12 نوع لوله مورد استفاده در خانه ها

انواع لوله آبرسانی - ویکی آهن

در این بخش مقاله قصد داریم درمورد 12 نوع لوله مورد استفاده در خانه ها اطلاعاتی را در اختیارتان قراردهیم .

برای مطالعه لوله PVC از طریق لینک زیر اقدام نمایید .

12 نوع لوله مورد استفاده در خانه ها

لوله های آبرسانی در انواع و جنس های مختلف تولید می‌شوند. در ادامه به شرح 12 نوع لوله مورد استفاده در خانه ها میپردازیم .

لوله کشی PEX

لوله های پلی اتیلن متقاطع، یک لوله پلاستیکی بادوام است که برای خطوط تامین آب استفاده می‌شود. این نوع لوله در صنعت بسیار محبوب و پرکاربرد است . این نوع لوله به اندازه کافی در برابر فشار آب سفت و سخت است. علاوه بر این، لوله‌کشی PEX یکی از کم‌هزینه‌ترین لوله‌های لوله‌کشی است و به راحتی می‌توان آن را بدون لحیم کاری و چسباندن برش داد و به هم وصل کرد. PEX دارای عمر طولانی است و توانایی جلوگیری از زنگ زدگی یا خوردگی در آب را دارد. PEX همچنین قادر به مقاومت در برابر دماهای شدید است و به آن امکان انتقال آب سرد و گرم را می دهد. این امر PEX را به یک انتخاب محبوب برای لوله کش ها و صاحبان خانه تبدیل می‌کند.
توجه به این نکته مهم است که لوله‌کشی PEX را نمی‌توان برای کاربردهای بیرونی استفاده کرد. پلاستیک به راحتی می تواند توسط اشعه ماوراء بنفش آسیب ببیند. برخی از لوله های PEX نیز ممکن است بر طعم و بوی آب تأثیر بگذارند.

PEX Piping - ویکی آهن

PVC

لوله‌های پی وی سی یا پلی وینیل کلراید، لوله‌های پلاستیکی هستند که معمولاً برای خطوط زباله به عنوان بخشی از سینک یا توالت  استفاده می‌شود. از آنجایی که در مقایسه با لوله فولادی گالوانیزه سبک، نسبتا ارزان و کار با آن آسان‌تر است، انتخاب محبوبی است. همچنین به راحتی با اره برقی برش داده می‌شود و با چسب لوله کشی به قسمت‌های دیگر متصل‌می‌شود.
لوله‌هایPVC بهتر از بسیاری از انواع لوله‌های دیگر از آب داخل لوله در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت‌می‌کنند و دارای پوشش داخلی صافی هستند که از تجمع رسوب جلوگیری‌می‌کند و آنها را در برابر گرفتگی مقاوم تر می‌کند. اگر لوله‌های PVC در معرض آسیب قرارنگیرند، مادام العمر دوام خواهند داشت. لوله پی وی سی همچنین می‌تواند فشار بالای آب را تحمل‌کند، به همین دلیل ممکن است به عنوان خط اصلی تامین آب خانه شما عمل‌کند.

لوله پی وی سی - ویکی آهن

یکی از اشکالات لوله PVC این است که نمی‌تواند آب گرم را تحمل‌کند. هنگامی که در معرض آن قرارمی‌گیرد، شروع به تاب برداشتن یا حتی ذوب شدن می‌کند. همچنین نگرانی‌هایی در مورد سمیت آن نیز وجوددارد. اگرچه تمام استانداردهای تعیین شده توسط مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا را برآورده‌می‌کند، اما نگرانی هایی وجود دارد که ممکن است مواد شیمیایی پلی وینیل کلراید را وارد آب آشامیدنی کند که به طور بالقوه باعث مشکلات تنفسی و تولیدمثل می‌شود. به همین دلیل است که برخی از ایالت‌ها لوله‌های لوله کشی PVC را از انتقال آب آشامیدنی ممنوع کرده اند.

CPVC

CPVC یا پلی وینیل کلرید کلردار از خانواده PVC است. تفاوت اصلی این است که CPVC کلر است، که باعث‌می‌شود بتواند در برابر تفاوت دما مقاومت‌کند که در مقابل ، PVC نمی‌تواند. در حقیقت، لوله‌های CPVC می توانند تا 200 درجه فارنهایت را تحمل کنند، که آن را برای حمل و نقل آب گرم ایده آل می‌کند.
معایب لوله‌های CPVC فقط استفاده در فضای داخلی (قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید منجر به خرابی لوله می‌شود) و هزینه آن است: گران‌تر از PVC پسر عمویش است.

لوله های CPVC - ویکی آهن

لوله مسی

لوله‌های مسی برای دهه‌ها جزء بخش‌های اصلی صنعت لوله‌کشی بوده‌اند. طول عمر آن بیش از 50 سال است و معمولا برای سینک، دوش، وان و سایر وسایل استفاده‌می‌شود. لوله‌های مسی در بین افراد فنی در زمینه اواه کشی محبوب هستند زیرا در برابر خوردگی مقاوم هستند و به محافظت از کیفیت آب کمک‌می‌کنند. این به این دلیل است که خوردگی ندارد و باکتری‌ها نمی‌توانند در لوله‌های مسی رشدکنند، بنابراین به هیچ وجه آب را آلوده نمی‌کنند.
یکی‌دیگر از مزایای لوله‌های مسی توانایی آن در کنترل فشار آب بالا و دمای آب گرم و سرد است. همچنین می‌توان آن را بازیافت کرد و آن را به یکی از گزینه‌های سازگار با محیط زیست تبدیل کرد.
البته اشکالاتی هم دارد. لوله‌های مسی گران هستند و به دلیل سختی آن، استفاده از آن در فضاهای تنگ دشوار است. با این حال، گزینه‌های مس نرم وجود دارد. مس نرم چکش خوار است و در مسیرهای کوتاه که فضا کم است و انعطاف پذیری لازم است استفاده می‌شود.

لوله های مسی - ویکی آهن

لوله‌کشی ABS

لوله‌های ABS یا اکریلونیتریل بوتادین استایرن از یک رزین ترموپلاستیک ساخته شده‌اند و بسیار شبیه لوله PVC هستند با این تفاوت که مشکی و کمی بادوام تر هستند. کاربرد اصلی آن برای خطوط هواکش و تخلیه است. در حالی که مقرون به صرفه است و در برابر دماهای سرد مقاوم است، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند آن را منحرف و تخریب کند و استفاده از آن را در داخل خانه محدودکند.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که لوله‌های ABS نسبت به انواع دیگر لوله‌های لوله کشی پر سر و صداتر هستند، بنابراین اگر به صداها حساس هستید، بهتراست نوع دیگری از لوله را برای لوله کشی منطقه مورد نظرتان انتخاب‌کنید.

لوله کشی ABS - ویکی آهن

لوله کشی فلکسی

لوله فلکسی، مخفف لوله انعطاف پذیر است که معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته‌می‌شود. رایج‌ترین کاربرد آن برای اتصال لوله به وسایلی مانند آبگرمکن، توالت و سینک است. به طور کلی برای استفاده در داخل دیوارها یا کف مجاز نیست. لوله فلکسی در طول‌ها و اندازه‌های زیادی تولیدمی‌شود، و درحالیکه تا حدودی بادوام است، پس از سال ها فرسودگی و پارگی، ممکن است دیگر قادر به استفاده نباشد. همچنین نسبتاً گران است، با این حال، شما نیازی به استفاده از مقدار زیادی از آن در هر پروژه خاصی ندارید.

Flexi Piping - ویکی آهن

لوله‌های‌فولادی‌ضدزنگ

لوله‌های‌فولادی‌ضدزنگ در واقع گران تر از لوله‌های مسی هستند. با این حال، قیمت بالا نشان دهنده سطح بالای کیفیت است. لوله های فولادی ضد زنگ قوی و مقاوم در برابر خوردگی هستند. به دلیل توانایی مقاومت در برابر خوردگی، لوله های فولادی ضد زنگ در مناطقی که در معرض آب هستند، مانند جوامع ساحلی، انتخاب مناسب تری هستند.
لوله‌های فولادی ضدزنگ در دو نوع انعطاف پذیر و سفت موجود است و در اندازه‌های مختلف موجود میباشند. لوله‌ها با استفاده از کوپلینگ به یکدیگر متصل‌می‌شوند.

لوله فولادی ضد زنگ - ویکی آهن

لوله‌های‌فولادی‌گالوانیزه 

فولاد گالوانیزه یک لوله فولادی سفت و سخت و مقاوم در برابر خوردگی است که برای زهکشی، تامین آب و سایر اهداف استفاده‌می‌شود. زمانی این ماده انتخابی برای لوله کشی منازل بود، با لوله‌هایی که با لایه‌ای از روی یا همان zn پوشش داده شده بود تا از زنگ زدگی جلوگیری‌شود، اما امروزه برای تامین آب استفاده از آن بسیار کمتر رایج است. دلیل آن این است که لوله‌های فولادی گالوانیزه به خطر افتادن ایمنی آب، خوردگی و ایجاد زنگ زدگی که می‌تواند در طول زمان وارد جریان آب شود، شناخته شده‌است.
البته لوله‌های فولادی گالوانیزه کاملا غیر استفاده شده اند. هنوز هم می توان از آنها برای خطوط گازرسانی استفاده کرد و استحکام آنها را برای این استفاده ایده آل می‌کند.

لوله های فولادی گالوانیزه - ویکی آهن

لوله کشی چدنی

لوله‌های چدنی و لوله‌های فولادی گالوانیزه برای استفاده در خانه‌ها و املاک تجاری در اوایل قرن بیستم بسیار رایج بود. امروزه به ندرت در ساخت و سازهای جدید گنجانده می‌شوند. شما می توانید لوله های چدنی را با رنگ خاکستری تیره آنها و استحکام آن تشخیص دهید. بیشتر برای مصارف فاضلاب و سایر زهکشی‌ها استفاده می‌شود.
چه اتفاقی افتاد که محبوبیت لوله‌های چدنی را کاهش یافت؟ اگرچه چدن بسیار بادوام و طول عمر بالایی دارد، اما مستعد زنگ زدگی و خوردگی نیز می‌باشد. با گذشت زمان، این بر توانایی آن برای حفظ یک منبع آب تمیز تأثیر می‌گذارد. این نوع لوله ها تا حد زیادی با لوله‌های مسی یا PEX در تعمیرات لوله کشی مسکونی جایگزین شده‌اند.

Cast Iron Piping - ویکی آهن

لوله های پلی بوتیلن

این نوع لوله یا همان لوله‌های PB، در اواخر دهه 70 تا اواسط دهه 90 یک انتخاب محبوب برای لوله کشی بودند. پلی بوتیلن نوعی رزین پلاستیکی است که به عنوان ” futuristic ” و ایده آل برای جایگزینی مس دیده می‌شود. به علاوه، آنها ارزان بودند. با گذشت زمان، لوله‌های PB محبوبیت خود را از دست دادند زیرا در نهایت مستعد نشت در اتصالات بودند.

لوله های پلی بوتیلن - ویکی آهن

لوله های پلی بوتیلن با چگالی بالا

لوله‌های‌پلی‌بوتیلن با چگالی بالا که به لوله‌‌های HDPE نیز معروف هستند به دلیل محدودیت‌های لوله کشی پلی بوتیلن وارد بازار شدند. HDPE به دلیل دوام و قابلیت مقاومت در برابر خوردگی برای انواع کاربردهای لوله کشی کاربرد دارد.

لوله های پلی بوتیلن با چگالی بالا - ویکی آهن

لوله های آهنی مشکی

لوله‌های آهنی مشکی، اگرچه قرار نبود در کاربردهای لوله‌کشی مورد استفاده قرارگیرند،  امروزه می‌دانیم که آنها فقط باید برای انتقال گاز طبیعی یا پروپان استفاده شوند. آهن سیاه همچنین یک انتخاب محبوب برای سیستم‌های اسپرینکلر آتش نشانی است زیرا به ویژه در مقاومت در برابر گرمای شدید موثر است.

مطالعه لینک اصلی مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *