قطعات قابل بازیافت خودرو

قطعات قابل بازیافت خودرو- ویکی آهن

در این برگه قصد داریم به معرفی 10 قطعه از قطعات خودرو که قابلیت بازیافت را دارند بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

1- مقدمه

2- قطعات بازیافتی خودرو

1- مقدمه

یک خودرو دارای قطعاتی است که پس از خراب شدن نیز قابل استفاده‌اند و ممکن است برای افراد دیگری که به دنبال خرید لوازم یدکی برای وسیله نقلیه خود است، ارزشمند باشد.

بازیافت وسایل نقلیه یک صنعت بسیار مهم است که هم برای کره زمین و هم برای افرادی که در آن زندگی می‌کنند، سودمند است. چراکه، به جلوگیری از اضافه شدن مقادیر زیادی ضایعات فلزی به محل دفن زباله و چرخش مجدد آن به روشی مفید کمک می‌کند. بازیافت ضایعات فلزی نه تنها باعث صرفه جویی در انرژی و منابع طبیعی می‌شود بلکه ارزان تر نیز هست.

علاوه براین، بازیافت خودروها برای رانندگان نیز بسیار کاربردی است چراکه آنها می‌توانند به منبع قطعات یدکی با قیمت مناسب دسترسی داشته‌باشند.

قطعات قابل بازیافت خودرو- ویکی آهن

2- قطعات بازیافتی خودرو

بازیافت خودرو، یک فرآیند جامع را برای اطمینان از بازیابی یا بازیافت مناسب تمام اجزای قابل استفاده دنبال می‌کند. همچنین، این فرآیند شامل دفع ایمن مواد و مایعاتی است که برای فروش مجدد یا بازیافت مناسب نیستند.

در ادامه 10 قطعه معروف خودرو که قابل بازیافت هستند را معرفی می‌کنیم.

روغن موتور

ممکن است فکر کنید روغن موتور قدیمی و کارکرده قابلیت استفاده مجدد را ندارد، اما اشتباه می‌کنید. روغن خودروی شما در واقع بدلیل کثیف شدن، نمی‌تواند به درستی با موتور کار کند. شما می‌توانید روغن موتور استفاده‌شده را  به یک مرکز جمع آوری معتبر که در آنجا برای استفاده مجدد تمیز می‌شود، ببرید. دور ریختن نادرست روغن موتور استفاده‌شده می‌تواند تاثیرات بدی بر خاک، آب‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها و اکوسیستم‌های طبیعی داشته‌باشد.

قطعات قابل بازیافت خودرو- ویکی آهن

پنجره و شیشه جلو

بازیافت شیشه‌های جلو و پنجره‌ها ممکن‌است دشوار باشد زیرا اغلب بین لایه‌های پلاستیکی ثابت می‌شوند. اما در سال‌های اخیر طراحی خودرو بهبود یافته‌است، به این معنی که شیشه می‌تواند برای تولید بطری‌های شیشه‌ای، عایق‌های فایبرگلاس و سایر محصولات مهم روزمره بازیافت‌شود.

قطعات قابل بازیافت خودرو- ویکی آهن

ضایعات فلزی

خودروها دارای طیف گسترده‌ای از اجزای فلزی هستند که بخش عظیمی از جرم کل خودرو را تشکیل می‌دهند. قطعاتی مانند رینگ آلومینیومی، اکسل‌، دستگیره‌، بدنه و سایر ضایعات فلزی از خودروهای فرسوده را می‌توان به شرکت‌های ضایعاتی که آن‌ها را ذوب می‌کنند تا بتوان مجدداً استفاده کرد، فروخت.

باتری

یکی از پربازیافت‌ترین اجزای خودرو که در صورت عدم بازیابی یا استفاده مجدد، یکی از مشکل‌سازترین اجزا است، باتری خودرو است. باتری‌های خودرو حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که در صورت عدم دفع صحیح می‌توانند برای محیط زیست بسیار مضر باشند.

دور انداختن باتری ماشین به عنوان بخشی از زباله‌های خانگی غیرقانونی است. باتری‌های خودرو که به عنوان باتری‌های سلولی مرطوب نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند از طریق فرآیندی از جمله تجزیه باتری به قسمت‌های مختلف مانند سرب، نقره، پلاستیک و اسید بازیافت‌شوند. در این فرآیند، در حالی که سرب ذوب‌شده و اسید خنثی می‌شود، می‌توان مجددا از قطعات ارزشمند استفاده کرد.

قطعات قابل بازیافت خودرو- ویکی آهن

لاستیک ماشین

سوزاندن لاستیک‌های مستعمل سطوح بالایی از آلودگی هوا را در منطقه ایجادمی‌کند و علاوه بر آن، یک رواناب روغنی و سمی نیز آزاد می‌کند. اکثر فروشنده‌ها به دنبال بازیافت و استفاده مجدد از لاستیک‌های قدیمی هستند تا بتوان آنها را به چیزهای مختلفی مانند آسفالت لاستیکی برای سنگفرش و جاده ها و همچنین خرده خرده‌های لاستیکی برای سطوح مصنوعی تبدیل کرد.

برای خرید و فروش ضایعات فولاد، پلاستیک و  آلومینیوم از طریق لینک های زیر اقدام نمایید .

اجزای پلاستیکی

خودروهای مدرن حاوی مقدار زیادی پلاستیک در مخازن سوخت، وسایل روشنایی، سپرها، دستگیره‌ها و اهرم‌ها و همچنین تزئینات داخلی و داشبورد و غیره هستند. سالانه حدود 8 میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود که همین مسئله زباله‌های پلاستیکی را به یکی از جدی‌ترین چالش‌ها تبدیل می‌کند و فعالان محیط زیست تلاش می‌کنند با آن مقابله کنند. پلاستیک‌های بکاررفته در خودرو نیز از جمله زباله‌های مذکور هستند که در صورت عدم توجه می‌توانند صدمات زیادی به محیط زیست وارد کنند.

به عنوان راه حل، پلاستیک موجود در خودروی قدیمی را می‌توان از طریق فرآیند خرد کردن و شستشوی مکانیکی بازیافت کرد، در این فرآیند پلاستیک شسته و سپس آسیاب می‌شود و برای استفاده مجدد ذوب می‌شود. همچنین از طریق بازیافت شیمیایی می‌توان اجزای اصلی را برای استفاده مجدد تجزیه کرد.

فیلترهای روغن

از آنجاییکه فیلترهای روغن خودرو با روغن موتور استفاده‌شده و لجن پر می‌شوند، چندان جذاب نیستند. آژانس محیط زیست فیلترهای روغن استفاده‌شده را زباله‌های آلوده می‌داند و مقررات سختگیرانه‌ای در مورد دفع و استفاده مجدد از آنها وجود دارد.

روغن کثیف و اجزای فولادی هر دو قابل بازیافت هستند. روغن را می‌توان به روان‌کننده یا سوخت تصفیه کرد، در حالی که اجزای فلزی را می‌توان برای ساخت قوطی، لوازم خانگی، مصالح ساختمانی و حتی اتومبیل‌های جدید دوباره پردازش کرد.

موتور خودرو

بسته به شرایطی که یک موتور قدیمی در آن قرار دارد، راه‌های مختلفی برای بازیافت وجود دارد. اگر موتور شما کاملاً ضایعاتی باشد، یک متخصص بازیافت می‌تواند مواد خام و فلزات آن را برای ذوب شدن و تولید محصولات جدید استخراج ‌کند. به عنوان مثال، آلومینیوم از جمله فلزاتی است که برای بازیافت مفید است زیرا در صورت ذوب شدن، خراب نمی‌شود. موتورهای دیگر را نیز می‌توان بازسازی کرد یا اگر چندان خراب نیست از قطعات آن برای موارد دیگر استفاده کرد.

قطعات قابل بازیافت خودرو- ویکی آهن

کفی و موکت

طیف وسیعی از راه‌های بازیافت برای کفی‌ها، موکت‌ها و حصیرهای خودرو وجود دارد. در ابتدا، اگر هنوز در شرایط خوبی هستند، می‌توان آن‌ها را به سادگی فروخت. اگر آماده دور انداختن هستند، کاربردهای دیگری برای آن وجود دارد. به عنوان مثال، باغبانان می‌توانند از آن‌ها برای عایق بندی توده های کمپوست یا دور نگه داشتن علف‌های هرز استفاده کنند.

سالانه حجم بسیار زیادی از کفی‌ها و موکت‌های فرسوده به محل دفن زباله می‌رود که بدلیل تجزیه ناپذیر بودن آن‌ها، شرایط بدی ایجادمی‌شود. بنابراین، می‌توان آن‌ها را به کارخانه‌های بازیافت منتقل کرد تا به چیزهای دیگر تبدیل شوند، چراکه بازیافت و استفاده مجدد از آن‌ها بسیار مهم است.

قطعات قابل بازیافت خودرو- ویکی آهن

 استارتر و دینام

تعویض موتورهای استارتر و دینام برای درایورها بسیار گران است. خبر خوب این است که آنها به طور گسترده قابل بازیافت هستند و می توان آنها را برای استفاده مجدد بازیابی و بازسازی کرد. همچنین، درصورتیکه موتور استارتر یا دینام کاملاً قهوه‌ای باشد، مانند بسیاری از اجزای فلزی دیگر در یک وسیله نقلیه، می‌توان آن را از بین برد، ذوب کرد و به مجموعه ای از محصولات جدید و مفید تبدیل کرد.

برای مطالعه مطالب دیگر درمورد انواع ورق به لینک های زیر مراجعه فرمایید.

برای خرید و فروش ضایعات فولادی، مس، پلاستیک، آلومینیوم و همچنین استعلام قیمت، لطفا با کارشناسان ما در شرکت ویکی آهن تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *