محصولات آهن

محصولات آهن - ویکی آهن

در این بخش تمامی محصولات آهن را معرف میکنیم که شامل : تیرچه کرومیت – صفحه ستون – پروفیل استیل 201- رابیتس – اسلب – نرده استیل و …

تمامی محصولات آهن موجود در ویکی آهن را در این بخش مشاهده می‌کنید.

نبشی 

پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد نبشی نام‌دارد که در سازه‌های متفاوت استفاده‌می‌شود. این مقطع یکی از مهم‌ترین مصالح و پروفیل‌های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه‌های عمرانی, ساختمانی و صنعتی استفاده‌می‌گردد.

نبشی و انواع آن - ویکی آهن
نبشی

ناودانی 

دوام ساختمان‌ها و سازه‌های فولادی و همچنین طول عمر عملیاتی آنها به مواد فولادی باکیفیت بالا بستگی‌دارد، بنابراین استفاده از فولاد تضمین‌شده با ضریب مقاومت بالا از اهمیت بالایی برخوردار است.

ناودانی در دسته بندی و جنس‌های مختلف وجود دارد. پرکاربردترین آنها گالوانیزه، آلومینیوم و استنلس استیل می‌باشد. این مقطع فولادی به شکل U انگلیسی دیده‌می‌شود.

ناودانی - ویکی آهن
ناودانی

ورق گالوانیزه 

این بخش انواع ورق‌های فولادی گالوانیزه تولیدشده توسط سازندگان مطرح را پوشش می‌دهد. امیدواریم این به شما کمک‌کند تا ورق‌های فولادی گالوانیزه مناسب را برای کاربرد خاص خود انتخاب‌کنید.
کاربرد ورق‌های‌فولادی در زندگی روزمره به طور مداوم در حال گسترش‌است. محصولات فولادی مانند ورق‌های فولادی گالوانیزه JFE در زمینه‌هایی که مقاومت در برابر خوردگی  مهم است، از رشد بسیار زیادی برخوردار بوده‌اند. ورق های فولادی در زمینه‌های ساختمانی و خودروسازی، لوازم الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی کاربرددارند .

انواع ورق گالوانیزه - ویکی آهن
ورق گالوانیزه

پروفیل

پروفیل از نظر لغوی، به معنای ثابت‌بودن یک مقطع در طولی مشخص و معین‌است.

پروفیل‌یا Profile در زبان لاتین، به تجهیزاتی گفته‌می‌شود، که در ساخت درب، پنجره، لوله یا نمای ساختمان از آن‌ها استفاده‌می‌شود.

پروفیل - ویکی آهن
پروفیل

تیرآهن

تیرآهن نوعی فولاد است که به صورت شاخه‌ای و بلند تولید می‌شود و ظاهر آن شبیه حروف انگلسی H و I است. این محصول غالبا در طول ساختمان‌ها، پل‌ها، سد‌ها و سازه‌های فلزی استفاده‌می‌شود. این نوع فولاد به دلیل خاصیت مقاومت فوق‌العاده و نیز قابلیت انعطاف‌پذیری و طول عمر بالا، برای استفاده در سازه‌هایی که بارهای زیادی را تحمل می‌کنند، بسیار مناسب‌است.
تیر آهن در انواع مختلفی IPE، INP و IPB و ضخامت‌های ۶ تا ۳۲ میلیمتر متفاوت تولید می‌شود که هر کدام برای کاربردهای خاص خودشان مناسب هستند. به عنوان مثال، تیرآهن با قطر کوچکتر برای ساختمان‌های پایین‌تر و تیر آهن با قطر بزرگتر برای ساختمان‌های بلندتر و با بارهای بیشتر مناسب‌هستند.

تیراهن - ویکی آهن
تیرآهن

فولاد ضد زنگ فریتی

فولاد ضدزنگ فریتی یکی از انواع فولادهای ضد زنگ است که دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و خوردگی شکنندگی است. این نوع فولاد به دلیل داشتن مقدار بالای کروم در ترکیبات شیمیایی آن، مقاومت خوبی در برابر خوردگی و خوردگی شکنندگی دارد. فولاد ضدزنگ فریتی از گروه فولادهای فریتی (Ferritic) است که دارای ساختار بلوری با حباب‌های کوچک است.

Ferritic stainless steel
فولاد ضد زنگ فریتی

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی

مارتنزیت یک از فازهای فلزی است که در فرایند تولید فولاد به وجود می‌آید. در حالت خالص، مارتنزیت فازی با خواص فیزیکی و شیمیایی خاص است که به طور عمده از آهن و کربن تشکیل شده است. در فولاد، فاز مارتنزیت به عنوان یکی از دو فاز اصلی (دیگر فاز آستنیت است) در فرایند حرارت دادن و سرد شدن به وجود می‌آید. مارتنزیت در فولاد، معمولاً حاوی حدود 0.1 تا 1.2 درصد کربن است و از آنجایی که حاوی کربن است، خواصی شبیه به فولاد کربنی دارد. به عبارت دیگر، مارتنزیت دارای سختی بالا و مقاومت به خوردگی است. همچنین، مارتنزیت دارای یک پترن بلوری خاص است که از نظر شکل‌های مختلف بلوری، به سه شکل مختلف آلفا، بتا و گاما تقسیم می‌شود.

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی - ویکی آهن
فولاد ضد زنگ مارتنزیتی

میلگرد

معمولاً به عنوان یک وسیله کششی در بتن و سازه‌های بنایی محکم که بتن را در حالت فشرده نگه می دارد استفاده‌می‌شود. با این حال، همانطور که به راحتی شکل‌می‌گیرد، میلگرد در زمینه صنایع فلزی نیز رواج یافته‌است. میلگرد در ابتدا برای استفاده در کاربردهای بتن طراحی‌شد. میلگرد معمولاً در قالب قبل از ریختن بتن قرارمی‌گیرد. در نتیجه دارای قابلیت باربری بالاتر، شکل پذیری بیشتر و عمر طولانی تر است.
میلگردمیله ای فولادی‌است که برای تقویت بتن استفاده‌می‌شود. میله ها در طول ها و ضخامت‌های مختلف هستند و معمولاً دارای برجستگی هستند بنابراین به خوبی به بتن می‌چسبند.

میلگرد - ویکی آهن
میلگرد

سپری آهن 

سپری یکی از اشکال آهن آلات است که به دلیل ویژگی‌هایش کاربردهای فراوانی نیز دارد. این محصول دارای انواع مختلفی به لحاظ جنس، نظیر آهن، آلومینیوم، برنج و غیره است که  هریک کاربرد خود را دارند. انتخاب روش تولید در این محصول به متریال و ضخامت مورد نظر بستگی‌دارد. 
سپری‌آهن از انواع سپری‌است که از دو ورقه مسطح که به صورت عرضی و مرکزی در کنار یکدیگر قرارگرفته‌‌اند، تشکیل‌شده‌است و عمدتا به سه پری نیز معروف‌است. شکل ظاهری سپری آهن مشابه حرف T انگلیسی می‌باشد که در بخش طولی آن، قابل‌مشاهده‌است.

سپری آهن - ویکی آهن
سپری آهن

سیم مفتولی

یک محصول فولادی نورد (آلیاژ یا غیر آلیاژ)است که از فولاد نیمه تمام در شکل‌های مستطیل ، گرد ، شش ضلعی یا مربع ساخته شده‌است. سیم مفتولی یک نورد گرم است که به شکل سیم پیچ تولیدمی‌شود و معمولاً برای استفاده در طیف گسترده ای از کاربردهای ساختمانی و صنعتی وجوددارد .سیم مفتولی به داخل کویل ها پیچیده‌شده و حمل می‌شود. بسته به نحوه شکل‌گیری و کاربرد آن می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از محصولات استفاده‌شود.

سیم مفتولی - ویکی آهن
سیم مفتولی

فلز استاندارد 

فلز با یک عنصر فلزی یا غیرفلزی دیگر ترکیب‌می‌شود تا یک فلز استاندارد را تشکیل‌دهد. برای ایجاد یک فلز استاندارد، اجزاء به طور منظم ذوب، و پس از آن با یکدیگر ترکیب می‌شوند و برای خنک شدن در دمای محیط قرار داده‌می‌شوند.
بسیاری از فلزات خالص، مانند طلا، دارای ویژگی های ذاتی هستند که آنها را برای برخی کاربردها نامناسب‌می‌کند. در هر صورت، فلزات می توانند با ترکیب شدن، استحکام و ویژگی های شیمیایی شان را  بهبودبخشند.
استانداردهای فلزی برای ارتقای درک و ارتباط بین تولیدکنندگان و کاربران، از جمله پردازشگرها، سازندگان، و بازرگانان ارائه‌شده‌اند و در واقع قراردادهای مستند شده ای هستند که معیارهای مهمی را برای محصولات، خدمات و فرآیندها تعیین‌می‌کنند. مجموعه‌ی استانداردها کمک‌می‌کنند تا محصولات و خدمات مطابق با هدف مورد نظر انتخاب‌شوند.

فلز استاندارد - ویکی آهن
فلز استاندارد

تیرچه

25 نوع تیرچه مختلف در ساخت و ساز بسته به کاربرد وجوددارد. تیر یک قسمت اولیه است که برای مقاومت در برابر بار اعمال‌شده استفاده‌می‌شود. به طورکلی، تیر برای مقاومت در برابر نیروی برشی، بار عمودی و لنگر خمشی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. تیر یک جزء افقی‌است که بر روی نقاط انتهایی بین دیوارها، ستون‌ها، نقاط تکیه‌گاه، پایه‌ها و غیره کارگذاشته‌می‌شود. در گذشته تیرها مربع، الوار، از نوع فلزات یا سنگ و یا ترکیبی از چوب و فلز بودند.

انواع تیرچه - ویکی آهن
تیرچه

شمش آهن 

در ایالات متحده، صنعت ساخت شمش برنج و برنز در اوایل قرن نوزدهم آغازشد. صنعت برنج ایالات متحده در دهه 1850 به تولیدکننده شماره یک تبدیل‌شد.در دوران استعمار، صنایع برنج و برنز تقریباً وجودنداشتند، زیرا بریتانیایی ها خواستار ارسال تمام سنگ معدن مس برای فرآوری به بریتانیا بودند. شمش های آلیاژی مبتنی بر مس تقریباً 20 پوند (9.1 کیلوگرم) وزن داشتند.با استفاده از آن، آهن‌آلات مختلف ساخته‌می‌شود.
یعنی برای ساخت اغلت مواد مانند: میلگرد، تیر آهن ، ورق فولادی و … شمش آهن در داخل کوره گرم شده و سپس به مرحلۀ نورد منتقل می‌شود تا در شکل مناسب، قالب‌گیری‌شود.

شمش آهن - ویکی آهن
شمش آهن

فولاد

آلیاژی از آهن است که برای بهبود استحکام و مقاومت آن در برابر شکست، در مقایسه با سایر اشکال آهن از چند دهم درصد کربن استفاده‌می‌شود. البته ممکن‌است عناصر دیگری در فولاد بکار رفته باشند. فولادهای ضد زنگ که در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم هستند معمولاً به 11 درصد کروم اضافی نیازدارند.
فولاد به دلیل استحکام کششی بالا و هزینه پایین آن در ساختمان‌ها، زیرساخت‌ها، ابزارها، کشتی ها، قطارها، ماشین‌ها، وسایل الکتریکی و سلاح ها استفاده‌می‌شود.  آهن فلز پایه فولاد است. بسته به دما، می‌تواند به دو شکل کریستالی (اشکال آلوتروپیک)، مکعب مرکز بدن و مکعب مرکز صورت باشد. از برهمکنش آلوتروپ‌های آهن با عناصر آلیاژی (کربن اولیه) فولاد بدست‌می‌آید.

فولاد و انواع آن - ویکی آهن
فولاد

این نرده پرفروش‌ترین و جدیدترین نوع نرده‌است. از لحاظ استقبال عمومی نسبت به سایر نرده ها مانند نرده آهنی ، نرده سنگی و آلومینیومی محبوبیت بیشتر پیداکرده که در بیش از 90 درصد از ساختمان های تازه احداث گردیده از نرده استیل استفاده‌می‌شود .
نرده‌های فولادی ضد زنگ دارای چندین ویژگی سودمند هستند که به طور قابل توجهی به استفاده گسترده از آن در تولید قطعات و بسیاری از بخش‌های صنعتی کمک‌می‌کند. همچنین سطح بالای مقاومت در برابر خوردگی را داراست. امروزه، اکثر مهندسان ساختمانی فولاد را انتخاب‌می‌کنند، زیرا حدود 200 برابر بیشتر از فولاد بدون کروم در برابر خوردگی مقاوم‌است.

نرده استیل - ویکی آهن
نرده استیل

سیم خاردار

نوعی سیم حصار فولادی است که با لبه‌های تیز یا نقاطی که در فواصل در امتداد رشته ها قرار گرفته اند ساخته می‌شود. کاربرد اصلی آن ساخت نرده های ارزان قیمت است و همچنین به عنوان یک اقدام امنیتی در بالای دیوارهای اطراف املاک یا باغ ها استفاده‌می‌شود. 
استفاده از این نوع سیم یکی از را‌ه‌های ایجاد حصار و برقراری امنیت‌است. شخص یا حیوانی که سعی‌می‌کند از سیم‌خاردار یا روی آن عبورکند، آسیب‌می‌شود. حصار سیم‌خاردار فقط به پایه‌های نرده، سیم و وسایل ثابت مانند منگنه نیاز دارد. ساخت آن ساده و سريع است، حتي توسط افراد غير ماهر نیز می‌تواند انجام‌شود. 

سیم خاردار - ویکی آهن
سیم خاردار

ورق آجدار

صفحه آجدار یا صفحه کف اصطلاحی‌است که به ورق فلزی گفته‌می‌شود که دارای علائم برجسته بر روی سطح آن است. این نوع ورق یک محصول فولادی است که در همه جا برای کفپوش و کاربردهای دیگراستفاده‌می‌شود. این ورق فولادی صفحاتی از فلز مسطح با مجموعه ای از فرورفتگی‌های مربعی است که با هدف ممانعت از لغزش و گاهی با هدف  زیبایی شناختی شکل میگیرد. همانطور که از نام آنها پیداست در کف سازی از آن استفاده‌می‌شود.

ورق آجدار - ویکی آهن
ورق آجدار

اسلب 

یک جزء ساختاری مسطح و دوبعدی از یک ساختمان است که ضخامت بسیار کمی‌دارد و در تضاد با دو بعد دیگر آن است. اسلب‌ها برای تامین سطوح هموار مانند کف، پشت بام و سقف ساخته‌می‌شوند و معمولاً در کف ساختمان‌ها، سقف‌ها، پل‌ها و انواع مختلف سازه‌ها بکارمی‌روند. آن‌ها معمولاً چند اینچ (محدوده 100 تا 500 میلی متر) ضخامت‌دارند و توسط تیرها، ستون‌ها (سیمانی یا فولادی)، دیوارها یا زمین پشتیبانی می‌شوند. عمق یک کف اسلب‌بتنی در مقایسه با دهانه آن، کم است. شرایط و ضرورت‌های مختلف با در نظر گرفتن نوع ساختمان، نقشه مهندسی، قطعات و طول برد، تعیین کننده اسلب‌مناسب و کاربردی‌است.

اسلب و انواع آن - ویکی آهن
اسلب

پروفیل درب و پنجره

این برگه می‌تواند مرجع خوبی برای شما در انتخاب درب و پنجره‌باشد. امروزه انواع مختلفی از مواد و مدل‌ها برای درب ها و پنجره ها ارائه‌می‌شود که عدم داشتن اطلاعات درباره آن‌ها، می‌تواند شما را سردرگم کند. به عنوان مثال، علاوه بر مواد بکاررفته در ساخت آن‌ها، عوامل متعددی مانند نگهداری، جذابیت بصری، فضای مورد نیاز و غیره وجوددارد که می‌بایست توجه‌کرد. درب ها و پنجره ها بخش مهمی از ظاهر خانه ما هستند که بهتر است با دقت بیشتری انتخاب‌شوند.

پروفیل درب و پنجره - ویکی آهن
پروفیل درب و پنجره

رابیتس

در صنعت ساختمان سازی رابیتس یکی از مصالح فولادی پر کاربرد به شمارمی‌رود. در واقع ورق مشبک فلزی منبسط‌شده با الگوی منظمی ساخته‌می‌شود. متداول ترین فلزات به کار رفته در آن عبارتند از فولاد، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم. از تیتانیوم و مس نیز استفاده‌می‌شود.

توری رابیتس - ویکی آهن
رابیتس

پروفیل استیل 201

استیل ضد زنگ نوع 201 یک آلیاژ ضد زنگ آستنیتی کروم نیکل منگنز است که در اواسط قرن برای حفظ نیکل ساخته‌شده‌است. از آنجاییکه میزان نیکل آن کمتر است، قیمت ارزان‌تری دارد. این نوع استیل، بدون نیکل کافی، در جلوگیری از خوردگی نمی‌تواند بصورت موثر عمل کند. البته، سطوح بالاتر منگنز کمک‌می‌کند تا نوع 201 یکی از قوی‌ترین انواع نوارهای فولادی ضد زنگ‌باشد. صنایعی که این نوع را ترجیح‌می‌دهند، صنایعی هستند که به دنبال دوام بیشتر با هزینه کمتر هستند و نگران قرار گرفتن در معرض عناصر خورنده نیستند.

پروفیل استیل 201 - ویکی آهن
پروفیل استیل 201

صفحه ستون 

اصطلاح صفحه‌ستون معمولاً به عنوان ارجاع به یک صفحه فولادی که در زیر یک ستون برای توزیع بارهای وارده به یک عضو بتنی قرار داده شده‌است درک می‌شود.
بیس پلیت یا همان صفحه‌ستون ورق‌های آهنی می‌باشند که وظیفه آنها اتصال ستون به پی ساختمان می‌باشد. در واقع صفحه‌ای فولادی می‌باشد که جهت حفاظت از ستون بین اسکلت فلزی و ستون قرارمی‌گیرد و وظیفه آن انتقال فشار و وزن واردشده به ستون بر روی فوندانسیون یا پی ساختمان می‌باشد و همچنین موجب افزایش تماس ستون و پی ساختمان می‌شود. در اصل بیس پلیت یا صفحه‌ستون یک صفحه‌مسطح ساخته‌شده با فولاد می‌باشد که به عنوان یک رابط بین ستون و بتن در فونداسیون فولادی قرارمی‌گیرد.

صفحه ستون - ویکی آهن
صفحه ستون

تیرچه کرومیت

یک نوع تیرچه فولادی است که با پوشش کروم به منظور مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی تولیدمی‌شود. این تیرچه‌ها برای استفاده در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی، خودروسازی و صنایع دریایی استفاده‌می‌شوند. تیرچه کرومیت به دلیل مقاومت بالای خود در برابر شرایط آب و هوایی سخت و محیط‌های شیمیایی، بسیار مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

تیرچه کرومیت - ویکی آهن
تیرچه کرومیت

ساخت تیرچه بتنی

تیرچه بتنی یک نوع مصالح ساختمانی است که از مخلوطی از سیمان، شن و ماسه تشکیل شده‌است. این تیرچه‌ها برای ساخت دیوارها، پل‌ها، ساختمان‌های بلند و سایر سازه‌های بتنی استفاده‌می‌شوند. طراحی و ساخت تیرچه‌های بتنی با توجه به نیازهای سازه و شرایط محیطی متفاوت‌است و ممکن‌است از تیرچه‌های پیش‌ساخته یا تیرچه‌های مسلح‌شده با فولاد استفاده‌شود.

تیرچه بتنی - ویکی آهن
تیرچه بتنی

سیم بکسل آسانسور 

سیم بکسل آسانسور یک قطعه اصلی در سیستم آسانسور است که به عنوان رابط بین کابین و موتور آسانسور عمل‌می‌کند. این سیم بکسل به صورت یک سیم فلزی بلند و نازک است که از چندین سیم ریز تشکیل شده‌است و در حالت عادی به صورت پیچیده شده و درون یک بکسل قرار دارد. سیم بکسل آسانسور با اتصال به کابین و موتور، حرکت کابین را از طریق موتور به صورت عمودی و افقی تنظیم می‌کند. همچنین، این سیم بکسل قادر است وزن کابین و مسافران را نگه دارد و در صورت بروز خطا، ایمنی و عملکرد صحیح آسانسور را تضمین می‌کند.

خرید سیم بکسل آسانسور - ویکی آهن
سیم بکسل آسانسور

محصولات دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *