انواع ضایعات مس

انواع ضایعات مس - ویکی آهن

مس یکی از پرکاربردترین فلزات در تمامی وسایل و صنایع است. اگر به اطرافتان دقت کرده باشید، ساده ترین وسایل نیز از فلز مس ساخته شده است . همچنین امروزه بازیافت وسایلی که از مس ساخته شده است ، بطور چشم گیری افزایش قیمت داشته است . شما میتوانید خرید و فروش ضایعات مس دست دوم خود را به ویکی آهن بسپارید . ویکی آهن بهترین خریدار انواع ضایعات مس و قراضه مس در تهران و در سراسر کشور با بهترین و بالاترین قیمت هاست .

بهتر است بدانید که قیمت مس کیلویی یا همان قیمت ضایعات مس بطور عمده از قیمت خرده آن بیشتر است . برای استعلام قیمت حتما با ما در ارتباط باشید تا تازه ترین قیمت های روز را در اختیارتان قراردهیم .

برای خرید و فروش ضایعات پلاستیک و ضایعات آلومینیوم از طریق لینک های زیر اقدام نمایید .

کمی درباره مس بخوانیم

مس یک فلز قرمز رنگ است که در طبیعت به صورت خالص وجود ندارد و بیشتر به صورت ترکیباتی با سایر عناصر یافت می‌شود. مس یکی از مهم‌ترین فلزات در صنعت و اقتصاد جهان است و در بسیاری از صنایع مانند صنایع الکترونیک، خودروسازی، ساختمان‌سازی، تولید لوازم آشپزخانه و … کاربرد دارد.
انواع مس شامل مس خالص، مس برنز، مس نیکل، مس فسفر برنز و مس آلومینیوم هستند. هر کدام از این انواع مس دارای خصوصیات و کاربردهای خاص خود هستند.

مس - ویکی آهن

اهمیت بازیافت ضایعات مس چیست ؟

بازیافت ضایعات مس به دلیل کاهش هزینه‌ها و حفاظت از محیط زیست، اهمیت بالایی دارد. در واقع، بازیافت ضایعات مس به معنای استفاده مجدد از مس موجود در ضایعات و تبدیل آن به محصولات جدید است. این کار باعث کاهش نیاز به استخراج مس از معادن و همچنین کاهش تولید ضایعات مس در محیط زیست می‌شود. در نتیجه آلودگی‌های محیط زیست کاهش پیدا میکند.

انواع ضایعات مس

ضایعات مس شامل تمامی محصولات و پسماندهای حاوی مس مانند ظروف مسی، ضایعات کابل مفتولی، ضایعات ورقه های ضخیم مسی ، کابل‌های برق، لوله‌های آب، قطعات الکترونیکی، ضایعات ساختمانی و خودروهای داغ‌فروشی است.
در ضایعات مس علاوه بر مس، عناصر دیگری نیز مانند آلومینیوم، نقره، طلا و … وجود دارد که با استفاده از فرآیندهای مناسب از آن‌ها نیز می‌توان بهره برد. استخراج مس از ضایعات مس به دلیل کاهش هزینه‌ها و حفاظت از محیط زیست، از اهمیت بالایی برخوردار است.

ضایعات ظروف مسی

شامل ظروف، سینی‌ها، قوری‌ها و … هستند که دیگر قابل استفاده نیستند و به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شوند.

ضایعات کابل مفتولی

شامل کابل‌های برق و ارتباطی هستند که دیگر قابل استفاده نیستند و به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شوند.

ضایعات ورقه های ضخیم مسی

شامل ورق‌های مسی با ضخامت بالا هستند که دیگر قابل استفاده نیستند و به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شوند.

ضایعات کابل های برق

شامل کابل‌های برقی هستند که به دلیل خرابی یا عدم استفاده دیگر قابل استفاده نیستند و به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شوند.

ضایعات لوله های آب

شامل لوله‌های آبی هستند که به دلیل خرابی یا عدم استفاده دیگر قابل استفاده نیستند و به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شوند.

ضایعات مسی - ویکی آهن
ضایعات مسی - ویکی آهن

قراضه مس یکی از با ارزش ترین ضایعات قابل بازیافت است. بسیاری از کسب و کارها در انگلستان از ارسال ضایعات مس خود به جمع آوری کنندگان قراضه مورد اعتماد سود بیشتری کسب می‌کنند. ضایعات مس با قیمت‌های بالایی به فروش می رسد زیرا می‌توان از آنها استفاده مجدد کرد و بدون تغییر در کیفیت فلز مورد استفاده قرار داد. در واقع، حدود 80 درصد از کل مسی که امروزه استفاده می‌شود، بازیافت می‌شود و مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد. ضایعات مس را معمولاً می‌توان به عنوان فلز مس یا کابل مس طبقه بندی کرد.

مراحل تبدیل ضایعات مس به مس قابل استفاده به چه صورت است؟

1- جمع‌آوری ضایعات مس: در این مرحله، ضایعات مس از منابع مختلف مانند صنایع، خانوارها و … جمع‌آوری می‌شود.

2- پالایش ضایعات مس: در این مرحله، ضایعات مس با استفاده از فرآیندهای پالایشی مانند سورتینگ، خرد کردن و … پالایش می‌شود.

3- فرآوری ضایعات مس: در این مرحله، ضایعات مس با استفاده از فرآیندهای فرآوری مانند اکسیداسیون، ریختن و … فرآوری می‌شود.

4- تولید مس قابل استفاده: در این مرحله، مس با استفاده از فرآیندهای الکترولیتیکی و یا فرآیندهای دیگر تولید می‌شود.

5- استفاده از مس تولید شده: در این مرحله، مس تولید شده در فرآیندهای مختلف مانند تولید قطعات خودرو، تولید لوازم خانگی و … استفاده می‌شود.

قیمت گذاری ضایعات مس

هنگام قیمت گذاری ضایعات مس، عوامل زیادی در نظر گرفته می‌شود. یکی از این عوامل گریدهای مختلف مس است که همگی قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت.

  • مش روشن لخت
  • مس1
  • مس2
  • سیم های عایق

مس روشن لخت

با ارزش ترین نوع ضایعات مس، مس روشن لخت است. این مس بدون پوشش و بدون آلیاژ از عایق، رنگ و سایر ناخالصی‌ها پاک می شود و استفاده مجدد یا بازیافت آن را آسان می‌کند. به این ترتیب، معمولاً از میان ضایعات مسی اولین چیزی است که جمع‌آوران ضایعات به دنبال آن هستند.

Bare Bright Copper - ویکی آهن

مس1

دومین گرید سودآور مس شماره 1 است.  این دسته شبیه به مس روشن لخت است اما دارای آثار اکسیداسیون است. مواد قراضه در این درجه شامل میله‌های اتوبوس، بریده ها و لوله‌های مسی تمیز بدون اتصالات، عایق، رنگ و لحیم کاری است.

1 Copper - ویکی آهن

مس2

ضایعات مسی که ظاهری کثیف دارند در دسته مس شماره 2 قرار می‌گیرند. برای واجد شرایط بودن برای این دسته، محتوای مس ماده باید 94 تا 96 درصد باشد. هر سیم یا لوله بدون آلیاژی که دارای لحیم کاری، رنگ، پوشش و سایر انواع ریزش های تیره کننده باشد، به عنوان مس شماره 2 طبقه بندی می‌شود. اتصالات مسی با اکسیداسیون تا زمانی که آسیب خوردگی آن زیاد نباشد به طور کلی قابل استفاده مجدد است.

مس شماره 2 - ویکی آهن

سیم عایق شماره 1

این نوع ضایعات مس سیم‌های مسی تمیز، بدون آلیاژ، بدون پوشش و قلع را پوشش می‌دهد. عایق پلاستیکی با ضخامت گیج 16 یا بالاتر قابل قبول است. عایق نیازی به کنده شدن ندارد.

ضایعات سیم مسی - ویکی آهن

سیم عایق شماره 2

این دسته شامل یک سیم مسی بدون آلیاژ با گیج نازکتر از 16 است. این شامل عایق های سنگین، دوبل یا پلاستیکی است. سیم کشی از لوازم الکترونیکی، سیم‌های داخلی و سایر وسایل قابل قبول است. سیم های عایق شماره 2 معمولا دارای روکش‌های قلع و نیکل هستند. هنگامی که عایق برداشته می‌شود، سیم باید مانند درجه مس شماره 2 باشد.

سیم مسی - ویکی آهن

همراهان عزیز ویکی آهن

همانطور که مستحضر هستید به دلیل نوسان قیمت ها از گذاشتن قیمت معذوریم . اما شما میتوانید از طریق لینک زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید . در کمترین زمان و در اسرع وقت لیست قیمت های آپدیت شده در اختیارتان قرار خواهد گرفت . 

قیمت مس کیلویی ؟؟؟
قیمت هر کیلو ضایعات مس ؟؟؟

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *