خرید سیم بکسل آسانسور

خرید سیم بکسل آسانسور - ویکی آهن

در این بخش قصد داریم با شما در مورد خرید سیم بکسل آسانسور صحبت کنیم و ویژگی ها و کاربردها و همچنین انواع آن را بررسی نماییم .

فهرست مطالب

1-مقدمه

2-طراحی کابل آسانسور

3-تعریف سیم بکسل آسانسور و ساختار آن

4-معرفی سایزهای استاندارد

مقدمه

خرید سیم بکسل آسانسور

وقتی وارد آسانسور می‌شوید و دکمه‌ای را فشار می‌دهید، آیا تا به حال به این فکر می‌کنید که چگونه به راحتی چندین طبقه را بالا یا پایین می‌روید؟

یکی از اجزای کلیدی که این امکان را فراهم می‌کند کابل آسانسور است.

کابل‌های آسانسور رشته‌های ضخیمی از سیم فولادی هستند که کل وزن کابین آسانسور و سرنشینان آن را تحمل می‌کنند. آنها کابین را به وزنه تعادلی متصل‌می‌کنند که بار را متعادل‌می‌کند و آن را در چاه آسانسور به بالا و پایین هدایت می‌کند. بدون کابل آسانسور، آسانسورها به هیچ وجه نمی توانند حرکت‌کنند.

طراحی کابل آسانسور

طراحی کابل‌های آسانسور در طول زمان تکامل یافته است. آسانسورهای اولیه از طناب‌های کنفی استفاده می‌کردند که در زیر بارهای سنگین مستعد ساییدگی و شکستگی بودند. در دهه 1860، کابل‌های فولادی معرفی شدند که استحکام و دوام بیشتری را ارائه می‌کردند. امروزه کابل‌های آسانسور از سیم فولادی با کشش بالا ساخته می‌شوند که می‌تواند در برابر نیروهای بسیار زیاد مقاومت کند و برای چندین دهه بدون نیاز به تعویض دوام می‌آورد.
کابل‌های آسانسور معمولاً از چند رشته سیم فولادی تشکیل شده‌اند که به یکدیگر تابیده شده و یک کابل واحد را تشکیل می‌دهند. تعداد رشته ها و ضخامت سیم به کاربرد خاص و ظرفیت وزن آسانسور بستگی دارد. کابل‌های آسانسور همچنین با روان‌کننده ها و سایر پوشش‌های محافظ برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی و همچنین کاهش اصطکاک در حین حرکت کابل از طریق چاه آسانسور پوشیده شده اند.

سیم بکسل آسانسور چیست ؟

سیم بکسل آسانسور یک قطعه اصلی در سیستم آسانسور است که به عنوان رابط بین کابین و موتور آسانسور عمل‌می‌کند. این سیم بکسل به صورت یک سیم فلزی بلند و نازک است که از چندین سیم ریز تشکیل شده‌است و در حالت عادی به صورت پیچیده شده و درون یک بکسل قرار دارد. سیم بکسل آسانسور با اتصال به کابین و موتور، حرکت کابین را از طریق موتور به صورت عمودی و افقی تنظیم می‌کند. همچنین، این سیم بکسل قادر است وزن کابین و مسافران را نگه دارد و در صورت بروز خطا، ایمنی و عملکرد صحیح آسانسور را تضمین می‌کند.

ساختار سیم بکسل

سیم بکسل آسانسور از چندین سیم فلزی ریز تشکیل‌شده‌است که با هم تابیده‌شده و به صورت پیچیده شده درون یک بکسل قراردارند. سطح خارجی این بکسل با پوششی از جنس پلیمر یا فلزی محافظت شده‌است. در نهایت، دو انتهای سیم بکسل به دو قطعه فلزی به نام پولی شفت متصل‌می‌شوند. پولی شفت در بالای کابین و پولی در پایین آن قراردارد. هنگامی که موتور آسانسور راه اندازی می‌شود، سیم بکسل از پولی شفت عبورکرده و به پولی متصل می‌شود. با چرخش پولی، سیم بکسل به کابین و موتور آسانسور کشیده می‌شود و حرکت آنها را تنظیم‌می‌کند.

سیم بکسل آسانسور - ویکی آهن

انواع سیم بکسل از نظر نوع بافت 

  • معمولی
  • لنگ
  • استاندارد
  • سیل
  • وارینگتون 

انواع سیم بکسل از نظر جنس

  • مفتول فولادی بدون روکش
  • مفتول فولادی استیل
  • مفتول فولادی گالوانیزه

ماده اولیه به کار رفته در مفتول ها :

مفتول‌های فولادی گالوانیزه: این مدل مفتول‌ها با روکش یکنواخت روی پوشانده شده و در برابر رطوبت هوا، زنگ زدگی ناشی از آب دریا و.. مقاوم اند. این ویژگی ها باعث شده تا مفتول فولادی گالوانیزه در مرغداری ها، شیلات، صنایع کشتیرانی و … مورد استفاده قرارگیرد.

مفتول‌های‌فولادی غیر گالوانیزه یا بدون روکش: در صورتیکه به جای رطوبت و زنگ زدگی، عوامل فرسایشی در طول عمر مفید طناب ها نقش داشته باشد، معمولا از این مدل مفتول ها استفاده خواهدشد. البته مفتول‌های بدون روکش را هم می توان به کمک روغن کاری مناسب، تا حدی در برابر زنگ زدگی محافظت‌کرد.

مفتول های فولادی استینلس استیل: جنس سیم بکسل‌هایی که با این مفتول ساخته‌می‌شوند بسیار مرغوب‌بوده و علاوه بر زنگ زدگی، در برابر حرارت هایی تا ۱۰۵۰ درجه سانتی گراد نیز مقاوم هستند. از این گروه سیم ها که در کنار ویژگی‌های مثبت شان در برابر اثرات مخرب آب دریا نیز مقاوم اند، در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی استفاده‌می‌شود.

سیم بکسل آسانسور - ویکی آهن
سیم بکسل آسانسور - ویکی آهن

آسانسورهای کابلی

آسانسورهای کابلی که رایج ترین نوع هستند، دارای طناب‌های فولادی کششی و وزنه ای برای بالا و پایین بردن کابین هستند. سیستم بالابر کابلی شامل یک قرقره محرک است که به یک گیربکس که توسط یک موتور الکتریکی نیرو می‌گیرد، متصل‌می‌شود.

مکانیزم عملکرد این نوع کابل

بر اساس یک اصل اساسی کارمی‌کنند که در آن آسانسور با کشش ناشی از یک نوار کابلی که به نوبه خود به یک موتور الکتریکی متصل می‌شود، بالا می‌رود. همانطور که موتور شروع به چرخیدن از یک طرف می‌کند، آسانسور بالامی‌رود و هنگامی که موتورها به سمت دیگر می‌چرخند، آسانسور پایین می‌آید.

سایزهای استاندارد سیم بکسل آسانسور

سایزهای استاندارد سیم بکسل آسانسور - ویکی آهن

برای مشاهده سایر محصولات آهنی از طریق لینک زیر اقدام مایید.

محصولات آهن

جهت خرید و یا ارتباط با کارشناسان ویکی آهن از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید .

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *