ابزار اندازه گیری زاویه ای

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به معرفی چندین ابزار اندازه گیری کاربردی بپردازیم و ویژگی های آن ها را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

ابزار اندازه گیری زاویه‌ ای چیست؟

ابزارهای اندازه‌گیری، تجهیزات لازم برای تعیین کمیت‌های فیزیکی هستند. معمولا زاویه‌ها با استفاده از نقاله‌ها برحسب درجه اندازه‌گیری می شوند و اندازه گیری زوایای مخروطی یا سایر سطوح که مانند مخروط هستند، بوسیله ابزاری که شامل اندازه گیری زاویه ای هستند، صورت میگیرد.

با این حال، برای اندازه‌گیری زاویه‌ای، ابزارهای مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع قطعه مورد اندازه‌گیری و دقت مورد نیاز در حین اندازه‌گیری، در دسترس هستند. ابزاری که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان زاویه‌سنج سینوسی شناخته می‌شود. در صورتیکه می خواهید کار اندازه گیری را دقیق و سریع انجام دهید می‌بایست از ابزار مناسب با دقت بالا استفاده کنید.

انواع ابزار اندازه‌گیری زاویه ای

در ادامه لیستی از ابزارهای اندازه گیری زاویه که برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند معرفی شده‌است:

1- مربع سه وجهی

این وسیله اثر هنری یک نجار است. شما می‌توانید برای پیدا کردن زوایا، خطوط برش را علامت بزنید، و به عنوان یک راهنمای برش متقاطع برای صاف نگه داشتن اره خود از آن استفاده کنید.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

2- Square Shooter

این مدل تجهیز اندازه‌گیری طراحی برای قطعات پهن چوب، دارای یک دستگیره یا دسته کشویی در امتداد قوس نیمه دایره‌ای خود است. در این مدل، پس از فشار دادن مثلث و دستگیره ثابت روی لبه کار، باید مثلث را در درجه دلخواه قفل کرد. تیغه 12 اینچی وقتی مداد یا اره شما را هدایت می‌کند، نمی‌تواند تکان بخورد یا بچرخد.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

3- شاقول

شاقول تجهیزی است که جهت نیروی گرانش را نشان می‌دهد. شما می‌توانید از یک نخ یا رشته به عنوان نقطه مرجع صفر درجه گرانش استفاده کنید. کاربران نیز می‌توانند از شاقول با یک مربع سه وجهی برای تعیین شیب سطح استفاده کنند.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

4- گونیا – T

برای استفاده از این تجهیز می‌بایست تیغه کشویی گونیا را در برابر زاویه‌ی مورد نظر قفل کنید، سپس از ابزاری برای کپی کردن آن زاویه روی کار خود یا تنظیم زاویه تیغه استفاده کنید. در این نوع گونیا، تیغه با یک چفت یا قلاب برنزی فرورفته قفل می‌شود تا هر دو طرف بتوانند هنگام علامت‌گذاری، همسطح قرار بگیرند.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

5- گونیا Setter – T

گونیاهای T، بدون علامت، برای تطبیق و انتقال زوایا ایده آل هستند. برای پیدا کردن نقطه صحیح، شما می‌توانید میله را با تیغه گونیا – T تراز یا تنظیم کنید و زاویه را تا نیم درجه بخوانید. و یا از طرف دیگر یک زاویه ایده آل تنظیم کنید و تیغه مورب را با آن تنظیم کنید.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

6- زاویه سنج مورب

زاویه سنج مورب را می‌توان بنا به نیاز تنظیم کرد. شما می‌توانید یک مجموعه بلوک زاویه را کپی، و لبه هر شی را فقط در صورتی که مجموعه بلوک زاویه داشته باشید، اندازه گیری کنید. به عنوان مثال، بلوک زاویه 10 درجه را انتخاب کنید و از آن برای بررسی هر لبه صرف نظر از اینکه 10 درجه باشد یا نه استفاده کنید.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

7- نقاله

نقاله به شما امکان می‌دهد زاویه‌ای را که توسط اضلاع مختلف یک جسم ایجاد می‌شود، اندازه گیری کنید. علاوه بر این، متعاقباً، تا زمانی که زاویه را بدست آورید، می‌توانید اندازه‌گیری را در هر موقعیتی که نیاز دارید، انجام دهید. نقاله دیجیتال یا غیر دیجیتال انواعی از ابزارهای اندازه گیری زاویه هستند.

نقاله دیجیتال درحالیکه به انرژی باتری نیاز دارد، به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت اندازه گیری کنید. در حالیکه مدل غیردیجیتال به انرژی باتری نیاز ندارد، اما ممکن‌است نتوانید اطلاعات مورد نظر را به سرعت بدست آورید. در هنگام استفاده از نوع غیر دیجیتال، از اینکه دید دقیق و عالی دارید، اطمینان حاصل کنید.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

8- نقاله مورب

نقاله فلزی جامد با گونیای فولادی روکش کروم برای مدت طولانی در بازار موجود بوده‌است. این مدل نقاله یک ابزار مکانیکی برای کاربری است که به اندازه دقیق اهمیت می‌دهد. در این مدل سر چرخان 180 درجه، خط کش را در زاویه دلخواه قفل می‌کند و به شما امکان می‌دهد زاویه دقیق سطح مورد نظر را بدانید.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

9- نقاله مورب ورنیه

نقاله مورب ورنیه یا نقاله یونیورسال اریب از جمله ابزارهای ضروری است که به طور گسترده به عنوان دستگاه اندازه‌گیری زاویه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیز دارای مقیاس ورنیه، مانند کولیس ورنیه با زاویه حاد برای اندازه‌گیری است و یکی از ساده‌ترین دستگاه‌های اندازه‌گیری زاویه‌ای می‌باشد.

10- ست مربع ترکیبی

ابزاری است که برای اهداف مختلف در نجاری و فلزکاری استفاده می‌شود. یک تیغه، یک سر متحرک به نام سر مربع، یک نقاله و یک سر وسط ابزارهایی هستند که در مجموعه مربع ترکیبی موجود هستند. شناخته‌شده‌ترین سرها، سر استاندارد یا مربعی هستند که برای بررسی زوایای قائم و 45 درجه استفاده‌می‌شوند.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

11- خط‌کش اندازه‌گیری زاویه چندگانه

خط‌کش اندازه‌گیری زاویه چندگانه نیز همانند یک زاویه سنج مورب، نمی‌تواند دقیقاً زاویه را اندازه‌گیری کند، با وجود این، برای اندازه‌گیری هر زاویه بسیار مفید است. خط کش اندازه‌گیری چند زاویه‌ای، به جای اندازه گیری هر زاویه و تخمین طول اضلاع به صورت جداگانه، زوایای متعدد یک جسم را بطور موثر کپی می‌کند. بدین ترتیب نیازی به اندازه‌گیری مجدد طول ضلع نیست.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

12- کلینومتر

کلینومتر یک نوع منحصر به فرد از دستگاه اندازه‌گیری زاویه‌ای است که  برای تعیین زاویه دو وجه مجاور استفاده می‌شود.

در این تجهیز، تراز بر روی یک قسمت چرخشی که خود برروی یک محفظه است، نصب شده‌است. یک وجه از محفظه پایه را تشکیل می‌دهد و یک ترازو مدور بر روی آن نصب می‌شود. برای اندازه‌گیری، پایه ابزار بر روی یکی از سطوح قرار می‌گیرد و قسمت چرخان تنظیم می‌شود تا bubble صفر شود. قرائت بعدی با نگه داشتن ابزار روی سطح دیگر انجام می‌شود. زاویه درج شده بین وجه‌ها، تفاوت بین نقاط قرائت شده‌است.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

 13- زاویه‌سنج سینوسی

زاویه‌سنج سینوسی ابزاری ساده برای اندازه‌گیری زاویه با دقت بسیار بالا است.

در این تجهیز، برای اندازه‌گیری دقیق زاویه از گیج‌های لغزش استفاده‌می‌شود. این وسیله اندازه‌گیری شامل یک میله فولادی و دو غلتک است که از فولاد پر کربن با کروم بالا و مقاوم در برابر خوردگی تشکیل شده‌است. غلتک‌ها دقیق و در فواصل برابر هستند و به میله و علاوه بر آن به سطح بالایی میله متصل می شوند. فاصله اسمی یا ظاهری بین محورها 100 میلی متر، 200 میلی متر یا 300 میلی متر است که با فاصله بین دو غلتک تعیین می‌شود. در نقطه‌ای که غلتک‌ها با یک سطح صاف تعامل دارند، بالاترین نقطه میله موازی با سطح است.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

14- راهنمای میتر

برای استفاده از این تجهیز، پایه‌های ابزار اصلی را فشار دهید تا با هر گوشه داخلی یا خارجی هماهنگ شوند. در داخل موقعیت چرخ دنده‌ها، یک زبانه فلزی بیرون زده زاویه را نصف می‌کند. حال، شما می‌توانید راهنمای تیغه میتر خود را بردارید، یک سمت را به دیوار نگه دارید، سپس تیغه اره را در مقابل زبانه قرار دهید. اکنون، شما یک زاویه میتر خاص را تنظیم کرده‌اید.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

15- نقاله دیجیتال

نقاله دیجیتال ظاهرا دقیق‌ترین ابزاری است که می‌شناسید. شما می‌توانید هر یک از پایه‌های آن را در گوشه‌ای قرار دهید و یک بازخوانی دیجیتالی تا درجه 10 دریافت کنید. این ابزار دو ویال را همراهی می‌کند، بنابراین هنگام خواندن باید از سطح آن در دو طرف گوشه مطمئن باشید.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

16- زاویه سنج یا مکعب زاویه

زاویه سنج یا مکعب زاویه به شما امکان می‌دهد زاویه سطح را به طور موثر در برابر محور افقی، که در آن استفاده از نقاله می‌تواند دشوار باشد، اندازه‌گیری کنید. اساساً زاویه سنج را روی سطحی که می‌خواهید زاویه آن را اندازه گیری کنید قرار دهید، پس از آن، تجهیز مقدار قرائت شده را نمایش می‌دهد.

افرادی که قصد نصب لوله را دارند بدون شک می‌توانند از این ابزار برای اندازه گیری شیب لوله استفاده کنند. در صورتی که مکعب زاویه مغناطیسی باشد، با توجه به اینکه به لوله می‌چسبد، کار می‌تواند راحت‌تر انجام شود. علاوه بر این، نجارها نیز از آن برای اندازه گیری شیب یا انحراف تیغه اره رومیزی استفاده می‌کنند.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

17- T-Square قابل تنظیم

T-square  قابل تنظیم به بهبود و تقویت مربع‌های قدیمی 4 فوتی کمک می‌کند که می‌توانند برش‌های 90 درجه را در OSB و سایر اشکال ورق بررسی کنند. در این تجهیز، علامت‌های سی، چهل و پنج، و نود درجه قابل تنظیم یا متحرک وجود دارد و می‌توان مجدد آن را روی هر زاویه‌ای در محدوده 0 و 180 درجه تنظیم کرد. T-Square قابل تنظیم، تاشو است و حمل و نقل آن آسان و راحت می‌باشد.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

18- اندازه گیری مخروطی

زاویه مخروطی عموما  توسط یک نقاله مورب، اتوکلیماتور، زاویه‌سنج سینوسی، غلتک، لغزش سنج و میکرومتر اندازه گیری یا تخمین زده می‌شود. مخروطی‌های بزرگ را می‌توان به روشی ساده از قرائت میکرومتر بدست آورد. این امر باعث می‌شود که اندازه‌گیری مخروطی داخلی و خارجی تا ده برابر سریع‌تر از روش‌های سنتی‌تر انجام شود و نیازی به زاویه‌سنج سینوسی یا تجهیزات پیچیده‌تر نباشد.

ابزار اندازه گیری - ویکی آهن

نتیجه گیری

چه دیجیتال و چه غیر دیجیتال، چند ابزار برای اندازه گیری زوایا وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. چراکه می‌تواند برای بهبود ایده و توانایی شما برای رسیدگی به مسائل مختلف در حین کار بسیار مهم باشد؛ زیرا هر یک از آنها برای اهداف مختلفی استفاده می شود.

بطور مثال، با فرض اینکه باید زاویه سطح را دقیقا اندازه گیری کنید، زاویه سنج برای آن کار مناسب است. در حالی که یک نقاله زمانی استفاده می‌شود که شما نیاز به اندازه‌گیری زاویه ایجاد شده توسط اضلاع مختلف که متقاطع هستند، دارید.  بدین ترتیب، بهتر است برای تسریع کار و افزایش دقت اندازه گیری، هریک از ابزار برای کار خاص خود استفاده شوند.

برای مطالعه مطالب مرتبط، به لینک‌های زیر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *