمولاً از روی، روی آلومینیوم، روی رنگ‌شده یا روی فسفاته تشکیل شده‌است.

ورق گالوانیزه - ویکی آهن

انواع ورق گالوانیزه

 • کرکره ای
 • کرکره ای رنگی 
 • ذوزنقه ای
 • ذوزنقه ای رنگی 
 • شادولاین 
 • ساندویچ پنل 
 • و …
انواع ورق گالوانیزه - ویکی آهن

 ویژگی‌های ورق‌های گالوانیزه

 • هزینه‌ی نگهداری و تعمیر مربوط به ورق‌های گالوانیزه، کمتر از سایر ورق‌هاست.
 • هزینه‌ی تولید ورق‌های گالوانیزه از تولید سایر ورق‌های مقاوم در برابر خوردگی کمتر است.
 • جوشکاری این ورق‌ها به راحتی انجام می‌شود.
 • فرم‌دهی و شکل‌دهی به ورق‌های گالوانیزه به راحتی انجام می‌شود. (برخی از این ورق‌ها مطابق با میل مشتری، قابلیت انعطاف بسیار زیادی دارند.)
 • این ورق‌ها، دارای ظاهری برّاق و باکیفیت هستند.

کاربرد ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به دلیل مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی، در صنایع مختلف از جمله ساختمانی، خودروسازی، لوازم خانگی، صنایع دریایی و پتروشیمی استفاده می‌شود. همچنین، این ورق برای ساخت کارتن‌های گالوانیزه، تابلوهای تبلیغاتی، سپرهای خودرو و درب‌های فلزی نیز استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه در خودرو سازی - ویکی آهن
لوازم خانگی - ویکی آهن
سقف - ویکی آهن

نحوه ساخت ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه با اعمال یک پوشش روی ورق فولادی ساخته می‌شود. این پوشش معمولاً از روی، روی آلومینیوم، روی رنگ شده یا روی فسفاته تشکیل شده است. سپس ورق فولادی با پوشش به دمای بالا (حدود ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد) در یک محفظه گالوانیزه شده و پوشش به صورت یک لایه نازک بر روی ورق قرار می‌گیرد.

انواع دیگر ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به دو نوع سردکار و گرمکار تقسیم می‌شود. همچنین، بسته به نوع پوشش مورد استفاده، ورق گالوانیزه می‌تواند شامل ورق گالوانیزه روی، ورق گالوانیزه روی آلومینیوم، ورق گالوانیزه روی رنگ شده و ورق گالوانیزه فسفاته باشد.

جدول وزن ورق گالوانیزه

در جدول زیر طول و عرض بر اساس طول و ضخامت بر اساس میلیمتر میباشد و وزن هم بر اساس کیلوگرم است.

چگالی ورق گالوانیزه 786 میباشد و عددی ثابت است .

در جدول زیر تمامی سایزهای ورق گالوانیزه با وزن قرار داده‌شده‌است.

جدول وزن ورق گالوانیزه - ویکی آهن

ساندویچ پنل

ساندویچ پنل یک نوع پنل ساختمانی است که شامل دو لایه ورق فولادی با یک لایه مواد عایق‌بندی (معمولاً فوم پلی‌استایرن) در میان آن‌هاست. این پنل‌ها برای ساخت دیوارها، سقف‌ها و پوشش‌های ساختمانی استفاده می‌شوند و علاوه بر ایجاد عایق حرارتی و صوتی، قابلیت نصب آسان و سریع را نیز دارند.

ساندویچ پنل - ویکی آهن

انواع ساندویچ پنل

ساندویچ پنل‌ها به دو نوع فلزی و غیرفلزی تقسیم می‌شوند. ساندویچ پنل فلزی شامل ساندویچ پنل فولادی، ساندویچ پنل آلومینیومی و ساندویچ پنل مسی است. در حالی که ساندویچ پنل غیرفلزی شامل ساندویچ پنل پلی‌استایرن، ساندویچ پنل پلی‌یورتان و ساندویچ پنل روکش دار است.

ورق گالوانیزه کرکره ای

در واقع ورق گالوانیزه کرکره ای، یک نوع ورق فلزی است که با روش گالوانیزه شدن تولید می‌شود. در این روش، ورق آهنی را در یک حمام از روی آن آبی مسی تغلیظ شده، قرارمی‌دهند. سپس با اعمال جریان الکتریکی، مس به صورت الکترولیت به ورق آهنی چسبیده و به عنوان پوششی برای آن عمل می‌کند. این پوشش مسی باعث می‌شود که ورق آهنی مقاومت به خوردگی و زنگ‌زدگی بالایی پیداکند. پس از گالوانیزه شدن، ورق به صورت کرکره ای شکل داده می‌شود. کرکره ها به دلیل وجود راهبردهای مختلف در سطح آنها، از جمله خطوط خورده، تبدیل به یک نوع سازه فلزی با مقاومت بالا در برابر ضربه، خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شوند. این ورق ها برای ساخت درب و پنجره، سقف های فلزی، دیوارهای جداسازی و سایر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند.

ورق کرکره ای - ویکی آهن

انواع ورق گالوانیزه کرکره ای

ورق گالوانیزه کرکره ای رنگی

این نوع ورق دارای پوشش رنگی است که به صورت رنگ پودری بر روی آن اعمال می‌شود. این پوشش باعث می‌شود که ورق مقاومت به خوردگی و زنگ‌زدگی بالایی داشته باشد و در عین حال ظاهر زیبایی داشته باشد. این نوع ورق برای ساخت درب و پنجره، سقف های فلزی و دیوارهای جداسازی استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه کرکره ای آجدار

این نوع ورق دارای سطح آجدار است که باعث می‌شود مقاومت بالایی در برابر ضربه و خوردگی داشته باشد. این نوع ورق برای ساخت درب و پنجره، سقف های فلزی، دیوارهای جداسازی و سایر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه کرکره ای آجدار رنگی

این نوع ورق دارای سطح آجدار و پوشش رنگی است که باعث می‌شود مقاومت بالایی در برابر ضربه، خوردگی و زنگ‌زدگی داشته باشد. این نوع ورق برای ساخت درب و پنجره، سقف های فلزی، دیوارهای جداسازی و سایر کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه شادولاین

ورق گالوانیزه شادولاین، یک نوع ورق فولادی با پوشش رویه گالوانیزه است که به صورت رول و برش‌شده به بازار عرضه می‌شود. این ورق‌ها دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند و به عنوان پوشش محافظ برای ساختمان‌ها، خودروها، صنایع دریایی و… استفاده می‌شوند.

ورق شادولاین - ویکی آهن

ورق شادولاین ورق گالوانیزه رنگی و موجداری است که طرح موج آن نمایی شبیه به طرح های ذوزنقه و سینوسی دارد، اما با آن ها متفاوت است. ورق شادولاین بیشتر در ساختمان سازی و سقف سازه ها کاربرد دارد و به زیبایی ساختمان می افزاید. به طور کلی ورق های گالوانیزه به دلیل خاصیت ضدخوردگی فلز روی، معمولا به مظور پوشش دادن سقف ها یا قسمت هایی که در معرض رطوبت هستند استفاده می شوند. همچنین در راستای زیباسازی بیشتر ورق ها، آن ها را رنگ آمیزی می کنند

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

ورق گالوانیزه ذوزنقه که در صنعت ساختمان‌سازی بسیار رایج می‌باشد، در واقع شکل خاصی از ورق گالوانیزه است که روی آن موج‌هایی مربعی شکل در عرض این محصول ایجاد می‌شوند. به طور معمول در هر متر از آن، شش موج وجود دارد. این محصول از زیباترین و پرکاربردترین محصولاتی است که برای سقف و پوشش‌دهی کاربرد دارد.

 از مزایای ورق گالوانیزه ذوزنقه ای به طور خلاصه می توان به وزن سبک، عمر طولانی، مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر خوردگی، آسیب مکانیکی، سهولت در مونتاژ و طیف کاملی از لوازم جانبی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *