شیلنگ پنوماتیک

شیلنگ پنوماتیک - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد شیلنگ پنوماتیک و انواع و کاربرد آن اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان عزیز قراردهیم .

لوله پنوماتیک برای تامین هوای فشرده و گازهای بی اثر به ابزار، شیرها، سیلندرها و سایر اجزای پنوماتیک استفاده‌می‌شود. لوله‌های پنوماتیک می‌توانند از یک ماده ساخته‌شوند یا دارای تقویت کننده‌های داخلی برای ایجاد استحکام بیشتر باشند.
لوله‌های پنوماتیک اغلب از نایلون اکسترود شده، پلی اورتان، پلی وینیل کلراید (PVC) یا مواد خاصی مانند پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) ساخته‌می‌شوند.
یکی از مزایای استفاده از شیلنگ‌ها قابلیت استفاده از کمترین قطر در انتهای چرخه‌ی پنوماتیک است.

 

مفهوم لوله های پنوماتیک

مفهوم‌سیستم لوله پنوماتیک از زمان توسعه آن در سال ها پیش تغییر نکرده‌است. هر سیستم از هوا تغذیه می‌کند. یک یا چند کمپرسور هوا و شبکه ای از لوله های تحویل مختلف اساس این سیستم را تشکیل می دهند. برای حامل هایی که باید چندین طبقه به بالا حمل شوند، هوای فشرده مورد نیاز است. 

اکثر تاسیساتی که با کمپرسور هوا کار می‌کنند از air diverters استفاده می‌کنند. اینها معمولاً در بالای کمپرسور قراردارند و تنظیم می‌کنند که حامل در یک سیستم لوله پنوماتیک توسط هوای فشرده یا مکش منتقل شود. بنابراین سوئیچ های هوا مسئول تغییر کمپرسور هوا از فشار به مکش و بالعکس هستند.

اکثر طراحان به جای لوله‌های سفت و سخت از لوله یا شیلنگ پنوماتیک انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند و انواع مختلفی از آنها موجود است. اتصالات گزینه های زیادی را نیز برای رفع نیازهای طیف گسترده ای از کاربردهای سیستم پنوماتیک ارائه می دهند.

دسته بندی شلنگ های پنوماتیک بر اساس جنس

این نوع شیلنگ  علاوه بر انعطاف پذیری بسیار زیاد، در برابر خورندگی و سایش نیز  مقاومت بالایی دارد و قادر هستند تا دمای 80 سانتی گراد به خوبی کار کنند. ابعاد این نوع شیلنگ معمولا با قطر 4 تا 16 میلی‌متر است.

 شیلنگ پلی‌آمید که با نام شیلنگ نایلونی نیز شناخته می‌شود نسبت به سایر انواع شیلنگ از تحمل بیشتری برخوردار است و بسیار مستحکم می‌باشد. علاوه بر این سبک بودن نیز از مزیت‌های این مدل به شمار می‌رود. همچنین شیلنگ‌های پلی آمید دارای قطر ثابتی هستند که برای شعاع خم شدن مناسب است. این مدل در برابر رطوبت جذب پایینی دارد.

قیمت مقرون به صرفه از مزیت‌های شیلنگ پلی‌اتیلن است. همچنین این مدل انعطاف کافی داشته و مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی با خلوص پایین نشان می‌دهد.

ماده به کار رفته در تولید این شیلنگ پی وی سی یا همان پلی‌وینیل کلراید است. شیلنگ pvc بدون آسیب می‌تواند برای سترون سازی به کار رود.

این مدل نسبت به سایر انواع دارای وزن پایین‌تری است  و همچنین  در برابرحرارت و مواد شیمیایی مقاومتی خوبی دارد.

شلنگ پنوماتیک - ویکی آهن

لوله و شیلنگ پنوماتیک

لوله‌های انعطاف‌پذیر رایج‌ترین راه برای اتصال شیرهای پنوماتیک به سیلندرها، محرک‌ها و ژنراتورهای خلاء در تجهیزات خودکار مدرن است. با هر نوع لوله ای مراقب باشید که قطر خارجی (OD) را با قطر داخلی (ID) اشتباه نگیرید و توجه داشته باشید که لوله های انعطاف پذیر دو نوع مختلف از مواد هستند.

ابعاد و ضخامت - ویکی آهن

اکثر لوله‌های مورد استفاده در سیستم‌های پنوماتیک کمتر از 1 اینچ OD با مدارهای اصلی تغذیه پنوماتیک معمولی در محدوده OD لوله 1/4 تا 1/2 اینچ و مدارهای کنترل پنوماتیک در OD لوله 1/8 تا 3/8 اینچ هستند. 

در تجهیزات خودکار و کاربردهای ماشین‌آلات، قطر بیرونی فرآیند انتخاب و مشخصات را هدایت می‌کند و لوله را با قفل فشاری یا سایر اتصالات مطابقت می‌دهد.

اگر جریان هوای بیشتری مورد نیاز کاربرد شما است، قطر بزرگتر انتخاب ببهتری است، اما توجه داشته باشید که قطر داخلی لوله تحت تأثیر ضخامت دیواره لوله است، با دیواره‌های لوله ضخیم که ID و جریان هوا را کاهش می‌دهد.

ساخت این شیلنگ ها

شیلنگ گاهی اوقات با افزودن یک نوار نایلونی بین لایه های داخلی و خارجی لوله و اتصال یک اتصال سفت و چرخان ساخته می‌شود. چه شلنگ لاستیکی باشد یا پلی اورتان با وزن سبک تر یا مواد دیگر، قوی، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر پیچ خوردگی است و بنابراین راهی آسان برای اتصال هوا به تفنگ های دمنده یا سایر ابزارهای پنوماتیک است. شیلنگ ها معمولاً در قطرهای 1/4، 3/8 و 1/2 اینچ با رزوه  (NPT) یا اتصالات قطع سریع (QD) در دسترس هستند. قطرها را به دقت بررسی‌کنید زیرا شلنگ‌ها اغلب با قطر داخلی مشخص می شوند تا از جریان مناسب برای کاربرد اطمینان حاصل شود.

انتخاب مواد مناسب

مواد مختلفی برای ساخت لوله های پنوماتیک پلاستیکی اکسترود شده استفاده می‌شود از جمله :

  • Polyurethane
  • PVC
  • Nylon
  • Polyethylene
  • PTFE

Polyurethane

لوله پلی اورتان قوی است و در مقایسه با سایر انواع مواد دارای مقاومت در برابر پیچ خوردگی است. فشار قابل تحمل آن 150 psi یا بالاتر است و متداول ترین ماده لوله ای است که استفاده می شود. همچنین دارای تحمل OD محکم است و  انواع رنگ ها و قطرهای لوله برای کمک به شناسایی مدارهای پنوماتیکی ارائه شده است و همچنین تثبیت کننده UV گزینه ای برای استفاده در فضای باز است.

PVC

لوله های پلی اورتان و پی وی سی انعطاف پذیرترین نوع شیلنگ هستند. لوله پلی یورتان بسیار بادوام است و آن را برای کاربردهای شیلنگ پنوماتیکی کویل دار، قابل حمل  ذخیره می کند. PVC به سختی پلی اورتان نیست، اما می تواند برای کاربردهای غذایی استفاده شود و زمانی که انعطاف پذیری بالا و هزینه کم مورد نیاز است، انتخاب خوبی است.

Nylon

لوله‌های نایلونی و پلی اتیلن از پلاستیک‌های سخت تری استفاده می‌کنند و بنابراین انعطاف پذیری کمتری دارند و آنها را به انتخاب خوبی برای توزیع هوا و کاربردهای لوله کشی مستقیم تبدیل می‌کند. مشخصات قابل توجه لوله نایلونی قابلیت فشار کاری بالاتر تا 800 psi با محدوده دمایی تا 200 درجه فارنهایت و مقاومت شیمیایی عالی است.

PTFE

لوله PTFE چندین ویژگی قابل توجه از جمله مقاومت در برابر حرارت بالا، مقاومت شیمیایی عالی و خواص دی الکتریک خوب دارد. لوله PTFE می‌تواند تا دمای 500 درجه فارنهایت را تحمل کند، از نظر شیمیایی بی اثر است و می‌تواند در کاربردهای حساس به الکتریسیته ساکن استفاده شود.

رزوه های لوله استاندارد 

NPT (National Pipe Taper)

BSPT (British Std Pipe Taper)

BSPP (British Std Pipe Parallel)

NPT

NPT رایج ترین نوع مورد استفاده در ایالات متحده است و دارای رزوه مخروطی است. استانداردهای رزوه هرگز نباید روی ماشین مخلوط شوند، زیرا اتصالات رزوه نر BSPT به درستی با اتصالات رزوه ماده NPT جفت نمی شوند. اگرچه آنها به هم پیچ می‌شوند، اما زاویه رزوه متفاوت است و بنابراین آب بندی مناسبی ایجاد نمی‌کند.
NPT را می‌توان به چندین روش ارجاع داد. MNPT، MPT و NPT(M) همگی به این معنی است که اتصالات دارای نخ‌های نر هستند و از استاندارد NPT استفاده می‌کنند. رزوه ماده به روشی مشابه برچسب گذاری می شود، اما با یک F به جای M. اتصالات NPT هنگام نصب نیاز به درزگیر رزوه دارند، مانند نوار تفلون، اما فقط در صورتی که با درزگیر از کارخانه ارائه نشده باشد.

BSPT

BSPT گاهی اوقات R-thread نامیده می‌شود و بیشتر در اروپا استفاده می شود، اما گاهی اوقات در ایالات متحده و کانادا نیز استفاده می‌شود. اتصالات BSPT هنگام نصب نیاز به درزگیر رزوه ای مانند نوار تفلون دارند، اما فقط در صورتی که با درزگیر از کارخانه ارائه نشده باشد.

BSPP

BSPP که G-thread نیز نامیده می‌شود، کمتر رایج است و یک رشته مستقیم است، اما گاهی اوقات برای اتصال برخی از اجزای استاندارد شده مورد نیاز است. رزوه های BSPP نیازی به درزگیر رزوه ندارند زیرا دارای O-ring برای آب بندی هستند.
 
Thread Standards
 - ویکی آهن

 

فیت شدن

تجهیزات برای اتصال به لوله و شلنگ در پیکربندی های مختلفی از جمله اتصالات خاردار، اتصالات فشاری، اتصالات فشاری برای اتصال پلاستیکی/برنجی، همه اتصالات فشاری فلزی مانند برنج آبکاری شده یا فولاد ضد زنگ، اتصالات رزوه ای برنجی وجود دارد. و کوپلینگ های هوای قطع سریع که بیشتر با شلنگ استفاده می شود.
 
اتصالات خار راهی ساده برای اتصال لوله یا شیلنگ انعطاف پذیر است. لوله به سادگی روی یک خار که کمی بزرگتر از قطر داخلی لوله است، فشار داده می شود. معمولاً یک گیره شلنگ برای محکم‌تر کردن لوله اضافه می‌شود. در حالی که استفاده از اتصالات خاردار آسان است، خطر بیشتری برای نشت یا ترکیدن لوله دارد.

اتصالات فشاری

 
اتصالات فشاری از یک قطعه بشکه ای شکل به نام فرول استفاده می کنند که روی قطر بیرونی لوله می لغزد و سپس بین یک مهره و نیمه دیگر اتصال فشرده می شود. در حالی که ایجاد یک اتصال بسیار مطمئن، برداشتن لوله بعداً می تواند دشوار باشد و اغلب لوله تغییر شکل می دهد تا جایی که باید از یک لوله جدید برای اتصال مجدد اتصالات استفاده شود.

با اتصالات فشار ، لوله های انعطاف پذیر به راحتی با قرار دادن انتهای لوله در اتصالات متصل می شوند. برای آزاد کردن لوله، حلقه آزاد کننده دایره ای فشار داده می شود و لوله به بیرون کشیده می شود. این به یکی از محبوب ترین اتصالات برای مجموعه های ماشین آلات و اتوماسیون تبدیل شده است.

شیلنگ پنوماتیک

اتصالات فشاری برای اتصال پلاستیکی/برنجی معمولاً از ترموپلاستیک قوی با چنگال‌های چسبنده لوله فولادی ضد زنگ و اجزای رزوه ای ساخته شده از برنج با روکش نیکل استفاده می کنند. این اتصالات یک راه حل عالی برای اکثر کاربردها ارائه می کنند. در محیط‌های سخت و خشن، اتصالات فولادی ضد زنگ تمام فلزی گران‌تر، معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، و این اتصالات نیز در دمای بالا و کاربردهای شستشو ترجیح داده می‌شوند.
 
اتصالات رزوه ای برنجی انتخاب خوبی برای اتصالات متفرقه به بسیاری از دستگاه های پنوماتیکی هستند، اما معمولاً به لوله ها یا شیلنگ ها متصل نمی شوند. کوپلینگ های هوای قطع سریع برای تعویض ابزار یا اتصالات شیلنگ عالی هستند و در اندازه ها و مواد مختلفی وجود دارند.

اتصالات ویژه 

اتصال لوله بین سوپاپ ها و سیلندرها اغلب به چیزی بیش از یک اتصال دهنده ساده نر یا زانویی نیاز دارد. برای بهبود یکپارچه‌سازی و عملکرد سیستم‌های پنوماتیکی، چندین اتصالات فشار با هدف ویژه در دسترس هستند. به عنوان مثال، شیرهای کنترل جریان اغلب برای کنترل سرعت سیلندرها استفاده می‌شوند و اغلب به این اتصالات خاص نیاز دارند.

سایر اتصالات مفید و راحت عبارتند از:

شیرهای قطع کننده کوچک، مینی سنج ها، سوپاپ های چک و سوپاپ های اگزوز سریع. این دستگاه ها باید برای کنترل عملکرد پنوماتیک دستگاه و نظارت بر مصرف هوا در نظر گرفته شوند.
 
لینک اصلی مقاله

برای مطالعه محصول مشابه از طریق لینک زیر اقدام نمایید . 

شیلنگ فشار قوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *