ابزارهای برش فلز

ابزارهای برش فلز- ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به معرفی ابزارهای برش فلز و فولاد بپردازیم و کاربرد هریک را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1- مقدمه

2- ابزارهای برش فلز

1-مقدمه

یکی از حیاتی‌ترین موارد مورد نیاز در ساخت فلز، توانایی نه تنها شکل‌دهی و فرم‌دهی به اجزای فلزی بلکه قابلیت برش‌فلز متناسب با نیاز است. فلز یکی از سخت‌ترین مواد است، بنابراین تعجبی ندارد که ابزارآلات خاصی برای برش آن ساخته‌شده‌است.

در ادامه ابزارهای‌برش‌فلز را با هم بررسی می‌کنیم و شما می توانید هنگام ساخت قطعات فلزی به آن‌ها رجوع کنید.

2- ابزارهای برش فلز

2-1- اره

اره یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای برش است که به دلیل استفاده ساده و تطبیق‌پذیری که دارد هنوز مورد استفاده قرار‌می‌گیرد. اره به شکل‌های مختلفی تولید می‌شود و روش‌های مختلف کاربرد را ارائه‌می‌دهد. این تجهیز رایج ترین ابزار برش در هنگام برش ورق فلز و لوله های فلزی است زیرا طراحی ساده و سرراستی دارد و کار با آن‌ها بسیار راحت است.

انواع مختلفی از اره‌ها مانند اره‌های دایره ای، اره‌های رفت و برگشتی، اره نواری، اره‌های سرد و غیره وجود‌دارد که عمدتاً برای برش یک مولفه فلزی به ابعاد خاصی بدون توجه به جزئیات دقیق استفاده‌می‌شوند.

2-2- قیچی

قیچی ورق فلزی برای برش صفحات فلزی نازک استفاده‌می‌شود. تیغه ی قیچی باید دارای سختی و استحکام کافی برای برش‌فلز باشد و مواد مورد استفاده از جنس فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، فولاد مولیبدن و غیره باشد.

هدف اصلی از برش‌ورق‌فلز، حذف قسمت‌هایی از مواد ورق فلزی از طریق لبه‌های برش است که با نیروی زیاد به ورق مورد نظر اعمال‌می‌شود. نیروی برشی برای این عملیات از طریق تیغه‌های برشی اعمال‌می‌شود که مواد را با اعمال نیروی زیاد به آن، برش می‌دهند (نیروی مورد نظر به صورت عمود بر قطعه فلزی مورد نظر اعمال می‌شود). برش زمانی انجام‌می‌شود که استحکام قطعه فلزی کمتر از قدرت تنش برشی اعمال‌شده به آن باشد.

ابزارهای برش فلز- ویکی آهن

2-3- دستگاه برش گیوتین

دستگاه‌های برش گیوتین برای برش ورق‌های فلزی ساخته‌شده‌اند. آن‌ها ورق‌های فلزی را به شکل‌ها، اندازه‌ها و ابعاد خاصی برش می‌دهند. شما می‌توانید از این دستگاه‌ها برای برش ورق‌های فلزی با دقت مطلق استفاده کنید.

علاوه بر این، دستگاه‌های برش گیوتین یک نوع متداول از تجهیزات فلزکاری هستند که می‌توانید از آن برای آماده‌سازی فلز برای مرحله بعدی فرآیند شکل‌دهی یا به عنوان یک فرآیند کامل برای تولید ورق فلز استفاده‌کنید. دستگاه‌های برش مکانیزه با قابلیت برش ورق با اندازه گیری‌ها و زوایای دقیق نقش اساسی در شکل‌دهی فلز دارند.

2-4- دریل

دریل نیز در میان ماشین آلات برش فلز بسیار رایج است. در این تجهیز از یک مته و یک موتور قدرتمند استفاده‌شده‌است.نیروی موتور لبه مته را در حالی که با سرعت بسیار بالا می چرخد، به سمت قطعه فلزی هدایت می‌کند.

دریل‌ها به شکل دستی، پرسی و بسیاری از حالت‌های دیگر وجود دارند که هدف همگی آن‌ها ایجاد تعداد معینی سوراخ با اعماق و قطرهای مختلف در اجزای فلزی است.

2-5- مشعل

هنگامیکه افراد به شعله های داغ و آشکار، به ویژه مشعل‌های اکسی استیلن فکر می‌کنند، عملیات جوشکاری را در ذهن خود تجسم می‌کنند. در حالیکه، مشعل‌ها می‌توانند برای برش قطعات فلزی بسیار سخت نیز استفاده‌شوند.

از آنجا که قدرت آن ها عمدتاً از گرمای شدید گرفته‌می‌شود، مشعل های اکسی استیلن را می‌توان برای برش فلزات با هر ضخامتی مورد استفاده قرار داد. اغلب اوقات برش کاری که توسط مشعل انجام‌می‌شود نامرتب است، اما هنوز هم تا حد زیادی به کارگر بستگی دارد. به همین دلیل است که معمولاً برای صاف‌تر‌کردن برش‌ها نیاز به سنگ‌زنی و سنباده‌زنی است.

ابزارهای برش فلز- ویکی آهن

2-6- سنگ فرز

سنگ فرزها ماشین‌های ساینده هستند. این تجهیز مجهز به یک صفحه دایره ای شکل است که با سرعت زیادی به اطراف می چرخد تا اصطکاک ایجاد‌کند. سنگ فرز بیشتر برای صاف کردن سطوح استفاده‌می‌شود.

یکی از رایج ترین و کاربردی‌ترین کاربردهای سنگ فرز، تیز‌کردن تیغه ها یا دندانه‌های اره است. اما از آن در ساخت فلزات، برای گرد‌کردن لبه‌های تیز یا کاهش ابعاد لبه‌ها برای تناسب قطعات استفاده‌می‌شود.

ابزارهای برش فلز- ویکی آهن

2-7- واتر جت

آب ممکن است رایج ترین ابزار برای برش‌فلز نباشد، اما، معمولا خنک و تسکین دهنده است. هنگامی که آب با فشار بسیار بالا در نقطه کوچکی به بیرون پرتاب می شود، می تواند با قدرت بالایی که دارد فولاد را برش دهد.

استفاده از واتر جت برخلاف اره ها و سایر ابزارهای برش، موجب افزایش دما نمیشود چراکه عملاً اصطکاکی میان ابزار برش‌و‌فلز وجود ندارد. این ویژگی زمانی مفید است که قطعه فلزی که روی آن کار می شود به تاب خوردگی، پیچش یا انبساط به دلیل افزایش دما بسیار حساس باشد.

ابزارهای برش فلز- ویکی آهن

2-8- ماشین تراش

مشابه چرخ سفالگر، ماشین تراش تجهیزی است که قطعه ای را بر روی یک محور افقی می چرخاند و اجازه‌می‌دهد تا مراحلی مانند برش، سنباده زدن، رزوه کشی و موارد دیگر روی آن قطعه انجام‌شود.

ماشین تراش یک ابزار برش‌فلز است که قطعه کار را حول یک محور افقی چرخش، می‌چرخاند تا جسمی با تقارن حول آن محور ایجاد‌کند. با ابزارهای برش تراش، عملیات مختلفی از جمله برش، سنباده زدن، رزوه کاری، سوراخ کاری، جداسازی، شکل‌دهی، سوهان کاری و پرداخت و تراش مخروطی انجام‌می‌شود.

مزیت ماشین تراش این است که قطعه را مطابق با محور خود، یعنی کاملا دایره ای شکل، متقارن می‌کند. کاربرد اصلی تراش تا حد زیادی به ابزارهای برش آن مانند ابزارهای برش رزوه خارجی و داخلی، ابزارهای حفاری، ابزارهای شیار زنی، ابزارهای زیر برش و … بستگی دارد. ساخت ماشین تراش عمدتاً برای مقاصد صنایع دستی بوده‌است. با این حال، به دلیل تطبیق‌پذیری آن، می تواند قطعات فلزی ویژه ای را ایجاد‌کند که کاربردهای مانند دستگیره در، مهره، پیچ و حتی لوله تفنگ دارد.

2-9- هوا برش

این یک فرآیند برش حرارتی است که به عنوان برش oxy-fuel نیز شناخته‌می‌شود. از این روش برای جداسازی و شکل‌دادن به اجزای فولادی استفاده‌می‌شود. این کار با استفاده از یک مشعل انجام‌می‌شود که از طریق آن، اکسیژن و گاز سوخت (استیلن، پروپان یا گاز اصلی) عبور می‌کنند. در این فرآیند یک حلقه بیرونی از جت‌ها در نازل مشعل برای گرم کردن سطح فولاد استفاده‌می‌شود. یک جریان اکسیژن مجزا نیز از یک جت مرکزی به ناحیه ای که قرار‌است بریده شود، هدایت می‌شود. در این حالت، اکسیداسیون سریع فولاد صورت می‌گیرد و مواد با فشار گازها حذف می‌شوند.

این فرآیند ممکن است به صورت دستی توسط اپراتور انجام‌شود، بدین صورت که مشعل برش توسط او نگه‌داشته و هدایت‌شود. در حالت مکانیزه، مشعل بر روی دستگاه نصب می‌شود. در استفاده از این تجهیز امکان برش اشکال پیچیده وجود‌دارد.

ابزارهای برش فلز- ویکی آهن

2-10- برش فلز CNC

برش‌فلز CNC فرآیندی است که در آن از ابزارهای مختلف برای حذف مواد اضافی از قسمتی از فلز استفاده‌می‌شود. روتر CNC برش و ساخت فلز را به یک فرآیند آسان تبدیل‌می‌کند. برش روتر CNC یکی از فرآیندهای CNC تولید با تکنولوژی بالا است که برای برش صفحات فلزی نرم استفاده‌می‌شود و مواد اضافی حذف‌می‌شود تا با استفاده از دستگاه روتر CNC شکل مشخصی به فلز بدهد.

روترهای CNC همچنین می‌توانند صفحات فلزی نرم مانند آلومینیوم، برنج، مس، اکریلیک، پلاستیک و فولاد نرم را برش‌دهند. این فرآیند شبیه فرآیند برش چوب توسط ماشین است.

دستگاه‌های برش‌فلز از فناوری‌های پیشرفته کنترل عددی دستگاه برش استفاده‌می‌کنند. این دستگاه‌های برش فلز CNC کارایی و کیفیت برش فلز را بهبود و کنترل می‌کنند. فرآیندها و مواد مختلفی در دستگاه CNC استفاده‌می‌شود. این فرآیندها شامل برش لیزری CNC، پانچ CNC، برش فرز CNC و برش پلاسما CNC است.

این یک فرآیند برش حرارتی است که در پردازش ورق‌های فلزی استفاده‌می‌شود. قطعه کار در طول فرآیند روتر CNC تحت یک پرتو لیزر بسیار متمرکز و پر انرژی قرار‌می‌گیرد. در پایان فرآیند بخارات فلزی تولید می‌شوند. فشار زیاد جریان هوا این بخارات فلزی را خارج می‌کند.

دقت بالای یک دستگاه CNC می‌تواند کیفیت محصول را تضمین کند. برخی از مزایای اصلی فرآیند و فناوری برش لیزری، برش‌های لبه‌های اریب پیوسته آن، در لوله است که توسط یک سر B-C برای ایجاد چرخش محور z در اطراف سطح، تکمیل‌می‌شود. دلیل این امر محلی سازی گرما از یک پرتو نور است. در اثر پرتو لیزر یک شکاف برشی در قطعه کار ایجاد‌می‌شود. برای تولید قطعات لیزری سفارشی از انواع مختلفی از لیزرها در این فرآیند استفاده‌می‌شود. دستگاه لیزر و برش فلز می‌تواند به سرعت اجزای فلزی را تولید کند و در عین حال لبه دقیقی را با هزینه کم ارائه‌دهد.

این یک فرآیند تولید ورق فلزی است که برای سوراخ‌کردن ورق‌های فلزی و لوله‌های فلزی استفاده‌می‌شود. در این فرآیند ورق‌های فلزی توسط دستگاه پانچ CNC در جهت های x و y حرکت می‌کنند تا به طور دقیق در زیر محل پانچ قرار‌گیرند. با قرارگیری در وضعیت مورد نظر، سوراخی در ورق فلز ایجادمی‌شود. پانچ CNC سریع و دقیق است و ضایعات کمتری تولید می‌کند. همچنین یک فرآیند مقرون به صرفه است.

برش فرز CNC فرآیندی است که معمولاً برای تولید قطعات فلزی پیچیده استفاده‌می‌شود. قطعات فلزی تولید‌شده توسط ماشین‌های فرز بسیار دقیق هستند. در این فرآیند، کد برنامه نویسی کامپیوتری، ماشین‌ها و ابزارهای مختلفی را به کار می‌گیرد تا فلزات نرم را برش داده و شکل خاصی به آنها بدهد. این دستگاه‌های CNC شامل فرز افقی، فرز عمودی و فرز چند محوره است که از محورهای مختلف برای تولید قطعات استفاده‌می‌کنند. هزینه کار کم، دقت و قابلیت تکرار از مزایای اصلی برش فرز CNC است.

در این فرآیند، مواد رسانای الکتریکی را می‌توان با استفاده از یک جت تسریع‌شده پلاسمای داغ برش داد. برش پلاسما CNC یک فرآیند تولیدی است که شامل برش فلزات مانند مس، آلومینیوم و برنج با پلاسما است. برش پلاسما با استفاده از دستگاه‌های CNC انجام‌می‌شود. یک دستگاه CNC پلاسما می‌تواند برش‌های مخروطی و مستقیم را ایجاد کند.

این ماشین‌ها از کامپیوتری استفاده‌می‌کنند که پلاسمای داغ را روی فلز کنترل و هدایت می‌کند. در نتیجه، فلز بریده‌می‌شود. دستگاه های CNC برش پلاسما بسیار دقیق هستند و در عملکردها و اندازه های مختلف یافت می‌شوند.

برش پلاسما CNC یک فرآیند با کیفیت بالا و بسیار کارآمد است و می‌تواند برش فلز ضخیم تر را با سرعت سریع انجام دهد. در واقع برش پلاسما یک روش مقرون به صرفه و ایمن برای برش فلز ضخیم و نازک است.

لینک‌اصلی مقاله 1 لینک اصلی مقاله 2 لینک‌اصلی‌مقاله 3

برای مشاهده محصولات مشابه به لینک های زیر مراجعه نمایید.

برش پلاسما انواع پروفیل شمش آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *