تیرآهن

تیراهن - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد تیرآهن و انواع آن ( I – H – CPE ) به همراه لیست قیمت مطالبی رادراختیارتان قرار دهیم .با ما همراه باشید.

تاریخچه تیرآهن

لیست تیرآهن های موجود

تیرآهن چیست؟

تیرآهن نوعی فولاد است که به صورت شاخه‌ای و بلند تولید می‌شود و ظاهر آن شبیه حروف انگلسی H و I است. این محصول غالبا در طول ساختمان‌ها، پل‌ها، سد‌ها و سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. این نوع فولاد به دلیل خاصیت مقاومت فوق‌العاده و نیز قابلیت انعطاف پذیری و طول عمر بالا، برای استفاده در سازه‌هایی که بارهای زیادی را تحمل می‌کنند، بسیار مناسب است.
تیر آهن در انواع مختلفی IPE، INP و IPB و ضخامت‌های ۶ تا ۳۲ میلیمتر متفاوت تولید می‌شود که هر کدام برای کاربردهای خاص خودشان مناسب هستند. به عنوان مثال، تیرآهن با قطر کوچکتر برای ساختمان‌های پایین‌تر و تیر آهن با قطر بزرگتر برای ساختمان‌های بلندتر و با بارهای بیشتر مناسب هستند.

تیرآهن - ویکی آهن

انواع تیرآهن

تیرآهن I شکل 

تیرآهن H شکل

تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن I شکل
تیرآهن H شکل
تیر آهن لانه زنبوری

در گذشته و قبل ساخت تیرآهن های هاش فقط از نوع آی استفاده میشد ولی بعد از ساخت تیرآهن های هاش بدلیل اینکه اکثر مشکلات تیرآهن نوع آی برطرف شد دیگر اکثرا از نوع هاش استفاده میکنند. تیر آهن های نوع آی دارای محدودیت های زیادی برای نصب در ارتفاع دارد. تیر آهن های I شکل بخاطر حالت خطی که دارند مقاومت بسیار بهتری در برابر زلزله دارند.
تفاوت اصلی این تیر آهن ها در ظرفیت تحمل بار ، ظرفیت کشش ، ارتفاع و قدرن نسبی آنها میباشد. تیرآهن هاش کاربردهای فراوانی در صنعت و ساختمان سازی دارد از این تیر آهن ها در ساخت اسکلت ساختمان ، پل‌ها ،سکو ها و بسیاری مکانهای دیگر استفاده می‌شود.

تیرآهن لانه‌زنبوری

وجود حفره‌هایی در جان تیر آهن که شبیه لانه زنبور است موجب شده این محصول به تیرآهن لانه‌زنبوری یا تیرآهن شبکه شناخته شود. این نوع تیرآهن نسبت به دیگر انواع آن کاربرد کمتری دارد و حفره‌های آن نیز معمولا پس از تولید به صورت دستی ایجاد می‌شود. تیرآهن لانه‌زنبوری معمولا در طول ۱۲ الی ۱۸ متر و ارتفاع ۸۰ الی ۳۰۰ میلیمتر تولید می‌شود. گفتنی است تولید تیرآهن زنبوری با ایجاد حفره روی هر نوع تیرآهنی مانند معمولی یا هاش ایجاد می‌شود، همچنین این تیرآهن به دلیل وزن کم، قیمت مقرون‌ به‌صرفه‌ای دارد.

انواع تیر آهنI شکل با مشخصات و استانداردهای آن:

 

1- تیرآهن IPB :تیرآهن‌های  بال پهن – ارتفاع 100 تا 1000 میلیمتر
2- تیر آهن IPE : استاندارد اروپا و آلمان – ارتفاع 80 تا 600
3- تیر آهن INP : استاندارد روسیه و چین – ارتفاع 80 تا 600 میلیمتر

انواع تیرآهن I شکل

نکته

علامت V در انواع تیراهن ها نشان دهنده سنگین بودن تیرها می باشد.
علامت L نشان دهنده سبک بودن تیراهن می‌باشد.

 

تاریخچه

در اواسط قرن نوزدهم فولاد به طور گسترده ای در صنعت ساخت و ساز راه آهن و سایر کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار گرفت. فناوری در حال افزایش تقاضا بود و در سال 1879، سیدنی توماس مخترع، راهی برای حذف فسفر از فولاد ایجاد کرد و در نتیجه کیفیت آن را افزایش داد. “فرایند پایه” S.Thomas به معنای هزینه های تولید پایین تر و کیفیت ثابت تر فولاد سازه ای نورد گرم برای صنایع ساختمانی و ساخت و ساز است.
استفاده از تیرهای فولادی سازه‌ای، رویکردهای مهندسی و روش‌های ساخت و ساز را متحول کرده و کار معماران را راحتتر کرد و به آنها آزادی عمل بیشتری داد – و در نتیجه شهرها و خانه‌های ما امروزی هستند.

لیست تیرآهن

لیست تیرآهن

ذوب آهن اصفهان I
ظفر بناب I
ماهان I
کوثر اهواز I
لانه زنبوری

اگر این مطلب برای شما مفید بود، برای مطالعه مقاله تیرچه از طریق لینک زیر اقدام نمایید .

25 نوع تیرچه مختلف در ساخت و ساز بسته به کاربرد وجود دارد . تیر یک قسمت اولیه است که برای مقاومت در برابر بار اعمال‌شده استفاده‌می‌شود. به طورکلی، تیر برای مقاومت در برابر نیروی برشی، بار عمودی و لنگر خمشی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. تیر یک جزء افقی‌است که بر روی نقاط انتهایی بین دیوارها، ستون‌ها، نقاط تکیه‌گاه، پایه‌ها و غیره کارگذاشته می‌شود. در گذشته تیرها مربع، الوار، از نوع فلزات یا سنگ و یا ترکیبی از چوب و فلز بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *