ضایعات سرب

ضایعات سرب - ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به معرفی فلز سرب و ضایعات سرب بپردازیم و کاربردها و نحوه بازیافت آن را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1- فلز سرب

2- فرآیند استخراج و تهیه سرب خالص

3- کاربرد فلز سرب

4- ضایعات سرب

5- روش‌های بازیافت سرب

6- قیمت ضایعات سرب

1- فلز سرب

سرب از جمله قدیمی‌ترین فلزات کشف شده‌است که با عدد اتمی 82 به عنوان سنگین‌ترین عنصر پایدار در جدول تناوبی با نماد شیمیایی Pb شناخته می‌شود. از ویژگی‌های بارز این فلز می توان به براق بودن، انعطاف پذیری ومقاومت در برابر نشتی وخوردگی اشاره کرد. علی رغم سایر فلزات، سرب رسانایی ضعیفی دارد و سمی است. بنابراین، اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، می تواند خطراتی برای سلامت انسان‌ها و حیوانات ایجاد کند.  

ضایعات سرب - ویکی آهن

بکارگیری سرب در محصولاتی نظیر سرامیک، لوله و مواد لوله کشی، لوازم آرایشی، لحیم کاری، مهمات، بنزین و باتری موجب ورود آن به محیط زیست و افزایش سطح قابل توجه آن شده است. از ترکیب فلز سرب با فلزات دیگر نظیر مس ، قلع ، آنتیموان ، آرسنیک ، بیسموت و کادمیوم، آلیاژهای بسیاری بدست می آید که اهمیت بسیاری در صنعت دارند.  

2- فرآیند استخراج و تهیه سرب خالص

استخراج سرب :

فرآیند استخراج سرب از معادن شامل چند مرحله است. در ابتدا، سنگ های حاوی سرب از معدن استخراج می شوند و به کارخانه فرآوری منتقل می شوند. در این کارخانه، سنگ های حاوی سرب با استفاده از دستگاه های خاص، خرد شده و به صورن پودری در می آیند.

در‌مرحله بعد، پودر سنگ های حاوی سرب با استفاده از فرآیند فلوتاسیون () ازبقیه مواد غیرمفید جدا می شود. در‌این روش، پودر سنگ ها با آب مخلوط شده و به دستگاه های خاص منتقل می شود. در این دستگاه ها، با استفاده از مواد شیمیایی خاص، سرب از بقیه مواد به صورت یک ماده خالص جدا می شود.

ضایعات سرب - ویکی آهن

تصفیه سرب :

پس از جداسازی سرب از بقیه مواد، سرب به مرحله تصفیه می رسد. در این مرحله، سرب خالص با استفاده از فرآیند الکترولیز تصفیه می شود. در این روش، سرب خالص به عنوان کاتد در یک محیط الکترولیتی قرار می گیرد. با اعمال جریان الکتریکی به این محیط، سرب خالص به صورت الکترولیتی جدا می شود و در قالب یک قطعه فلزی خالص جدا می شود.

فرآیند استخراج و تهیه سرب خالص بسیار پیچیده و زمان‌بر است . با این حال، به دلیل اهمیت این فلز در صنایع مختلف، این فرآیند بسیار مهم است. استفاده از سرب خالص در صنایع مختلف، به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خود، بسیار مقرون به صرفه است ومی تواند به بهبود عملکرد صنایع مختلف کمک کند.

3- کاربرد فلز سرب

فلز سرب به دلیل ویژگی هایی نظیر انعطاف پذیری، ضد خوردگی، چگالی کم و غیره در بسیاری از صنایع مورد استفاده می گیرد. برخی از کاربردهای آن عبارتند از :

  • ساخت و تولید انواع باتری
  • محلول ضد زنگ
  • انواع کابل، ورق و بلبرینگ
  • رنگدانه در صنایع رنگ سازی
  • سرامیک و کاشی
  • ظروف شیشه‌ای با کیفیت بالا
  • چاپ و حروف‌چینی
  • استفاده در لحیم کاری

برای خرید و فروش ضایعات فولادی، مس، پلاستیک، آلومینیوم و همچنین استعلام قیمت، لطفا با کارشناسان ما در شرکت ویکی آهن تماس بگیرید.

4- ضایعات سرب

ضایعات سرب شامل هر نوع مواد حاوی سرب هستند که در فرآیندهای صنعتی و غیرصنعتی تولید می شوند. این ضایعات ممکن است شامل پودرها، خاک‌ها، رسوبات، آب‌های آلوده، باطله‌ها، قطعات الکترونیکی، باتری ها و غیره باشند. در ادامه به 5 دسته از ضایعات سرب اشاره شده است:

1-  صنعتی:

شامل‌پودرها، خاک‌ها، رسوبات، آب‌های آلوده و باطله‌های صنعتی مانند لوله ها، شیشه ها و فلزات است.

2- الکترونیکی:

شامل‌قطعات الکترونیکی مانند باتری ها، کابل ها، مدارهای چاپی و گوشی های موبایل است.

3- خودرو:

شامل‌باتری های خودرو، ترمینال ها و قطعات فلزی است.

4-  ساختمانی:

شامل‌فلزات، شیشه ها و اجزای ساختمانی مانند درب ها و پنجره ها است.

5-  پزشکی:

شامل‌مواد حاوی سرب مانند باتری های پزشکی و قطعات دستگاه های پزشکی است.

ضایعات سرب - ویکی آهن

اما عموما دسته بندی ضایعات سرب تحت عنوان سرب نرم، سرب خشک و باتری شناخته می شود.

ضایعات سرب نرم

ضایعات سرب نرم شامل باتری های قدیمی و مستعمل، لوله های سربی، قطعات الکترونیکی حاوی سرب و سایر محصولات صنعتی و خودرویی است که حاوی سرب نرم می باشند. این نوع ضایعات برای محیط زیست بسیار خطرناک هستند و باید با روش های مناسب جمع آوری و بازیافت شوند.

ضایعات سرب خشک

سرب خشک به سربی گفته می شود که به صورت پودری یا خشک‌شده است. این نوع سرب به دلیل عدم حضور رطوبت، در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بیشتری دارد و برای برخی کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.  کاربردهای سرب خشک شامل تولید آلیاژهای سربی، تولید باتری های سرب-آسید، تولید لوله های سربی، تولید شیشه های کریستال، تولید رنگ ها و پوشش های ضد خوردگی و… است.

اما ضایعات سرب خشک، به عنوان یک ضایعات خطرناک شناخته می شوند و باید با رعایت اصول بهداشتی و محیط زیستی مناسب، مدیریت و دفع شوند. انواع ضایعات سرب خشک شامل پودر سرب خشک، سرب خشک به صورت قطعات، سرب خشک حاوی آلیاژهای دیگر مانند سرب-تین، سرب-آلومینیوم و سرب-مس و… هستند.

ضایعات سرب باتری

ضایعات سرب باتری شامل باتری های خراب شده یا منقضی شده هستند که حاوی سرب، اسید سولفوریک و پلاستیک هستند. برای بازیافت این ضایعات، ابتدا باید باتری ها جمع آوری شده و سپس با استفاده از فرآیندهای شیمیایی، سرب و اسید سولفوریک از پلاستیک جدا شده و بازیافت می شوند. این فرآیند باعث کاهش آلودگی محیط زیست به سرب می شود و همچنین به دلیل بازیافت سرب، موجب صرفه جویی در مصرف منابع طبیعی نیز می شود.

5- روش‌های بازیافت سرب

همان طور که اشاره شد، ضایعات سرب به دلیل داشتن سموم شدیدی مانند سرب، کادمیوم و روی، برای محیط زیست و سلامت انسان ها بسیار خطرناک هستند. بازیافت صحیح این ضایعات، علاوه بر حفظ محیط زیست، باعث افزایش بازدهی و کاهش هزینه های تولید نیز می شود. بازیافت ضایعات سرب به چندین روش انجام می شود که عبارتند از:

1- فرآوری هیدرومتالورژیک:

در این روش، ضایعات سرب با استفاده از حلال های شیمیایی مانند اسید سولفوریک و آمونیوم کربنات، به صورت حلال در می آیند و سپس با استفاده از فرآیند الکترولیز، سرب خالص به دست می آید.

2- فرآوری پیرومتالورژیک:

در این روش، ضایعات سرب در یک کوره با اکسیژن ترکیب می شوند و به صورت گاز خروجی می دهند. سپس گاز خروجی با استفاده از فرآیند اسپلیتینگ، به سرب خالص تبدیل می شود.

3- استخراج با استفاده از حلال های آلی:

در این روش، ضایعات سرب با استفاده از حلال های آلی مانند کلروفرم، به صورت حلال در می آیند و سپس با استفاده از فرآیند الکترولیز، سرب خالص به دست می آید.

4- بازیافت با استفاده از فرآیند های هیدروپایرولیز:

در این روش، ضایعات سرب با استفاده از فرآیند های هیدروپایرولیز، به صورت سرب خالص بازیافت می شوند.

همچنین، در بسیاری از کارخانجات بازیافت ضایعات سرب، از ترکیبی از روش های مختلف استفاده می شود.

6- قیمت خرید و فروش ضایعات سرب

قیمت سرب نیز همانند سایر فلزات، با توجه به شرایط عرضه و تقاضا، هزینه تولید، استخراج و نرخ ارز دچار تغییر و نوسان هر روزه است. از این رو امکان ارائه قیمت بدین صورت وجود ندارد. لذا، شما می توانید برای استعلام قیمت خرید و فروش انواع ضایعات سربی با کارشناسان ما در شرکت ویکی آهن تماس بگیرید.

برای مطالعه مطالب مشابه،  به لینک‌های زیر مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *