بازیافت خودرو و ضایعات فولادی آن

بازیافت خودرو و ضایعات فولادی آن - ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به فواید بازیافت خودرو و ضایعات فولادی آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

 1- مقدمه

2- خودرو ها چگونه بازیافت می‌شوند؟

3- ضایعات فولاد و بازیافت آن در خودروها

4- خودرو، ضایعات خودرو و سوالات پیرامون آن

1- مقدمه

پایداری در حال تبدیل‌شدن به اولویت اصلی در همه صنایع و در همه جای دنیا است و بخش بازیافت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. مسائل زیست محیطی، تغییرات آب و هوا و انتشار دی اکسید کربن، کشورهای سراسر جهان را به تلاش برای توسعه فناوری و فرآیندهای پایدارتری برای خودروها (برای تولید و همچنین برای دفع) واداشته‌است.

کره هر سال حدود 4 میلیون خودرو تولید می‌کند و طبق گزارش انجمن بازیافت خودروهای کره، سالانه حدود 790000 خودرو (از سال 2016) دور ریخته‌می‌شود. تعداد خودروهای دور ریخته‌شده سالانه حدود 20 درصد تعداد تولید شده‌است که در مقایسه با میانگین جهانی بسیار کم است. با این حال، تا حدودی می‌توان این نسبت کم را، به این واقعیت نسبت داد که کره تعداد قابل توجهی از خودروهای قدیمی را به کشورهای در حال توسعه صادر می‌کند.

اگرچه میزان دفع 20 درصد، نسبتاً کم به نظر می‌رسد، اما 790000 خودرو تعداد کمی نیست. علاوه بر این، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این تعداد به همراه افزایش تعداد خودروها در هر خانوار افزایش می‌یابد، به همین دلیل است که فکر کردن به روش‌های پایدار برای مقابله با بازیافت خودرو مهم است.

2- خودروها چگونه بازیافت می‌شوند؟

بازیافت خودرو بسیار پیچیده است. قطعات زیادی در یک وسیله نقلیه قرار می‌گیرند، که باید قبل از شروع فرآیند واقعی بازیافت، مواد خطرناک به صورت صحیح مدیریت شوند. با وجود پیچیدگی، برای خلاصه کردن فرآیند بازیافت خودکار می‌توان به سه مرحله، آلودگی زدایی، برچیدن و فشرده‌سازی اکتفا کرد.

آلودگی زدایی:

قبل از شروع رسمی فرآیند بازیافت، سیالات (خنک‌کننده موتور، روغن، مایعات انتقال، بنزین و غیره) تخلیه و خارج می‌شوند. موارد قابل استفاده مجدد مانند باتری، لاستیک و کیسه هوا نیز در این مرحله قابل جداسازی هستند.

برچیدن:

برخی از قطعات با ارزش بالا مانند موتور، گیربکس، دینام، سیستم‌های سرگرمی و مواد خطرناک مانند جیوه، سدیم آزید (مورد استفاده در کیسه های هوا) جدا می شوند.

فشرده سازی:

هنگامی که وسایل نقلیه آلودگی زدایی و برچیده شدند، ضایعات فلزی باقیمانده به دستگاه خردکن وسیله نقلیه، منتقل می‌شوند. این دستگاه در ابتدا قطعات فلزی را به صورت مغناطیسی به فلزات آهنی و غیر آهنی تفکیک می‌کند. سپس، فلزات تفکیک‌شده به صورت مسطح یا مکعبی خرد می‌شوند و برای بازیافت به کارخانه‌های فولاد فروخته‌می‌شوند.

بازیافت خودرو و ضایعات فولادی آن - ویکی آهن

پس از پردازش بیشتر (به عنوان مثال مخلوط کردن با سایر اجزای فلزی برای استحکام بخشیدن به آنها)، این ضایعات فلزی در نهایت می‌توانند به تولیدکنندگان خودرو بازگردانده@شوند و برای ساخت‌قاب‌های جدید خودرو استفاده شوند.

باقیمانده‌های غیر آهنی از مرحله فشرده‌سازی که ASR (Automobile Shredder Residue) نامیده می‌شوند، معمولاً در محل جمع‌آوری زباله، دفن می‌شوند. اگرچه، از اواخر دهه 1990، شرکت‌هایی مانند تویوتا متال در تلاش برای افزایش نرخ بازیافت این مواد غیر آهنی، به جای دور انداختن، آنها را جمع‌آوری می‌کنند.

3- ضایعات فولاد و بازیافت آن در خودروها

پارادایم در حال تغییر از «تولید، مصرف و دور انداختن» به اقتصاد دایره‌ای است که بر 4Rs تمرکز دارد: کاهش، استفاده مجدد، ساخت‌مجدد و بازیافت. از دیدگاه ارزیابی چرخه عمر، صنعت فولاد در موقعیت خوبی برای مشارکت در حوزه‌های مختلف و تبدیل شدن به بخشی از راه حل مشکلات زیست محیطی بسیاری از محصولات و خدمات فعلی است.

خرد کردن 10000 خودروی فرسوده تقریباً 4000 تن فولاد تولید می‌کند. بسته‌به پیچیدگی هر فناوری بازیافت، محصولات معمولاً کاهش می‌یابند، دوباره استفاده می‌شوند یا بازیافت می‌شوند. «نرخ بازیافت» برای وسایل نقلیه معمولاً به وزن کل قابل بازیافت، از وزن کل یک وسیله نقلیه اشاره دارد.

بر اساس گزارش موسسه آهن و فولاد آمریکا، نرخ بازیافت مواد فولادی در ایالات متحده بین 80٪ تا 90٪ است. نرخ بازیافت فولاد مورد استفاده در بسته‌بندی‌هایی مانند قوطی‌ها حدود 70 درصد است، اما نرخ بازیافت فولاد خودرو به 100 درصد می‌رسد. این مورد می‌تواند به کاهش انتشار دی اکسید کربن و افزایش دوام خودرو در مقایسه با محصولات فعلی کمک کند. از منظر LCA، فولاد به دلیل مقیاس بازیافت‌گسترده و برتری آن به عنوان ماده، شایسته شناسایی است.

اگر فولاد به عنوان بازیافتی‌ترین ماده در جهان در نظر گرفته‌شود، خودرو بازیافتی‌ترین محصول مصرفی است. کره که دارای فناوری کلاس جهانی در خودرو و محصولات فولادی است، امیدوار است به فناوری بازیافت برای فولاد و خودرو دست‌یابد که با دستاوردهای برتر آن در صنایع فولاد و خودرو همتراز باشد.

برای خرید و فروش ضایعات پلاستیک و ضایعات آلومینیوم از طریق لینک های زیر اقدام نمایید .

بازیافت خودرو و ضایعات فولادی آن - ویکی آهن

4- خودرو، ضایعات خودرو و سوالات پیرامون آن

ماشین ها از قطعات و مواد مختلفی ساخته‌می‌شوند. خبر خوب این است که طبق یک گزارش اخیر، حدود 86 درصد از مواد مورد استفاده در ساخت خودروها زمانی که وسیله نقلیه دیگر قابل استفاده نیست، قابل بازیافت هستند. نمونه هایی از موادی که خودروها از آنها ساخته‌می‌شوند عبارتند از:

 • فلز :

برای ساخت بدنه اصلی خودرو از فلز قوی و بادوام مانند فولاد استفاده‌می‌شود.

 • لاستیک:

هم طبیعی و هم مصنوعی (ساخته شده از پلیمرهای پلاستیکی) برای ساخت لاستیک خودرو استفاده‌می‌شود.

 • شیشه:

 شیشه‌های سکوریت شده یا لمینت شده برای پنجره‌ها استفاده‌می‌شود و شیشه‌های جلو برای کاهش احتمال شکستن تصادفی آنها استفاده‌می‌شود.

فرآیند ساخت خودرو پیچیده‌است و بسته‌به مدل متفاوت است. به عنوان یک نمای کلی، مراحل ساخت خودرو به شرح زیر است:

مراحل‌ساخت

 • پایه خودرو برروی یک خط مونتاژ ایجاد‌شده و از قسمت پایین خودرو به سمت بالا ساخت آن آغازمی‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که پایه ماشین چیده شد، عناصری مانند گیربکس و ترمز به آن اضافه‌می‌شوند.
 • موتور و باتری‌ها قبل از نصب، ساخته‌و تست می‌شوند.
 • پوسته خودرو به پایه متصل، و به دنبال آن امکانات خارجی مانند در به خودرو اضافه می‌شود.
 • سپس خودرو با استفاده از رنگ اکریلیک پایه آب رنگ آمیزی می‌شود(این به طور خاص برای ماندگاری طولانی و مقاومت در برابر انواع آب و هوا طراحی شده‌است).
 • پس از تکمیل نمای بیرونی خودرو، تمرکز به داخل خودرو تغییر می‌کند. هر چیزی که نیاز به سیم کشی داشته‌باشد، ابتدا به آن رسیدگی می‌شود، مانند چراغ‌های داخلی و رادیو، سپس صندلی‌ها نصب می‌شوند. در نهایت، پنجره‌ها و شیشه‌های جلو با دقت در جای خود قرار می‌گیرند.

خودروهای قدیمی معمولاً به قطعات جداگانه‌ای تقسیم می‌شوند که در دسته‌های مختلف ضایعات قرارمی‌گیرند و عبارتند از:

 • ضایعات‌فلزی :

بدنه یا قاب خودرو اغلب از فولاد کربنی ساخته‌شده‌است که نوعی فلز است که به راحتی قابل بازیافت است.

 • ضایعات باتری :

باتری‌های تمام‌شده یا قدیمی ماشین باید جدا‌شده و به عنوان ضایعات باتری دور ریخته شوند.

 • روغن‌های زائد :

کلاس‌های سوخت خودرو به‌عنوان شکلی از روغن‌های پسماند (چه موتور بنزینی یا دیزلی داشته‌باشد)، به دلیل ماهیت خطرناک باید با دقت تخلیه شوند.

فولاد یک ماده عالی برای هر محصولی است زیرا می توان آن را بدون از دست دادن کیفیت اصلی خود به طور بی پایان بازیافت کرد. علاوه بر این، بازیافت تنها یک تن فولاد باعث صرفه جویی 2500 پوند آهن، 1400 پوند زغال سنگ و حدود 120 پوند سنگ آهک می‌شود.

86 درصد مواد مورد استفاده در ساخت خودرو قابل بازیافت هستند. خودروها برخی از قابل بازیافت‌ترین محصولات مصرفی هستند، زیرا بیشتر قطعات آن‌ها قابل استفاده مجدد، تغییر کاربری یا بازیافت هستند. مگر اینکه آسیب قابل توجهی ایجاد شود. قاب فلزی و هر ضربه گیر پلاستیکی و قطعات بدنه اغلب می‌توانند مورد استفاده مجدد یا بازیافت قرار گیرند. حتی سوخت زباله را می‌توان به جای دور انداختن بازیافت کرد.

انتقال به مرکز بازیافت

وقتی خودروهای قدیمی به مرکز بازیافت مناسب منتقل می‌شوند، از هم جدا می‌شوند و هر بخش از وسیله نقلیه به روشی متفاوت دور ریخته می‌شود. برای مثال، باتری‌های خودرو باید با احتیاط خاصی بررسی شوند. آنها به قسمت‌های مختلفی مانند سرب، نقره و اسید تقسیم می‌شوند. اسید به دقت خنثی می‌شود و سایر محصولات برای استفاده مجدد آماده‌می‌شوند.

علاوه بر این، ضایعات فلزی مانند بدنه خودرو در کنار رینگ‌ها و دستگیره‌ها در دمای بالا ذوب می‌شوند و سپس می‌توانند دوباره به فرآیند تولید وارد شوند.

طبق گزارش اخیر، تقریباً 27 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای بریتانیا از خودروها ناشی می‌شود. در نتیجه، بسیاری از طرح‌ها، افراد را تشویق می‌کنند تا روش‌های سفر دوستدار محیط زیست، مانند استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی یا دوچرخه‌سواری را در نظر بگیرند. علاوه بر این، خودروهای الکتریکی بسیار پایدارتر هستند و از سال 2030 فروش خودروهای بنزینی و دیزلی جدید ممنوع خواهد شد.

گزینه های غیر اسقاط

اگر خودروی شما وضعیت خوبی دارد، می‌توانید آن را بفروشید یا به یک موسسه خیریه محلی اهدا کنید. از طرف دیگر، ممکن‌است بتوانید خودرو را به سازنده یا گاراژی که در آن وسیله نقلیه جدید خود را می‌خرید، به عنوان تعویض قطعه برگردانید. این دو گزینه سبزتر از بازیافت ماشین هستند.

همچنین ارزش این را دارد که در نظر بگیرید آیا خودرو شما قابل تعمیر است یا خیر. در برخی موارد، این می‌تواند مقرون به صرفه تر و سازگار با محیط زیست باشد؛ زیرا باعث صرفه‌جویی در انرژی، پول و زمان صرف شده برای خرید یک ماشین کاملاً جدید می‌شود.

اگر در حال خلاص شدن از ماشین شخصی خود هستید، معمولاً می‌توانید ترتیب جمع آوری رایگان توسط یک فروشنده ضایعات را بدهید. با این حال، مشاغلی که حجم زیادی از زباله‌های خودرو  را تولید می‌کنند باید هزینه دفع ایمن آنها را پوشش دهند.

برای مطالعه مطالب مرتبط، به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

فولاد و ویژگی های آن انواع ضایعات مس شمش آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *