لوله PVC

لوله PVC - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم اطلاعاتی را درمورد لوله PVC و کاربرد و اندازه های آن در اختیارتان قراردهیم . پس با ما همراه باشید

لوله PVC چیست ؟

احتمالا درمورد لوله های PVC شنیده اید. این لوله ی پلاستیکی سفیدی است که معمولا برای لوله کشی و زهکشی استفاده‌می‌شود. PVC مخفف پلی وینیل کلراید Polyvinylchloride است و جایگزینی مناسبی برای لوله های فلزی‌می‌باشد.
به‌طور عمومی بیش از نیمی از پی وی سی ساخته شده در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان‌بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان‌سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده‌است. با وجود ظهور یک ماده ایدئال در ساختمان‌سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجوددارد.
موارد استفاده پی وی سی شامل: وینیل سایدینگ، علامت مغناطیسی کارت‌ها، برش عمودی پنجره‌ها، صفحات گرامافون، لوله، لوله‌کشی، کانال و لوازم نصب کردنی، کیف‌های ارزان قیمت، پنجره‌های تاریک (بدون دید) و در شکل نرم آن برای لباس، اثاثه یا لوازم داخلی نظیر پرده، کف‌سازی و ساختن سقف، پوسته کابل‌های الکتریکی، توپ‌های بازی سبک‌وزن وجوددارد.
همچنین ماده ایست که اغلب برای لوله‌کشی آب و فاضلاب به علت ارزان بودن طبیعی و انعطاف‌پذیر بودن استفاده‌می‌شود.

دسته بندی لوله های PVC

تفاوت میان لوله های PVC و UPVC

لوله‌های پلاستیکی امروزه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، ساختمانی، برق، مخابرات، آب و فاضلاب و … دارند که انواع مختلفی از این لوله ها از جمله لوله های HDPE، CPVC، UPVC و PVC تولید و عرضه می‌شوند. می توان گفت لوله های PVC و UPVC کاربرد بیشتری دارند. تفاوت لوله‌pvc و upvc کم است. هر دو نوع لوله می توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. در واقع مواد اولیه این لوله ها شبیه به هم بوده و تنها در فرآیند تولید با هم تفاوت دارند که همین امر باعث ایجاد تفاوت های دیگری در خواص فیزیکی این لوله ها شده است. می توان گفت مهمترین تفاوت لوله pvc و upvc عدم وجود ماده ای به نام فتالات (BPA) در لوله های UPVC است که باعث شده کاربردهای متفاوتی مانند لوله کشی برای آب آشامیدنی داشته باشد. در ادامه تفاوت لوله‌pvc و upvc بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

PVC AND UPVC - ویکی آهن

PVC

PVC یکی از پرمصرف ترین پلاستیک‌های جهان است که کاربردهای فراوانی در صنعت ساختمان، بهداشت، حمل و نقل، کشاورزی، بسته بندی و…دارد. لوله های آب در سیستم‌های آبیاری و خطوط زهکشی و … معمولا با PVC ساخته‌می‌شوند. PVC (پلی وینیل کلراید) از پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلرید تشکیل‌شده و حاوی 43 درصد وینیل و 57 درصد کلر است. این محصول پس از پلی اتیلن و پلی پروپیلن به عنوان سومین محصول پرمصرف پلاستیک در جهان شناخته‌می‌شود و هر ساله 5 درصد مصرف آن اضافه خواهدشد. این ماده اولین بار در سال 1872 توسط شیمیدان آلمانی یوگن بومان کشف شد. در اوایل قرن بیستم B.F Goodrich با افزودن مواد دیگر به این محصول انعطاف پذیری آن را افزایش داد و امروزه کاربردهای فراوانی دارد.

UPVC

همانطور که گفته شد تفاوت pvc و upvc در فرآیند تولید آنهاست.
لوله‌های UPVC در واقع همان لوله‌های پی وی سی هستند که غیر پلاستیکی و سخت تر و محکم تر شده اند. لوله UPVC مخفف پلی وینیل کلراید بدون پلاستیک است. این محصول فاقد فتالات یا BPA است و بنابراین برای سلامتی مضر نیست.
PVC مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و فشار دارد به همین دلیل کاربردهای متعددی در تولید لوله، در و پنجره و … دارد .
UPVC برای اولین بار در سال 1912 تولیدشد و امروزه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف و لوله و اتصالات دارد.لوله های PVC و UPVC هر دو زیست تخریب پذیر نیستند و اگر در طبیعت باقی بمانند تجزیه نمی‌شوند، اما لوله‌های pvc و upvc  قابل بازیافت هستند.

پی وی سی از چه چیزی ساخته شده است؟

مواد اولیه ضروری PVC از نمک و روغن بدست‌می‌آید. الکترولیز آب نمک کلر تولید می‌کند که با اتیلن (به دست آمده از روغن) ترکیب‌می‌شود و مونومر وینیل کلرید (VCM) را تشکیل می‌دهد.

تفاوت لوله پی وی سی با پلاستیک چیست؟

تفاوت اصلی این پلاستیک‌ها در انعطاف پذیری بالای آنهاست. PVC به عنوان یک پلاستیک بسیار انعطاف پذیر و چکش خوار است که می‌تواند برای طیف وسیعی از محصولات و کاربردها مفید باشد. از طرفی UPVC اصلا انعطاف پذیر نیست و یک پلاستیک فوق العاده سفت است. 

آیا PVC بهتر از UPVC است؟

یو پی وی سی سخت و غیر قابل انعطاف است، بنابراین برای قاب پنجره‌ها و لوله های آب مناسب تر است. علاوه بر این، PVC حاوی سموم (به طور دقیق BPA و فتالات ها) است در حالی که uPVC اینطور نیست. PVC یک ماده انعطاف پذیر متخلخل با دوام کمتر است.

دو نوع لوله پی وی سی کدام است؟

دو نوع معمول لوله پی وی سی وجود دارد:
PVC جدول 40 و PVC جدول 80.
جدول 40 PVC معمولاً به رنگ سفید است و جدول 80 معمولاً خاکستری تیره است (آنها را می توان در رنگ های دیگر نیز یافت). اما مهمترین تفاوت آنها در طراحی آنهاست. لوله جدول 80 با دیواره ضخیم تری طراحی شده است.

خواص لوله های PVC :

پی وی سی (پلاستیک شده) سختی کمتری دارد / قدرت ضربه بالایی دارد / اکسترود یا قالب گیری آن آسان تر است / مقاومت دمایی پایین تری دارد / در برابر مواد شیمیایی مقاومت کمتری دارد / معمولاً استحکام کششی نهایی کمتری دارد.

چرا لوله‌های PVC انتخاب بسیار مناسبی است ؟

لوله های PVC به دلیل درجه بی اثربودن و مقاومت بالای خود در برابر خوردگی، کیفیت آب آشامیدنی را حفظ میکنند. بنابراین لوله‌های PVC عاری از آلودگی‌های بیوفیلم هستند که می‌تواند محل رشد باکتری‌ها باشد. لوله‌های پی وی سی آب نیز از هدر رفت آب غیر ضروری از منبع به مصرف کننده جلوگیری‌می‌کند.

مزایای استفاده از لوله‌های PVC :

  • عدم انتقال الکتریکی که باعث شده در صنعت الکترونیک کاربرد بسیار بالایی داشته باشد.

  • عدم‌جذب رطوبت به نسبت بقیه مواد یکی از مزایای لوله PVC برق می‌باشد.

  • لوله PVCدر مقایسه با بقیه لوله‌ها دارای قطر خارجی کمتری می‌باشد که به راحتی داخل کانال و رابیتس جا میگیرد.

  • لوله PVC در برابر مواد شیمیایی، اسیدها، بازها، باکتری‌ها، نمک‌ها دارای مقاومت بالاست و هیچ گونه واکنشی نشان نمی‌دهد.

 

معایب استفاده از لول های PVC :

  • لوله PVC در برابر سرما بسیار حساس و شکننده می باشد.
  • در برابر حرارت زیاد فرم و حالت خود را از دست می‌دهد.
  • لوله‌پی وی سی در برابر ضربه و فشار خارجی زیاد شکننده می‌باشد.
  • به دلیل مقاومت کم دیواره لوله برای باز کردن از فنر باید استفاده شود .
  • از مقاومت خارجی کمتری برخوردارند و باید نگهداری و محافظت قابل توجهی از آنها به عمل بیاید.
  • لوله‌های PVC در مقایسه با لوله‌های یو پی وی سی تحمل کمتری در برابر فشار دارند و نمی‌توانند گزینه مناسبی برای لوله استخری و لوله‌های تحت فشار باشند.

برای خواندن مقاله لوله سیلندری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *