ابزارآلات

ابزار - ویکی آهن

در این برگه تمامی ابزارآلات موجود در ویکی آهن را به طور مختصر معرفی مینماییم تا با این ابزارها بیشتر آشنا شویم.

این برگه مدام در حال بروز رسانی میباشد.

تیغ اره نواری

تیغ اره نواری فلزات برای برش انواع فلزات مانند : فولاد ، پروفیل ، قوطی ، لوله ، شمش ، آلومینیوم ، استیل و … استفاده میشود. مهمترین ویژگی تیغه اره نواری برش فلز ، مجموعه دندانه‌های برش است.

تیغ اره نواری فلزات - ویکی اهن

بلبرینگ

تجهیزات موجود در صنایع از قطعات کوچک و ریز ساخته‌می‌شوند.بلبرینگ ها یک عنصر بسیار کوچک و حیاتی هستند. واژه بلبرینگ‌از فعل «تحمل» مشتق شده‌است. یک بلبرینگ یک عنصر ماشین‌است که اجازه می‌دهد یک قسمت دیگر را تحمل کند.

انواع بلبرینگ - ویکی آهن

قالب گیری

قالب به بلوک‌های توخالی گفته می‌شود که با مواد مایع پر می‌شود و در داخل قالب سفت‌شده و شکل آن را به خود می‌گیرد.این فرآیند تولید، با عنوان قالب‌گیری شناخته می‌شود.

معرفی ابزار قالب گیری - ویکی آهن

انواع پایه موتور

پایه‌های موتور اجزای کاملاً ضروری هر ماشین یا وسیله نقلیه‌ای هستند که موتور و شاسی را به هم متصل می‌کنند. آنها با هدف گرفتن ضربه، گرفتن لرزش و کاهش سر و صدا در حین کار طراحی شده اند که برای جلوگیری از آسیب به موتور و همچنین شاسی بسیار مهم است.

انواع پایه موتور - ویکی آهن

برش فلزات

یکی از حیاتی‌ترین موارد مورد نیاز در ساخت فلز، توانایی نه تنها شکل‌دهی و فرم‌دهی به اجزای فلزی بلکه قابلیت برش‌فلز متناسب با نیاز است. فلز یکی از سخت‌ترین مواد است، بنابراین تعجبی ندارد که ابزارآلات خاصی برای برش آن ساخته‌شده‌است.َ

ابزارهای برش فلز- ویکی آهن

قطعات چکش هیدرولیکی

چکش هیدرولیک از تجهیزات ضروری در صنعت تجهیزات ساختمانی هستند. آنها هم در ساختمان سازی و هم در تخریب و همچنین در صنعت ساخت و ساز استفاده‌می‌شوند. فروش تمامی قطعات چکش هیدرولیکی

قطعات چکش هیدرولیکی - ویکی آهن

انواع شیلنگ

شیلنگ‌های فشار قوی تجهیزاتی هستند که برای انتقال سیالات پرفشار در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوله پنوماتیک برای تامین هوای فشرده و گازهای بی اثر به ابزار، شیرها، سیلندرها و سایر اجزای پنوماتیک استفاده‌می‌شود.

شیلنگ - ویکی آهن

کوپلینگ

کوپلینگ‌به نوعی از دستگاه اطلاق می‌شود که معمولاً وظیفه اتصال دو شفت به یکدیگر به منظور انتقال نیرو را برعهده دارد. کوپلینگ‌ها هم به صورت سفت و هم بصورت انعطاف پذیر هستند که انتخاب آن به دقت تراز و همچنین نیاز گشتاور بستگی دارد. شفت‌ها انواع مختلفی دارد که براساس نیاز و ابعاد و … آنها را انتخاب و از آنها استفاده میکنیم.

کوپلینگ - ویکی آهن

فولی

پولی ماشین ساده ای‌است که می‌تواند مقدار و جهت نیروی وارد شده را در فرآیند انجام کار تغییردهد. از کابلی تشکیل شده‌است که به یک چرخ و محور متصل است و اغلب برای بلند کردن و یا انتقال اجسام از آن استفاده‌می‌شود. 

فولی - ویکی آهن

دنده زنجیر

چرخ دنده ای است که حرکت از طریق آن توسط زنجیری که در یک شیار می‌گذرد یا چرخ دنده‌های چرخ زنجیر را درگیر می کند منتقل می‌شود. یک زنجیر برای اتصال دو چرخ دنده به یکدیگر استفاده می‌شود، یک چرخ دنده به نام چرخ دنده محرک و دیگری به نام چرخ دنده driven می‌باشد. انتقال نیرو و حرکت از طریق زنجیر به یک چرخ دنده دیگری و از یک شفت به شفت دیگر است. این فرآیند زنجیره انتقال نیرو نامیده می‌شود.

دنده زنجیر - ویکی آهن

سیم بکسل

سیم بکسل‌فولادی یک نوع رشته از سیم های فولادی است که به صورت متمرکز و به صورت تندرو یا فولادی تابیده شده‌است. ‌‌این نوع سیم از چندین رشته از سیم‌های فولادی تشکیل شده‌است که به صورت متمرکز در کنار یکدیگر قرار داده شده‌اند. این رشته ها معمولاً از فولاد کربنی با کیفیت بالا ساخته‌شده‌اند و می‌توانند مقاومت بالایی در برابر کشش و فشار را ارائه دهند.

سیم بکسل فولادی - ویکی آهن

نوار نقاله

تسمه نقاله وسیله حمل یک سیستم تسمه نقاله است. اغلب به نوارنقاله شناخته می‌شود. سیستم تسمه نقاله یکی از انواع سیستم‌های نقاله است. در واقع تسمه نقاله یک تسمه حلقه دار است که توسط یک یا چند قرقره رانده شده و اطراف آن پیچیده می‌شود. انرژی آن توسط یک موتور الکتریکی تامین می‌شود و توسط یک تخت یا غلتک فلزی که تسمه نقاله روی آن قرارمی‌گیرد هدایت‌می‌شود.

نوار نقاله - ویکی آهن

سنگ فرز

سنگ فرز یک نوع ابزار است که برای برش، تراش‌کاری، پرداخت سطوح و پولیش‌کردن استفاده‌می‌شود. این دستگاه یک موتور دارد که یک دیسک یا برس یا چیزی مشابه به سر آن بسته می‌شود و با حرکت موتور، دیسک شروع به دوران با سرعت بسیار بالایی می‌‌کند.  کاربرد اصلی این دستگاه عمدتا برای کارگران ساختمانی و صنعتگران فلزکاری است . در صنایع دیگر نیز کاربرد فراوانی دارد . امکان تعویض صفحه سنگ فرز این فرصت را میدهد تا در کارهای بسیار متنوع و مختلفی از آن استفاده نمود. 

سنگ فرز - ویکی آهن

صفحه سنگ

صفحه سنگ یا صفحه دیسک وسیله‌ای برای برش سایش دادن اجسام سخت ( فولاد – آلمینیوم – بتن _ سنگ ) می‌باشند این صفحه سنگ ها به تنهایی قابل استفاده نمی‌باشند و باید به دستگاهایی همچون پروفیل بر، دستگاه سنگ فرز، دستگاه فرز مینی و غیره … متصل‌شوند تا بتوانند کار سایش یا برش را انجام‌دهند.

صفحه سنگ - ویکی آهن

دستگاه جوش

دستگاه جوش یک وسیله برقی است که برای اتصال دو قطعه فلزی با هم استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از جریان الکتریکی و حرارت، قطعات فلزی را به هم متصل می‌کند. جوشکاری معمولاً در صنایع ساختمانی، خودروسازی، صنعت فلزات و سایر صنایع استفاده می‌شود.

دستگاه جوش - ویکی آهن

الکترود

الکترود جوشکاری نوعی مفتول فلزی است که دور تا دور آن به وسیله پوششی به نام فلاکس احاطه‌می‌شود و جریان برق از آن عبور می‌کند. این سیم فلزی که می‌توان به کمک آن مراحل جوش را انجام داد الکترود نامیده می‌شود. جنس الکترود جوشکاری بستگی به تجهیزاتی که در جوشکاری استفاده می‌شود، دارد. یکی از کاربردهای اصلی این نوع فلز پر کردن فضای خالی بین دو سطح به صورت همیشگی و مستحکم است.

الکترود / سیم جوش - ویکی آهن

تسمه

قطعه‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود در واقع به مکانیزمی گفته‌می‌شود که در آن نیرو با حرکت یک تسمه انعطاف پذیر بطور پیوسته منتقل می‌شود. به منظور انتقال حرکت چرخشی از یک عنصر مکانیکی به عنصر دیگر استفاده می‌شود

تسمه متحرک - ویکی آهن

واتراستاپ

یک نوع مواد عایقی است که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها استفاده می‌شود. این ماده معمولاً در قسمت‌هایی از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شدت در معرض آب و رطوبت هستند، مانند پشت دیوارهای خارجی، سقف‌های فضای باز و پایه‌های ستون‌ها.

واتر استاپ - ویکی آهن

پیچ و مهره شش گوش

یک نوع مواد عایقی است که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها استفاده می‌شود. این ماده معمولاً در قسمت‌هایی از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شدت در معرض آب و رطوبت هستند، مانند پشت دیوارهای خارجی، سقف‌های فضای باز و پایه‌های ستون‌ها.

پیچ و مهره شش گوش - ویکی آهن

سیلندر اصلی

سیلندراصلی ترمز در واقع یکی از ابزارهای حیاتی برای بالا بردن ایمنی خودرو محسوب می‌شود که در یک مخزن پبلاستیکی شکل است. این مخزن می‌تواند به طور کامل روغن مورد نیاز در سیلندر را تامین‌کند و یک حسگر الکتریکی نیز به آن متصل می‌باشد تا زمانی که سطح روغن پایین آمد بتوان با استفاده از آن چراغ اخطار دهنده را فعال‌کرد. از این رو می توان کیلومتر شمار را نیز بر روی صفحه به طور همزمان با سیلندر ترمز یکی کرد.

سیلندر اصلی - ویکی آهن

پیچ و میخ

پیچ و مهره‌ها همیشه با هم هستند و بدون این دو، نمی توان تجهیزات قوی تولیدکرد.  مهره‌ها آنهایی هستند که دارای دهانه‌های رزوه‌دار هستند . تجهیزات الکتریکی، خودروها و قطعات یدکی تنها بخشی از مواردی هستند که در ساخت آنها مهره و پیچ ومهره بعنوان اتصال دهنده‌ها کاربرد دارد.

میخ‌یک نوع پایه بست است که حداقل 3000 سال است که در ساختمان سازی استفاده می‌شود. آنها معمولاً برای ترکیب قطعات چوب یا محکم کردن مواد روی چوب استفاده می شوند و زمانی مناسب هستند که نیازی به پیچ نباشد.

پیچ چوب - ویکی آهن

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی ابزاری مکانیکی است که معمولاً با دست و برای چرخاندن پیچ‌هایی با سرهای شکافدار، استفاده می‌شود.
برای پیچ‌هایی با یک شکاف قطری مستقیم برش در سر، از پیچ گوشتی‌های استاندارد با نوک تیغه‌های صاف و در اندازه‌های مختلف استفاده‌می‌شود. پیچ‌های مخصوص با شکاف‌های ضربدری در سر خود به پیچ گوشتی مخصوص با نوک تیغه متناسب با شکاف‌ها نیاز دارند. بنابراین، برای هر نوع پیچ یک پیچ گوشتی مخصوص وجود دارد.

پیچ گوشتی - ویکی آهن

رول پلاک و رول بولت

این ابزار نوعی بند محسوب می‌شود که برای ممکن‌ ساختن اتصال پیچ به موادی که متخلخل یا شکننده هستند یا بدون رولپلاک وزن شیء را تحمل نمی‌کنند استفاده می‌شود. رولپلاک نوعی بَست است که برای مثال به پیچ‌ها اجازه می‌دهد در دیوارهای بنایی‌شده نصب شوند.

رول بولت عموما از جنس فولاد می‌باشد و بست‌هایی هستند که در مصالح بنایی استفاده‌می‌شوند که پس از وارد شدن به یک سوراخ ،دریل شده و در نهایت ثابت می‌شوند.

انکربولت قطعه عناصر یا اجزای ساختاری را به سازه های اساسی متصل‌ و محکم می‌کنند.

رول بولت و انکر بولت - ویکی آهن

مهره و واشر

مهره قطعه‌ای حلقه‌ای شکل، گرد یا چندضلعی است که داخل سوراخ آن رزوه شده‌است. بعنوان یراقی کمکی برای پیچ‌ها هستند تا به کمک آنها پیچ‌ها سفت و محکم‌تر در مسیر پیچش خود بسته شوند. پیچ و مهره با حالت نری و مادگی درون هم چفت می‌گردند. رزوه و شیار مهره‌ها با رزوه و شیار پیچ‌ها باید دارای تناسب خاص برای چرخش صحیح پیچ درون مهره باشد.

واشر شکل آن مانند یک حلقه گرد است که بین مهره و پیچ قرار میگیرد ، و روی سطح کار را میپوشاند. هر کدام از واشر ها وظیفه خاص خود را دارند مثل سفت کردن ، پرکردن درز ، اندازه کردن سوراخ با پیچ ، جلوگیری از باز شدن پیچ در اثر لرزش و… 

انواع واشر - ویکی آهن

چکش

این ابزار شامل دو قسمت اصلی است که عبارتند از: دسته و ضربه زننده. دسته چکش معمولاً از چوب، پلاستیک یا فلز ساخته‌می‌شود و طراحی آن به گونه‌ای است که براحتی در دست قرار گیرد. دسته در بخش عقبی چکش قرار دارد و کاربر می‌تواند آن را با دست خود گرفته و کنترل کند. 

چکش و انواع آن - ویکی آهن

دستگاه تراش

دستگاه تراش یکی از اصلی‌ترین ابزارهای مکانیکی است که برای حذف مواد زائد از قطعات فلزی، چوبی یا پلاستیکی استفاده می‌شود.‌ دستگاه‌تراش با استفاده از یک ابزار برش از جنس کربید تنگستن یا HSS که به عنوان تیغه تراش شناخته‌می‌شود، بر روی قطعه کار تاثیر می‌گذارد و با حرکت‌دادن قطعه کار یا تیغه تراش، مواد زائد را حذف می‌کند. دستگاه تراش به دو نوع دستی و خودکار تقسیم می‌شود.

دستگاه تراش - ویکی آهن

پتک

پتک یک ابزار سنگین دستی است که برای شکستن یا خرد کردن اشیاء سخت مانند دیوارها، سنگ‌ها، بتن، آسفالت و غیره استفاده می‌شود. این ابزار شامل سرباره‌های سنگین و یک دسته‌ی بلند است که برای استفاده، کاربر بر روی دسته‌ی آن ضربه می‌زند تا سرباره به شیء مورد نظر برخورد کند و آن را شکسته و یا خرد کند.

 
پتک و انواع آن - ویکی آهن

گریس پمپ

گریس پمپ، دستگاهی است که برای انتقال گریس (روغن چرب کننده) به قطعات مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گریس‌پمپ‌ها برای روان‌کردن و تزریق گریس به قسمت‌هایی از دستگاه‌های مختلف مانند ماشین‌آلات، خودروها، کامیون‌ها، جرثقیل‌ها، ماشین‌آلات صنعتی و دیگر دستگاه‌های مکانیکی استفاده می‌شوند.

گریس پمپ - ویکی آهن

گردبر

مته گردبر یک ابزار برشی است که در دستگاه حفاری قرار می‌گیرد و برای حفره کردن در سطوح مختلف، مانند چوب، فلز، بتن، سنگ و سایر مواد استفاده می‌شود. این ابزار برشی متشکل از یک قسمت برشی و یک ساقه است که به دستگاه حفاری متصل می‌شود.

مته گردبر - ویکی آهن

محصولاتی دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *