خاموت چیست؟

خاموت چیست؟ - ویکی آهن

در این بخش قصدداریم درمورد این سوال که خاموت چیست؟ و چه نقشی در سازه ها دارد اطلاعاتی را در اختیارتان قراردهیم.

فهرست مطالب

1- خاموت چیست؟

2-انواع خاموت

3- ویژگی ها و عملکرد آن

4-کاربرد خاموت

برای خرید میلگرد کلیک نمایید .

خاموت چیست؟

اگر با میلگردهای ساختمانی آشنایی داشته باشید آنها دو نوع طولی و عرضی دارند؛ اگر میلگرد در راستای طول سازه استفاده‌شود، به آن میلگرد طولی و اگر میلگرد در راستای عرضی (عمود بر میلگرد طولی) به کارگرفته شود، به آن میلگرد عرضی یا خاموت می‌گویند.

میلگرد طولی اصولاً برای مقاومت در برابر نیروهای برشی در تیرهای بتنی استفاده می‌شوند و در مکان‌هایی اعمال می‌شوند که اثر پیچش ناچیز است.
میلگرد U شکل در سمت کشش تیرهای بتنی قرارمی‌گیرند که در آن ترک برشی ایجاد می‌شود.

انواع خاموت 

سنتی

خاموت سنتی - ویکی آهن

معمولی

خاموت - ویکی آهن

مارپیچ 

خاموت مارپیچ - ویکی آهن

سلولار خاموت سلولار - ویکی آهن

ویژگی های خاموت

  •  افزایش مقاومت فشاری ستون
  •  جلوگیری از خم شدن میلگرد در بتن
  • بهبود انعطاف‌ پذیری ستون
  • جلوگیری از حرکت میلگرد در زمان بتن‌ ریزی

نقش خاموت در سازه ها

با وجود کمربندهای زلزله در قسمت‌های مختلف جهان، همواره شاهد چالش‌های زیادی در صنعت ساختمان سازی هستیم. پشت سر گذاشتن این چالش‌ها بخصوص در جوامعی که از نظر اقتصادی ضیعف‌تر هستند، دشوارتر خواهد بود. زیرا در صورت رعایت نشدن نکات ایمنی در ساخت و ساز، مواجه شدن با تلفات و صدمات بعد از زلزله برای آنها سخت‌تر می‌باشد. بنابراین به دلیل وجود شرایط غیر قابل پیش‌بینی مانند سیل و زلزله باید تمام توان خود را به کار گیریم.

خاموت نقش بسزایی در سازه‌ها دارد، ستون‌های بتنی مقاومت پایینی در برابر نیروی کششی وارده دارند. این میلگردها اکثراً به صورت عمودی و گاهی نیز به شکل مورب مورد استفاده قرار می‌گیرند، تا از شکست زود رس مقطع بتنی در اثر نیروی خمشی و برشی وارده شده جلوگیری کنند.بی‌شک بتن‌ها با عبور میلگردهای فولادی استحکام کافی را به دست می‌آورند؛ اما با وجود خاموت اجزا نظم مورد نیاز را خواهند داشت و مقاومت در برابر نیروهای وارده افزایش می‌یابد. برای تشخیص سایز میلگرد و خاموت، جهت استفاده در سازه ها، می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید تا بهترین محصول را تهیه کنید.

عملکرد خاموت چگونه است ؟

برای جلوگیری از شکست زودرس مقطع بلافاصله پس از ایجاد ترک مورب که در اثر برش خالص و یا اثر توام برش و خمش ایجاد می شود، باید مقطع بتنی را طوری مسلح کرد که در مقابل بازشدن ترک های مورب مقاومت کند.

خاموت‌ها یا همان فولاد برشی یا جان که به عنوان فولاد عرضی نیز خوانده می شوند، با انتقال تنش به طرفین یک ترک مورب، به عنوان مسلح کننده عضو بتنی در مقابل تاثیرات برش در مقطع ایفای نقش می کنند.

خاموت چند ضلعی

خاموت های چند ضلعی - ویکی آهن

کاربرد خاموت 

عمده کاربرد خاموت ها در ستون و تیرهای بتنی و به منظور نگه داشتن میلگردهای طولی در جای خود و تامین تکیه ‌گاه جانبی است، به طوری که میلگردهای طولی فقط در فاصله میان دو تنگ، امکان کمانش داشته باشند. همچنین خاموت ها مانع از تجمع نیروهای برشی و گسترش ترک می شوند. در ادامه، کاربرد خاموت در تیر و ستون را بیشتر بررسی می کنیم.

کاربرد خاموت در ستون: برای جلوگیری از کمانش آرماتور طولی و مقابله با خطرات ناشی از برش‌ و پیچش، از خاموت هایی با حداقل قطر ۶ میلی متر در طول ستون استفاده می شود. علاوه بر مزایای فوق، نقش خاموت در ستون باعث مزایای زیر می شود:

  • تثبیت موقعیت و ایجاد استحکام جانبی آرماتورهای طولی
  • افزایش شکل پذیری و استحکام بتن
  • مقاومت در برابر برش جانبی
  • جلوگیری از خم شدن زودهنگام میلگردها

کاربرد خاموت در تیر بتنی: وظیفه خاموت در سقف ساختمان، افزایش مقاومت تیر بتنی در مقابل نیروهای برشی است. با توجه به اینکه در تیر بتنی حداکثر نیروی برشی در نقاط بحرانی و در نزدیکی تکیه‌ گاه‌ ها ایجاد می ‌شود، در این نواحی فاصله خاموت ها و قطر آنها بیشتر خواهد بود. بنابراین اندازه خاموت سقف با توجه به قرارگیری در نقاط بحرانی یا دیگر نقاوت متفاوت است.

برای خرید و یا دریافت مشاوره از طریق لینک زیر با کارشناسان ویکی آهن در ارتباط باشید . 

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *