ربات‌ها

ربات ها - ویکی آهن

در این برگه به معرفی انواع ربات از جمله رومبا – ربات‌های خودروساز – اسکارا – ربات برش – سورتینگ – ربات‌های صنایع غذایی و … میپردازیم .

Roomba

رومبا یک جاروبرقی فشرده و کامپیوتری است که به طور خودکار در اطراف خانه شما می‌چرخد. یک برس در کنار آن نصب شده است که کثیفی را به زیر دستگاه فشار می‌دهد و پس از آن، دو برس دیگر که در جهت مخالف چرخش دارند، خاک را جمع کرده و به سمت جاروبرقی قدرتمند هدایت می‌کنند که آن را کمی به داخل دستگاه می‌کشد. Roomba با دو چرخ بزرگ به سبک تراکتوری که هر کدام به طور مستقل توسط یک موتور الکتریکی جداگانه هدایت می‌شوند، در اتاق شما حرکت می‌کند. چرخ‌ها می‌توانند در جهت مخالف بچرخند، به این معنی که Roomba می‌تواند هر فضایی را که می‌تواند در آن حرکت کند را تمیز کند.

Roomba robot- ویکی آهن
ربات رومبا

تاریخچه ربات

ربات یک ماشین قابل برنامه ریزی است که می تواند یک کار را تکمیل کند، در حالی که اصطلاح رباتیک رشته تحصیلی متمرکز بر توسعه ربات‌ها و اتوماسیون را توصیف می‌کند. هر ربات دارای سطح متفاوتی از استقلال است. این سطوح از ربات‌های کنترل‌شده توسط انسان که وظایف را انجام می‌دهند تا ربات‌های کاملاً مستقل که وظایف را بدون هیچ گونه تأثیر خارجی انجام می‌دهند، متغیر است.

تاریخچه و کاربرد ربات - ویکی آهن
تاریخچه ربات

ربات خودرو ساز

در واقع، رباتیک خودرو برای دهه‌ها برای صنعت خودرو حیاتی بوده‌است و تنها زمانی که خودروها و فرآیند تولید هوشمندتر می‌شوند، اهمیت پیدا می‌کنند. ربات‌ها در کنار انسان‌ها برای انجام کارهایی از جوشکاری و قرار دادن قطعات در خط مونتاژ گرفته تا استفاده از لیزر برای تشخیص قطعات نادرست خودرو کار می‌کنند.

ربات خودرو ساز - ویکی آهن
ربات خودرو ساز

اسکارا

ربات‌های اسکارا یکی از محبوب ترین و آسان ترین بازوهای رباتیک صنعتی هستند. ربات SCARA بیشتر برای عملیات انتخاب و جابجایی یا مونتاژ استفاده‌می‌شود که در آن به سرعت بالا و دقت بالا نیاز است.
نام SCARA مخفف Selective Compliance Assembly Robot Arm است که به توانایی ربات برای حرکت آزادانه و حفظ سفتی در سه محور در حین سازگاری در محور نهایی اشاره دارد. این نوع انعطاف پذیری آنها را برای کارهایی مانند انتخاب و مکان، مرتب سازی و مونتاژ مناسب می‌کند.

ربات اسکارا - ویکی آهن
اسکارا

ربات های برش

این نوع ربات نیاز به تعامل انسانی را از بین می‌برند. این به کاهش یا به طور کامل جلوگیری از خطاهایی که منجر به ضایعات مواد و افزایش هزینه‌ها می‌شود کمک‌می‌کند. ربات‌های برش می‌توانند با بازوهای رباتیک بلند خود به زوایای دشوار یا قطعات سخت دسترسی پیدا کنند، در حالی که دقت برش را تضمین می‌کنند. سرعت و ساعات کار طولانی آنها باعث کاهش زمان چرخه کار و افزایش بهره وری می‌شود. زمان تحویل به طور قابل توجهی کوتاه می‌شود و به محصولات نهایی امکان می‌دهد زودتر به دست مصرف‌کنندگان برسند.

معرفی ربات های برش - ویکی آهن
ربات‌برش

ربات‌سورتینگ

یکی از سناریوهای استفاده از ربات مرتب ساز یا ربات سورتینگ این است که کارهای تکراری و خسته کننده را ربات انجام دهد و اپراتور انسانی به کارها و عملیات پیچیده تر منتقل شود .
ربات های مرتب سازی را می توان در محیط های مختلف از جمله انبارها، کارخانه ها و کارگاه ها مستقر کرد. در مورد مرتب‌سازی، جایی که زمان و مکان بیشترین اهمیت را دارند، کوبات‌ها می‌توانند همکاری قوی بین انسان و ربات برقرار کنند.

ربات سورتینگ - ویکی آهن
سورتینگ

صنایع غذایی

صنایع غذایی بسیار متنوع است و بسیاری از فعالیت های صنعتی مانند تولید، فرآوری، بسته بندی، توزیع، آماده سازی، نگهداری و خدمات مواد غذایی را پوشش می‌دهد. به طور سنتی، صنعت غذا به عنوان یک صنعت کم فناوری در نظر گرفته‌می‌شود، اما در سال‌های اخیر با توجه به نسبت تحقیق و توسعه به فروش آن، به فناوری فشرده‌تر تبدیل شده است. به دلیل پیری جامعه و کمبود نیروی کار در کشورهایی مانند ژاپن، اتوماسیون در صنایع غذایی برای حفظ حاشیه سود تقاضای زیادی دارد.

ربات‌های صنایع غذایی - ویکی آهن
ربات صنایع غذایی

ربات جوشکاری

جوشکاری توسط ربات‌ها یک کاربرد نسبتاً جدید رباتیک است. ربات‌ها برای اولین بار در دهه 1960 در ایالات متحده معرفی شدند. اما استفاده از ربات ها در جوشکاری از دهه 1980 شروع شد. درست زمانی که صنعت خودروسازی شروع به استفاده گسترده از ربات‌ها برای جوشکاری کرد. از آن زمان تعداد ربات‌های مورد استفاده در صنعت بسیار افزایش یافته‌است. در سال 2005، بیش از 120000 ربات در صنعت آمریکای شمالی مورد استفاده قرارگرفت که حدود نیمی از آنها برای جوشکاری بودند.

ربات جوشکاری - ویکی آهن
جوشکاری

محصولاتی دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *