ورق گالوانیزه عرشه فولادی

ورق گالوانیزه عرشه فولادی - ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به معرفی ورق گالوانیزه عرشه فولادی بپردازیم و انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1- ورق گالوانیزه عرشه فولادی و انواع آن

2- استاندارد ساخت ورق عرشه فولادی گالوانیزه

3- نحوه ساخت ورق عرشه فولادی گالوانیزه

4- اشکال ورق عرشه فولادی گالوانیزه

5- کاربرد عرشه فولادی گالوانیزه

6- قیمت عرشه فولادی گالوانیزه

1- ورق گالوانیزه عرشه فولادی و انواع آن

ورق گالوانیزه عرشه فولادی، یک نوع ورق فلزی با پوشش گالوانیزه است. این ورق برای ساخت عرشه‌ها و سقف‌های ساختمانی استفاده می‌شود. پوشش گالوانیزه آن باعث می‌شود که ورق مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی و خوردگی داشته باشد. همچنین، این ورق دارای قابلیت انعطاف بالا است و در برابر شکستن و خم شدن مقاومت دارد.

انواع ورق گالوانیزه

1) ورق گالوانیزه روغنی: این نوع ورق گالوانیزه دارای روکش روغنی است که برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی در شرایط مرطوب استفاده می‌شود.

2) ورق گالوانیزه خشک: در این نوع ورق گالوانیزه، روکش روغنی حذف شده است و فقط دارای روکش گالوانیزه است که برای استفاده در شرایط خشک و غیرمرطوب مناسب است.

انواع عرشه فولادی

1) عرشه سقف گالوانیزه

محصولات عرشه سقف به عنوان یک پایه قوی در ساخت سقف استفاده می‌شوند. محبوب ترین نوع عرشه دارای دنده‌های پهن است. سایر انواع متداول عبارتند از عرشه آجدار باریک، عرشه دنده میانی و عرشه دنده عمیق.

2) عرشه کف گالوانیزه

عرشه کف نوعی پانل فلزی راه راه برای کاربرد کف است که به آن عرشه کامپوزیت نیز می‌گویند زیرا ترکیبی از پانل‌های سقف بتنی و فلزی است. عرشه کف به عنوان تقویت‌کننده کششی برای بهبود استحکام پانل کف و کاهش استفاده از آرماتور و بتن عمل می‌کند.

تفاوت اصلی عرشه سقف و عرشه کف در الگوهای برجسته است. اولی از یک پانل صاف، بدون الگوی برجسته استفاده می‌کند. در حالی که دومی دارای الگوهای برجسته خاصی برای ایجاد پیوندهای مکانیکی و شیمیایی بین عرشه و بتن است.

ورق گالوانیزه عرشه فولادی - ویکی آهن

الزامات عرشه کف کامپوزیت

(1) مواد عرشه کامپوزیت، ورق‌های گالوانیزه موجدار با یک لایه روی زیاد است که در این صورت عمر عرشه کف می‌تواند بیش از 20 سال باشد.

(2) عرض شیار متوسط برای ریختن بتن نباید کمتر از 50 میلی‌متر باشد. هنگامی که اتصالات در شیار وجود دارد، ارتفاع عرشه کامپوزیت نباید بیشتر از 80 میلی‌متر باشد.

(3) ضخامت عرشه کامپوزیت نباید کمتر از 90 میلی‌متر باشد. همچنین ضخامت بتن بالای سطح ورق موجدار نباید کمتر از 50 میلی‌متر باشد.

(4) انتهای عرشه کامپوزیت باید با پیچ ثابت شود. گل میخ باید در دنده مقعر ورق موجدار قرار گیرد و به ورق فولادی نفوذ کند و سپس محکم به تیر فولادی جوش داده‌شود.

(5) طول نگهدارنده ورق فلزی موجدار روی تیر نباید کمتر از 50 میلی‌متر و در بنایی کمتر از 75 میلی‌متر باشد.

2- استاندارد ساخت ورق عرشه فولادی گالوانیزه

ورق گالوانیزه عرشه فولادی باید با استانداردهای مشخصی ساخته شود تا بهترین کیفیت را داشته باشد. استانداردهای مورد استفاده در ساخت ورق عرشه فولادی شامل ASTM A653، JIS G3302 و EN 10142 می شود.

3- نحوه ساخت ورق عرشه فولادی گالوانیزه

همانطور که اشاره شد، ورق عرشه فولادی با استفاده از فولاد گالوانیزه تولید می‌شود. در ابتدا، ورق فولادی به اندازه مورد نظر برش داده می‌شود و سپس به طول مورد نظر خم می‌شود. سپس، ورق‌ها در یک محلول اسیدی غوطه ور می‌شوند تا از روی آن‌ها پوشش روی کاری (زینک) بردارند. سپس ورق‌ها برای شسته شدن به حوض دیگری منتقل می‌شوند و پس از شسته شدن خشک می شوند. پس از آن، ورق‌ها به یک دستگاه خمیرزنی منتقل می‌شوند تا به صورت عرشه فولادی خمیده شوند. در نهایت، عرشه‌های فولادی برای بسته بندی و حمل و نقل آماده می‌شوند.

4- اشکال ورق عرشه فولادی گالوانیزه و نکاتی جهت انتخاب آن

شکل‌دهی ورق گالوانیزه شامل انواع مختلفی است که به صورت متنوعی برای استفاده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. برخی از انواع شکل‌دهی ورق گالوانیزه عبارتند از:

عرشه فولادی ذوزنقه از جمله طرح‌های پرکاربرد است که می‌تواند با استفاده از دو ورق گالوانیزه و رنگی ساخته شود. در این مدل، برجستگی‌های عرشه، زاویه‌دار و دقیقا مشابه ذوزنقه می‌باشد. بنابراین، می بایست به فاصله برجستگی ها و طول آن توجه کرد.

ورق گالوانیزه عرشه فولادی - ویکی آهن

قله‌های عرشه فولادی لمبه نیز مشابه عرشه فولادی ذوزنقه، زاویه دار است و امکان ساخت آن با استفاده از  ورق های گالوانیزه و رنگی وجود دارد. طراحی برجستگی‌های این مدل به نحوی است که می‌توان از آن  برای ساخت سقف کاذب، سقف داخلی، سقف شیروانی و دیوارهای کانکس استفاده کرد.

طرح های زاویه دار عرشه فولادی شادولان، مشابه طرح ذوزنقه می‌باشد. شکل زیر نحوه قرارگیری برجستگی ها را نشان می دهد. ویژگی های این مدل امکان استفاده از آن در خانه‌های پیش ساخته،کانکس، و همچنین دیواره‌ها، را فراهم کرده است.

ورق گالوانیزه عرشه فولادی - ویکی آهن

ساخت عرشه فولادی سینوسی با استفاده از دو ورق گالوانیزه و رنگی صورت می‌گیرد. همانطور که در شکل مشخص است قله‌های عرشه حالت منحنی دارد و برای استفاده در سقف شیروانی ساختمان ها مناسب است.  نکته مهم در مورد این مدل، توجه به فاصله بین دو قله سینوس و ضخامت ورق است.  عموما فاصله دو قله سینوس را ۶۸ و ۷۵ میلیمتر در نظر می‌گیرند.

ورق گالوانیزه عرشه فولادی - ویکی آهن

نکاتی برای انتخاب ورق های عرشه فولادی گالوانیزه

1- نوع و مدل عرشه گالوانیزه را بدانید. عرشه سقف و عرشه کف در اندازه‌های مختلف، ارتفاع دنده، ضخامت و طرح های مختلف وجود دارد.

2- با توجه به پروژه های خود و ویژگی‌های هر عرشه یک نوع مناسب را انتخاب کنید.

3- مدل مناسبی را انتخاب کنید، از جمله ارتفاع دنده، دهانه، طرح ها و غیره. در واقع، ارتفاع دنده و فاصله دنده، لحظه اینرسی و دهانه تکیه گاه است. به طور کلی، هر چه ارتفاع دنده عرشه کف بالاتر باشد، ظرفیت باربری قوی‌تر است. و هرچه فاصله دنده کمتر باشد ظرفیت باربری بیشتر است.

با این حال، ارتفاع دنده بهتر است متناسب با کاربرد آن انتخاب شود. به عنوان مثال، هنگام ساخت پارتیشن، عرشه دنده بلند فضای بیشتری را اشغال می کند. بنابراین مهم است که انواع و مدل های مناسب را انتخاب کنید.

4- به ضخامت عرشه فولادی موجدار و فاصله تیرهای ثانویه توجه کنید. متداول‌ترین ضخامت برای ورق‌های عرشه فلزی موجدار 0.75 میلی متر، 0.8 میلی متر، 1.0 میلی متر و 1.2 میلی متر هستند. برای کف‌هایی با بارهای زیاد، توصیه می‌کنیم که مشتریان از ورق‌های ضخیم‌تر استفاده کنند.

5- قدرت تسلیم، ظرفیت باربری و ضخامت لایه روی را در نظر بگیرید.

6- از یک سازنده قابل اعتماد، عرشه فلزی گالوانیزه را خریداری کنید.

ورق گالوانیزه عرشه فولادی - ویکی آهن

5- کاربرد عرشه فولادی گالوانیزه

عرشه فولادی یکی از اجزای مهم در سازه های ساختمانی است که برای پوشش دادن به سقف ها و کف ها استفاده می‌شود. نقش عمده عرشه فولادی در سازه ها، ایجاد سطح صاف و قابل استفاده برای افراد است. همچنین، این عرشه‌ها به عنوان یک پوشش محافظ برای سازه‌های داخلی و خارجی ساختمان عمل می‌کنند.

عرشه فولادی به دلیل مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی، خوردگی ، به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه برای پوشش دادن به سطوح استفاده می‌شود. همچنین، این عرشه‌ها به دلیل قابلیت انعطاف بالا و مقاومت در برابر شکستن و خم شدن، برای پوشش دادن به سطوح منحنی نیز مناسب هستند. در کاربردهای صنعتی، عرشه فولادی به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و استحکام ساختاری، به عنوان یک پوشش محافظ برای ماشین آلات و تجهیزات صنعتی استفاده‌می‌‍شود.

همچنین، عرشه فولادی در صنعت خودروسازی نیز استفاده‌می‌شود. این عرشه‌ها به عنوان یک پوشش محافظ برای بدنه خودرو و قطعات داخلی آن عمل می‌کنند. همچنین، آن‌ها به دلیل وزن سبک و قابلیت انعطاف بالا، برای پوشش دادن به قطعات منحنی و پیچیده خودرو نیز مناسب هستند.

بطور کلی، عرشه فولادی به دلیل مزایای که دارد، در صنایع مختلف استفاده‌‎می‌شود و نقش مهمی در سازه‌های ساختمانی و صنعتی ایفا می‌کند.

6- قیمت عرشه فولادی گالوانیزه

عوامل زیادی بر قیمت عرشه فولادی گالوانیزه تأثیر می گذارد. به عنوان مثال مواد مورد استفاده در ساخت (استحکام فولاد، ضخامت ورق فولادی، ضخامت لایه روی)، و طرح عرشه، از پارامترهای مهم هستند. است. از این رو، در هنگام خرید باید کیفیت عرشه فولادی را شناسایی کنید. در ادامه به نکات قابل توجه اشاره شده است.

  1. ضخامت. اگر ورق فولادی ضخیم باشد به این معنی است که مواد اولیه بیشتری مورد نیاز است و قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. بنابراین برخی از تامین کنندگان از عرشه فولادی 0.8 میلی متری استفاده می‌کنند تا وانمود کنند که عرشه دارای ضخامت 1 میلی متر است. در این مورد، می توانید با کولیس ورنیه یا اندازه گیری وزن، آن را بررسی کنید.
  2. ضخامت لایه روی. لایه روی عمدتا نقش ضد خوردگی را ایفا می‌کند. به طور کلی، هرچه پوشش روی ضخیم‌تر باشد، قیمت بالاتری دارد. برخی از تامین کنندگان از ورق عرشه گالوانیزه 60 گرم در متر مربع برای جایگزینی ورق 180 گرم در متر مربع استفاده می‌کنند. متداول ترین ورق های فولادی گالوانیزه برای ساخت و ساز، ورق های Z275 و Z450 هستند. ما توصیه می‌کنیم عرشه گالوانیزه را از تولید کنندگان قابل اعتماد خریداری کنید.
  3. استحکام فولاد. به عنوان مثال، شما به ورق های فولادی با استحکام 410 مگاپاسکال نیاز دارید، در حالی که ورقی که خریداری می‌کنید ممکن است 345 مگاپاسکال یا 235 مگاپاسکال باشد.

برای مطالعه مطالب مشابه، به لینک‌های زیر مراجعه فرمایید.

ورق استنلس استیل ضدسایش انواع ورق آلومینیوم و ویژگی‌های آن ورق گالوانیزه‌کرکره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *