انواع میخ

انواع میخ - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم درمورد 21 نوع میخ و کاربرد آنها و اینکه چگونه در ساخت و ساز از آنها استفاده کنیم ، اطلاعاتی را در اختیارتان قراردهیم .

میخ چیست ؟

میخ‌یک نوع پایه بست است که حداقل 3000 سال است که در ساختمان سازی استفاده می‌شود. آنها معمولاً برای ترکیب قطعات چوب یا محکم کردن مواد روی چوب استفاده می شوند و زمانی مناسب هستند که نیازی به پیچ نباشد.

میخ‌ها اغلب با ضربه‌ای محکم به سر در جای خود فرو می‌روند.با این روش کمتر خم می‌شوند یا می شکنند. برای جلوگیری از شکافتن، توصیه می شود میخ‌ها را با زاویه کمی نسبت به دانه‌ها در چوب بکوبید. 

بخش های مختلف میخ

سه جزء اصلی یک‌میخ عبارتند از:

نقطه ای که به بافت کار نفوذ می‌کند، ساقه یا شفت که قطعات کار را در کنار هم نگه می دارد و بخش عمده ای از استحکام و قدرت نگه داشتن را ارائه می‌دهد. و سر آن ،که حرکت بست را تسهیل می‌کند و به جلوگیری از کشیده‌شدن میخ‌از طریق قطعات کار کمک می‌کند.

نقاط تیز 

نوک های الماسی شکل روی میخ‌هایی که برای مصارف معمولی ساخته شده اند،کار کشیدن میخ‌ها را ساده تر می‌کند. نوک های بلند الماسی شکل احتمال جدا شدن مواد مرتبط را کمتر می‌کند. کشیدن‌میخ با نوک صاف دشوارتر است، اما قطعه کار کمتر مستعد شکافتن است.

سرمیخ 

برای بستن و ساخت و ساز معمولی، اغلب از میخ‌های سر گرد استفاده می شود. با وجود اینکه پوشش درشت تری نسبت به انواع دیگر ایجاد می کند، یک سر کروی امکان تماس خوب با چکش را فراهم می کند. 

تنه‌میخ 

یک تنه صاف برای کوبیدن ساده است اما مقاومت کمی در برابر خروج ایجاد می‌کند . در چوب‌های نرم اغلب از میخ‌های حلقوی یا حلقه‌ای استفاده می‌کنند. حلقه‌ها مانند یک ساقه مارپیچی با الیاف چوب پیوند می‌خورند و قدرت چسبندگی بالایی را ارائه می‌دهند.

21 نوع میخ

همه میخ‌ها عملکرد اصلی یکسانی در نگه داشتن اجزای کار در کنار هم دارند. با این حال، علاوه بر این عملکرد اساسی، برخی از میخ‌ها عملکردهای دیگری نیز دارند، مانند پشتیبانی از سخت افزار ساختاری، مقاومت در برابر شرایط سخت در فضای باز.
در ادامه به معرفی 21 نوع میخ و کاربرد آنها میپردازیم . 

میخ های معمولی 

میخ‌های معمولی برای کارهای معمولی چفت و بست مانند قاب بندی و مونتاژ سازه در ساختمان و همچنین کارهای نجاری مناسب هستند. زمانی که استحکام مهمتر از زیبایی شناسی است، این میخ‌ها برای کارهای بستن به خوبی کار می کنند. یک‌میخ معمولی دارای سر گرد و ساق محکمی برای مقاوم سازی است.

میخ معمولی - ویکی آهن

میخ فریمینگ ( میخکوب )

آنها را می توان برای پروژه های صنایع دستی و میخکوبی استفاده کرد، مانند میخ‌های معمولی. غالباً برای استفاده با میخ‌کن‌های فریم به صورت دسته‌بندی شده دیده می‌شوند. بسته به میخکوبی که استفاده می کنند، ممکن است ساقه های گرد، حلقه ای، مارپیچ یا صاف و همچنین سرهای بریده شده یا بدون گیره داشته باشند.

Sinking Nails

میخ‌های سینکر معمولا دارای یک سر شطرنجی برای جلوگیری از لیز خوردن چکش از روی سر میخ‌هستند. سرها طوری طراحی شده اند که با قطعه کار همسطح شوند. ساقه‌میخ سینکر اغلب با وینیل پوشانده‌می‌شود تا کوبیدن آن آسان تر شود، اگرچه این پوشش محافظت در برابر خوردگی ایجاد نمی کند.

Sinking Nails - ویکی آهن

Box Nails

طراحی Box Nails شبیه به میخ‌های معمولی است. با این تفاوت که ، ساقه آنها کوچکتر است. همچنین این نوع‌میخ استحکام میخ‌های معمولی را ندارند. بنابراین، آنها برای کاربردهای ساختاری چندان مناسب نیستند.

Box Nails - ویکی آهن

Deck Nails

این میخ‌ها، مانند میخ‌های سینک، اغلب دارای سر شطرنجی برای تماس بهتر با چکش هستند. برای کاهش شکاف، ممکن است شفت‌های با قطر کمتری داشته باشند. ساقه ها اغلب با حلقه ها یا فلوت مارپیچ تزئین می شوند تا به حفظ میخ‌کمک‌کنند. این نوع میخ‌بسیار  در برابر خوردگی مقاوم هستند .

Box Nails - ویکی آهن

میخ‌های سقفی 

پوشش یا روکش سقف را محکم می کنند. از آنجا که آنها در معرض آب و هوا هستند، ممکن است از آلومینیوم ساخته شده باشند یا دارای پوشش مقاوم در برابر خوردگی باشند. برخی دارای یک پوشش مقاوم در برابر آب و هوا هستند که توسط واشر زیر سر ایجاد می شود. این میخ ها بدلیل قطر ساقه شان سرهای بزرگ تری دارند و ساقه های حلقوی یا مارپیچ از نظر طولشان قوی تر هستند.

میخ های سقفی - ویکی آهن

میخ‌ های بنایی

میخ‌های بنایی چوب را روی آجر، ملات، بلوک بتنی یا بتن پخته نشده محکم می کنند. آنها از فولاد سخت ساخته شده اند تا بتوان آنها را به این مواد هدایت کرد. برخی مسطح و منفرد هستند. میخ‌های بنایی اکسترود شده اغلب کوتاه و ضخیم هستند و دارای ساقه های گرد و شیاردار هستند.

میخ های بنایی - ویکی آهن

Duplex Nails

این نوع میخ‌که اغلب با نام میخ‌دو سر شناخته می‌شود، برای استفاده در سازه‌های موقتی مانند داربست در نظر گرفته شده‌است. هنگامی که به یک ماده رانده می‌شود ، پس از پایان فعالیت ساختمان، سر بالاتر برای برداشتن ساده در دسترس باقی می‌ماند.

Duplex Nails - ویکی آهن

Joist Hanger Nails

از میخ‌های آویز تیرچه برای محکم‌کردن آویزهای تیرچه به میخ‌های چوبی استفاده می‌شود. این میخ‌ها دارای ساقه قوی هستند و اغلب برای استفاده خارجی و استفاده با الوارهای فرآوری شده گالوانیزه می‌شوند.

Joist Hanger Nails - ویکی آهن

Pole Barn Nails

این نوع میخ‌در پروژه‌های ساختمانی بیشتر استفاده می‌شود که از تیرهای چوبی که در زمین قرار داده شده‌اند برای تشکیل سازه استفاده می‌شود. میخ‌های چوبی شامل ساقه های حلقه ای برای قدرت گرفتن بیشتر و پوشش مقاوم در برابر خوردگی مناسب با چوب های تحت فشار است.

Pole Barn Nails - ویکی آهن

Connectors Nails

یک‌میخ اتصال گالوانیزه گرم با ساقه صاف.

میخ‌های رابط، سخت افزار ساختاری مانند زوایای قاب و اتصالات تیر را ایمن می کند.

Connectors Nails - ویکی آهن

میخ کلاهکدار

در میخ‌های کلاهکدار یک پوشش پلاستیکی دقیقا زیر میخ قرار دارد. ساقه مارپیچ میخ‌ها بست را در جای خود نگه می دارد.

 

میخ کلاهکدار - ویکی آهن

Finish Nails

این نوع میخ‌در کارهای چوبی و کابینت‌های ظریف استفاده می‌شوند و برای قالب گیری عملکرد بسیار خوبی دارند. شفت با قطر باریک (معمولاً 16 تا 10 گیج) امکان جداشدن قطعه کار را کاهش می‌دهد. میخ های فینیش دارای سرهای کوچکی هستند که می‌توان آن‌ها را به صورت صاف روی قطعه کار برد یا در زیر سطح فرو کرد (با استفاده از یک ست میخ‌به زیر سطح هدایت کرد) تا آنها را پنهان کند.

 

Finish Nails - ویکی آهن

Trim Nails

میخ‌های trim عموما برای استفاده در خارج از خانه در نظر گرفته شده است. 

 

Trim Nails - ویکی آهن

Brad Nails

میخ‌های brad همانند  finish nails هستند. آنها فاقد قدرت چسبندگی میخ‌های finish هستند اما برای نجاری، کابینت سازی و کارهای صنایع دستی کاربرد دارند . میخ های brad ، مانند میخ‌های finish ، دارای سرهایی هستند که کمی بزرگتر از قطر شفت هستند تا امکان فرورفتن در سطوح را داشته باشند. 

 

Brad Nails - ویکی آهن

Pin Nails

میخ‌های پین برای استفاده با میخکوب در نظر گرفته شده اند. اینها فوق العاده کوچک هستند (23 سنج) و سر ندارند. آنها قدرت نگهداری زیادی ندارند و می‌توانند همراه با چسب برای تثبیت روکش نازک و قالب ریزی و برش قطعات کوچک استفاده شوند.

 

Pin Nails - ویکی آهن

Drywall Nails

میخ‌های dry wall دارای سرهای بزرگ و کروی هستند که می توانند در سطح فرو بروند. این ویژگی‌ها آنها را قادر می سازد تا به راحتی به زیر سطح تخته دیواری فشار داده شوند تا کاملا پنهان شوند و در عین حال پاره شدن کاغذ دیوار خشک را به حداقل می‌رساند. از نوک های الماسی شکل بلند نیز برای جلوگیری از جدا شدن ناودانی های دیوار استفاده می شود.

 

Flooring Nails

میخ‌های flooring شامل میخ‌هایی هستند که برای میخکوب های پنوماتیکی برای نصب انواع خاصی از کفپوش های چوبی طراحی شده اند، همچنین میخ‌های مارپیچی کوچکی که برای تثبیت کفپوش ها و میخ‌هایی با ساقه های حلقه دار بلندتر برای نصب کفپوش یا زیرسازی استفاده می شوند.

 

Flooring-Nails - ویکی آهن

Panel Board Nails

میخ‌های panel board،دارای سرهای ریز و دایره ای هستند. برخی شامل ساقه‌های حلقه ای برای استحکام هستند که اغلب در رنگ های مختلف برای مطابقت با پانل هایی که نصب می کنید در دسترس هستند.

 

Panel Board Nails - ویکی آهن

Furniture Nails

میخ‌های مبلمان که به عنوان میخ‌های اثاثه یا لوازم داخلی نیز شناخته می شوند، میخ‌های کوچک با سرهای بزرگ و زینتی هستند. کاربرد اصلی آنها نگه داشتن وسایل یا لوازم داخلی روی یک قاب چوبی است.

 

Furniture-Nails - ویکی آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *