انواع بست پیچی

انواع بست پیچی - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم به توضیح انواع بست پیچی که شامل: بست تک پیچ – بست چهار پیچ و بست دو پیچ است بپردازیم و آنها را بررسی نماییم .

فهرست مطالب

1-تک پیچ

2-دو پیچ

3-چهار پیچ

برای مطالعه محصول بوشن و انواع آن کلیک نمایید .

بست پیچی چیست ؟

بست پیچی یک روش اتصال دو قطعه با هم است که در آن یک پیچ و مهره برای اتصال استفاده‌می‌شود. به عبارت دیگر، در بست پیچی، پیچ و مهره به کمک یکدیگر قطعات را با هم تثبیت می‌کنند.
بست پیچی در بسیاری از صنایع و کاربردها مورد استفاده قرارمی‌گیرد. به عنوان مثال، در صنایع ساختمانی، برای اتصال قطعات فلزی و چوبی استفاده‌می‌شود. همچنین در صنایع خودروسازی، الکترونیک، پزشکی و … نیز کاربرد دارد.

خصوصیات بست های پیچی چیست ؟

بست‌های پیچی باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

 • باید دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی باشند.
 • میبایست دارای قابلیت پیچیدن و باز کردن آسان باشند.
 • حتما باید دارای قابلیت تحمل فشار و وزن بالا باشند.
 • قابل استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف باشند.
 • دارای عمر طولانی و مقاوم در برابر خوردگی با استفاده مکررباشند.

نحوه استفاده از بست پیچی 

نحوه استفاده از بست پیچی به این شکل است که پیچ و مهره با هم تعامل داشته و قطعات را با هم تثبیت می‌کنند. بست پیچی به دو نوع متفاوت، یعنی بست پیچی ساده و بست پیچی قفلی تقسیم می‌شود.

بست پیچی ساده، شامل یک پیچ و یک مهره است و در آن پیچ به داخل مهره فرو می‌رود و باعث تثبیت قطعات می‌شود. اما در بست پیچی قفلی، یک حلقه در قسمت بالای پیچ قرار دارد که با گرداندن پیچ به جایگاه خود، از جابجایی پیچ جلوگیری می‌کند و از باز شدن آسان بست پیچی جلوگیری می‌کند.

انواع بست پیچی

تک پیچ 

دو پیچ

چهار پیچ 

بست تک پیچ

بست تک پیچ از آلیاژهای متفاوتی مثل ورق آهن CS-ST37، ورق‌های فولاد ضدزنگ ۳۱۶ و SS. 304، ورق‌های گالوانیزه فابریک ساخته‌می‌شود. برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی این بست، از پوشش‌های متفاوتی مانند گالوانیزه سرد و گرم، رنگ الکترواستاتیک مشکی، طوسی و سفید، تفلون PTFE، پوشش‌های عایق EPDM و PVCو روکش‌های نئوپرن و منجیت دار استفاده می‌شود.به طور کلی بست تک پیچ برای بالا بردن امنیت در مواقعی که فشار سیالات بالاست و برای اتصال محکم شلنگ به لوله بدون نشتی مورد استفاده‌است.بست تک پیچ - ویکی آهن

بست تک‌پیچ، نوعی بست پیچی است که فقط شامل یک پیچ و یک مهره می‌شود. در این نوع از بست پیچی، پیچ به داخل مهره فرو می‌رود و باعث تثبیت قطعات می‌شود.
بست تک پیچ به دلیل سادگی و ارزان بودن، در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در صنایع ساختمانی، برای اتصال قطعات چوبی و فلزی، در صنایع الکترونیک و پزشکی نیز استفاده می‌شود.
 

انواع بست تک پیچ 

 • بست‌گازی
 • بست‌گازی ضدزنگ
 • بست کانال فلکسیبل
 • بست‌گازی فشار قوی
 • بست‌براکتی
 • بست شلنگ

مزایای بست تک پیچ 

به‌دلیل تنوع در جنس و اندازه، در هر نوع کاربری و فضایی به راحتی قابل استفاده است.

بدلیل وجود قطعه nyloc در آن، در برابر لرزش مقاوم است.

عدم جذب به میدان مغناطیسی

بدلیل داشتن پهنای باند مناسب، مانع ارتعاش، پارگی و فرورفتگی می شود.

مقرون به صرفه و کم هزینه است.

بدلیل داشتن سطح صاف مانع از بین رفتن و آسیب به شلنگ می شود.

بست دو پیچ 

یکی از ابزار و قطعاتی که در حوزه صنعت چوب به خصوص در کارگاه های نجاری و تولیدی مورد استفاده قرارمی‌گیرد، بست و اتصالات می‌باشد که برای انواع سازه‌های چوبی و mdf به کار برده‌می‌شود. بست دو پیچ فلزی مدل پل یک نوع بست مخصوص برای انواع کارهای تولید و نجاری می‌باشد که هر کس با توجه به حرفه و کار خود از آن استفاده می‌کنند. این نوع بست دو پیچ فلزی قابلیت انعطاف پذیری دارد. با استفاده از این نوع بست می‌توانید برای اتصال دو قطعه چوب یا MDF یکدیگر و یا برای اتصال آینه به قاب استفاده کنید.

بست دو پیچ - ویکی آهن

بست دو پیچ، نوعی بست پیچی است که شامل دو پیچ و دو مهره است. در این نوع از بست پیچی، قطعات با هم تثبیت می‌شوند و به دلیل داشتن دو پیچ، قدرت بیشتری در مقابل نیروهای خارجی دارد.
بست  دوپیچ در مقایسه با بست‌های دیگر فروش بیشتر و مصرف بیشتری دارد و همچنین بست دوپیچ  در مقایسه با بست چهار پیچ سریع تر است .

بست چهار پیچ 

بست چهار پیچ، نوعی بست پیچی است که شامل چهار پیچ و چهار مهره است. در این نوع از بست پیچی، قطعات با هم تثبیت می‌شوند و به دلیل داشتن چهار پیچ، قدرت بیشتری در مقابل نیروهای خارجی دارد.
بست چهار پیچ از جنس داکتیل می‌باشد، که اجزای آن از یک عدد کنده و دو عدد برگ، چهار عدد پیچ تی و چهار عدد واشر 3 میل تشکیل شده‌است.
از بست چهار پیچ برای پروژه هایی که زاویه آن ها 90 درجه است، استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این بست نصب آسان و بدون نیاز به کارگر ماهر جهت اتصال آن می‌باشد.بست چهار پیچ - ویکی آهن

برای مشاوره و خرید از طریق لینک‌های زیر با کارشناسان ویکی آهن در ارتباط باشید .

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *